uczulenie na salicylany

R01 - Preparaty donosowe
R02 - Leki stosowane w chorobach gardła
R03 - Leki stosowane w chorobach przebiegających ze skurczem oskrzeli
R05 - Preparaty przeciwko kaszlowi i przeziębieniom
R06 - Leki przeciwhistaminowe do stosowania ogólnego
R07 - Inne leki stosowane w chorobach układu oddechowego

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

uczulenie na salicylany

Post autor: ulka1986 » 04 gru 2013, 11:11

witajcie.
moja historia z cu trwa już 4 lata. jednak diagnozę udało się postawić we wrześniu b.r jak trafiłam do szpitala z zaostrzeniem. pierwszym lekiem jaki dostałam był asamax który pogorszył sprawę w ciagu 24 godzin od pierwszej dawki doszła gorączka i wymioty, zmiana leku na sulfasalazyne do tego metronidazol i ciprinol. ze szpitala wyszłam w duzo lepszym stanie :roll: lecz ilosc wizyt w wc to nadal 3-5 dziennie tyle ze stolce są uformowane takie chude i dziwne :neutral: od dwóch tygodni doszedł nowy objaw :smutny: suchy uporczywy kaszel...... internista dał mi antybiotyk xorimax i efektu żadnego nie ma :oops:
lekarz uznał ze to możne być uczulenie na salicylany i zasugerował odstawienie leków i konsultacje u gastrologa. do gastro jadę już jutro do pani Jarosińskiej i będzie to moja pierwsza wizyta u tej pani doktor.
strasznie się martwię co to dalej z tego wyjdzie, czy są możne na forum osoby które maja uczulenie na te leki? jak wygląda dalsze leczenie???????? :cry:
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

McCarty

Re: uczulenie na salicylany

Post autor: McCarty » 04 gru 2013, 12:19

ulka1986 pisze:strasznie się martwię co to dalej z tego wyjdzie, czy są możne na forum osoby które maja uczulenie na te leki? jak wygląda dalsze leczenie???????? :cry:
Ale po co, na zapas się martwić? Dalsze leczenie pewnie wygląda tak, że jak rzeczywiście jesteś uczulona na salicylany to coś innego będziesz brać. Po wizycie z gastro pewnie będziesz więcej wiedzieć.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: uczulenie na salicylany

Post autor: Natuśka » 04 gru 2013, 21:11

ulka1986 pisze:strasznie się martwię co to dalej z tego wyjdzie, czy są możne na forum osoby które maja uczulenie na te leki? jak wygląda dalsze leczenie????????
Ja mam :D
I jadę na sterydach, teraz mimo wszystko poprosiłam o włączenie mesalazyny (mimo uczulenia).
Ale da się :wink:
Poza tym jest jeszcze immunosupresja.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: uczulenie na salicylany

Post autor: ulka1986 » 04 gru 2013, 21:30

Natusiu a jak się u ciebie to uczulenie objawia?
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: uczulenie na salicylany

Post autor: Natuśka » 05 gru 2013, 02:04

U mnie potwornie swędząca wysypka- taka nie dająca normalnie funkcjonować w ciągu dnia, a normalnie spać w nocy :neutral:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: uczulenie na salicylany

Post autor: ulka1986 » 11 gru 2013, 22:23

Po zmniejszeniu sulfy w tabletkach kaszel trochę ustępuje za to doktor zaleciła czopki i wlewki czopki ciezko mi utrzymać ale wlewki są ok. Ciekawe czy mój organizm taka formę przyjmie. :>
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Lusi
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 27 sty 2018, 07:27
Choroba: CU
województwo: lubuskie
miasto: Żary

Re: uczulenie na salicylany

Post autor: Lusi » 22 kwie 2018, 17:43

witam. ja okropnie kaszlę po asamaxie isalofalku, żyć nie idzie:(

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: uczulenie na salicylany

Post autor: mari » 22 kwie 2018, 19:04

Jesteś pewna że to po asamax mnie okropny kaszel męczył przez kilka miesięcy pulmolog już nie miał pomysłu na moje leczenie potem stwierdził że należałoby zrezygnować z asamax ,sulfa ponieważ mają w skutkach ubocznych zmiany w płucach ,moja gastrolog uważała że w CU powinniśmy stosować 5-ASA (mesalazyna, sulfasalazyna) nawet w remisji chyba że skutki uboczne są znaczące zmniejszyła dawkę oraz sulfę zmieniła na asamax choć to też salicylan,było trochę lepiej ,często w pracy mój kaszel był nie do zniesienia ,konsultowałam moje dolegliwości prywatnie u innych gastrologów i kolejnego pulmologa ,właśnie jeden z pulmologów powiedział że skoro nie mam obrazowo zmian w płucach bo te leki powodują zwłóknienia,a u mnie tego nie było widać to kaszel jest związany z chorobą podstawową zlecił gastroskopie która wykazała znaczne zmiany zapalne w/g niego to refluks /choć wcale nie czułam że go mam/ miał wpływ na ten kaszel.Nadal biorę asamax ale dołączono osłonowo controloc,vivomix wszystkie leki zalecono przyjmować /o ile jest to dopuszczalne /to w trakcie lub po posiłku ,gastrolog zlecił jednorazowo syrop którego nazwy sobie nie mogę przypomnieć ,aby przyspieszyć zaleczenie błony śluzowej żołądka,tak naprawdę to nie wiem co najbardziej zadziałało ale narazie CU się uspokoiło no i wreszcie nie mam kaszlu,radzę wizytę u dobrego pulmologa jeśli jeszcze nie byłaś.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki z grupy R - Układ oddechowy”