Poradnik Zywieniowy

O żywieniu pozajelitowym i dojelitowym w nzj i nie tylko

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ilona_mama_zona
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 26 sty 2014, 23:38
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Tomaszow Maz.

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: ilona_mama_zona » 27 sty 2014, 20:42

Bardzo dobry poradnik. Tresciwy i przejrzysty.
5+ ;)
Gdziekolwiek pojde, poniose ze soba Twoj pierwszy krzyk...

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽
Posty: 310
Rejestracja: 09 mar 2014, 15:09
Choroba: nie ustalono
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: iza121 » 12 mar 2014, 12:08

super sprawa, że takie coś istnieje :)

kamila12345
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 14 maja 2015, 14:15
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: kamila12345 » 14 maja 2015, 14:20

Cześć. Przeczytałam, super poradnik:) nie przejmuj się literówkami :)

Pablos
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2015, 14:39
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: Pablos » 26 lip 2015, 14:44

Świetna sprawa! Ja ostatnio interesuję się dietoterapią z uwagi na coraz ostrzejsze alergie i muszę przyznać, że zmiana kilku nawyków żywieniowych bardzo pomaga.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2015, 20:06 przez Pablos, łącznie zmieniany 1 raz.

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: Dżordż » 26 lip 2015, 16:05

Pablos a co zmieniles w nawykach zywieniowych. Ja tez stosuje diete z tym ze moja to bezgluten.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: Anette28 » 27 lip 2015, 09:39

poradnik jest super, wreszcie jak ktoś zapyta jak się żywić będzie można odesłać go do tej lektury; gratuluję :roll: :roll: :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Alishia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 728
Rejestracja: 12 sty 2007, 19:34
Choroba: CD
województwo: opolskie
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: Alishia » 03 sie 2015, 17:22

Pewnie na mnie nakrzyczycie,ale ostatnio razem z lekarzem gastrologiem przeglądałam ten poradnik.I jest owszem tam dużo informacji,ale nigdzie nie ma czarno na białym co można jeść,a czego należy unikać.Ja wiem,że niektóre rzeczy jednym nie robią szkody,a innym wręcz przeciwnie,ale jakieś ogólne założenie powinno być.Rozumiem o co chodzi w diecie ubogoresztkowej,ale już wszędzie widzę sprzeczne informacje.

Rafaello
Początkujący ✽✽
Posty: 101
Rejestracja: 16 lis 2014, 19:12
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów /ok.Rzeszowa

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: Rafaello » 03 sie 2015, 17:34

Alishia, z ciekawości otwieram losowo i czytam. Punkt 2.1.2 produkty gazotwórcze "w fazie zaostrzenia, należy wykluczyć" i tabelka z pewnie dwudziestoma produktami. Chyba ciężko o większe konkrety ;)

Awatar użytkownika
Alishia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 728
Rejestracja: 12 sty 2007, 19:34
Choroba: CD
województwo: opolskie
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: Alishia » 03 sie 2015, 17:44

tak,wsio jest...I czytam,że jabłko/banan nie wskazany,a potem czytam,że możemy jeść jabłka na biegunki. Generalnie wychodzi na to,że są sprzeczne informacje,ale rozumiem,że i tak musimy sami "wybrać co dla nas najlepsze".

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: chrzanovy » 03 sie 2015, 18:08

Alishia, lepszego poradnika na początek nie znajdziesz, i nie szukaj złotych rad w cyklu zjesz to to bedziesz napewno zdrowa. na jednego jabłka działają biegunkopędnie a na innych odwrotnie itd. jesto do dobry start, zjesz nic nie jest gorzej to gitara, boli nadyma to out raz na zawsze i tyle, pozdro
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: obyty.z.cu » 03 sie 2015, 18:09

