torbiele, cysty

Szeroko rozumiane sprawy związane z miesiączką, jajeczkowaniem.. itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: Mamcia » 10 lip 2007, 20:48

Niegdzie nie czytałam, zby cysty czy torbiele były po zazywaniu leków. Znam natomiast przypadek, gdy opercja na cysty to była przetoka.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: ranka » 10 lip 2007, 20:50

ja czytalam prace gdzie torbiele moga byc zwiazane z CU/CD.
i od razu przepraszam aleksandre bo jej mowilam ze nie
ale znalazlam ze tak.
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: Mamcia » 10 lip 2007, 21:25

Jak zanlazłaś to proszę podaj odnośnik. Z chęcią przeczytam
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: Mamcia » 11 lip 2007, 09:38

To powinnaś mieć w opisie. Te często są niejednoznaczne - np struktura przypominająca....., sugeruje istnienie...., podejrzenie ..... itp. Jeśli tomografia była z kontrastem to przetoka powinna być widoczna. A torbiele zdarzają się często i nie należy się tym przejmować, tylko zbadać. Wiele torbieli po pewym czasie ulega wchłonięciu - powstają z niepękniętych pęcherzyków Gaafa.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ESka

Re: torbiele, cysty

Post autor: ESka » 11 lip 2007, 10:42

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
Wcale jej się nie dziwię to jest bardzo stresujące, sama jak miałam iść pierwszy raz do ginekologa bardzo się denerwowałam na szczęście znalazłam kobietę ginekologa i dzięki temu jakoś łatwiej mi było. Zresztą do dzisiaj wizyty u ginekologa mnie stresują. Może faktycznie zrobią jej normalne usg.
Życzę Wam żeby wreszcie te trudne chwile minęły i było już tylko lepiej. :smile:

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: ranka » 11 lip 2007, 11:02

znalazlam prace na temat torbieli w CU i CD,tylko ze przeczytalam i zamknelam strone.
Ale poszukam.a torbiele jajnikowe to czesta przypadlosc ale trzeba rozgraniczyc te czynnosciowe i te nie-czynnosciowe.Jesli bylaby to torbiel endometrialna to ona sie nie wchlonie.i wtedy konieczna bedzie laparoskopia.ale miejmy nadzieje ze bedzie ok.
Obrazek

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
Posty: 959
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:09
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: torbiele, cysty

Post autor: aleksandra12 » 11 lip 2007, 11:06

Ja w życiu do kobiety ginekologa nie pójdę, wolę facetów.
A w temacie - sama czekam na tę publikację o torbielach w CU/CD, aktualnie mam spokój, ale średnio dwa razy do roku robią mi się wieeeelkie torbiele grożące operacją. I całe szczęście - wchłaniają się.
Pozdrawiam, Aleksandra

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: ranka » 11 lip 2007, 18:26

znalazlam to opracowanie :

Tytuł oryginału: Torbiele jajnika jako pozasystemowe objawy zapalnych chorób jelit.
Tytuł angielski: Ovarian cysts as extrasystemic manifestations of inflammatory bowel disease.
Autorzy: Bednarz Wiktor, Woldan Jerzy, Wojczys Romualda
Źródło: Pol. Prz. Chir. 2002: 74 (1) s.31-35, bibliogr. 14 poz. - 60 Jubileuszowy Zjazd Towarzystwa Chirurgów Polskich Warszawa 09. 2001 - Tekst równol. w jęz. ang.

Streszczenie polskie: Cel pracy. Na podstawie spostrzeżeń œródoperacyjnych przeanalizowano współistnienie patologii dotyczšcych narzšdu rodnego u kobiet, w szczególnoœci przydatków z wrzodziejacym zapaleniem jelita grubego i chorobš Leœniowskiego i Crohna. Materiał i metodyka. W latach 1995-2000 operowano 46 chorych z powodu nieswoistych zapalnych schorzeń jelit. Wrzodziejšce zapalenie jelita grubego było wskazanioem do leczenia operacyjnego u 33 chorych (wykonano u nich proktokolektomię odtwórczš), choroba Leœniowskiego i Crohna u 12 chorych, colitis indeterminans u jednego chorego. W grupie z powodu colitis ulcerosa operowano 17 kobiet, choroby Leœniowskiego i Crohna - 5 kobiet. Wyniki. Œródoperacyjnie stwierdzono obecnoœć dużych torbieli jajnika u 4 (23,5 proc.) chorych operowanych z powodu colitis ulcerosa i resekowano je z następowym badaniem histopatologicznym. U 5 kobiet operowanych z powodu choroby Leœniowskiego i Crohna nie znaleziono patologii dotyczšcych przydatków. W kontroli pooperacyjnej stwierdzono obecnoœć torbieli jajnika u 3 chorych po proktolektomii odtwórczej. Zmiany te nie wymagały jednak dotychczas leczenia operacyjnego. Wniosek. Wydaje się więc, że torbiele jajnika mogš być kolejnym pozasystemowym objawem nieswoistych zapaleń jelit, szczególnie wrzodziejšcego zapalenia jelita grubego.

