Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

czyli smutki i radości posiadaczy CU i CD, wypróbowane sposoby radzenia sobie ze stresem etc.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: Raysha » 06 lip 2013, 23:58

Mam stany lękowe głównie w nocy, gdy boję się irracjonalnie. Nie umiem opisać czego dotyczy mój lęk. Bywało, że z tego powodu się rozpłakałam.

Jestem pod stałą opieką psychologiczną i psychiatryczną. Na nocne lęki mam przepisany xanax.

Jedyne co mogę doradzić to konsultacja z psychologiem.

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Posty: 2451
Rejestracja: 27 maja 2006, 10:25
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: Cinimini » 07 lip 2013, 00:00

Mam podobny problem... Dużo na ten temat "rozmawialiśmy" w tym wątku.
Moja rada to tylko psycholog... Tylko to mi pomogło, ale niestety nie pozbyłam się problemu w 100%.
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: Natuśka » 07 lip 2013, 16:39

Ja nie lubię miejsc zatłoczonych, które mogłyby mi utrudnić dostęp do toalety. Co prawda nie doprowadziło mnie to do skrajnych stanów, ale odczuwam dolegliwości typu: brak skupienia na czymkolwiek innym niż toaleta, ogólny niepokój wewnętrzny i uczucie nieziemskiego gorąca.

Nigdy mnie to jakoś nie paraliżowało, a teraz przyznam, że ryzykuję w różnych sytuacjach, nie raz mnie pot zleje, ale się hartuję :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
sylunia80
Moderator
Posty: 686
Rejestracja: 03 cze 2011, 16:29
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: sylunia80 » 07 lip 2013, 23:06

Ja mam to samo i lekarz zapisał mi lek na depresję i stany lękowe i już jest lepiej. :roll:
27.01.2014-usunięcie jelita grubego, ileostomia...
28.01.2015-Uszycie j-poucha, zespolenie, ileostomia pętlowa
Po operacji...Nowe życie-inne życie bo ze stomią...
Plany na przyszłość-3 etap czyli zamknięcie stomii...9.02.2016
Rok 2016- od lutego bez stomii
Rok 2017-ropień i pierwsze objawy przetoki
Rok 2018 Walka z przetoką, komora hiperbaryczna, osocze
W planach operacja przetoki 12.02.2019...
Operacja 1.03.2019 i ponownie ileostomia

Awatar użytkownika
jayjay
Debiutant ✽
Posty: 43
Rejestracja: 10 kwie 2011, 10:56
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
miasto: Poznań
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: jayjay » 04 sie 2013, 21:52

już myślałem że jestem jedyny z takim dolegliwościami i wystraszyłem się, że jakiś nienormalny jestem...

staram się poradzić sobie z tym problemem ale z mizernym skutkiem,
ostatnimi czasy doszło do tego stopnia że nawet boję się ubrać spodenki kolarskie,
bo mogę akurat nie zdążyć ich zdjąć - a już raz tak miałem...

sylwiczek
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 30 sie 2013, 19:52
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: sylwiczek » 30 sie 2013, 21:18

Pozwolę sobie wrócić do tematu "lękowego". Dla mnie jest to bardzo uciążliwe. Pojawiają się zawsze w przypadku zaostrzenia, które właśnie mam. Doszłam już do etapu, że do pracy taksówką jadę bo boję się na tramwaj iść (bo on powoli jedzie i WC nie ma i na przystankach też nie ma ... ). Jak tak dalej pójdzie to zbankrutuję i oszaleję (choć to już może nastąpiło). Postanowiłam w końcu udać się do speca. Poradźcie proszę jakiegoś dobrego psychiatrę we Wrocławiu. Takiego, który wie na czym polega CU (bo mam już dość tłumaczenia jak to jest...) i wie jak mi pomóc wyjść z domu (a raczej z WC).
Asamax 500mg tabletki 3x2
Asamax 500mg czopkki 1x2
Rano: strach i stres
W ciągu dnia: nerwowe szukanie WC
Wieczorem: dawka pozytywnych myśli - może jutro będzie lepiej.

