Entocort a domaciczna wkładka hormonalna (Mirena)

Szeroko rozumiane sprawy związane z miesiączką, jajeczkowaniem.. itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lex'ikowa
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 22 maja 2017, 12:45
Choroba: CD
województwo: lubuskie

Entocort a domaciczna wkładka hormonalna (Mirena)

Post autor: Lex'ikowa » 22 maja 2017, 14:12

Witam :)
Właśnie rozpoczynam branie Entocortu - wiem, że spuchnę jak chomik ale co tam...
Przeczytałam ulotkę i jest tam wyraźny zapis, iż przy braniu hormonów należy poinformować lekarza.
I teraz zagadka - ja od 8 lat korzystam z dobrodziejstwa wkładki domacicznej Mirena - z hormonem powoli się uwalniającym. Moje miesiączki to 1 dniowe poplamianie raz na 3 miesiące. Nie mam żadnych skutków ubocznych i ja sobie to rozwiązanie bardzo chwalę. I już nie wiem czy ja biorę hormony czy nie biorę ...
Rozumiem, że sterydy i hormony się "gryzą" tylko co wpływa na co? czy steryd zmniejsza działanie hormonu ? czy hormon wpływa na steryd ? Bardzo proszę o odpowiedź kogoś zorientowanego....
Poczytałam wątki dotyczące torbieli i cyst jako "zjawisk" towarzyszących CU i CD - za miesiąc się profilaktycznie wybiorę na badania do gina, żeby sprawdził, czy mi nic dodatkowego nie wyrosło, ale mam duże wątpliwości spowodowane brakiem wiedzy, czy hormon z Mireny i Entocort nie wpływają negatywnie na siebie. Usiłowałam znaleźć coś w sieci, ale nikt takiego problemu nie poruszał....

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź :neutral:

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Entocort a domaciczna wkładka hormonalna (Mirena)

Post autor: ranka » 28 paź 2017, 07:24

Mirena to wkladka ktora posiada w sobie progesron dzialajacy glownie na blone sluzowa macicy nie dopuszczajac do "rozrostu" czyli w efekcie obfitych miesiaczek.
Hormon wchlania sie w bardzo niewielkim stopniu do krazenia , i na pewno sterydy nie beda zaburzaly wchlaniania ale musisz pamietac ze twoj cykl hormonalny dalej dziala jka dzialal wiec sterydy bardziej moga wlasnie zaburzyc cykl.
Zazwyczaj wlasnie kiedyantykoncepcja brana przez pacjentke powoduja np. problemy z watroba czy inne to wtedy wlasnie Mirena jest dobrym rozwiazaniem.
co do torbieli to niestety na wkladkach moga pojawiac sie czesciej, zazwyczaj sa to torbiele czynnosciowe ktore do 3 miesiecy znikaja

Ja mam juz druga Mirene , nie mam miesiaczki 6 lat, w tym czasie brala setkiu lekow, Imuran, sterydy i jest ok
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Entocort a domaciczna wkładka hormonalna (Mirena)

Post autor: Mamcia » 28 paź 2017, 21:02

Właśnie rozpoczynam branie Entocortu - wiem, że spuchnę jak chomik ale co tam
Entocort, to nie encorton. Pokićkali z nazwą i steryd miejscowy (entocort = budesonid) nazywa się tak podobnie do ogólnego (encorton), że pacjenci - i nie tylko - mylą dwa leki. Działania uboczne budesonidu są znacznie mniejsze, a u większości pacjentów niezauważalne.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy Kobiece”