Nietrawienie tabletek

Wszystkie watpliwości zw. z zażywaniem, przewozem i dostępem leków.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
teresa28
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2007, 18:32
Choroba: CD u rodzica
Lokalizacja: Sułkowice

nierozpuszczanie tabletek

Post autor: teresa28 » 08 cze 2007, 19:57

Witam Was

mój syn choruje od lutego 2007r. na chrona kedy się o tym dowiedziałam to cały świat mi się zawalił, jestem wykończona psychicznie i fizycznie bardzo emocjonalnie podchodzę do tego każde jego złe samopoczucie, bóle głowy, brzucha itp. wpdam w panikę i nie wiem jak mu pomóc. W czerwcu miałam jechać na kolejną wizytę do lekarza, ale z powodu strajku nie przyjęli nas. Wczoraj i dzisiaj zauważyłam w jego stolcu rano 2 nieropuszczone tabletki asamaxu i nie wiem co jest tego przyczyną, do tej pory nie zdarzyłysię takie przypadki, próbowałam się dodzwonić do szpitala ale nikt w poradni nie odbiera następną wizytę mam niewiadomo kiedy (pewnie jak sie skończy strajk) może ktoś miał takie przypadki, boje się że to może być zaostrzenie choroby.

teresa28
Ostatnio zmieniony 08 cze 2007, 20:49 przez teresa28, łącznie zmieniany 1 raz.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: Mamcia » 08 cze 2007, 20:11

A gdzie są zmiany w jelicie?? Czyli jakie są wyniki kolonoskopii? Czy ostanio nasiliły się biegunki? Czy bierze inne leki? Gdzie syn się leczy? Ile ma lat? jakie ma objawy obecnie? i jeszcze dziesiatki innych pytań
nie załamuj się. Zawsze możesz do mnie zadzwonić. telefony na stronach J-elity
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

teresa28
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2007, 18:32
Choroba: CD u rodzica
Lokalizacja: Sułkowice

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: teresa28 » 08 cze 2007, 20:38

syn ma 15 lat leczymy się w Prokocimiu w Krakowie, zmiany są od przełytku do odbytu, liczne nadżreki jelito cienkie o obrzękniętej śluzówce itp. lekarz powiedział że jest to poczatek choroby, ale jak przeczytałam wypis ze szpitala to byłam w szoku (przyczyne jego złego samopoczucia szukałam od pażdziernika 2006r.) trzy tygodnie temu syn znowu był w szpitalu podejrzenie o nawrót choroby(wysoka gorączka, krew w stolcu). Zażwwał ciprinol, obecnie jest na asamaxie 3*2tab, imuran 50*37,5, calperos 2*500mg. pije jeszcze clinutren junior. Tak narazie "odpukać" oprócz ogólnego zmęczenia, czasami bóle głowy na nic się nie skarży. Chciałam jeszcze zapytać o to kiedy można poznać że jest remisja.
Śledzę wasze forum od kilku kilku tygodni jak czas mi pozwoli, i syn się dobrze czuje, i ja też mam tyle pytań, watpliowści co zrobić jak zrobić żeby było dobrze, czasami się boję żeby mu nie zaszkodzić, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie.

teresa28

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: Mamcia » 08 cze 2007, 21:00

Prokocim to bardzo dobry adres. Dziwi mnie tylko asamax, który działa tylko w j. grubym. Tu raczej bym widziała pentaće - działa od dwunastnicy. Wiem ,że szpital strajkuje, ale powinien udzielić konsultacji. Informacje na temat diety powinaś mieć w poradniku, który powinnaś dostać na oddziale po postawieniu diagnozy. jeśli ci nie dali to zapraszam na strony J-elity, gdzie poradni dla rzodziców oraz poradni żywieniowy można pobrać w pdf.
Skontktuj się z naszym oddziałem małopolskim, wybierz się na dyżur.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: ranka » 08 cze 2007, 23:25

Chciałam jeszcze zapytać o to kiedy można poznać że jest remisja.
bez objawow klinicznych choroby czyli bez tego co cechuje Crohna (biegunki,goraczka itd)taka samo powinno byc w hist pacie.
pozdr :wink: [/quote]
Obrazek

MILKA
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 11 gru 2006, 18:17
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: MILKA » 09 cze 2007, 16:30

Mam ten sam problem dotyczacy nierozpuszczania się tableltek asamax... dzowniłam do firmy produkującej asamax, rozmawiałam z konsultantem medycznym i udzielono mi informacji, że czasami u chorych na crohna te tabletki sie nierozpuszczają... a jeśli są wydalane w całości to efekt terapetyczny jest znikomy. Następnie konsultowałam tą sprawę z moim lekarzem prowadzącym i trzeba zmienić lek na inny. Moj lekarz nie podjął jeszcze decyzji na jaki.
Pozdrawiam

