czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
Posty: 645
Rejestracja: 31 sie 2004, 10:55
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź, CU

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: inkaska » 24 mar 2009, 09:41

no tak to to wiem, ale mamcia napisała że można jednakże je rozpuszczac.....tylko pytanie czy się rozpuści....
cos byc musi do cholery za zakretem;)

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
Posty: 2474
Rejestracja: 20 gru 2007, 11:55
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: okolice warszawy

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: magda281 » 24 mar 2009, 13:12

inkaska pisze:no tak to to wiem, ale mamcia napisała że można jednakże je rozpuszczac.....tylko pytanie czy się rozpuści....
ja napisałam dlatego w tym wątku,że też miałam trudności w połykaniu tabletek i konsultowałam to z lekarzem który zabronił ich rozdrabniać i rozpuszczać więc tego nie robie,ale to jest moje zdanie a Ty zrobisz jak zechcesz :wink: pozdrawiam
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

Joanna23
Doświadczony ❃
Posty: 1007
Rejestracja: 31 mar 2008, 08:27
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: bytom
Lokalizacja: Bytom

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: Joanna23 » 24 mar 2009, 14:04

magda281, dziś byłam u lekarza po tabletki spytałam przy okazji o rozdrabnianie lekarz powiedział tak samo jak Tobie :)
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
Posty: 645
Rejestracja: 31 sie 2004, 10:55
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź, CU

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: inkaska » 24 mar 2009, 14:12

ale posluchajcie moze taka rozdrobniona tabletka nie dotrze do konca jelita ale ja potrzebuje by dotarła do poprzecznicy...reszte jelita lecze czopkami

[ Dodano: 25-03-2009 ]
wczoraj zrobilam eksperyment i zostawilam na noc tabletke sulfy EN w wodzie - ku mojemu zdziwieniu rozuscila sie, tzn. wysypal sie ze srodka zolty proszek a otoczka zmiekła na tyle ze mozna ja było usunąć z kieliszka....Mamciu czy rzeczywiscie można sulfe EN w tej postaci rozpuszczonej spożywać? Wiem ze wiąże sie to z mniejszym wchłanianiem w samym jelicie.....ale jesli tak to ja bym zaryzykowała...
cos byc musi do cholery za zakretem;)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: Mamcia » 25 mar 2009, 11:14

EN nie powinno się rozpuszczać i racją jest, że rozpuszczona wcześniej zostanie rozłożona przez enzymy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
Posty: 645
Rejestracja: 31 sie 2004, 10:55
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź, CU

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: inkaska » 25 mar 2009, 12:27

moze kiedys zrobia sulfe w czopkach....nie pozostaje mi nic innego jak codzienna walka z łykaniem tego świnstwa
cos byc musi do cholery za zakretem;)

Joanna23
Doświadczony ❃
Posty: 1007
Rejestracja: 31 mar 2008, 08:27
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: bytom
Lokalizacja: Bytom

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: Joanna23 » 25 mar 2009, 12:48

inkaska, NIE przejmuj się nie jesteś sama :) jakoś trzeba się do tego przyzwyczaić
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
Posty: 645
Rejestracja: 31 sie 2004, 10:55
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź, CU

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: inkaska » 25 mar 2009, 12:53

wczoraj jak łykałam wieczorem to czułam jak to przełazi mi przez przełyk, żeby ta tabletka była chociaz z poślizgiem .... na razie łykam tylko dzieki temu ze sobie przygotuje gęsty kisiel.....
cos byc musi do cholery za zakretem;)

Joanna23
Doświadczony ❃
Posty: 1007
Rejestracja: 31 mar 2008, 08:27
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: bytom
Lokalizacja: Bytom

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: Joanna23 » 25 mar 2009, 12:56

inkaska, no to tak samo Ja mam z przelatywaniem tabletki, ale Ja mam teraz jeszcze gorzej bo mam spuchnięte wszystko w buzi bo mam straszne zapalenie gardła i tchawicy. Ale to minie :)
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
Posty: 645
Rejestracja: 31 sie 2004, 10:55
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź, CU

