leczenie po operacji

Wszystkie watpliwości zw. z zażywaniem, przewozem i dostępem leków.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rades35
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 27 cze 2011, 22:01
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna

leczenie po operacji

Post autor: Rades35 » 04 lis 2015, 20:23

Witam wszystkich,
jestem właśnie po drugiej operacji usunięcia jelit. Tym razem jak to powiedział lekarz nie było wyraźnych stanów zapalnych jednak po poprzedniej operacji oraz po licznych zaostrzeniach w okolicach zespolenia zrobiło się przewężenie o prześwicie 2-3mm i operacja była konieczna.
Moje pytanie jest natomiast inne a mianowicie, zrobiono nowe zespolenie (szerokie bok do boku) w jelicie nie widać żadnych stanów zapalnych, czy innych ognisk chorobowych i lekarz zadecydował odstawienia leków. Brałem Asamax oraz Azathioprine teraz stwierdził że nie ma takiej potrzeby.
czy koś ma podobne doświadczenie?
moim zdaniem to że nie ma ognisk zapalnych to dobrze ale przyjmowanie laków to inna historia.

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: leczenie po operacji

Post autor: chrzanovy » 04 lis 2015, 20:31

witaj, pytałem o to panią prof Rydzewską bo tez mi sie to wydawało dziwne. Powiedziała że są 2 szkoły odstawiac albo nie odstawiac i nie ma zasady. mi odstawili na 3 mc na czas stomii i wydaje mi się to błędem teraz, bo po zespoleniu wyszlo ze crohn sie rozszedł na zaspolenie i wyżej w ukl pokarmowym. prawdopodnie to odstawianie jest po to zeby dac szanse organizmowi i nie zakłucać lekami...a jak wyjdzie nikt nie wie
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Rades35
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 27 cze 2011, 22:01
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna

Re: leczenie po operacji

Post autor: Rades35 » 04 lis 2015, 20:36

dziękuje za odpowiedz.
mnie lekarz powiedział że powodem odstawienia leków jest stan jelita czyli "czyste" bez żadnych zmian chorobowych. nie chciałbym czekać aż te zmiany się pojawią i dopiero wtedy brać leki

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: leczenie po operacji

Post autor: chrzanovy » 04 lis 2015, 20:40

Rades35, ale co on ci leki nieodwołalnie wycofał czy czasowo? no bo przeciez nie mozna ich przestac brac jak sie ma diagnoze, mimo braków widocznych zmian teraz... ja bym rozumiał że na jakiś czas wycofanie może i ma jakiś sens z lekarskiego punktu widzenia...ale nie inaczej bo to się źle skonczy
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Rades35
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 27 cze 2011, 22:01
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna

Re: leczenie po operacji

Post autor: Rades35 » 04 lis 2015, 20:44

wycofał całkowicie, powiedział że jak pojawią sie nawroty, stany zapalne to je wprowadzi. I to mnie własnie zatanowiło

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: leczenie po operacji

Post autor: chrzanovy » 04 lis 2015, 20:52

Rades35, bezsensowne podejscie, silnie sugeruje nie iść tą drogą i poszukac opini innego lekarza. ...ja sam sobie przestalem leki brać (wczesniej jeszcze) co zakonczylo się po roku perforacją i ostrym dachowaniem. Twierdze ze jak sie ma crohna to nie ma odwrotu leki brać trzeba zawsze. Wycofanie na jakis czas moze ma sens po operacji, ale jakos nie widze do czego to ma prowadzic, 3maj sie
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: leczenie po operacji

Post autor: Anette28 » 05 lis 2015, 08:04

Rades35 pisze:wycofał całkowicie, powiedział że jak pojawią sie nawroty, stany zapalne to je wprowadzi. I to mnie własnie zatanowiło
Witaj, ja po pierwszej operacji w Polsce też miałam wycofane leki, po drugiej od razu dostałam.
Za to w Holandii po czterech operacjach też dostałam leki, ale na krótki czas, a obecnie nie biorę już żadnych.
Myślę, że zależy to od stanu jelit.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: leczenie po operacji

Post autor: obyty.z.cu » 05 lis 2015, 09:55

Pandziaak pisze:Myślę, że zależy to od stanu jelit.
dodałbym i wiedzy aktualnej lekarza...
W "mądrych" wykłądach lekarzy jest wiele o odstawianiu leków w CD.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: leczenie po operacji

Post autor: Mamcia » 05 lis 2015, 19:11

Jak mawia nasz ukochany doktor "to są takie choroby, że każdy choruje tak jak umie". Zalecenia są oparte na statystyce i mówią, że lepiej po resekcji stosować immunosupresję i jeśli jest remisja można rozważyć jej odstawienie. Ale.....
1. druga operacja nie musiała być spowodowane CD - tylko np zrostami związanymi z bliznowaceniem. Wycięty kawałek powinien ocenić też histopatolog.
2. ocena przebiegu choroby, dotychczasowego leczenia, skuteczności, działań niepożądanych, ma wpływ na decyzje.
3. współpraca chorego i jego preferencje
4. lekarz - mam nadzieję, że nie chirurg - powinien wytłumaczyć co i dlaczego proponuje, jakie są opcje.
Co do odstawienia leków w CD to brak jest dowodów na skuteczność mesalazyny w przedłużeniu remisji, natomiast w przypadku AZA wiadomo, że te dowody są.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: leczenie po operacji

Post autor: atabe » 06 lis 2015, 15:44

Ja jestem 8 lat po operacji, biorę cały czas AZA. Teraz byłam na badaniach kontrolnych w MSW /kolonoskopia,gastroskopia, wyniki z krwi/. Stan idealna nieustająca remisja- leki nieodstawione

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Lekach”