Metronidazol- lek przeciwbakteryjny ukł.pokarmowy/moczowy

Przewód pokarmowy i metabolizm
A01 - Preparaty stomatologiczne
A02 - Leki stosowane w chorobach związanych z nadmierną kwasowością soku żołądkowego
A03 - Leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego
A04 - Leki przeciwwymiotne i przeciw nudnościom
A05 - Leki stosowane w chorobach dróg żółciowych i wątroby
A06 - Leki przeczyszczające
A07 - Leki przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe stosowane w chorobach przewodu pokarmowego
A08 - Leki przeciw otyłości z wyłączeniem preparatów dietetycznych
A09 - Leki poprawiające trawienie (włącznie z enzymami)
A10 - Leki stosowane w cukrzycy
A11 - Witaminy
A12 - Preparaty uzupełniające niedobór składników mineralnych
A13 - Leki wzmacniające
A14 - Leki anaboliczne do stosowania ogólnego
A15 - Leki pobudzające apetyt
A16 - Inne leki działające na przewód pokarmowy i metabolizm

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metronidazol

Post autor: palula88 » 25 sie 2015, 22:53

Lacze to z lekami tylko i wylacznie dlatego ze nigdy takowego problemu nie mialam. Nie bylam tez nigdy na tak wysokiej dawce sterydow (40 mg w dawkach podzielonych rano, wieczor i schodzenie o 4 mg co tydzien, moze tu tkwi problem..) cipronex przez 10 dni i na 11 dzien metronidazol i mam go brac przez 20dni. Mysle ze wszystko nalozylo sie na siebie i jednak to wina lekow bo i metypred i metronidazol w skutkach ubocznych maja bole stawow. Za to jelita sie uspokoily. Ale do lekarza sie wybieram jak sytuacja sie nie zmieni :)

marles
Początkujący ✽✽
Posty: 73
Rejestracja: 22 maja 2009, 20:55
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Metronidazol

Post autor: marles » 26 sie 2015, 08:29

Ja to wszystko wiem,ale skoro objawy są tak dotkliwe to może po jakimś czasie watro sprawdzić.Nie życząc oczywiście źle,ale zawsze może być ten pierwszy raz.Powodzenia :smile:

martgil10
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2016, 10:38
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Metronidazol

Post autor: martgil10 » 14 mar 2016, 21:39

Witam. Mam do was pytanie. Biorę metronidazol od jakiegoś pól roku i moje wszystkie dolegliwości ustąpiły - odkładam go jest powtórka z rozrywki. Lekarka każe nadal go brać a ja eis zastanawiam czy może mi zaszkodzić na coś. Ktoś coś podpowie ? Zaznaczam ze brałam też pentase w granulacie - już jej nie biorę wg zaleceń lekarza.


---
przesunęłam temat i scaliłam.
kalka
Ostatnio zmieniony 14 mar 2016, 21:49 przez martgil10, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metronidazol

Post autor: obyty.z.cu » 14 mar 2016, 22:20

metronidazol to standard w leczeniu CU.Warto brać dobre probiotyki do tego.
No i to chyba nie jedyny lek który bierzesz ?
Antybiotyk nie można brać ciągle.On wybije bakterie,więc trzeba dostarczać nowe ,dobre, i w odpowiedniej ilości.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metronidazol

Post autor: Jacekx » 14 mar 2016, 22:39

palula88 pisze:Lacze to z lekami tylko i wylacznie dlatego ze nigdy takowego problemu nie mialam. Nie bylam tez nigdy na tak wysokiej dawce sterydow (40 mg w dawkach podzielonych rano, wieczor i schodzenie o 4 mg co tydzien, moze tu tkwi problem..) cipronex przez 10 dni i na 11 dzien metronidazol i mam go brac przez 20dni. Mysle ze wszystko nalozylo sie na siebie i jednak to wina lekow bo i metypred i metronidazol w skutkach ubocznych maja bole stawow. Za to jelita sie uspokoily. Ale do lekarza sie wybieram jak sytuacja sie nie zmieni :)
Heja miałem zestaw Duomox i Metronidazol przy ropniu na szczęce - pomogło na szczękę i chyba było nawet lepiej z moim CU.
Zaś Cipronex i metronidazol używałem ale po sobie chyba nie równolegle.
Stawy zaś od lat zabezpieczam Sulfasalazyną EN 500 KRKA :idea:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2016, 22:48 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metronidazol

Post autor: obyty.z.cu » 14 mar 2016, 22:45

Jacekx pisze:Cipronex i Metronidazol
to przy CU w stanach zapalnych brałem średnio raz w roku,ale nawet częściej.
Dawał zawsze ten komplet efekt na jakiś czas.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metronidazol

Post autor: Jacekx » 14 mar 2016, 22:52

Sorry piszesz Obyty za szybko ja się chyba pomyliłem u mnie był Duomox i Metronidazol ( sprawdziłem w swoich wpisach wcześniejszych) ... no skleroza j już :smutny: stąd zmiana zestawu w moim wpisie.

Dobrze wiedzieć jednak , że ktoś te antybiotyki stosował w CU obok siebie i pomagały :idea:
Ja je czasami stosowałem ale po sobie nie równolegle.

