Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Przewód pokarmowy i metabolizm
A01 - Preparaty stomatologiczne
A02 - Leki stosowane w chorobach związanych z nadmierną kwasowością soku żołądkowego
A03 - Leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego
A04 - Leki przeciwwymiotne i przeciw nudnościom
A05 - Leki stosowane w chorobach dróg żółciowych i wątroby
A06 - Leki przeczyszczające
A07 - Leki przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe stosowane w chorobach przewodu pokarmowego
A08 - Leki przeciw otyłości z wyłączeniem preparatów dietetycznych
A09 - Leki poprawiające trawienie (włącznie z enzymami)
A10 - Leki stosowane w cukrzycy
A11 - Witaminy
A12 - Preparaty uzupełniające niedobór składników mineralnych
A13 - Leki wzmacniające
A14 - Leki anaboliczne do stosowania ogólnego
A15 - Leki pobudzające apetyt
A16 - Inne leki działające na przewód pokarmowy i metabolizm

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Post autor: Nibiru » 03 kwie 2014, 01:52

Cytotec - Misoprostolum

Skład: mizoprostol
Postać: tabletki
Kategoria: Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności: Gastroenterologia
Działanie : ułatwia regenerację i gojenie się uszkodzonej błony śluzowej żołądka
hamuje wydzielanie soku żołądkowego


Cytotec stymuluje wytwarzanie wydzieliny chroniącej błonę śluzową żołądka przed żrącym działaniem kwasu żołądkowego i innych substancji drażniących, np. kawy, niektórych leków, jak np. kwas acetylosalicylowy. Cytotec jest syntetyczną prostaglandyną. Działanie leku następuje po 30 minutach od jego podania.
Zastosowanie Leczenie wrzodu żołądka, gdy pacjent w ciągu dłuższego czasu jest zmuszony stosować leki przeciw zapaleniom i środki przeciwbólowe. Cytotec stosuje się również zapobiegawczo przeciw powstaniu wrzodu żołądka lub dwunastnicy u pacjentów ze skłonnością do choroby wrzodowej.


Brzmi ciekawie, nikt o tym jeszcze widzę tutaj nie wspominał o tej substancji. Dobre by to było jako ochrona przy sterydach i innych środkach przeciwzapalnych.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Post autor: Mamcia » 03 kwie 2014, 10:28

Ma wiele działań niepożądanych i w naszym kraju jest stosowany jako nielegalny środek poronny.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Post autor: mosterdziej » 10 kwie 2014, 11:36

W ogóle nie jest stosowany ten lek u nas? W takim celu, jak w tytule?

Są jeszcze jakieś leki, oprócz wymienionego, IPP i H2-blokerów, na żołądek i dwunastnicę - tak leczenie, jak i osłonowo (przy NLPZ i sterydach)?

Gdzieś znalazłem artykuł i mizoprostolu - ogólnie, jak napisała mamcia, wywołuje więcej działań niepożądanych (bóle brzucha, biegunki) i jest mniej skuteczny w większych dawkach niż np. omperazol 20 mg. Zwłaszcza w leczeniu podtrzymującym.
Linka nie mogę znaleźć.

W Wikipedii jest mowa jeszcze o:
M1-blokery (pirenzepina) - nie wiem co to w ogóle
leki osłaniające (np. ventrisol) - to się jeszcze w ogóle stosuje?

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽
Posty: 310
Rejestracja: 09 mar 2014, 15:09
Choroba: nie ustalono
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Post autor: iza121 » 10 kwie 2014, 15:17

mosterdziej, jest stosowany ten lek u nas. Cytotek - ma wskazania opisane jako zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy powstałym w trakcie leczenia NLPZ. Nie jest to lek refundowany, co powoduje, że jego cenę można określić jako co najmniej horrendalną. Po za tym najpierw powinno się leczyć od najbardziej bezpiecznych substancji, bez poszukiwania żadnych zamienników bez żadnej przyczyny.

mosterdziej pisze:Są jeszcze jakieś leki, oprócz wymienionego, IPP i H2-blokerów, na żołądek i dwunastnicę - tak leczenie, jak i osłonowo (przy NLPZ i sterydach)?
Wszystko zależy od tego, co byś chciał osiągnąć i o jakim leczeniu żołądka i dwunastnicy mówimy, jest np. jeszcze taki Venter

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Post autor: mosterdziej » 10 kwie 2014, 16:16

Delikatnie mówiąc, nie jestem w ciekawej sytuacji, bo jakimś cudem nie toleruje ani IPP (na razie dwóch leków), ani H2-blokerów (też dwóch) po sytuacji opisanej tutaj:

