Ból brzucha w pierwszym dniu przerwy tabl. anty

metody zapobiegania ciąży a nieswoiste zapalenia jelit

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Naobie
Początkujący ✽✽
Posty: 451
Rejestracja: 13 gru 2007, 07:56
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Ból brzucha w pierwszym dniu przerwy tabl. anty

Post autor: Naobie » 12 kwie 2013, 07:38

mam taki oto problem
od jakiś 3 (albo 4?) lat jestem na antykoncepcji hormonalnej YAZ. Składa się ona z 24 tabletek czynnych i 4 placebo (tak by się nie pomylić i pamiętać, że przerwa trwa tylko 4 dni). Od jakiegoś czasu zauważyłam dziwną zależność. Tabletki biorę przez cały ten okres bardzo regularnie codziennie o 20.00. Od kilku miesięcy w nocy z 25 na 26 tabletkę (czyli pierwsze placebo) budzi mnie silny ból brzucha i trwa około 2h. Zapisuję sobie tę sytuację od 5 miesięcy (czy było tak wcześniej nie pamiętam ale generalnie na pewno na początku bóle takie nie występowały - miały miejsce dopiero gdy przychodziło krwawienie z odstawienia czyli w 3 lub 4 dniu placebo).

Zgodnie z informacją na ulotce w przypadku gdy pominę np 22 tabletkę i zapomnę wziąć ją o godzinie 20 mam jeszcze 12 godzin czasu do 8 rano by ją wziąć tak, by skuteczność antykoncepcji została zachowana. Logika podpowiada mi zatem że mój organizm w pierwszym dniu placebo nie powinien zorientować się że nie wzięłam o 20 hormonów - ponieważ zgodnie z ulotką mam 12h na opóźnienie. Pytanie zatem brzmi skąd taki ból brzucha? Organizm uzależnił się od hormonów i tak silnie reaguje na ich brak - już po kilku godzinach opóźnienia? A może to wina crohna? co jest grane?
Dodam tylko że w pozostałe dni nic niepokojącego się nie dzieje (czasem pojawia się ból w momencie krwawienia z odstawienia ale jest raczej standardowy - rzadko super silny).

Nie narzekam na tę sytuację bo ból ten występujący raz w miesiącu jest spełnieniem moich marzeń :P kiedyś cierpiałam codziennie, nie sypiałam po nocach i jakoś żyłam więc trochę nieprzespanej nocy raz na miesiąc nie stanowi dla mnie przeszkody. Zastanawiam się jednak czy to może być jakiś niepokojący objaw?

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ból brzucha w pierwszym dniu przerwy tabl. anty

Post autor: Baby » 12 kwie 2013, 12:03

Naobie, w ulotce jest napisane, że podczas brania YAZ należy zachować szczególną ostrożność jeżeli choruje się na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego (zapalną chorobę jelit). Jeżeli nastąpi zaostrzenie także należy poinformować lekarza - może trzeba będzie przeprowadzić jakieś badania. Na Twoim miejscu poszłabym do lekarza i zgłosiła te dolegliwości.

Ja od 15 lat stosuje hormony. Przez ten czas przyjmowałam różne leki z powodu choroby gin.-end. Z YAZ miałam także do czynienia i bardzo źle się po nich czułam, miałam zaostrzenie choroby jelit. Nawet pojawiła się krew w kale której nigdy wcześniej nie miałam. Oczywiście natychmiast odstawiono mi ten lek i zamieniono na EVRĘ którą naprawdę polecam.

Z tego co wiem ginekolodzy najbardziej polecają stosowanie pierścienia antykoncepcyjnego NuvaRing chorym na NZJ ze względu na to, że:
- zawieraja najmniejszą ilość estrogenów,
- omija krążenie jelitowo-wątrobowe,
- mniejsze ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych,
- wywiera znikomy wpływ na metabolizm ustroju.

więcej: http://www.zdrowieintymne.pl/forum/read.php?9,19955 oraz http://www.agnieszka.com.pl/pierscien_nuvaring.php
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Naobie
Początkujący ✽✽
Posty: 451
Rejestracja: 13 gru 2007, 07:56
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Ból brzucha w pierwszym dniu przerwy tabl. anty

Post autor: Naobie » 12 kwie 2013, 13:24

no tak ale przez te 3 lata nic że strony flaka mi się nie działo, wątroba działa jak należy i w ogóle zero skutków ubocznych więc bardzo bym zmieniać nie chciała bo wtedy flak może oszalec ;-) a u gina byłam 3 miesiące temu że względu na nadzerke i nic niepokojącego nie widział... planowalam iść na kontrolę w czerwcu i kurcze wolałbym tego nie przyspieszać bo wtedy trzebaby prywatnie...
szkoda że nie potrafie sobie przypomniec czy nie mam tak czasem od początku :D zaczęłam to zauważać dopiero jak weszłam w prawdziwą remisje i crohnowy ból brzucha przestał mi dokuczać ;-) wtedy zwrocilam uwagę że właśnie w ten dzień pojawia się jakiś inny ból :P eh

