Fortrans

makrogole + sód (siarczan sodu)
Preparat stosuje się w celu oczyszczenia okrężnicy w ramach przygotowania do:
- badań endoskopowych lub radiologicznych
- zabiegów chirurgicznych okrężnicy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
agula80
Debiutant ✽
Posty: 23
Rejestracja: 12 mar 2012, 18:07
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nowy sącz
Kontakt:

Re: Fortrans

Post autor: agula80 » 11 kwie 2013, 18:40

Mnie czeka picie fortransu w poniedziałek a we wtorek kolonoskopia. Nareszcie udało mi się załatwić w znieczuleniu ogólnym,dla mnie na żywca jest nie do przeżycia a próbowałam dwa razy. Proszę napiszcie z jaką wodą mogę go pić żeby trochę polepszyć smak. Piłam go tylko raz ale przeczyściło mnie na dwie strony,bardzo wymiotowałam. Więc jak ktoś ma jakieś doświadczenie ze zmianą smaku to proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
szelest_świderków
Początkujący ✽✽
Posty: 401
Rejestracja: 24 lut 2013, 00:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław niemalże

Re: Fortrans

Post autor: szelest_świderków » 11 kwie 2013, 19:03

moj sposob to:
zimna (!) woda mineralna smakowa cytrynowa
landrynki i inne cuksy do ssania
pełna stopka wkrotce...

z gapowiczem od 01.2013

Azathioprine 150mg
Pentasa 2x2
NowFood: Special Two,
Vit D3: 5000

od marca 2014: bez sterydów :)
od maja 2014: pobieram LDN

agula80
Debiutant ✽
Posty: 23
Rejestracja: 12 mar 2012, 18:07
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nowy sącz
Kontakt:

Re: Fortrans

Post autor: agula80 » 12 maja 2013, 14:26

Dzięki za radę jestem po i udało si wypić. A ponieważ kilka dni przed już byłam na diecie płynnej to nie musiałam wszystkiego pić bo już praktycznie po 2,5 litra byłam wyczyszczona.

Lucilla
Debiutant ✽
Posty: 33
Rejestracja: 22 lis 2012, 11:05
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Fortrans

Post autor: Lucilla » 23 maja 2013, 16:30

Cześć Wszystkim:)
za dwa tygodnie czeka mnie sigmoidoskopia no i Fortrans, oczywista sprawa. Co do smaku - spoko, ostatnio dałam radę, dam i teraz:) Nie wiem natomiast... kiedy mam go zacząć pić??? Schemat, który dostałam na ulotce informacyjnej jest prosty: zacząć pić dzień przed badaniem o 12, nie jeść kolacji i rano na czczo. Tylko że to się tyczy sytuacji, gdy badanie jest rano. Mnie natomiast zapisano dopiero na 18.20. No i teraz nie wiem, kiedy powinnam zacząć to pić. Stracham się, że:
a) jak zacznę za późno to pojadę i bedzie się jeszcze ze mnie lało, co uniemożliwi badanie
b) jak zacznę za wcześnie, to zdąży się tam coś mi zgromadzić i badanie nie będzie pełne/miarodajne.
Macie jakieś doświadczenia?

Lucilla
Debiutant ✽
Posty: 33
Rejestracja: 22 lis 2012, 11:05
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Fortrans

Post autor: Lucilla » 23 maja 2013, 16:59

Naprawdę? Nie wiem, ja dostałam receptę na Fortrans i polecenie przygotowania tak jak do kolonki. Doktor mi powiedziała, że to badanie tylko końcowego odcinka (bo tam właśnie mam zmiany). Hmmm, to skoro w sumie wystarczyłaby lewatywa, to może nie trzeba tak na maksa dobrze się wyczyścić, jak do kolonki?

Awatar użytkownika
Elaine
Początkujący ✽✽
Posty: 158
Rejestracja: 22 kwie 2013, 10:15
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gryfino / Poznań

Re: Fortrans

Post autor: Elaine » 23 maja 2013, 18:11

Miałam kolonkę właśnie w takich wieczornych godzinach. Lekarz kazał mi dzień wcześniej popołudniu wypić pierwszą porcję (2 saszetki), a rano następnego dnia kolejną (też 2 saszetki).
Przez kilka dni przed dieta płynna bądź półpłynna.
Po zażyciu ostatniej porcji fortransu już nic nie jadłam. Jeśli chodzi o napoje to na kilka godzin przed badaniem też nic nie piłam (tak mi się wydaje).
Na priv wyślę Ci stronę gabinetu lekarskiego, w którym robiłam kolonkę, jest tam wszystko dokładnie opisane :) (nie wstawiam tu, bo nie wiem, czy mogę ;) )

edit: wiadomość doszła? Nie mam jej w wysłanych tylko w wiadomościach do wysłania nie wiedzieć czemu....
Azatiopryna 50mg, Salofalk 500mg 4x2, Bio-gaia, Colinox, Alfadiol, Vitrum osteo, Acidum folicum, Ascofer, Falvit,

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Fortrans

Post autor: obyty.z.cu » 23 maja 2013, 18:40

martita pisze:Sigmoidoskopia? to krótkie badanie w sensie dolnego odcinka,
nie takie krótkie,sięga do 80 cm,więc czyszczenie lewatywą nie wystarczy.Lewatywa jest dobra przy rektoskopii.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Lucilla
Debiutant ✽
Posty: 33
Rejestracja: 22 lis 2012, 11:05
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Fortrans