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: Mamcia » 09 cze 2007, 20:31

Znowu muszę odprawić mantrę. Asamax działa tylko w jelicie grubym i jest wskazany dla na CD tylko wtedy, gdzy zmiany ograniczone są do jelita grubego. Napisz gdzie masz zmiany bo od tego zależy wybór leku. Napisz także u kogo się leczysz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

MILKA
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 11 gru 2006, 18:17
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: MILKA » 09 cze 2007, 20:49

Moje zmiany umiejsocwione są w jelicie grubym i cienkim. Lecze sie u dr. W. Szczepaniaka. Aczkolwiek nawiązując do mojego wczesniejszego postu, chcialabym powtórzyć , że z rozmowy z konsultantem medycznym wynikało jednoznacznie, że są przypadki crohna u osób, u których z niewiadomych przyczyn nie rozpuszcza się tabletka i najprawdopodniej uzależnione jest to od budowy fizycznej tabletki. Zmiana lekarstwa na inne wskazane jest tylko wtedy gdy zytuacje nierozpuszczania i wydalania w calości zadarzają sie notorycznie.
pozdrawiam

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: Mamcia » 09 cze 2007, 20:53

Mantra - asamax działa tylko w jelicie grubym. na ciekie w zależności od tego gdzie są zmiany - salofalk, jukolon lub pentasa. Dlaczego informacja w poradniku http://nzj.iimcb.gov.pl/poradnik.pdf
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: -Ania- » 10 cze 2007, 19:25

Gdy brałam salofalk to wydalałam około 80% dawki dziennie - niestrawionej.
Po pięciu latach takiego niby leczenia zmieniono mi lek na Asamax,
z zastrzeżeniem, żeby lupować tylko po 250mg bo są mniejsze tabletki i
istnieje większe prawdopodobieństwo, że się w organiźmie zatrzymają.
Niestety i ten Asamax w małych tabletkach w stolcu się pojawia.
Wydaje mi się, że rzadziej niż salofalk.
Przyczyna wydalania: brak częsci jelita cienkiego i jelita grubego

Poza tym, skoro ja mam niecałe 11 cm jelita grubego (odbytnice) to po co mi salofalk, albo mesalazyna....

pozdrawiam
ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: ranka » 19 cze 2007, 21:29

ja zauwazylam inna rzecz.po wizycie w kibelku widuje takie biale kawalki cos podobnego a'la czopki Pentasa czyli te moje ktore stosuje.
I teraz sie zastanawiam..czy one sie nei wchlaniaja,czy po prostu zostaje niewchlonieta resztka. :?:
ale czuje sie dobrze wiec mniemam ze byc moze tam w srodku tez jest Ok.
Obrazek

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
Posty: 1303
Rejestracja: 23 wrz 2006, 19:44
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków, Gronków

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: Patryśka » 21 cze 2007, 13:22

ranka pisze:ja zauwazylam inna rzecz.po wizycie w kibelku widuje takie biale kawalki cos podobnego a'la czopki Pentasa czyli te moje ktore stosuje.
I teraz sie zastanawiam..czy one sie nei wchlaniaja,czy po prostu zostaje niewchlonieta resztka. :?:
ale czuje sie dobrze wiec mniemam ze byc moze tam w srodku tez jest Ok.
Kiedy ja bralam czopki na poczatku to samo obserwowalam. Nawet gdy w wc bylam dobrych pare godzin po zaaplikowaniu to resztki byly i to nawet czasami cala polowa.

Awatar użytkownika
goniusia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 650
Rejestracja: 10 cze 2007, 21:06
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: goniusia » 21 cze 2007, 15:29

U mnie też po czopkach występuje w stolcu coś białego

klaudi
Początkujący ✽✽
Posty: 134
Rejestracja: 29 kwie 2007, 20:25
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Polska

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: klaudi » 21 cze 2007, 16:59

Ja również brałam swego czasu czopki Salofalk i zwracałam resztki do kibelka. Możliwe, ża albo jelito jest podleczone i nie potrzebuje chwilowo takiej dawki albo ma taki stan zapalny że zwraca takie słabe leki.

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
Posty: 1303
Rejestracja: 23 wrz 2006, 19:44
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków, Gronków

Re: Nietrawienie tabletek

Post autor: Patryśka » 21 cze 2007, 17:02

Ja mysle ze chore jelito nie ma juz takiej zdolnosci wchlaniania i moze dlatego poza tym czopki pentasa (ja takie bralam) sa duze i po pierwsze ciezko je ekhm ze tak powiem wepchnac daleko po drugie jelito sie musi napracowac zeby wchlonac takiego olbrzyma :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Lekach”