Leki przeciwbólowe w NZJ

Przewód pokarmowy i metabolizm
A01 - Preparaty stomatologiczne
A02 - Leki stosowane w chorobach związanych z nadmierną kwasowością soku żołądkowego
A03 - Leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego
A04 - Leki przeciwwymiotne i przeciw nudnościom
A05 - Leki stosowane w chorobach dróg żółciowych i wątroby
A06 - Leki przeczyszczające
A07 - Leki przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe stosowane w chorobach przewodu pokarmowego
A08 - Leki przeciw otyłości z wyłączeniem preparatów dietetycznych
A09 - Leki poprawiające trawienie (włącznie z enzymami)
A10 - Leki stosowane w cukrzycy
A11 - Witaminy
A12 - Preparaty uzupełniające niedobór składników mineralnych
A13 - Leki wzmacniające
A14 - Leki anaboliczne do stosowania ogólnego
A15 - Leki pobudzające apetyt
A16 - Inne leki działające na przewód pokarmowy i metabolizm

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Camel
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 15 cze 2004, 19:24
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Lódź

Leki przeciwbólowe w NZJ

Post autor: Camel » 16 cze 2004, 16:12

Jesli gdzies rozmawialiscie juz na ten temat, to moze ktos bedzie tak mily i wklei mi link, bo sama nie znalazlam, niemniej jednak nie przeczytalam jeszcze calego forum od deski do deski, wiec moze mi umknelo gdzies.

Chodzi mi generalnie o wszelkie sposoby radzenia sobie z bolem podczas zaostrzenia choroby. Na moje bole brzucha raczej nic nie dziala, ale moze jakas odpowiednia kompilacja lekow przeciwbolowych pomoglaby chociaz na objawy towarzyszace? Czesto przy atakach mam bardzo silne bole glowy, wtedy dziala Efferalgan, ale czesto, co 2-2,5 godziny. Na bole stawow, sluzowki itp niestety nic skutecznego nie znalazlam. pamietam, ze keidys w szpitalu sie nade mna zlitowal lekarz i dostalam Profenid domiesniowo. Zastrzyk bolal jak cholera, ale potem nic juz nie czulam i pierwszy raz od miesiaca przespalam wtedy cala noc. Poza tym jednym zastrzykiem profenidu nigdy nie dostalam nic przeciwbolowego i naprawde straszliwie sie mecze podczas mocniejszych nawrotow choroby. Leki rozkurczowe nie przynosza efektu, czasem ogolnie na poprawe samopoczucia lekko pomaga cieply prysznic, ale oczywiscie musze miec sile sie dowlec do lazienki i wystac kilkanascie minut pod prysznicem, a nie zawsze jestem w stanie.
A jak Wy radzicie sobie z bolem?
Wszelkie rady sa dla mnie na wage zlota!


edytowałam temat zg. z reg.
Anette
Serdecznie pozdrawiam

Ela
Początkujący ✽✽
Posty: 279
Rejestracja: 21 kwie 2003, 21:05
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: Ela » 16 cze 2004, 21:30

Ja na bóle stawów dostawa3am pocz?tkowo Vioxx, ale to drogi lek - ok. 50 z3 za 7 tabletek (dawka 1 x dziennie). Potem lekarz przepisa3 mi Movalis - ok 50 z3 za 20 tabletek (dawka 1 x dziennie). Oba podobno s? bezpieczne dla przewodu pokarmowego. Pozdrawiam Ela
CU, j-pouch

Awatar użytkownika
Aleksandra
Początkujący ✽✽
Posty: 68
Rejestracja: 10 maja 2003, 21:21
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk-Rydułtowy
Kontakt:

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: Aleksandra » 16 cze 2004, 21:33

Ja w skrajnych bólach bra3am Tramal ale nie polecam bo pomimo skuteczno?ci mo?na sie uzale?nia.
Choruję ponad 20 lat, tylko jedna remisja:(
Leki: Salofalc 500, Imuran, Budenofalk, Duspatalin, No-spa, Biosotal, Loratan. Pomimo przyjmowania Imuranu ciągle wysoka leukocytoza. Sterydy niewskazane ze względu na kiepskie działanie na mój organizm i nieciekawe efekty uboczne.