Streszczenie angielskie: Aim of the study. Coexistence of ovarian pathologies and ulcerative colitis or Crohn's disease is presented in this study, which is based on the authors' own surgical experience. Material and methods. During the period 1995-2000 46 patients underwent surgery due to IBD. 33 of them suffered from ulcerative colitis and underwent restorative proctocolectomy. In the remaining group 12 patients presented with Crohn's disease and one with indeterminant colitis. There were 22 women in the whole group, 17 of them with ulcerative colitis and 5 with Crohn's disease. Results. Intraoperatively, all women had their adnexal structures examined. They also entered a continous postoperative follow-up. In four women (23.5 p.c.) large ovarian cysts were found during surgery. All lesions were partially resected and examined and examined by a pathologist. In all five women operated for Crohn's disease no adnexal pathologies were found. During the postoperative follow-up period ovarian cysts were found in another three women following restorative proctocolectomy. However, none of them required surgical intervention, so far. Conclusion. It seems likely that ovarian cysts may be another extrasystemic feature of inflammatory bowel disease, especially during the course of ulcerative colitis.

wiecej nic nie mam.
Obrazek

Ania76
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:43
Choroba: CU
Lokalizacja: Radom

Re: torbiele, cysty

Post autor: Ania76 » 12 lip 2007, 16:17

Coś w tym jest, też miałam torbiele i przed chorobą i w trakcie choroby :idea:
Anka

Julka
Debiutant ✽
Posty: 24
Rejestracja: 27 kwie 2007, 11:11
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: torbiele, cysty

Post autor: Julka » 07 sie 2007, 15:10

Chyba faktycznie coś jest na rzeczy. U mnie wykryto torbiel po zaostrzeniu i intensywnej kuracji sterydowej (Encorton). Całe szczęście - torbiel wchłonęła się po następnej miesiączce. Trzymamy kciuki za Smerfetkę!

Aniijjaa
Początkujący ✽✽
Posty: 469
Rejestracja: 27 sty 2007, 14:49
Choroba: CU
województwo: opolskie

Re: torbiele, cysty

Post autor: Aniijjaa » 07 sie 2007, 15:43

Mam pytanie do ranki lub kogokolwiek , kto może znalazł coś na ten temat- choroby zapalne jelit a choroby przysadki mózgowej?
przeszukałam wiele materiałów i niczego takiego nie znalazłam. Byłabym bardzo wdzięczna za przesłanie mi takiego materiału.
Aniijjaa

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: ranka » 07 sie 2007, 19:01

nie szukalam i na razie jest to niemozliwe.jesli mozesz to przypomniej sie za jakis czas:)
Obrazek

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: ranka » 07 sie 2007, 19:14

Anjja konkretnie o jaka chorobe chodzi?moze napiszesz mi smasa:508145310.
komputer mam nieczynny...
Obrazek

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
Posty: 959
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:09
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: torbiele, cysty

Post autor: aleksandra12 » 22 sie 2007, 21:14

Nasi górą :)
Pozdrawiam, Aleksandra

Awatar użytkownika
Nelka-bez-lizaka
Początkujący ✽✽
Posty: 180
Rejestracja: 27 mar 2006, 22:30
Choroba: CD
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: Nelka-bez-lizaka » 19 wrz 2007, 16:40

Może ktoś się orientuje...
Bo ten `mój` nieszczęsny torbiel ma 50mm na 60mm czyli 5cm na 6cm...
Wie ktoś moze, czy jeżeli torbiel jest takiej wielkości wycinają? Dają tabletki, a może zastrzyki?
I wizytę u ginekologa mam dopiero w listopadzie...nie wiem czy czekać czy lepiej pójśc do prywatnego?
Najważniejsze jest to...by żyć na przekor wszystkiemu;)
'My dzieci Crohna...'
Wolność słowa to sie liczy (;

ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy Kobiece”