torbiele, cysty

Szeroko rozumiane sprawy związane z miesiączką, jajeczkowaniem.. itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: Natuśka » 28 kwie 2013, 18:43

Elaine pisze:Czy torbiele czekoladowe powstają tylko przy endometriozie? Czy bez niej też?
Torbiele czekoladowe są jednym z objawów endometriozy i powstają tylko w jej przebiegu. Endometrium w prawidłowych warunkach znajduje się w jamie macicy. Jeśli przemieści się gdzieś indziej jest to nieprawidłowe.
Jeśli endometrium (błona śluzowa jamy macicy) przemieści się do tkanki jajnika, podczas całego cyklu miesiączkowego w tym miejscu zachodzą miany takie jak w macicy, a że w jajniku nie ma możliwości odpływu to tworzy się torbiel. Nazywa się "czekoladowa", gdyż wypełniona jest krwią miesiączkową i ma ciemny, brunatny kolor.
Takie torbiele się nie wchłaniają, a stosując leczenie hormonalne można zapobiegać jej powiększaniu (zazwyczaj w terapii ciągłej, aby uniknąć krwawienia miesięcznego, w sensie bez 7-dniwych przerw). No i generalnie zależy to od zaawansowania, wielkości i planów prokreacyjnych.

Nieleczona, nieprowadzona torbiel endometrialna może być nieciekawa w skutkach :neutral:
Jeśli chodzi o leczenie to jest to kwestia indywidualna, dostosowana do przypadku.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Posty: 1053
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:49
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: kasia38 » 28 kwie 2013, 18:49

To znaczy, że ja mam na pewno endometriozę?
Mój gin mówi, ze torbiel jest czekoladowa, ale zmniejszała się po tabletkach.
Z tego co piszesz Natuśka nie powinna się zmniejszać? Może ona jest jednak jakaś inna.... ;)
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: Natuśka » 28 kwie 2013, 19:25

kasia38 pisze:To znaczy, że ja mam na pewno endometriozę?
Jeśli jest czekoladowa to jest to endometrioza, ale czasem jest to jedyna manifestacja choroby. Jeśli nie daje dolegliwości bólowych to nie jest najgorzej.
Zależy od sytuacji, jak ona się zachowuje. Pod wpływem hormonów na może (nie musi) ulec zmniejszeniu, ale nie ulegnie całkowitemu wchłonięciu.

No i tak jak napisałam wiele zależy od przypadku. Tak jak napisałaś, że Twoja lekarka nie chce operować, bo miałam rozległe zabiegi na jamie brzusznej- nie dziwię się, że nie chce jej na ten czas ruszać. Skoro nie grozi pęknięciem, nie daje dolegliwości bólowych, nie masz planów na dzieci to można obserwować.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Elaine
Początkujący ✽✽
Posty: 158
Rejestracja: 22 kwie 2013, 10:15
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gryfino / Poznań

Re: torbiele, cysty

Post autor: Elaine » 28 kwie 2013, 20:38

Natuśka, dzięki za odpowiedź.

Cóż, pozostaje mi znalezienie wypisu ze szpitala przy najbliższej bytności w domu rodzinnym, i mieć nadzieję, że jednak źle zapamiętałam i nie była to torbiel czekoladowa. Jedno choróbsko stanowczo mi wystarczy.
Azatiopryna 50mg, Salofalk 500mg 4x2, Bio-gaia, Colinox, Alfadiol, Vitrum osteo, Acidum folicum, Ascofer, Falvit,

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 19 sie 2007, 19:54
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: pomorskie

Re: torbiele, cysty

Post autor: joko25 » 26 mar 2014, 00:25

hejka
własnie odebrałam wynik rezonansu jamy brzusznej ze wzgledu na flaczki, i przy okazji pani doktor dopatrzyła się torbieli na lewym jajniku o wielkosci 40mm na 32mm, z przegrodami. siedze teraz i czytam o tych torbielach....masakra...zastanawia mnie jedno- dziewczyny jakiego rodzaju torbiele miałyscie? jedno czy wielokomorowe? czy te wielokomorowe z przegrodami tez sie same wchłaniają?