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... 8&start=15

A te leki są najlepsze/najbezpieczniejsze/najbardziej powszechne w stosowaniu.
Nie da się ukryć przecież, że przy naszych chorobach te leki są niezbędne chociażby przy leczeniu NLPZ i sterydami (zwłaszcza większymi dawkami), a nawet przy leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Post autor: Nibiru » 10 kwie 2014, 17:43

mosterdziej pisze:A te leki są najlepsze/najbezpieczniejsze/najbardziej powszechne w stosowaniu.
Nie da się ukryć przecież, że przy naszych chorobach te leki są niezbędne chociażby przy leczeniu NLPZ i sterydami (zwłaszcza większymi dawkami), a nawet przy leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego.
Z wszystkich IPP toleruję EMANERE, znaczy ona działa, reszta nie za bardzo. Tylko że IPP źle oddziałowywują na jelita. Jak wiadomo kwas solny odkaża zjadaną żywność i zabija bakterie, jeżeli zażywamy przewlekle i w dużych dawkach IPP to się robi dysbioza bakteryjna jelit.
Mizoprostol działa zupełnie inaczej, on powoduję że więcej się wytwarza tej dobrej substancji czyli ochronnego śluzu, który goi nadżerki i owrzodzenia. IPP powoduje tylko hamowanie kwasu solnego.
IPP + Środki przeciwzapalne = enteropatia.
W przebiegu enteropatii dochodzi do zwiększonej przepuszczalności błony śluzowej jelita cienkiego i/lub widocznych makroskopowo ubytków i owrzodzeń. W konsekwencji dochodzi do wzrostu poziomu endotoksyn w surowicy krwi oraz zwiększonej translokacji bakteryjnej z przewodu pokarmowego do krążenia. Zmiany te nasilają ryzyko częstych powikłań w tym krwawienia z przewodu pokarmowego.

Tak więc IPP nie są takie bezpieczne jak się wydaje w połączeniu z środkami przeciwzapalnymi.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2014, 17:59 przez Nibiru, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Post autor: mosterdziej » 10 kwie 2014, 17:56

W sumie czytałem, że po prostu powoduje bóle głowy, biegunki i bóle brzucha - jest mniej tolerowany niż pozostałe wymienione leki i tyle chyba? Nie wiem, jak w długoterminowym łykaniu tego. No i bywa używany w celu, który podała Mamcia. Chociaż według opisu płeć zeńska może gorzej go tolerować.
O, udało mi się znaleźć artykuł, o którym pisałem: http://www.mp.pl/artykuly/292

Na mnie działają wszystkie leki, które biorę (przynajmniej tyle, że czuję różnicę), ale po przedawkowaniu Controlocu (tak, wiem, bardzo niecodzienna sytuacja, ale po prostu lekarz przepisał mi za dużą dawkę niż powinienm brać) wywołała się u mnie nadwrażliwość prawdopodobnie na wszystkie leki z grupy IPP (nie stosowałem wszystkich, ale jest duże prawdopodobieństwo wg lekarzy) i nie wiem jakim cudem, ale też na H2-blokery (reakcja niestety jest bardzo podobna jak w przypadku IPP...). Na razie czekam na rozwój sytuacji, sprawdzając kolejny lek z tej drugiej grupy - potem będą lekarze myśleć...

Znalazł ktoś pełny skład tego Cytoteku? W sensie jakie są składniki poboczne - podobne do tych stosowanych w IPP/blokerach?

O IPP to też słyszałem, że niektóre z nich (lanzaprazol?) mogą powodować jakieś zmiany zapalne w jelitach (znaczy większe ryzyko) przy długotrwałym braniu. Ja ostatnio przy esomeprazolu dostałem probiotyk, a wcześniej w sumie dostawałem tylko raz po raz Enterol.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Post autor: Nibiru » 10 kwie 2014, 18:04

mosterdziej pisze:O, udało mi się znaleźć artykuł, o którym pisałem: http://www.mp.pl/artykuly/292
Dobry artykuł.
Z niego wynika że Omeprazol lepiej goi wrzody a Mizoprostol nadżerki.
"W leczeniu powierzchownych nadżerek błony śluzowej żołądka najlepsze wyniki można osiągnąć, stosując mizoprostol."

Tylko nic nie napisano o skutkach ubocznych tego i tego.
IPP + NLPZ powoduje enteropatie, uszkodzenie jelita cieńkiego.
"W przebiegu enteropatii dochodzi do zwiększonej przepuszczalności błony śluzowej jelita cienkiego i/lub widocznych makroskopowo ubytków i owrzodzeń. W konsekwencji dochodzi do wzrostu poziomu endotoksyn w surowicy krwi oraz zwiększonej translokacji bakteryjnejz przewodu pokarmowego do krążenia. Zmiany te nasilają ryzyko częstych powikłań w tym krwawienia z przewodu pokarmowego."

