zakrzepica? - proszę o pomoc

metody zapobiegania ciąży a nieswoiste zapalenia jelit

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

zakrzepica? - proszę o pomoc

Post autor: gabriella » 02 wrz 2014, 21:57

Hej!

Chciałabym Was bardzo prosić o pomoc, bo nie wiem, co mam robić.

Tak w skrócie - jestem po proktokolektomii, teraz mam stomię, prawdopodobnie w tym roku będę miała podłączenia poucha.
Niedawno ujawniło się, że mam coś z tarczycą. Najpierw nadczynność, potem niedoczynność, teraz TSH w normie. AntyTG 8 razy za wysokie. Prawdopodobnie Hashimoto, w przyszłym tygodniu idę do endokrynologa.
I teraz najważniejsze. Miewam nieregularne miesiączki, ale to normalne przy tarczycy. Jednak ostatnio nie miałam miesiączki już 40 dni, się okazało, że powstała torbiel, bo nie pękł pęcherzyk. Dostałam Duphaston na wywołanie miesiączki i plastry Evra. Na tych plastrach zaczęłam się dziwnie czuć. Najpierw mrowiła mi lewa noga i lewa ręka. Teraz boli mnie czasem lewa ręka. Mam kołatania serca i podwyższone ciśnienie. Ginekolog kazała mi zrobić D-dimery, żeby sprawdzić, czy nie ma zakrzepicy. W zeszłym tygodniu miałam ponad 400, wczoraj wyszło mi już 800 (norma do 500). Byłam dzisiaj u ginekolog i zapisała mi za to tabletki jednoskładnikowe Azalia.
Udało mi się dzisiaj też dostać do drugiej pani doktor, która powiedziała, że ona by odstawiła hormony i kazała wywoływać miesiączkę Duphastonem od 16 do 25 dnia cyklu.
Przyznaję, że do tej pierwszej pani doktor chodzę dłużej. Ona twierdzi, że te D-dimery są tylko lekko podwyższone i ona nie sądzi, by to było przez Evrę. No ale przez co innego, jak w ciągu 4 dni D-dimery wzrosły dwukrotnie. I się zastanawiam teraz, czy wziąć te drugie tabletki i niedługo skontrolować D-dimery. Czy w ogóle ostawić hormony.
Przecież w tych jednoskładnikowych też jest możliwość wystąpienia zakrzepicy, więc jeśli mi tak wzrosły D-dimery, to teraz tak od razu spadną, gdy zmienię lek?
Przepraszam, jeśli piszę chaotycznie, ale bardzo dużo myśli mi się nasuwa do głowy.

Aha, dodam jeszcze, że dzwoniłam do lekarza od żył i on powiedział, że D-dimery nie powinny tak wzrosnąć i że on by raczej odstawił hormony i skontrolował D-dimery w przyszłym tygodniu. Tylko że ja nie chcę się teraz tak totalnie rozregulować, a Duphaston to też hormony przecież.
Zatem teraz głównie zastanawiam się, czy Azalia nie będzie miała wpływu na te D-dimery?
Kurcze, teraz mam plan, by wziąć dwa dni Azalię, w piątek zrobić D-dimery i dzwonić do ginekolog w razie czego, jak wzrosną. Ale nie wiem.

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi i pomoc, bo naprawdę nie wiem, co robić :(

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Posty: 1053
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:49
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: zakrzepica? - proszę o pomoc

Post autor: kasia38 » 02 wrz 2014, 23:04

ja miałam zakrzepicę dwukrotnie, dano temu i od tej pory mam absolutny zakaz brania jakichkolwiek hormonów. Moje największe D-dimery to ok 6000.
Rozmawiałam ze znajomym lekarzem, który powiedział mi, że nie tylko przy zakrzepicy mogą być podwyższone.
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: zakrzepica? - proszę o pomoc

Post autor: gabriella » 02 wrz 2014, 23:06

kasia38 pisze:Rozmawiałam ze znajomym lekarzem, który powiedział mi, że nie tylko przy zakrzepicy mogą być podwyższone.
no tak, ale teraz nagle by tak wzrosły? ja stosuję te hormony od 2 tygodni

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zakrzepica? - proszę o pomoc

Post autor: Mamcia » 03 wrz 2014, 12:56

Niestety zarówno choroby zapalne jak i ich leczenie zwiększa ryzyko zakrzepicy. Powiem szczerze, że ja bym odstawiła i zobaczyła co będzie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: zakrzepica? - proszę o pomoc

Post autor: gabriella » 03 wrz 2014, 13:35

Mamcia, ale ja już nie mam jelita, nie biorę żadnych leków.
Cały czas się zastanawiam, czy te D-dimery się zaczną zmniejszać, jeśli tylko zmienię plastry na tabletki jednoskładnikowe.
Kurcze, takie odstawienie hormonów nagle to rozchwianie organizmu na pół roku ponoć :(
Teraz mam plan wziąć te pigułki, w poniedziałek zrobię D-dimery i od razu pokażę na wizycie u endokrynologa, bo akurat w pon. idę. Jak nie będą się obniżać, to we wtorek oświadczę ginekolog, że odstawiam.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zakrzepica? - proszę o pomoc