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: izo.sim » 29 mar 2014, 21:52

joko25 pisze:hejka
własnie odebrałam wynik rezonansu jamy brzusznej ze wzgledu na flaczki, i przy okazji pani doktor dopatrzyła się torbieli na lewym jajniku o wielkosci 40mm na 32mm, z przegrodami. siedze teraz i czytam o tych torbielach....masakra...zastanawia mnie jedno- dziewczyny jakiego rodzaju torbiele miałyscie? jedno czy wielokomorowe? czy te wielokomorowe z przegrodami tez sie same wchłaniają?
Nie kombinuj tylko do gina marsz i to jak najszybciej. Może to tylko przetrwałe pęcherzyki, a może co innego. Ginekolog na pewno Ci powie "z czym to się je" :wink:
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃
Posty: 1354
Rejestracja: 02 cze 2008, 23:22
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Znienacka

Re: torbiele, cysty

Post autor: Ania406 » 30 mar 2014, 01:10

joko25, ja miałam torbiel jednokomorową, czynnościową o rozmiarach 5x6cm. Wycięto mi ją laparoskopowo, bo mnie bolało i lekarz podejrzewał, że doszło do skręcenia. Co jakiś czas torbiele nawracały i same się wchłaniały, ale teraz jestem od kilku lat na Femodenie, który dobrze blokuje jajniki i nic narazie na nich nie rośnie.
Koniecznie idź do ginekologa, na pewno zleci dodatkowe badania - usg, krew i powie co dalej. Nie ma co siedzieć i wróżyć z internetu ;)
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 19 sie 2007, 19:54
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: pomorskie

Re: torbiele, cysty

Post autor: joko25 » 30 mar 2014, 23:17

tak wiem-do lekarza musowo:) dlatego tez poszlam juz w czwartek. torbiel sie zmniejszyla i prawdopodobnie jest to torbiel czynnosciowa. Za tydzien po okresie mam przyjsc znowu i zobaczymy czy czasem jeszcze bardziej się nie zmniejszy albo moze i calkiem się nie wchlonie:)

Awatar użytkownika
biedronka24
Aktywny ✽✽✽
Posty: 663
Rejestracja: 09 wrz 2007, 21:02
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: podlaskie
Lokalizacja: białystok

Re: torbiele, cysty

Post autor: biedronka24 » 30 mar 2014, 23:28

Ja w wieku lat 20 miałam torbiel dwukomorową - była bardzo duża (około 10 cm na 8 cm). Miałam wyznaczony termin operacji, ale przy przyjęciu na oddział okazało się, że torbiel pękła. Tylko mnie obserwowali - nie miałam powikłań po tej pekniętej torbieli. Przez ostatnie 10 lat miałam kilka torbieli - były czynnościowe i same znikały.

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
Posty: 442
Rejestracja: 10 sie 2015, 21:31
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: torbiele, cysty

Post autor: eliszka » 04 kwie 2017, 20:15

Hej. Chciałabym trochę odświeżyć temat, ponieważ pojawił się u mnie wyżej wymieniony problem.
Pani doktor dopatrzyła się na lewym jajniku torbieli (3,8x3,2 cm). Przypuszczalnie jest to torbiel endometrialna. USG dopochwowe na to wskazuje, chociaż obraz nie jest oczywisty. W każdym razie rozpoczęłam leczenie hormonalne. Przed diagnozą stosowałam plastry Evra. Pomocne ma być permanentne stosowanie antykoncepcji przez 3 miesiące. Będę pod kontrolą ginekologa. Mam jednak pewną wątpliwość.. Skoro nie robię przerwy między kolejnymi opakowaniami plastrów, to krwawienie nie powinno wystąpić. U mnie jednak pojawiło się o stałej porze, jak gdyby nigdy nic (mimo, że przykleiłam plaster z nowego opakowania bez robienia przerwy, tak jak poleciła pani gin.) i trwa już nieco dłużej niż zazwyczaj. Nie wiem co myśleć o tym krwawieniu, bo martwić to już i tak się martwię :niepewny:
Wiem, że jeśli torbiel będzie się powiększać, albo zaczną się dolegliwości bólowe, to będzie trzeba usunąć, ale na razie obserwujemy. Pocieszające jest to że CA125 jest w porządku.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy Kobiece”