Leki rozkurczowe (np. No-Spa) w zastrzykach

Przewód pokarmowy i metabolizm
A01 - Preparaty stomatologiczne
A02 - Leki stosowane w chorobach związanych z nadmierną kwasowością soku żołądkowego
A03 - Leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego
A04 - Leki przeciwwymiotne i przeciw nudnościom
A05 - Leki stosowane w chorobach dróg żółciowych i wątroby
A06 - Leki przeczyszczające
A07 - Leki przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe stosowane w chorobach przewodu pokarmowego
A08 - Leki przeciw otyłości z wyłączeniem preparatów dietetycznych
A09 - Leki poprawiające trawienie (włącznie z enzymami)
A10 - Leki stosowane w cukrzycy
A11 - Witaminy
A12 - Preparaty uzupełniające niedobór składników mineralnych
A13 - Leki wzmacniające
A14 - Leki anaboliczne do stosowania ogólnego
A15 - Leki pobudzające apetyt
A16 - Inne leki działające na przewód pokarmowy i metabolizm

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Leki rozkurczowe (np. No-Spa) w zastrzykach

Post autor: Noelia » 05 lis 2018, 17:54

Czy stosował ktoś może leki rozkurczowe w zastrzykach domięśniowych (czyli z reguły w pośladek)?
Np. No-Spa, Spasmalgon, Buscolysin, papaweryna - który z nich najskuteczniejszy, który ma najmniej działań niepożądanych?
Może są jeszcze jakieś inne, lepsze preparaty?
Ma ktoś jakieś doświadczenia z taką postacią leku?
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Leki rozkurczowe (np. No-Spa) w zastrzykach

Post autor: BlackRose » 06 lis 2018, 02:09

Ja dostałam raz zastrzyk z papaweryny na Sorze w trakcie zaostrzenia Crohna, miałam potworna kolkę jelitowa. Pomogło szybciuteńko i po krzyku uff ☺️ Skutków ubocznych brak. A dlaczego pytasz o zastrzyki, Mąż potrzebuje?? Ma zaostrzenie??

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Leki rozkurczowe (np. No-Spa) w zastrzykach

Post autor: Noelia » 06 lis 2018, 03:06

BlackRose pisze:
06 lis 2018, 02:09
A dlaczego pytasz o zastrzyki, Mąż potrzebuje?? Ma zaostrzenie??
Zaostrzenia CU jako takiego nie ma.
Po akcji z nerkami, szpitalu, antybiotykach, silnych lekach przeciwbólowych itd. trochę się pogorszyło jelitowo, więc pani gastro zdecydowała o kontrolnej rektoskopii (+ oczywiście badania laboratoryjne itp.).
Tak btw rektoskopia to dla męża badanie najgorsze z możliwych i wręcz znienawidzone, ale trudno, nie miał wyjścia, jakoś przeżył :lol:
Tzn. jakieś tam wyjście miał, mógł się nie zgodzić itp., ale stwierdził, że nie będzie przesadzał (i całe szczęście).
To była najszybsza i najprostsza do wykonania opcja.
No i po tej rektoskopii lekarka stwierdziła, że nadal ma remisję endoskopową.
Także w tej kwestii jesteśmy spokojni.

Problemem jest układ moczowy, wciąż nie jest dobrze, mąż ma cewnik DJ w moczowodzie i prawdopodobnie zostanie on tam na kolejny miesiąc lub dwa, a w zasadzie to nie wiadomo konkretnie, bo okaże się na kontroli w szpitalu.
Czasem dopadają go mega silne skurcze, taka kolka nerkowa.
No i normalnie nie byłoby większego problemu, bo No-Spy, Buscopany itp. spokojnie można brać w NZJ.
Ale w trakcie tych ataków bólowo-skurczowych męczą go tak koszmarne mdłości (+ wielokrotnie wymioty), że ma trudności z połykaniem tabletek :(

Także na logikę to idealnym wyjściem byłyby zastrzyki rozkurczowe.
Tylko zastanawiam się, czy lekarz bez problemu by to przepisał + pokazał, jak wykonać taki zastrzyk w pośladek, żebym np. ja mogła mu to wstrzyknąć w domu (w trakcie takiego napadu skurczów).
Technicznie jest to bardzo proste, bo widziałam wiele razy, jak pielęgniarki robiły mężowi zastrzyki domięśniowe w szpitalu - właśnie przeciwskurczowe czy np. przeciwwymiotne, z wit. B12 itp.
Te z wit. B12 były dosyć bolesne i zostawiały krwiaki na tyłku, ale te rozkurczowe No-Spy, Spasmalgony itp. to już ok i bez problemów.
Nie wiem, czy mój pomysł jest w ogóle do zrealizowania w praktyce :neutral:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki z grupy A - Przewód pokarmowy i metabolizm”