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Metronidazol

Post autor: Brawurka » 15 mar 2016, 16:10

martgil10 pisze:Biorę metronidazol od jakiegoś pól roku i moje wszystkie dolegliwości ustąpiły - odkładam go jest powtórka z rozrywki.
U mnie jest to samo i też wracam często do Metronidazolu.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

martgil10
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2016, 10:38
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Metronidazol

Post autor: martgil10 » 31 mar 2016, 19:38

do tego Metronidazolu biore rano Polprazol a pod wieczor Enteromax Forte. Niestety Cipronexu nie moge brać bo mam na niego uczulenie :(

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Metronidazol

Post autor: Brawurka » 31 mar 2016, 21:00

martgil10 pisze:Niestety Cipronexu nie moge brać bo mam na niego uczulenie
Szkoda, mi w kryzysie właśnie połączenie Cipronexu z Metro pomaga najbardziej. No, ale lekarze też łączą z Metronidazolem też inne antybiotyki. Dostawałam również i działało, tylko teraz nie mogę sobie przypomnieć jaki to był antybiotyk :roll:
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Becia111
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 30 mar 2016, 15:02
Choroba: CD u partnera
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Metronidazol

Post autor: Becia111 » 31 mar 2016, 21:20

Próbowaliście może Metronizadol 0,45 w czopkach? Nasza Pani doktor bardzo się zdziwiła że taka duża dawka ... Mąż po tym bardzo dobrze się czuje stwierdził, że długo już tak dobrze się nie czuł. Generalnie te czopki przepisał proktolog na ropę i krew w kale, po tym leku już tego nie ma.
Dodatkowo boli go cały czas podbrzusze i cały "przewodzik" moczowy - metronidazol pomógł na układ moczowy tylko na dwa dni... na resztę czyli ropę i krew w kale cały czas jest bardzo dobrze. Szukamy dalej co się dzieje z tym układem moczowym. Wszystkie wymazy na posiew bakterii i wirusów, grzybów nic nie wyszło. Urolog stwierdził że pod względem urologicznym jest wszystko ok, a jego jak bolało tak boli nadal. Dodam tylko że te bóle przy oddawaniu moczu i w ogóle ma już od ok. roku. Wydaje nam się że przez to odzywają się jelita i hemoroidy. W poniedziałek kolejny urolog. Na chwile obecną sam sobie wyszukał i pije herbatę z wierzbowca, łyka żurawinę i urofuragine - jest trochę lepiej.
Miał ktoś może takie objawy lub macie może pomysł jak się tego pozbyć?
Jakiś czas temu robił też wlewy z salofalku pomogło trochę na 2 tygodnie (podobno tych wlewów nie można robić zbyt długo ...hm).
Słyszałam opinię że Pentasa i Salofalk to ta sam grupa leków i raczej bez sensu jest ich stosowanie razem bo to jedno i to samo ... Co o tym myślicie?

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metronidazol

Post autor: Jacekx » 31 mar 2016, 23:19

Cipronex też jest OK a po drugie ja bezpiecznie biorę na ślepo prawie... 2 antybiotyki Cipronex i metronidazol.
Poszukaj Becia111 tu na forum dużo o tym pisałem.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metronidazol

Post autor: Jacekx » 01 kwie 2016, 16:50

Becia111 pisze: Jakiś czas temu robił też wlewy z salofalku pomogło trochę na 2 tygodnie (podobno tych wlewów nie można robić zbyt długo ...hm).
Słyszałam opinię że Pentasa i Salofalk to ta sam grupa leków i raczej bez sensu jest ich stosowanie razem bo to jedno i to samo ... Co o tym myślicie?
Pentasa i Salofalk to na pewno zawierają mesalazynę. W sumie jednak to nie to samo.
Inaczej te leki się dawkuje - sposoby , zawierają różne ilości mesalazyny np. Pentasa wlewka 1g a Salofalk wlewka 4g, czopki mają różne kształty co nie jest dla nas obojętne...itd.
Mają też te leki różne ceny dla CU na korzyść Salofalku. Po drugie łatwiej się aplikuje wlewki z Salofalku niż z Pentasy o czym pisałem w jakimś poście.
Wiem od mojego gastro , że wlewki z Salofalku dawkuje przy istotnych
zaostrzeniach w CU i 13 tygodni to daje 91 wlewek ( 1 opakowanie Salofalku 7 wlewek).
Ja dawkowałem sobie wlewki z Salofalku 14 tygodni...

Becia111
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 30 mar 2016, 15:02
Choroba: CD u partnera
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Metronidazol

Post autor: Becia111 » 01 kwie 2016, 18:09

Jacekx dzięki za odpowiedz :) Mąż już brał Cipronex i nie pomógł. Brał dużo różnych leków na ten układ moczowy i nic nie pomagało jedynie na chwile łagodziło ból przy oddawaniu moczu. Tak jak pisałam chwilowa duża poprawa metronidazol w czopkach robiony w aptece na zamówienie. Właśnie wykupiłam kolejne 12 szt.
Coś bardzo mega jest nie dobrze z tym oddawaniem moczu, bo strumień jest słaby i przerywany jakby coś tam było zablokowane ... Wiem wiem powinien zbadać prostatę i to zrobił, jest ok. Nie wiem może jeszcze jakieś badanie ...

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metronidazol

Post autor: obyty.z.cu » 01 kwie 2016, 18:25

Alfulek - https://www.doz.pl/leki/p4244-Alfulek
Apo Doxan 4 - https://www.doz.pl/leki/p4417-Apo-Doxan
te leki zapisał mi urolog na
Becia111 pisze:nie dobrze z tym oddawaniem moczu, bo strumień jest słaby i przerywany jakby coś tam było zablokowane ...
kiedy bóle są większe mam też od niego Uroflow 2 - https://www.doz.pl/leki/p6245-Uroflow
Teraz mam spokój, ale tabletki biorę ciągle i spoko.Trzeba sprawdzić PSA od czasu do czasu.

Cipronex -zamiast niego często miałem Ciprinol,Cipropol i inne zamienniki.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki z grupy A - Przewód pokarmowy i metabolizm”