Metypred, a Kalipoz

Przewód pokarmowy i metabolizm
A01 - Preparaty stomatologiczne
A02 - Leki stosowane w chorobach związanych z nadmierną kwasowością soku żołądkowego
A03 - Leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego
A04 - Leki przeciwwymiotne i przeciw nudnościom
A05 - Leki stosowane w chorobach dróg żółciowych i wątroby
A06 - Leki przeczyszczające
A07 - Leki przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe stosowane w chorobach przewodu pokarmowego
A08 - Leki przeciw otyłości z wyłączeniem preparatów dietetycznych
A09 - Leki poprawiające trawienie (włącznie z enzymami)
A10 - Leki stosowane w cukrzycy
A11 - Witaminy
A12 - Preparaty uzupełniające niedobór składników mineralnych
A13 - Leki wzmacniające
A14 - Leki anaboliczne do stosowania ogólnego
A15 - Leki pobudzające apetyt
A16 - Inne leki działające na przewód pokarmowy i metabolizm

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ośken
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 03 lis 2015, 10:05
Choroba: CU
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Metypred, a Kalipoz

Post autor: Ośken » 23 sie 2016, 01:59

Witam serdecznie. Jakieś 3 tygodnie temu pojawiły się u mnie objawy wyjścia z remisji (luźne stolce, krew itd). Udałem się z tym do poradni na NFZ. Wyniki miałem dobre, więc dostałem wlewki z sulfasalazyny, mimo iż powiedziałem lekarce, ze znam już swój oraganizm i że to nie ma sensu. Wlewki mi nic nie pomagały, objawy się nasilały. Poszedłem więc do lekarza prywatnie, opowiedziałem co mi dolega itd. Lekarz przypisał mi sterydy- metypred w tabletkach. Dawka 48 mg, zmniejszana co tydz. o 4 mg. Czy przy metypredzie nie powinienem przyjmować potasu? Zawsze wcześniej do metypredu otrzymywałem Kalipoz, a teraz wydaje mi się, ze lakarz po prostu o tym zwyczajnie zapomniał. Czy ktoś mogły się wypowiedzieć na ten temat? Ponadto przyjmuje 4g Asamaxu, Immuran 125 mg, Enterol, Dibutir oraz kwasy Omega 3. Pozdrawiam CUdaków i wszystkich innych :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metypred, a Kalipoz

Post autor: obyty.z.cu » 23 sie 2016, 11:04

Ośken pisze:Czy przy metypredzie nie powinienem przyjmować potasu?
tu nie ma tak, że coś trzeba brać przy okazji sterydu.
Dodatkowa suplementacja jest ok, gdy jest jej potrzeba, czyli zrobić badanie jaki jest stan w organizmie i wtedy wiadomo.U mnie brak potasu, to od razu skurcze w łydkach.
Przy sterydach warto też sprawdzić jak to jest z wapniem.One właśnie powodują często jego braki, stan zagrożenie osteopenią ,a w konsekwencji i osteoporozą.
Czyli warto dołożyć sobie jakiś Calperos plus wit. D3, np. Vigantollete w kropelkach w odpowiedniej dawce + wit K.W komplecie, bo to zapewnia odpowiednie wchłanianie.
No i jedna uwaga, nie ma sensu brać też suplementów na zapas, czasem wystarczy dostarczyć te składniki w jedzeniu w takiej czy innej formie.
No i warto pamiętać o wchłanianiu ,o odpowiednim przyswajaniu.Niektóre np. witaminy potrzebują do przyswojenia tłuszcze, inne nie.

Warto o tym poczytać.

A co do samego potasu, ja biorę Asparagin Forte Max w składzie ma teź magnez, a to mi też potrzebne.
https://www.hiperpharm.pl/wspomagajace- ... tabl-.html
a tu taki wpis farmacetki o tym
http://leki.blox.pl/2010/08/Aspargin-82 ... ziala.html
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Ośken
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 03 lis 2015, 10:05
Choroba: CU
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Metypred, a Kalipoz

Post autor: Ośken » 23 sie 2016, 11:59

Czyli rozumiem, że metypted nie wpływa jakoś szczególnie groźnie na gospodarkę potasu? Kalipoz zawsze dostawałem na receptę i dlatego myślałem, że to już jakiś "poważniejszy" lek. Dlatego zapytalem o ten potas :)

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: Metypred, a Kalipoz

Post autor: topost » 24 sie 2016, 14:03

W/g mojego lekarz wpływa i dostałem do metypredu kaldyum. Drugi lekarz u którego byłem w trakcie sterydoterapii też pytał czy biorę potas ... także chyba jest ważny. Żaden z lekarzy nie zająknął się o innych suplementach jak choćby wspomniany powyżej wapń. OK. 2 miesięcy po odstawieniu metypredu densytometria wykazała u mnie osteoporozę. Natomiast tydzień po odstawieniu badanie krwi wykazały prawidłowe wartości; potasu i magnezu.

Osobiście gdybym brał ponownie steryd systemowy brałbym również potas i na pewno wapń a z wapniem jak obyty powyżej napisał do kompletu obowiązkowo witaminę d oraz k2. Lekarze niekoniecznie pamiętają o tych dodatkach.

Aha i w kwestii wapnia raczej kierowałbym się w stronę cytrynianu w każdym razie nie węglanu - wielu lekarzy go przepisuje a badania pokazują że jest on słabo wchłanialny - do tego działa zobojętniająco na kwas w żołądku. Aktualnie rozglądam się za dożylnymi wlewami witamin i minerałów. U nas to nadal trochę temat tabu a przecież to najlepsza forma suplementacji od dawna stosowana np. u sportowców.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Ośken
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 03 lis 2015, 10:05
Choroba: CU
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Metypred, a Kalipoz

Post autor: Ośken » 24 sie 2016, 18:33

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki z grupy A - Przewód pokarmowy i metabolizm”