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: Tomy » 30 sie 2013, 22:34

Nie żebym odradzał psychiatrę czy psychologa, ale też tak miałem jak Ty i mogę powiedzieć, że droga do sukcesu prowadzi przez intensywne leczenie zaostrzenia CU.
Tutaj mechanizm jest prosty - jak na końcówce jelita jest "ogień", to jak cokolwiek tam wpadnie, to jelito natychmiast to wypycha i jest bieganie do WC. Trzeba zgasić ten ogień, ale prochami od psychiatry się tego nie zrobi. Trzeba intensywnego leczenia u gastro.
Można spróbować jakiegoś wspomagania tabletkami od strony psyche ale takie tabletki może przepisać i lekarz gastro. Mnie jak miałem mega zaostrzenie mój gastro przepisał Afobam na noc. Trochę to rozluźniało - w sensie nie kupkę, tylko nerwy skołatane :) - ale latać i tak latałem - w sensie do kibelka - wszystkie wc-ety w drodze do pracy miałem obcykane. Miałem dokładnie przetestowane na którą stację benzynową dojadę najszybciej, zależnie od tego w którym miejscu złapie mnie ciśnienie.
Dwie serie sterydów załatwiły u mnie temat i już nie latam.
Czego i Tobie życzę :)

Awatar użytkownika
And360
Początkujący ✽✽
Posty: 111
Rejestracja: 28 lip 2013, 11:15
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: And360 » 30 sie 2013, 23:29

Czesc. powiem tak psycholog, psychiatra raczej beda próbować lekami cie szprycować. A to nie jest dobre :smutny: znam to sam po sobie. Przed zdiagnozowaniem u mnie cu wogole przestałem prawie wychodizc z domu, trafilem do szpitala po 1,5 roku dopiero poznałem w końcu diagnoze podczas pobytu w szpitalu trafiłem przypadkiem na moja ciotkę i okazało sie ze ona choruje od 25 lat na CU i dopiero po rozmowie z nią zaczolem inaczej patrzeć i przestałem sie przejmować. Moim zdaniem powinnaś porozmawiać z kimś kto choruje na to juz długo. Z tego co wiem to we Wrocławiu sa organizowane spotkania Natuska chyba juz Ci pisala .
Moim zdaniem Tomy, ma racje dobry gastrolog leczyć zaostrzenie.
Isc do gastrologa poprosic o L4 na tydzień i odpoczywac w domu i nie zadreczac sie czy dojade do pracy gdzie jest WC. BO ten STRES powoduje ze nasza Choroba jest ostrzejsza. Sam stres ma duży wplyw na same jelita.
A praca jest ważna ale zdrowie ważniejsze :roll:

Trzymaj sie sylwiczek, i nie załamuj :przytul:

sylwiczek
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 30 sie 2013, 19:52
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: sylwiczek » 31 sie 2013, 10:16

Dzięki za dobre słowo i radę. Czekam właśnie na wizytę u swojego gastro. Obecnie leczę się u dr. Romana Massopusta puki co mam dobre wrażenia. Myślę, że będę musiała poddać się sterydom (choć nie bardzo to lubię bo efekty uboczne takie jak wypadanie włosów, skurcze mięśni i ból stawów nie omijają mnie nigdy). Ale ostatnie przyjmowałam 2 lata temu więc powinno być ok. Faktycznie odpuszczę sobie na razie psychologa i na bank skorzystam z zaproszenia na spotkanie w środę. Rzeczywiście lepiej pogadać z kimś kto też tak ma.
Asamax 500mg tabletki 3x2
Asamax 500mg czopkki 1x2
Rano: strach i stres
W ciągu dnia: nerwowe szukanie WC
Wieczorem: dawka pozytywnych myśli - może jutro będzie lepiej.

Awatar użytkownika
And360
Początkujący ✽✽
Posty: 111
Rejestracja: 28 lip 2013, 11:15
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: And360 » 31 sie 2013, 11:01

A kiedy masz ta wizytę??:)

Jac
Początkujący ✽✽
Posty: 170
Rejestracja: 14 lip 2013, 13:29
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: Jac » 31 sie 2013, 12:07

Ja co prawda nie mam CD ani CU, tylko IBS, ale problem z gwałtowną potrzebą skorzystania z toalety jest w przypadku tej choroby taki sam.