Post autor: Lucilla » 23 maja 2013, 19:28

obyty.z.cu pisze:
martita pisze:Sigmoidoskopia? to krótkie badanie w sensie dolnego odcinka,
nie takie krótkie,sięga do 80 cm,więc czyszczenie lewatywą nie wystarczy.Lewatywa jest dobra przy rektoskopii.
No właśnie jak miałam rekto to tylko eneme zalecili. A teraz to chyba by nie wystarczyło.
Elaine, dziękuję:)Wiadomość dotarła:) A słuchaj, jak wypiłaś wieczorem te dwie saszetki to nie goniło Cię już w nocy non stop? Bo pamiętam, że jak do kolonki piłam to dosyć szybko zaczęło działać.

Awatar użytkownika
Elaine
Początkujący ✽✽
Posty: 158
Rejestracja: 22 kwie 2013, 10:15
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gryfino / Poznań

Re: Fortrans

Post autor: Elaine » 23 maja 2013, 19:35

Proszę :)

Piłam je od 16-17, dobrze nie pamiętam... Zaczęły działać przy 3. szklance i to tak skutecznie, że na 3 godziny zniknęłam w toalecie - z całym majdanem, tj. kocykiem, bo zimno, książką, bo nudno no i oczywiście fortransem :)
Wieczorem jeszcze kilka razy byłam, a w nocy ani razu.
Rano wypiłam herbatę i jogurt zdaje się, a potem znowu fortrans i trzygodzinne posiedzenie na tronie :) Oczywiście z kocykiem i książką :)
Zdaniem lekarza byłam ładnie wyczyszczona.
Azatiopryna 50mg, Salofalk 500mg 4x2, Bio-gaia, Colinox, Alfadiol, Vitrum osteo, Acidum folicum, Ascofer, Falvit,

Lucilla
Debiutant ✽
Posty: 33
Rejestracja: 22 lis 2012, 11:05
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Fortrans

Post autor: Lucilla » 23 maja 2013, 20:39

No dobra, jeśli uda mi się załatwić to tak gładko to będzie super:)

Awatar użytkownika
Elaine
Początkujący ✽✽
Posty: 158
Rejestracja: 22 kwie 2013, 10:15
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gryfino / Poznań

Re: Fortrans

Post autor: Elaine » 23 maja 2013, 21:16

trzymam kciuki :)
Azatiopryna 50mg, Salofalk 500mg 4x2, Bio-gaia, Colinox, Alfadiol, Vitrum osteo, Acidum folicum, Ascofer, Falvit,

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2012, 16:27
Choroba: IBS
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Fortrans

Post autor: LOSMARCELOS » 22 wrz 2013, 20:09

No i mnie czeka przygotowanie do kolonki.... która mam mieć w czwartek. Fortrans i espumisan już zakupiony...
Czy komuś wgl smakował ten napój????
Można dodać cytryny?? Boje się....
"... Wprowadzam do doliny łez teorie sensu życia... "

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2012, 16:27
Choroba: IBS
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Fortrans

Post autor: LOSMARCELOS » 23 wrz 2013, 13:28

Podobno są jakieś zamienniki Fortransu, no ale niby zalecane mam wypić Fortrans. Już kupiłem. I Espumisan :P Kolonka po południu to dzień wcześniej po pracy zacznie się "rewolucja".
"... Wprowadzam do doliny łez teorie sensu życia... "

Awatar użytkownika
asienka8848
Początkujący ✽✽
Posty: 111
Rejestracja: 24 cze 2013, 10:22
Choroba: CU
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Fortrans

Post autor: asienka8848 » 03 gru 2013, 21:11

Jutro czyszczenie.. woda cytrynowa 3litry już zakupiona, fortrans także, landrynki i cytryna są :) chyba jestem w pełni gotowa do tego paskudztwa ;/ chyba żee sok jabłkowy jeszcze...
Właśnie... można zapijać po każdej szklance fortransu np sokiem jabłkowym? i po wypiciu całości? Do której godziny można pić np sok, wodę w dzień poprzedzający badanie? Bo w dzień kolo już nie można nic chyba..
Pozdrawiam wszystkich :*

Awatar użytkownika
szelest_świderków
Początkujący ✽✽
Posty: 401
Rejestracja: 24 lut 2013, 00:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław niemalże

Re: Fortrans

Post autor: szelest_świderków » 03 gru 2013, 21:16

asienka8848 pisze:Do której godziny można pić np sok, wodę w dzień poprzedzający badanie? Bo w dzień kolo już nie można nic chyba..
mnie informowano, ze na 6-8h przed badaniem nie mozna juz nic pić (o jedzeniu nie wspomne)
wczesniej mozna bylo, ale z moich doswiadczen moge powiedziec, ze nie bedziesz mogla patrzec na wode/plyny przez jakis czas :P
pełna stopka wkrotce...

z gapowiczem od 01.2013

Azathioprine 150mg
Pentasa 2x2
NowFood: Special Two,
Vit D3: 5000

od marca 2014: bez sterydów :)
od maja 2014: pobieram LDN

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fortrans”