Ileostomia od 3 tyg. - jaka dieta, co jeść?

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Wronka199
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 02 sie 2019, 18:01
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie
miasto: Kłodzko

Ileostomia od 3 tyg. - jaka dieta, co jeść?

Post autor: Wronka199 » 02 sie 2019, 19:39

Witam jestem Agata
Od 3 tyg mam ileostomie ze wzgl na wzjg na ktore zachorowałam 6 tyg temu..
Po wykryciu choroby lezalam na gastroenterologi we wroclawiu na Borowskiej. Po tygodniu lezenia bylo coraz gorzej i moj stan wymagał natychmiastowej operacji. Na poczatku zrobiono kolektomie lecz byly komplikacje m.in zapadlo sie jelito i po 2 tyg zrobiono ileostomie z ktora mam nadzieje juz bedzie wszystko dobrze. Ogólnie leze w szpitalu 5 tyg i mozliwe ze na dniach wyjde ale moja niewiedza jest ogromna dlatego ciesze sie ze znalazlam to forum i mam nadzieje ze pomozecie ponieważ co lekarz to inna opinia.

Jak jest z dieta? Wiem że na poczatku lekkostrawna tylko ile ma to trwac? Czy sa jakies produkty zakazane? Czytałam rozne artykuły i tez wszedzie co innego. W jednym pisza ze wzdymajace, kapusty kukirydza grzyby (pieczarki?) zakazane a w innych zeby próbować. Tak samo z obrobka termiczna. Rozumiem ze smażenie zakazane a pieczenie i grillowanie? Nie lubie mdlego jedzenia marze o golabkach nawet bez kapusty 😋
Pomozcie proszę i z góry dziekuje
Ostatnio zmieniony 03 sie 2019, 14:14 przez Noelia, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: sprecyzowałam tytuł

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Ileostomia od 3 tyg. Pomocy!

Post autor: Noelia » 03 sie 2019, 13:34

Hej :)
Wronka199 pisze:
02 sie 2019, 19:39
Jak jest z dieta?
Nie ma jakiejś specjalnej "jedynej słusznej" diety dla ileostomików.
Z pewnością należy pić więcej płynów, ponieważ nie ma już okrężnicy, która była odpowiedzialna m.in. za wchłanianie zwrotne wody.
Dlatego treść z ileostomii zawsze będzie płynna i trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie + o elektrolity (sól itd.).
Jeśli chodzi o jedzenie, to jest to sprawa bardzo indywidualna, u każdego bywa inaczej, tj. każdy toleruje inne produkty, trzeba samemu testować - taka metoda prób i błędów ;)
Nie masz już jelita grubego, więc można uznać, że nie jesteś już chora na CU (które dotyczy tylko jelita grubego) - tak że jedz, na co masz ochotę i obserwuj reakcje organizmu.

Zapraszam też na grupę Fb, na której osoby z obsługi tego forum są adminami, m.in. ja (Pola Zosia) :roll: Stomia bez Tajemnic - grupa wsparcia dla przyszłych i aktualnych Stomików

Dużo info odn. stomii - również o diecie - znajdziesz także w Kwartalnikach dla stomików "Po Prostu Żyj": link
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Ileostomia od 3 tyg. Pomocy!

Post autor: obyty.z.cu » 03 sie 2019, 13:54

z dietą nie ma żadnych "prawie" ograniczeń. Ograniczenia są może na początku, i trzeba powoli rozszerzać jedzenie o następne składniki.
Ograniczenia wynikają raczej ze skutków tych składników, bo jak zjesz te wzdymające, to będziesz chodzić z napompowanym balonikiem na brzuchu ;)
Jak się najesz czosnku i cebuli, to przy opróżnianiu worka poczujesz te zapachy.
Tu ważniejsze jest np. dobrze pogryź jedzenie, szczególnie błonnik rozpuszczalny, bo on już nie rozpuści się w żołądku,więc źle pogryzione kawałki będą tak się przeciskać przez jelito, czasem blokując się przy stomii. Mi tak się stało kiedy na szybko zjadłem pomarańczę, a drugi raz kapuśniak z kiszonej kapusty. Teraz już wiem, że ta kapusta jest ok. ale ładnie wcześniej nożem poszatkowana ;)
Jest też fajna strona stomia.pl, popatrz tam , choćby tu też fajne
porady https://www.youtube.com/channel/UCG56ga ... dMhuk6JmuY

jest też https://stomalife.pl/ warto tam poczytać i blogi, zakładki, i kwartalnik

A gołąbki jedz i nie czekaj, tylko tę kapustę dobrze pogryź ;)
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 237
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: Ileostomia od 3 tyg. - jaka dieta, co jeść?

Post autor: mari » 03 sie 2019, 19:51

Agato jeśli możesz napisz coś więcej ,czy nie było innej możliwości leczenia ,może problem z prawidłową diagnozą , myślę że każda informacja jest bezcenna dla innych ,pozdrawiam,będzie dobrze.

j_misio
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 14 lut 2008, 22:45
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ileostomia od 3 tyg. - jaka dieta, co jeść?

Post autor: j_misio » 08 sie 2019, 13:17

Z początku to jakieś lekko strawne rzeczy np.zupki, bułeczki, chuda wędlinka. Jak wrócisz do domu, to po kliku miesiącach zapomnisz o jakiejkolwiek diecie. Ważne jest żeby dogotować i pogryźć. np: pieczrki i kapustę jem w każdej formie i postaci, puszki kukurydzy nie odważę się ale w sałatce nie unikam i nie wydłubuję :-) Życzę smacznych gołąbków!

catfash
Debiutant ✽
Posty: 25
Rejestracja: 17 paź 2017, 15:23
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Re: Ileostomia od 3 tyg. - jaka dieta, co jeść?

Post autor: catfash » 22 sie 2019, 12:49

Wszystko można oprócz tego co może wywołać niedrożność: pomarańcze, cytrusy w całości (sok można), grzyby, orzechy, fasola, mak. Można spróbować to jeść ale w małych ilościach i popijać duzą ilością płynu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”