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: -Ania- » 04 lip 2004, 11:45

mój sposób radzenia sonie z bólem zalezy do natezenia.. jak boli strasznie to Tramal 50mg, a jak mniej to Ibuprom, lub Nurofen. Tylko te leki moge za?ywaa przy jednoczesnym stosowaniu lansul i przy mojej alergii- bowiem leki na bazie paracetamolu i inne typu pyralgina, polopiryna S s? dla mnie niewskazane. Czasem jak nie mam w pobli?u tramalu biore ketonal.
Nie od razu siegam jednak po ?rodki przeciwbólowe- czasami wstraczy No-spa (forte) lub chwila relaksu. Bywa te?, ?e stosuje opaske uciskow? na brzuch- wtedy jelita mniej sie "ruszaj?"- gdy ja gdzie? ide pieszo i to d3ugo- tym mniej bol?.
Tramal jest tzw. lekiem o dzia3aniu narkotycznym, st?d masz racje Olu, ?e mo?na sie uzale?nia gdy bierze sie regularnie. Ja stosuje go w razie potrzeby- tak, ?e mam jedno opakowanie na oko3o 10 miesiecy. Przy takich dawkach uzale?nienie nie jest mo?liwe.

powodzenia w walce z bólem
p.s. ze stawami nie mam wiekszych problemów

Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
Katze
Początkujący ✽✽
Posty: 132
Rejestracja: 23 lis 2008, 19:55
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: Katze » 30 lis 2008, 20:19

Czy przy chorobach jelit mozna brać takie leki jak: ketonal,ibuprom,apo-naproxen? Mam dziwne bóle z tyłu pleców (na dole,po obydwu bokach) i do tego bolesną miesiączke i nie wiem co mam zażyc żeby sobie pomóc?Poproszę o szybką odpowiedź....

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: obyty.z.cu » 30 lis 2008, 20:49

kazdy lek przeciwboluwy podraznia jelito...choc ja biore no-spa 80 forte czy Poltramal 100 w kroplach,ale to leki na recepte...no i kilka innych..ale to inna bajka..
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: ranka » 01 gru 2008, 00:09

obyty daj spokoj bo to nieprawda.
kazdy ma prawo sobie ulzyc w bolu bo bol tez sie leczy a to czy podraznia czy nie - zalezy od zmiennosci osobniczej !!

Katze bierz to co ci nie szkodzi - nie pytaj sie nas, ja ci powiem ze masz wziac Pyralgine a okaze sie ze nie mozesz, to co ? wezmiesz?
Obrazek

kokoleczka
Debiutant ✽
Posty: 46
Rejestracja: 15 gru 2008, 15:08
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: jastrzębie zdrój
Kontakt:

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: kokoleczka » 18 gru 2008, 11:26

Katze pisze:ketonal,ibuprom,apo-naproxen
moj lekarz powiedziaŁ że tych leków nie wolno brać, bo one mogą wywoŁać zaostrzenie, miaŁam ostatnio usuwaną 8-ke i nic nie pomagaŁo spać nie mogŁam więc wzięŁam ketonal braŁam tylko na noc, w sumie 6-8 tabletek i co zaostrzenie, no + stres
przyjaciele są jak gwiazdy...
biorę: czopki pentasa 0/0/1, witaminy A-Z :)

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: -Ania- » 18 gru 2008, 11:41

z tego co wiem prawie wszyscy lekarze tak mówią
ketonal nie mozna
ibuprom tez nie
naproxen tez nie...