W związku z tymi problemami, przestałem wyjeżdżać dalej od domu, bo nigdy nie wiem, kiedy z zaparcia przejdę w biegunkę. W końcu wpadłem na dość skuteczne, choć nie najtańsze rozwiązanie. Kupiłem kilkuletniego VW Transportera, z pomocą firmy zajmującej się zabudową przyczep i kamperów umieściłem, za drugim rzędem siedzeń, zamykaną przegrodę i w tylnej części wstawiłem chemiczny kibelek. Dodatkowo zmieściła się tam jeszcze niewielka umywalka (taka jak w przyczepach kempingowych), okna zostały przyciemnione folią (tak, że nawet po przyłożeniu głowy do szyby z zewnątrz nic nie widać) i... jeżdżę gdzie chcę i mam święty spokój. W razie "W" wystarczy mi tylko najbliższe miejsce do parkowania :)

A psychiatrę, podobnie jak przedmówcy, zdecydowanie odradzam. Znam dobrze ten problem, bo przy IBS też niektórzy próbują wmówić pacjentowi, że to problem z psychiką.

loczek
Początkujący ✽✽
Posty: 488
Rejestracja: 14 lis 2012, 19:00
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: prawie lublin

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: loczek » 31 sie 2013, 12:13

Jac pisze:Znam dobrze ten problem, bo przy IBS też niektórzy próbują wmówić pacjentowi, że to problem z psychiką.
No to chyba mają rację. zresztą zważ, że jak wychodzisz gdzieś z domu, to sobie myślisz, ciekawe, kiedy brzuch zacznie wariować i pogoni mnie do kibelka, i wtedy na pewno się zechce i na pewno pogoni. A jak nie goni, to sobie myślisz, coś tu jest nie tak, nic mnie nie goni :lol: :lol:

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Posty: 2451
Rejestracja: 27 maja 2006, 10:25
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: Cinimini » 01 wrz 2013, 11:28

Moim zdaniem psycholog jest potrzebny, ale tak jak w moim przypadku: Gdy już zaostrzenie minęło, a fobia i strach przed np. komunikacją miejską pozostaje. W czasie zaostrzenia, podzielam zdanie poprzedników - wówczas psychoterapia nie pomoże, bo potrzeba pójścia do WC to nie coś co siedzi w głowie, tylko faktyczna nagła potrzeba fizjologiczna, której żaden psycholog nie przeskoczy ;)
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Jac
Początkujący ✽✽
Posty: 170
Rejestracja: 14 lip 2013, 13:29
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: Jac » 01 wrz 2013, 12:15

_Ray_ pisze:niestety powtarzam- na dzień dzisiejszy IBS to zaburzenia czynnościowe. wspomaganie psychoterapuety/psychitary jest wskazane.
Naukowcy twierdzą co innego. Wklejałem linki do artykułów na ten temat w wątku poświęconym IBS, więc nie ma sensu robić tego również w tym miejscu.

Czytałem w którymś z tematów, że masz coś wspólnego z medycyną. To tłumaczy dlaczego tak zawzięcie bronisz teorii obowiązującej w "polskiej szkole gastrologii". Zachęcam Cię jednak abyś sięgnęła do zagranicznej literatury (może poza angielską czy kanadyjską) na temat IBS.
Medycyna rozwija się cały czas i najgorsze co można zrobić, to przyjąć, że przekazana na studiach wiedza będzie zawsze aktualna.

Wysyłanie do psychiatry czy psychologa kogoś z chorobą jelit jest bardzo złym pomysłem. Psychiatra nie wyleczy stanów zapalnych (tak, tak, zaraz powiesz, że w IBS nie ma stanów zapalnych, ale znów - naukowcy mówią co innego) czy zaburzeń we florze bakteryjnej.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Lęki przed brakiem wc w odpowiednim czasie i miejscu

Post autor: obyty.z.cu » 01 wrz 2013, 12:31

Jac pisze: Psychiatra nie wyleczy stanów zapalnych
na pewno nie wyleczy,ale może pomóc w "przejściu" tych ...problemów,
nie tyle w kłopotach jelitowych ,co w problemach życiowych,unormowaniu,przystosowaniu itp.
Dla niektórych osób to większy problem, niż same objawy choroby.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza Psychika”