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: inkaska » 25 mar 2009, 13:11

normalnie bym sulfy nie brała tylko salofalk, ale tylko ona mi pomaga na ból pleców - który jest bardzo duży w nocy - jest to chyba bezpośredni wpływ CU na mój organizm.
Pomaga tylko sulfa, żadne leki na kręgosłup nie działają. A ból załącza sie po 5 min leżenia...
cos byc musi do cholery za zakretem;)

Joanna23
Doświadczony ❃
Posty: 1007
Rejestracja: 31 mar 2008, 08:27
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: bytom
Lokalizacja: Bytom

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: Joanna23 » 25 mar 2009, 14:53

inkaska, Ja właśnie sulfę en też muszę brać z powodu pleców no i ogólnie stawów. Wcześniej brałam asamax który dobrze działał na CU no, ale cóż stawy cierpiały :(.
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: Mamcia » 25 mar 2009, 16:07

Rozpuszczanie nie wpłynie na działanie sulfasalazyny na bóle reumatyczne, bo tu czynnikiem aktywnym jest sulfapirydyna, która działo ogólnie, a nie 5-ASA działający miejscowo na śluzówkę jelita.
Zachęcam do przeczytania http://nzj.iimcb.gov.pl/nr1-2008.pdf
Przeszukałam internet i nie znalazłam co dokładnie oznacza EN, czyli czym są pokryte tabletki. W praktyce EN rozpuszczają się później, ale i tak wiązanie dwuazowe zostaje rozbite przez enzymy produkowane przez bakterie żyjące w jelicie grubym.
Już chyba bardziej dokładnie nie umiem wytłumaczyć w czym rzecz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
Posty: 645
Rejestracja: 31 sie 2004, 10:55
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź, CU

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: inkaska » 25 mar 2009, 16:52

Mamciu rozumiem ze jest dojelitowa i w otoczce by w jelicie została wchłonięta a nie gdzieś po drodze, mam zatem pytanie może jest jakis inny lek nie stricte dojelitowy majacy ten sam skład?
czy to bedzie to : http://medycyna.anauk.net/101-0-1281-Sa ... Lekow.html
czyli salazopiryna i gastropyrina?
Ja sie leczę na CU, ale najbardziej bolesnym jego objawem jest ból pleców, na to działa tylko sulfa - i pewnie jej pochodne tudzież zamienniki Sulfy EN, wiem ze to masło maślane, ale jesli jest tabletka która nie ma postaci dojelitowej to ja bym chciała wiedziec co to jest za tabletka i czy mogę ja sobie łamać, kruszyć tudzież rozpuszczać?

Z Twojego postu wywnioskowałam że nie można rozpuszczac sulfy EN wlasnie ze względu tylko i wyłacznie na to ze jest dojelitowa, natomiast gdyby była nie dojelitowa to w wersji rozpuszczonej, rozgniecionej na od jelitowy ból pleców powinna pomóc ?!

jeszcze jedno jesli tymi lekami sa salazopiryna i gastropyrina - czy mozna je dostac u nas? .wlasnie znalazlam salazopyrine chyba to jest to:
http://goldpharma.com/?lang=POLISH&sear ... how=search
ale tej gastropyriny nie widze na polskich stronach

znalazłam kolejne informacje - ta tez jest EN.... :smutny:
http://leki-informacje.pl/indeks,show,0 ... in_en.html
cos byc musi do cholery za zakretem;)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: Mamcia » 25 mar 2009, 21:14

Mamciu rozumiem ze jest dojelitowa i w otoczce by w jelicie została wchłonięta a nie gdzieś po drodze,
Niezostanie w jelicie cienkim wchłonięta, bo się nie wchłania dopóki nie zostanie w grubym rozbita na dwa związki. W grubym się wchłaniają dwa związki powstałe po rozpadzie.
Może ja niejasno piszę, ale już większymi literami nie umiem.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: czy można rozpuszczać sulfasalazynę

Post autor: Mamcia » 26 mar 2009, 10:00

Pandzia czy mam napisać jeszcze wiekszymi literami. W przypadku sulfasalazyny rozpuszczenie czy rozgryzienie nie spowoduje wchłonięcia w jelicie cienkim bo do tego, aby została wchłonięta musi zostać strawiona przez bakterie zasiedlające jelito grube.
I błagam nim coś napiszesz to przeczytaj uważnie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Zablokowany

Wróć do „Ogólnie o leczeniu Sulfasalazyną”