Spadek wagi przy Crohnie

czyli smutki i radości posiadaczy CU i CD, wypróbowane sposoby radzenia sobie ze stresem etc.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bananek14rks
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 28 maja 2017, 21:20
Choroba: CD
województwo: śląskie

Spadek wagi przy Crohnie

Post autor: bananek14rks » 01 wrz 2017, 07:31

Witam mam chorobe Crohna od 2 lat wtedy miałem biegunki. Aktualnie jestem na lekach, asamax, entocort imuran. 3 razy dziennie asamax po 3 tabletki a imuran i entocort raz dziennie po 3. Staram sie jesc regularnie a okazuje sie ze od poczatku choroby polecialem na wadze juz z 4kg. Jestem zalamany. Co moge zrobic aby podnieść wage? ( ciągle mam crp okolo 30 i anemie zelaza) Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Spadek wagi przy Crohnie

Post autor: Tubisia » 01 wrz 2017, 09:04

Spadek wagi o 4 kg to niezbyt dużo. Po entocorcie w wyższej dawce można przytyć, ale nie ma sensu brać niepotrzebnie. To, że jesz regularnie nie oznacza, że wartościowo i odpowiednio kalorycznie. CRP i anemia - niestety to norma w CD i każdej chorobie przewlekłej. Spróbuj poprowadzić dziennik żywieniowy, po czym więcej biegasz do wc i to odstawić albo zamienić na coś innego. Jedz co 2-3h. Ja jem 9 posiłków dziennie, by zbilansować straty z biegunek.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Spadek wagi przy Crohnie

Post autor: Noelia » 02 wrz 2017, 20:48

bananek14rks pisze:Co moge zrobic aby podnieść wage?
Większość osób chudnie podczas zaostrzenia, niestety trudno tego uniknąć.
Mój mąż miał ciężki rzut choroby, ale na szczęście nie schudł dużo.
Jadł lekkostrawnie, ale wysokokalorycznie i bogatobiałkowo + dodatkowo (między posiłkami) wspomagał się Nutridrinkami, Resource Protein, Modulenem, Nutramilem oraz odżywkami białkowymi dla sportowców.
Te odżywki "siłowniane" ;) to kwestia indywidualna, trzeba ostrożnie wypróbować, czy nie będą szkodzić (np. powodować jeszcze silniejszych biegunek).
I sprawdzać składy - najlepiej, żeby był to praktycznie czysty izolat białka serwatki.
Mąż najczęściej pije Iso Whey Zero oraz 100% Pure Whey.
Jeśli nie będą pogarszać objawów jelitowych, to z pewnością pomogą wrócić do wagi i formy.

Wszystkie te preparaty są wg nas przepyszne, więc sama przyjemność :roll:
Tutaj napisałam, w jaki sposób powinno się pić Nutridrinki (czyli powoli!):
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... 15#p431815

Poza tym mnóstwo bananów, ziemniaki z masłem oraz duże ilości szarlotek i serników = masa smacznych kalorii ;)
Tubisia pisze:Jedz co 2-3h. Ja jem 9 posiłków dziennie, by zbilansować straty z biegunek.
Dokładnie, najkorzystniej jeść częściej mniejsze posiłki.
Mąż je ok. 6-7 posiłków dziennie.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza Psychika”