pozostaje wiec paracetamol, pyralgine - na niego jestem uczulona
wiec tramal - mowia lekarze - spie na stojaca i mam zimne poty, dreszcze
no to my nie wiemy - rozkladaja bezradnie rece

a ja wiem, jak boli mniej to aleve (tez naproxen...)
a jak bardziej to ketonal - "przykro mi" ale ja z bolem zyc nie bede, szczegolnie jak jestem w pracy i mam pod opieką dwojke malych dzieci

na morfine, nawet w malych dawkach, nikt sie nie zgodzi
w domu jak jest mój mąż to robi mi zastrzyk z papaweryny
moze ktoś z uczonych wymysli lek, który nam nie bedzie szkodził...

ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

kokoleczka
Debiutant ✽
Posty: 46
Rejestracja: 15 gru 2008, 15:08
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: jastrzębie zdrój
Kontakt:

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: kokoleczka » 18 gru 2008, 11:44

oki ja też to rozumie że jak boli to nie ważne co byleby pomogŁo - nie miaŁam nic zŁego na
:wink: myśli
przyjaciele są jak gwiazdy...
biorę: czopki pentasa 0/0/1, witaminy A-Z :)

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
Posty: 2474
Rejestracja: 20 gru 2007, 11:55
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: okolice warszawy

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: magda281 » 18 gru 2008, 12:29

Ja przy silnym bólu biore tramundin jest na recepte.Miewa skutki uboczne-czeste zawroty głowy (ale lepsze to niz bol :wink: )
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

Awatar użytkownika
morfi
Początkujący ✽✽
Posty: 204
Rejestracja: 20 cze 2007, 23:35
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: morfi » 18 gru 2008, 14:33

Rzadko kiedy boli mnie aż tak bardzo, żeby łykać tabletki przeciwbólowe. I może przez to, że nie łykam ich dużo to działa na mnie zwykły apap. Dla mnie najgorszy jest jednak ból głowy :smutny:
Biorę: Pentasa 500mg (2/0/2)-zmniejszona z 6 tabletek od 13.12.08r.; 50mg Azathioprine (2/0/0), Trilac (1/0/0), Biofer (1/0/0), kwas foliowy 15mg (1/0/0), Omega3 (1/0/0)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: obyty.z.cu » 18 gru 2008, 14:48

morfi pisze: Dla mnie najgorszy jest jednak ból głowy
no wlasnie,jakos "inne" bole idzie przezyc i czyms sie wspomoc,a bole glowy niewiadomo skad i nic nie dziala,czasem tylko sen...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

kokoleczka
Debiutant ✽
Posty: 46
Rejestracja: 15 gru 2008, 15:08
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: jastrzębie zdrój
Kontakt:

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: kokoleczka » 18 gru 2008, 16:15

szczęściarz jak możesz zasnąć z bÓlem gŁowy, bo mnie jak już boli to na maxa- zwariować można i nie mamowy o śnie :neutral:
przyjaciele są jak gwiazdy...
biorę: czopki pentasa 0/0/1, witaminy A-Z :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Leki przeciwbólowe

Post autor: obyty.z.cu » 18 gru 2008, 18:30

kokoleczka pisze:szczęściarz jak możesz zasnąć z bÓlem gŁowy,
:oops: no musze przyznac,ze kiedy jest naprawde zle,a bole sie nakladaja,zeby unikac faszerowania sie lekami uciekam w tabletki nasenne,ale to tez,jak mi wytlumaczyl lekarz,kiedys organizm musi odpoczac i wyluzowac,wiec nasenniki sa wskazane,byleby sie nie uzaleznic !,
a przyczyna bolu glowy moze byc rozna,jakos nieudalo sie jej u mnie zdiagnozowac,byc moze racje ma neurolog,skutki uboczne lekow ,nakladajacych sie, bo konieczne do leczenia roznych chorob,ktorych niemozna odstawic,jest roznie !
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki z grupy A - Przewód pokarmowy i metabolizm”