Finasteryd

Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
G01 - Leki przeciwinfekcyjne i antyseptyki stosowane w ginekologii
G02 - Inne leki stosowane w ginekologii
G03 - Hormony płciowe i leki regulujące czynność układu płciowego
G04 - Leki stosowane w urologii

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Finasteryd

Post autor: anetka30 » 16 lis 2019, 20:58

W związku ze stwierdzonym łysieniem androgenowym, mam zlecone zażywanie leku Finasteryd za zgodą gastrologa i łącząc lek z antykoncepcją. Trochę obawiam się tego połączenia. Nie wiem czy jelita nie zaczną na nowo szaleć. Długo czekałam na osiągnięcie remisji, nie chce tego zaprzepaścić. Czy ktoś miał do czynienia z tymże lekiem?

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 474
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Finasteryd

Post autor: romek » 17 lis 2019, 12:15

Ja od wielu lat biorę codziennie Proscar (na prostatę), który też jest finasterydem. Nigdy się nie zastanawiałem czy może szkodzić na jelita bo po prostu muszę go brać do końca życia :smutny: ale jutro akurat mam wizytę u urologa, to się go zapytam. Choć nie sądzę, żeby znał odpowiedź

anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Finasteryd

Post autor: anetka30 » 17 lis 2019, 15:39

Bylanym wdzięczna. Lek ten nie jest zarejestrowany dla leczenia łysienia u kobiet więc urolog może być troszkę zaskoczony. Gastrolog nie widzi przeciwwskazań. Brać na zasadzie obserwacji czy coś się dzieje

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 474
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Finasteryd

Post autor: romek » 18 lis 2019, 17:34

Byłem u urologa. Powiedziała, że finasteryd raczej nie ma wpływu na jelita

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 474
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Finasteryd

Post autor: romek » 18 lis 2019, 17:43

Ale znalazłem coś takiego:
Specjaliści podkreślają, iż finasteryd nie powinien być stosowany przez kobiety.
Dodatkowo w Według klasyfikacji FDA (czyli Agencja Żywności i Leków) odnośnie do leków stosowanych w ciąży finasteryd dla kobiet ciężarnych jest bezwzględnie zakazany. Substancję sklasyfikowano do kategorii X, co oznacza, że przeprowadzone na zwierzętach lub ludziach badania wskazują na powstanie nieprawidłowości u płodu na skutek zażywania finasterydu, w związku z czym ryzyko stosowania go istotnie przewyższa potencjalne korzyści. Kobiety w ciąży nie powinny nawet dotykać pokruszonych tabletek z finasterydem, gdyż substancja może wchłaniać się przez skórę. Dodatkowo zaleca się zmniejszenie narażenia na nasienie ciężarnych partnerek seksualnych mężczyzn stosujących finasteryd ze względu na możliwe przenikanie niewielkich jego ilości. Finasteryd może spowodować zaburzenia rozwoju zewnętrznych narządów płciowych płodów męskich.

anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Finasteryd

Post autor: anetka30 » 18 lis 2019, 20:42

Dzięki za dopytanie lekarza. Jeśli chodzi o charakterystykę leku to zostałam poinformowana przez dermatologa dlatego też mam zaleconą antykoncepcję, żeby zapobiec ciąży. Poza tym nie planuje już dzieci, więc mogli zaproponować leczenie Finasterydem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki z grupy G - Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe”