Metronidazol- lek przeciwbakteryjny ukł.pokarmowy/moczowy

Przewód pokarmowy i metabolizm
A01 - Preparaty stomatologiczne
A02 - Leki stosowane w chorobach związanych z nadmierną kwasowością soku żołądkowego
A03 - Leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego
A04 - Leki przeciwwymiotne i przeciw nudnościom
A05 - Leki stosowane w chorobach dróg żółciowych i wątroby
A06 - Leki przeczyszczające
A07 - Leki przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe stosowane w chorobach przewodu pokarmowego
A08 - Leki przeciw otyłości z wyłączeniem preparatów dietetycznych
A09 - Leki poprawiające trawienie (włącznie z enzymami)
A10 - Leki stosowane w cukrzycy
A11 - Witaminy
A12 - Preparaty uzupełniające niedobór składników mineralnych
A13 - Leki wzmacniające
A14 - Leki anaboliczne do stosowania ogólnego
A15 - Leki pobudzające apetyt
A16 - Inne leki działające na przewód pokarmowy i metabolizm

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metronidazol

Post autor: Jacekx » 02 kwie 2016, 16:28

Sorry a mąż becia111 ... badał się czy to nie kamica nerkowa się ujawnia.

Ja miałem z nią przygodyi mam nadal ( kamica szczawianowa od lat mi towarzyszy) ale dopiero od początku lipca powalczę bo mam tomografię nerek w tym czasie niestety zapisaną :smutny:
Najpierw zlikwidowałem przepuklinę a po ... tomografii gdy wykaże , że mogę to będę rozkruszał moje kamienie :mlotek:

Becia111
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 30 mar 2016, 15:02
Choroba: CD u partnera
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Metronidazol

Post autor: Becia111 » 04 kwie 2016, 09:26

Jacekx pisze:Sorry a mąż becia111 ... badał się czy to nie kamica nerkowa się ujawnia.

Ja miałem z nią przygodyi mam nadal ( kamica szczawianowa od lat mi towarzyszy) ale dopiero od początku lipca powalczę bo mam tomografię nerek w tym czasie niestety zapisaną :smutny:
Najpierw zlikwidowałem przepuklinę a po ... tomografii gdy wykaże , że mogę to będę rozkruszał moje kamienie :mlotek:
Jacekx on miał robione USG nerek, brzucha wszystko ... Urolodzy nie wiedzą co jest nie tak .... Dziś kolejny urolog zobaczymy co wymyśli.
Metronidazol przestaje już działać a ból cewki moczowe ewidentnie wpływa na jelita ...

obyty.z.cu widze że jesteś z wielkopolski, leczysz się w Poznaniu? Możesz polecić jakiegoś urologa i gastrologa, którzy potrafią myśleć i analizować objawy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metronidazol

Post autor: obyty.z.cu » 04 kwie 2016, 11:08

Becia111 pisze:leczysz się w Poznaniu? Możesz polecić jakiegoś urologa i gastrologa, którzy potrafią myśleć i analizować objawy.
te leczenie jest rózne, ale jestem z Leszna i tu mam lekarzy, choć nie wszystkich. Do Poznania do niektórych Poradni też jeżdże, w tym do Szpitala na Przybyszewskiego choćby do Poradnii Stomijnej (pielęgniarka to super specjalistka).
Dobrze jest mieć lekarza gastro pracującego w szpitalu, wtedy można szybko dostać się na oddział gastro i full badań szybko.Tam jest wielu dobrych lekarzy, także tych z nimi współpracujących.
Poradnia przyszpitalna też ok. Ja leczę się między innymi u dr Marcin Chmielewski, kiedyś i on tam pracował na oddziałe, i super operator przy endoskopii. Teraz przyjmuje w wielu miejscach, także u mnie na miejscu w lesznie (na NFZ).Wie dużo i umie to przekazać, choć jego żarty nie wszyscy "rozumieją".

Tak patrząc na lekarzy tam, to wszyscy pacjenci chcą się leczyć u profesora czy tych z "najstarszych" stażem, ale prawda jest taka, że ci młodsi są bardziej "oblatani" i chłonących aktualności.
A prywatnie to kasa też się liczy...za tytuł, pewnie że i możliwości są różne, ale to inny temat.
No i jak wszędzie, lekarze, preferowana pierwsza wizyta prywatnie, a potem już NFZ, bo bez sensu z naszymi chorobami leczyć się prywatnie za kasę !!
Trzeba sobie jednak zapewnić "alarmowe" kontakty, mało który da nr telefonu do siebie, ale jakoś zawsze to się rozwiązuje.Trzeba na wizycie omówić co robic kiedy pojawia się zaostrzenie,jakie leki, kiedy szpital, itd..To ważne :!:

A urologów mam w Lesznie dobrych i mi znanych od lat.

Swoją drogą, po latach chorowania i leczenia się, (aktualnie to ponad 15 specjalistów) to zawsze doradzałbym lekarzy nie tych najstarszych i polecanych, ale tych dr , którym się chce, będących na fali ciągłego dokształcania się.Teraz co chwilę dochodzą nowości w leczeniu, a Ci najstarsi idą rutynowo, mają super wiedzę, ale co z tego jak nie chcą leczyć ...nowocześnie.Typowym przykładem kiedy lekarz mówi, że "musi boleć" , bo coś tam... Ból sie leczy, jeśli nie boli, to lepiej się wszystko leczy !

No i ja leczę tylko na NFZ, za dużo mam lekarzy, ale też za dużo widziałem (naciałem się) na prywatnych wizytach bez sensu.Tu mnie akurat zycie nauczyło.
Prywatnie to ja mogę czasem zrobić badanie, które jest albo niedostępne u mnie na NFZ, czy termin daleki, albo nie ma innej opcji.Ale to rzadkość.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metronidazol

Post autor: Jacekx » 04 kwie 2016, 16:14

a tomografię jamy brzusznej ze wskazaniem na nerki miał robioną?

a rezonans magnetyczny miał robiony?
On jest dokładniejszy przy tkankach miękkich o ile dobrze pamiętam od tomografii...

becia111

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metronidazol

Post autor: Jacekx » 04 kwie 2016, 16:19

obyty.z.cu pisze: Swoją drogą, po latach chorowania i leczenia się, (aktualnie to ponad 15 specjalistów) to zawsze doradzałbym lekarzy nie tych najstarszych i polecanych, ale tych dr , którym się chce, będących na fali ciągłego dokształcania się.Teraz co chwilę dochodzą nowości w leczeniu, a Ci najstarsi idą rutynowo, mają super wiedzę, ale co z tego jak nie chcą leczyć ...nowocześnie.

Typowym przykładem kiedy lekarz mówi, że "musi boleć" , bo coś tam... Ból sie leczy, jeśli nie boli, to lepiej się wszystko leczy !

No i ja leczę tylko na NFZ, za dużo mam lekarzy, ale też za dużo widziałem (naciałem się) na prywatnych wizytach bez sensu.Tu mnie akurat zycie nauczyło.
Prywatnie to ja mogę czasem zrobić badanie, które jest albo niedostępne u mnie na NFZ, czy termin daleki, albo nie ma innej opcji.Ale to rzadkość.
Podobnie mam i podobnie jak Ty Obyty i rozumuję Tak samo.
Z tym, że lekarzy specjalistów mam mniej 11 aktualnie mam tam karty
pacjenta...

okulista
dermatolog
kardiolog
gastroenterolog
urolog
chirurg
chirurg naczyniowiec
reumatolog
stomatolog
diabetolog
laryngolog


Potwierdzam też
obyty.z.cu pisze: za dużo widziałem (naciałem się) na prywatnych wizytach bez sensu.
Też tak miałem...

kaszanka
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 25 kwie 2016, 10:50
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Nieważne

Re: Metronidazol

Post autor: kaszanka » 28 cze 2016, 11:08

Jakie mieliście dawkowanie przy tym leku ?

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Metronidazol

Post autor: Brawurka » 28 cze 2016, 11:33

3x2 Metronidazol 250.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metronidazol

Post autor: Jacekx » 30 cze 2016, 18:31

kaszanka a na co go masz używać?
Czy to samowolka czy leczenie wskazane przez lekarza ?

Pobierz ulotkę pudełkową tam są wskazania tam się dowiesz jak na co używać...ale lepiej zapytać lekarza a jeszcze lepiej swego gastro :idea:

Pobierz ją w formie pdf
https://www.google.pl/webhp?sourceid=ch ... ulotka+pdf

OlgaAK
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 17 lip 2015, 10:36
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki

Re: Metronidazol

Post autor: OlgaAK » 08 lip 2016, 17:30

Czy metronidazol mogę zmieszać z sokiem winogronowym? Jak go podać dwulatce?

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Metronidazol

Post autor: alate » 08 lip 2016, 21:29

hmmmm, słyszałam, że z grejpfrutowym wiele substancji koliduje... ale winogrona ???najlepiej, gdybyś lekarza zapytała, albo dobrego farmaceuty
Crohn ? Z tym da się żyć !

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Metronidazol

Post autor: Mamcia » 08 lip 2016, 21:53

Sok z białych winogron, jabłek wydaje się być bezpieczny.
Nie wiem jak smakuje metronidazol i czym najlepiej złamać smak. Dziś wyniosłam do apteki przeterminowany roztwór. Może wystarczy dosłodzić?
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

OlgaAK
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 17 lip 2015, 10:36
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki

Re: Metronidazol

Post autor: OlgaAK » 09 lip 2016, 12:06

Mam akurat sok z ciemnych winogron. Mam nadzieję, że będzie ok. Inaczej małej nie podam. Pytałam w szpitalu i niby nie ma przeciwskazań, ale już kilka razy miałam sytuację, że jeden lekarz mówi tak, a drugi inaczej.

Ma smak bardzo gorzki, jak piołun. Jest naprawdę niesmaczny i długo zostaje posmak w buzi.

Awatar użytkownika
alex0101
Początkujący ✽✽
Posty: 281
Rejestracja: 18 maja 2014, 23:33
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Metronidazol

Post autor: alex0101 » 09 lip 2016, 12:54

Ja też na metro w czopkach i tabletkach. Na razie niestety niezbyt wiele pozytywnych zmian ale trzeba czekać i czekać... :oops:

Larix
Debiutant ✽
Posty: 32
Rejestracja: 28 mar 2007, 14:07
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Sudety

Re: Metronidazol

Post autor: Larix » 27 gru 2016, 18:45

Witam po latach.
Choruję od 2006. Ostatnie 5 lat miałem remisję. Teraz niestety choroba wróciła. 5-10 wizyt w toalecie, sporo śluzu i krwi.
Gastroenterolog prowadzący przepisał mi:
- Asamax tabletki 500 mg 2x3 szt.
- Metronidazol 2x2 tabl przez 15 dni
O ile Asamax jest dla mnie zrozumiały to czy Metronidazol jest standardem w CU ? :neutral:
Czy podaje go się na CU czy tylko w przypadku podejrzenia Clostridium ?
A jeżeli jest takie podejrzenie to czy nie powinno się najpierw zrobić badań bakteriologicznych ?
Bo nie wiem czy mam to łykać czy też mogę sobie narobić gorszych kłopotów ?
Sam Asamax nie pomaga mi :evil:

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metronidazol

Post autor: Jacekx » 27 gru 2016, 20:40

Moim zdaniem Larix chodzi tu o wyjałowienie jelit z bakterii ( pozbycie się ich) czyli o usunięcie powikłań pochodzących od bakterii a nie o zaleczenie samej choroby.
Moim zdaniem Twój gastro tak na wszelki wypadek rąbnął metronidazolem.
Po prostu skontaktuj się z nim i zapytaj dlaczego zadysponował metronidazol masz prawo do pytania...wynika to z przepisów a mówi o tym Karta Praw Pacjenta ( jak chcesz się z tymi Prawami zapoznać to poszukaj sam w necie a jeśli nie chcesz sam szukać to poszukaj pod linkami które podałem w poniższym poście )

Sorry, że tak krótko ale wczoraj było o tym w poście

podaję link ...

link został usunięty
Ostatnio zmieniony 31 gru 2016, 12:43 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki z grupy A - Przewód pokarmowy i metabolizm”