Mizoprostol jak pisałeś bole głowy, brzucha i biegunki. Ciekawe jaka czestość tych biegunek jest czy to rzadki skutek uboczny. Dlatego ciekawi mnie czy ktoś z obecnych forumowiczów stosował mizoprostol i jak się po nim czuł.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Post autor: mosterdziej » 10 kwie 2014, 18:15

Możliwe, że jak wyczerpię wszelkie "bezpieczniejsze" możliwości, zostanie włączony Mizoprostol. W razie czego, gdyby do tego doszło, nie omieszkam poinformować o działaniu i ew. skutkach ubocznych. Ja wcześniej przy IPP nie odczuwałem, że w ogole coś biorę (omeprazol/pantaprazol), ale to w dawkach maks. 40 mg dziennie.
Chociaż też mnie ciekawi, czy ktoś stosował do leczenia przewlekłego stanu zapalnego/nadżerek Mizoprostol, czy osłonowo przy NLPZ lub sterydach.

Dobra, udało mi się znaleźć pełny opis leku, włącznie ze składnikami pobocznymi. Jakby kogoś interesowało: http://leki-informacje.pl/lek/charakter ... ,4.html#pg

"Tabletki preparatu Cytotec zawierają: celulozę mikrokrystaliczną, skrobi glikolan sodowy, olej rycynowy uwodorniony, hydroksypropylometylocelulozę."
Z tego, co widze, to w Stomezulu jest ten pierwszy i ostatni, w Controlocu ich nie ma.

Jeszcze taka ciekawostka:
" W szeroko zakrojonych badaniach klinicznych nie stwierdzono, aby preparat Cytotec wchodził w interakcje z innymi lekami. Dodatkowe dane nie wykazują, aby istniała istotna klinicznie interakcja farmakokinetyczna lub farmakodynamiczna z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym z kwasem acetylosalicylowym, diklofenakiem i ibuprofenem."
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2014, 18:22 przez mosterdziej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Post autor: Nibiru » 10 kwie 2014, 18:21

Ciekawi mnie ten skutek uboczny w postaci biegunek, nie napisano nigdzie o jakiej etiologii są to biegunki. Może po prostu za dużo śluzu ochronnego się wydziela i dlatego.
Gówniane (za przeproszeniem) te ulotki i opisy leków.

A tak w ogóle mosterdziej widzę, że masz identyczne objawy jak ja na początku choroby.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Post autor: mosterdziej » 10 kwie 2014, 18:24

Nibiru pisze:Ciekawi mnie ten skutek uboczny w postaci biegunek, nie napisano nigdzie o jakiej etiologii są to biegunki. Może po prostu za dużo śluzu ochronnego się wydziela i dlatego.
Gówniane (za przeproszeniem) te ulotki i opisy leków.

A tak w ogóle mosterdziej widzę, że masz identyczne objawy jak ja na początku choroby.
W sumie widzę, że dość częste (w art. nawet 59%*!) - może da się to załagodzić np. probiotykami.
Lepsze to niż nic :D Tutaj info z ulotki:
"Biegunka, która czasem bywa ciężka i długotrwała i może wymagać odstawienia leku. Częstość jej występowania można znacznie ograniczyć przez podawanie pojedynczych dawek nie większych niż 200 mikrogramów w trakcie posiłku oraz, w przypadku istnienia odpowiednich wskazań, unikanie stosowania preparatów neutralizujących treść żołądkową, zawierających magnez jako składnik podstawowy."

To znaczy?

*Co prawda wynik nie dotyczy tylko biegunek i zresztą w przypadku Omperazol wzdęcia czy biegunki wystąpiły w prawie 50%, więc w sumie chyba żaden wyznacznik.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: Lek na nadżerki/wrzody żoładka

Post autor: Nibiru » 10 kwie 2014, 18:31

mosterdziej pisze:W sumie widzę, że dość częste (nawet 30%) - może da się to załagodzić np. probiotykami.
Lepsze to niż nic :D

To znaczy?
No 30% to częste, ale co je powoduje, nadmiar śluzu który powoduje ten lek, czy po prostu on podrażnia jelita.
Z objawami mi chodziło, tak pobieżnie Twoje wątki poczytałem, ale zrozumiałem że bardziej dokucza Ci żołądek i dwunastnica (nadżerki, wrzody), niż jelita.
U mnie na początku były problemy z żołądkiem i dwunastnicą (nadżerki krwotoczne, wrzody) potem doszły jelita. Teraz aktualnie bardziej dokuczają mi jelita.
Jak kiedyś spróbujesz ten MIZOPROSTOL to napisz co i jak.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki z grupy A - Przewód pokarmowy i metabolizm”