Post autor: Mamcia » 03 wrz 2014, 20:45

Do poniedizałku chyba możesz poczekać. wiem, że jesteś po kolektomii, ale mam złe doświadczenia z zakrzepicą u osób zdrowych i młodych. Dlatego jestem ostrożna. Endokrynolog to dobry adres, bo powinien wiedzieć co z tym fantem zrobić.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: zakrzepica? - proszę o pomoc

Post autor: gabriella » 03 wrz 2014, 21:03

Mamcia, czyli myślisz, że mogę wziąć tę Azalię dwa dni? potem sprawdzę D-dimery w piątek i w poniedziałek endokrynolog. W razie czego też mam kontakt do ginekologa. Dawno nie miałam takiego dylematu...

update. Postanowiłam, że dzisiaj nie biorę. Powtórzę d-dimery jutro lub w piątek i zobaczę. Tę Azalię raczej bez problemu mogę wziąć jutro luz pojutrze w razie czego.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: zakrzepica? - proszę o pomoc

Post autor: ranka » 19 wrz 2014, 21:48

Azalia nie wplywa na D-dimery a sam progesteron nie wywola zakrzepicy poniewaz to estrogeny w glownej mierze sa za nia odpowiedzialne. Natomiast wlasnie strogeny w antykoncepcji powoduja wzrost ryzyka z niskiego do sredniego u zdrowej osoby a Ty masz chorobe zapalna ktora juz jest czynnikiem ryzyka do zakrzepicy.

tak czy siak progesteron tak ale estrogeny nie.
a nie myslalas o wkladce?

jesli rodzilas to Mirena a jesli nie to Jaydess. Ze swojej strony bardzo polecam.

ps to niewazne ze nie masz jelita.. masz chorobe autoimmunologiczna a Hashimoto ktory masz skoro p/ciala sa wysokie to tez choroba autoimmunologiczna
Obrazek

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: zakrzepica? - proszę o pomoc

Post autor: gabriella » 19 wrz 2014, 22:37

ranka, to dlaczego na ulotce Azalii też piszą o zakrzepicy? konsultowałam to z inną ginekolog, lekarzem od żył i endokrynologiem i wszyscy powiedzieli, że jeśli d-dimery tak szybko podskoczyły dwukrotnie, to lepiej odstawić. Endokrynolog z kolei powiedziała, że mam iść do hematologa, by sprawdził, czemu tak się stało i czy mam jakieś predyspozycje do zakrzepicy.
Naprawdę nie wiem, ciężko się dogadywać z tymi lekarzami, jeśli nie potrafią spojrzeć na człowieka jako na całość, a patrzą tylko na swoją dziedzinę i nic więcej nie wiedzą.
Od jakiegoś czasu np. mam upławy i proszę gin., aby mnie zbadali, to ostatnio usłyszałam coś w stylu "no jak ma się tyle chorób, to przecież może coś tam lecieć". O really?
Także ciężko mi ostatnio ogarnąć to wszystko. Nie mogę trafić na dobrego lekarza niestety. A że jestem tydzień przed ślubem, to nie mogę sobie pozwolić na jakąś zakrzepicę itp.
Btw. po odstawieniu evry jeszcze z tydzień trzymały mnie te objawy dziwne, przez 3 dni mnie mega bolała głowa i dziwnie widziałam na lewe oko. Na szczęście wszystko minęło i czuję się, jak dawniej.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: zakrzepica? - proszę o pomoc

Post autor: ranka » 19 wrz 2014, 22:51

Bardzo dobrze ze odstawilas Evre natomiast Azalia raczej nie powoduje objawow o ktorych pisalas. Oczywiscie moge sie mylic ale progesteron zaleca sie osobom otylym, palacym a wiec takim ktore teoretycznie maja zwiekszona sklonnosc do zakrzepicy.
Niestety w ostatnim czasie ukazalo sie duzo prac mowiacych o tym ze najmowszy progesteron moze dawac wzrost ryzyka zakrzepicy czyli drospirenon ale on jest tylko w polaczeniu z estrogenami. Co do uplawow powodow jest mnostwo i ciezko tutaj to stwierdzic co moze byc przyczyna:(
Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: zakrzepica? - proszę o pomoc

Post autor: obyty.z.cu » 21 wrz 2014, 18:37

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży tabletek antykoncepcyjnych Azalia. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Jak informuje w komunikacie GIF, „decyzja została podjęta w związku z obecnością zanieczyszczenia niewymienionego w specyfikacji zanieczyszczeń w ww. seriach produktu leczniczego Azalia”.
http://niezalezna.pl/59387-tabletki-ant ... -sprzedazy
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Antykoncepcja”