Alishia pisze:.I czytam,że jabłko/banan nie wskazany,a potem czytam,że możemy jeść jabłka na biegunki. Generalnie wychodzi na to,że są sprzeczne informacje,
bo to racja,ale też czytanie wymaga trochę więcej "wkładu" swojego,czyli edukacji.
trzeba wiedzieć coś więcej o jedzeniu,o składnikach,węglowodanach,tłuszczach,białku itd...
a także o BŁONNIKU.Bo jest błonnik rozpuszczalny i nie rozpuszczalny,ten nierozpuszczalny to w skrócie powiedzmy celuloza choćby z warzyw,i to ona wspaniale czyści jelito,a w przypadku zaparć to błogosławieństwo.
Jest tez błonnik rozpuszczalny,także m.in. w warzywach czy owocach,przetworzonych,a on to wspaniały jest przy biegunkach,pięknie zagęszcza masę kałową itd.
Przykładem idealnym jest właśnie jabłko -> nieprzetworzone jest idealne dla zdrowych jelit czy tych z kłopotami z wypróżnieniem,ale już "przetworzone" ,to wspaniały błonnik rozpuszczalny,taki podgotowany mus idealnie będzie zagęszczał masę ,czyli idealny przy biegunkach.
Alishia pisze:ale rozumiem,że i tak musimy sami "wybrać co dla nas najlepsze".
tak,pod warunkiem,że wiemy o co w tym chodzi :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: patkaas » 03 sie 2015, 18:14

Nie ma poradników idealnych, bo każdy je i choruje indywidualnie. Jednym szkodzi, drugim nie, więc nie można stworzyć uniwersalnego zakazanego worka... Ogólnych założeń co do jedzenia podczas zaostrzenia jest akurat pełno w tym Poradniku i tu się nie zgodzę. Trzymam go teraz przed sobą i co widzę" "Produkty, których powinniśmy unikać, szczególnie w okresie zaostrzenia" i to zaraz na początku, piąta kartka, dalej... produkty wzdymające, gazotwórcze, żywność pobudzająca i hamująca perystaltykę jelita, ponadto na końcu zestawienia w tabelach z zawartością różnych składników. I czy wg Ciebie to nie jest ogólne założenie i wskazówka co do diety? Nie twierdzę, że Poradnik ten jest idealny, bo na pewno trochę mu brakuje, ale jest jednym z lepszych, napisany przez osoby znające się na tych chorobach.

W kwestii bananów, to są one gazotwórcze i jednocześnie hamują perystaltykę jelit. Jeśli zaś chodzi o jabłka to na biegunki jak najbardziej, ale w postaci gotowanej lub pieczonej, świetnie zagęszczają masę w jelitach. Uwierz, że forma w jakiej coś zjemy, może wiele zmienić i wg mnie to często jest klucz do dobrej diety.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: Anette28 » 03 sie 2015, 21:38

Poradnik przede wszystkim służy dla osób na początku ciężkiej drogi z chorobą, gdy nie wiedzą co robić, ale i ja także z niego skorzystałam i dowiedziałam się ciekawych informacji. Nie rozumiem skąd ta fala krytyki? :nie:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: michal_mg » 06 sie 2015, 15:52

Na pierwszy rzut oka temat jabłek to same sprzeczności. Jednak kluczem stosowania jest w jakiej postaci jabłko jest spożywane, bo inaczej działa surowe w całości - ale nie łykać w całości :D - inaczej starte, gotowane.
Nie ma nic idealnego, bo jak wspomniano nie ma jednolitej diety dla wszystkich. Sam mam wiele zastrzeżeń i aktualności.... ale od czegoś trzeba zacząć, a korekty już musi zrobić każdy opierając się na obserwacjach swojego organizmu.
Ostatnio zmieniony 06 sie 2015, 16:58 przez michal_mg, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Poradnik Zywieniowy

Post autor: Anette28 » 06 sie 2015, 17:00

Pozwoliłam sobie podkreślić Twoją wypowiedź michal_mg, aby każdy zrozumiał.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie Żywieniowe”