Opatrunek na blizny

Wszystkie watpliwości zw. z zażywaniem, przewozem i dostępem leków.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Opatrunek na blizny

Post autor: Natalka » 06 lut 2013, 23:21

Odkryłam dziś całkiem przypadkiem, że istnieje taki wynalazek jak opatrunek do leczenia blizn. Ależ jestem zapóźniona, że korzystając nonstop z internetu dopiero teraz to odkryłam :doh:
ale do rzeczy, czy ktoś z Was używał takiego opatrunku? i może coś powiedzieć o jego skuteczności? bo tanie to nie jest, więc czy taka inwestycja w ogóle ma sens?
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Opatrunek na blizny

Post autor: Natalka » 06 lut 2013, 23:37

yyy nie chce robić reklamy :razz:
wpisz w google to od razu wyskoczy
mi chodzi o taki silikonowy opatrunek na blizny, nie o żel, choć takie cuś też istnieje.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opatrunek na blizny

Post autor: Baby » 07 lut 2013, 13:27

" Presoterapia, czyli leczenie uciskiem, znana jest już od 1835 roku, choć szerokie zastosowanie znalazła dopiero w początkach lat 70. ubiegłego wieku. Polega ona na zastosowaniu przewlekłego, miejscowego ucisku na bliznę, który powoduje niedotlenienie tkanek, zwolnienie metabolizmu, redukcję liczby fibroblastów i nasilenie aktywności kolagenazy (enzym rozkładający kolagen), co prowadzi do zmniejszenia produkcji kolagenu w bliźnie. W tym celu stosuje się szyte na miarę specjalne mankiety, ubrania kompresyjne i klipsy. Ucisk nie powinien być zbyt duży ani też trwać zbyt długo, gdyż może dojść do martwicy tkanek na skutek zaburzenia krążenia. Leczenie uciskiem należy rozpocząć jak najszybciej po zagojeniu się rany. Zalecany czas stosowania to 12-23 godziny na dobę przez okres 6-24 miesięcy. Presoterapia jest szczególnie polecana w przypadku rozległych blizn oparzeniowych, zapobiega też skutecznie odrostowi keloidu po chirurgicznym wycięciu. Korzystne działanie silikonu na blizny odkryto w 1982 roku. Umieszczony pod opatrunkiem uciskowym w celu zwiększenia komfortu pacjenta wykazał się działaniem wygładzającym i zmiękczającym blizny. Dziś, w postaci żelu lub plastrów, stosuje się go w leczeniu blizn przerostowych, keloidów, a także obszarów uszkodzonych na skutek oparzenia. Opatrunki silikonowe mogą być nakładane tylko na zagojone rany. Można je nosić przez 12-24 godzin na dobę w ciągu co najmniej 4-6 miesięcy. W przypadku stosowania plastrów należy codziennie myć dokładnie skórę i opatrunek. Pomoże to uniknąć podrażnień. Żele silikonowe są prostsze w aplikacji. Sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach ciała, na zgięciach stawów oraz na twarzy. Mechanizm działania silikonu nie został do tej pory dokładnie poznany, najprawdopodobniej powoduje on ograniczenie parowania wody, a wskutek tego – dobre nawodnienie tkanki. Hamuje to wzrost blizny. Opatrunki silikonowe mogą być łączone z innymi metodami terapeutycznymi, takimi jak ucisk, lub aplikowane wraz z wyciągami z cebuli morskiej. Krioterapia, polegająca na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu tkanek przez ich zamrażanie, obecna jest w terapii blizn od 1974 roku. W tym celu wykorzystuje się ciekły azot lub gazowy podtlenek azotu. Niska temperatura (-85 do -190 st. C) zamraża komórki i niszczy naczynia krwionośne. W ten sposób wywołane zaburzenie przepływu krwi powoduje niedotlenienie i niedokrwienie tkanek blizny. Leczenie polega na dwukrotnym mrożeniu rany z przerwą na rozmrożenie. Przeciętny czas mrożenia wynosi 20-40 sekund. Zabiegi te należy powtarzać 3-5 razy w odstępach 4-6 tygodni. Rana goi się w ciągu 7-14 dni, a powstałe w niej włókna kolagenowe są płaskie i w odpowiedniej ilości. W praktyce metoda ta jest stosowana do leczenia niewielkich zmian, jako zabieg podstawowy lub w połączeniu z miejscowym wstrzykiwaniem steroidu i/lub chirurgicznym wycięciem bliznowca.

Anna Błaszczyk-Czyż
więcej w Cabines nr 30 "

http://www.cabines.pl/artykuly/index.php/30/blizny
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Lekach”