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Ból brzucha w pierwszym dniu przerwy tabl. anty

Post autor: ranka » 13 kwie 2013, 20:52

tola pisze:Też bym zmieniła na Evrę.Nie trzeba zaprzątać sobie głowy przyjmowanie tabletki.Przyklejasz raz w tyg i problem z głowy.W najtańszych aptekach można je kupić za 39 zł.Nie wiem jak plasują się na tle innych antykoncepcyjnych.I dodatkowym aspektem jest to,że omija flaka.
a ja bym ma zadna Evre nie zmieniala. bo w Evrze jest duza ilosc estrogenow , ktora da jelitom niezle popalic.


ogolnie rzecz biorac to trzeba zobaczyc jak organizm zareaguje na antyki, bo moze byc dobrze niezaleznie od choroby.
Obrazek

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Ból brzucha w pierwszym dniu przerwy tabl. anty

Post autor: ranka » 13 kwie 2013, 20:56

WrednaTubisia pisze:Naobie, nie chcę Cię straszyć, ale firma Bayer właśnie płaci straszne odszkodowania za podawanie leków antykoncepcyjnych, w tym Yaz. Sama go brałam, efektów po nim żadnych nie było niestety (brałam na bóle owulacyjne i menstruacyjne).

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... gulki.html
Poczytaj i zapytaj lekarza co sądzi o tym. Mój powiedział, że brałam go za krótko, ale to może mieć wpływ na Nas, ze względu na CD.
i inne firmy stosujace drospirenon tez beda placic bo podobnoz drospirenon zwieksza znacznie ryzyko zakrzepicy czy yaz, yasmin, yasminelle, i inne podobne
Obrazek

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Ból brzucha w pierwszym dniu przerwy tabl. anty

Post autor: ranka » 13 kwie 2013, 21:09

no dokladnie. moje jelita bardzo lubily sie z tabsami Scheringa :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Naobie
Początkujący ✽✽
Posty: 451
Rejestracja: 13 gru 2007, 07:56
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Ból brzucha w pierwszym dniu przerwy tabl. anty

Post autor: Naobie » 14 kwie 2013, 08:44

_Ray_ pisze:dowiedz sie co jest w składzie "pustej tabletki".może na owe "coś" z niej źle reagujesz.
odpada ten powód bo ja tych pustych wcale nie łykam :) w ulotce jest napisane że to placebo i można je wyrzucać a są tylko dla ewentualnych zapominalskich kobiet ;) ja po zjedzeniu 24 tabletek wyrzucam opakowanie i zaczynam po 4 dniach kolejne:)

nastraszyliście mnie tą zakrzepicą:P pójdę najpierw do lekarza pierwszego kontaktu i spróbuję poprosić o skierowanie na d-dimery a jak nie to zrobię prywatnie. No i zobaczę co da się zrobić z wizytą u ginekologa ;)

a zmieniać nie chce bo na te flak wcale nie reaguje... poza tym mój gastro twierdzi że bez znaczenia czy będę brała hormony w tabletkach czy plastrach bo hormon to hormon i jak flak ma na niego zareagować to zareaguje bez względu na drogę podania...
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2013, 09:05 przez Naobie, łącznie zmieniany 1 raz.

JOANNA86
Początkujący ✽✽
Posty: 366
Rejestracja: 17 gru 2012, 15:04
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: OK.NOWEGO SĄCZA

Re: Ból brzucha w pierwszym dniu przerwy tabl. anty

Post autor: JOANNA86 » 14 kwie 2013, 15:06

ja bralam Yaz przez trzy lata i nie moge narzekac piersi milam bardziej jedrne i gladsza skore a jak je odlozylam to zaczely sie klopoty jelitowe na calego bo jeszcze wtedy nie wiedzialam ze mam to choróbsko.
ZAWSZE MOGŁO BYĆ GORZEJ
LEKI:
pentansa 1g 3tab.rano
encorton 5mg
aza75rano i wieczorem
pentansa 1g 1tab.wieczorem
probiotyki

Awatar użytkownika
Naobie
Początkujący ✽✽
Posty: 451
Rejestracja: 13 gru 2007, 07:56
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Ból brzucha w pierwszym dniu przerwy tabl. anty

Post autor: Naobie » 19 kwie 2013, 22:07

to ja może dopowiem że byłam u lekarza pierwszego kontaktu któremu ufam i zna się na crohnie (dostać się do gastro lub gina mogę dopiero z pewnym opóźnieniem z przyczyn oczywistych :P) i omówiłam wszystko co i jak i powiedziała że wg niej nie ma powodów do niepokoju ale jeśli chce to można spróbować jakieś inne (chociaż nie rekomendowała tej drogi skoro na te flak zareagował dobrze i mają najmniejszą ilość hormonów).

Koniec końców skonsultuję wszystko z ginekologiem jak uda mi się do niego dostać a póki co pożyję sobie bez stresu skoro lekarz mówi że jest ok :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Antykoncepcja”