Sulfasalazyna podziałała na IBS?

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kamil85
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 01 wrz 2010, 18:31
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Sulfasalazyna podziałała na IBS?

Post autor: Kamil85 » 02 mar 2012, 07:56

Lekarz specjalista dał mi Tribux i Sulfasalazin na IBS. Od razu mi pomogło, ale tak sobie czytałem ulotkę i pomyślałem, że to musi być Tribux, więc do lekarza pierwszego kontaktu poszedłem po sam Tribux, bez Sulfasalazinu, ale już nie jest tak dobrze... z tego co przeczytałem tutaj: http://www.doz.pl/leki/p6163-Sulfasalazin_EN to sulfasalazyna zaczyna działać dopiero po 6-8 tygodniach stosowania, a u mnie było idealnie już po 3 tygodniach, ale poprawiać zaczęło się jeszcze wcześniej. Kolonoskopia u mnie nic nie wykazała, więc nie mam choroby zapalnej jelit, ale z tego co czytałem - w postaci biegunkowej IBS też jest stan zapalny jelita, zaburzona flora, itp... więc może dlatego ta Sulfasalazyna działa.
Mam zamiar jeszcze raz tego spróbować i się przekonać czy to na pewno to zadziałało. Osoby tutaj mają większe doświadczenie z tymi lekami i chorobami, więc niech ktoś mi napisze co o tym myśli.
Ostatnio zmieniony 02 mar 2012, 12:37 przez Kamil85, łącznie zmieniany 1 raz.

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sulfasalazyna podziałała na IBS?

Post autor: Natalka » 02 mar 2012, 10:39

Kamil85 pisze:Kolonoskopia u mnie nic nie wykazała
a czy wycinki pobrano podczas badania?
Ostatnio zmieniony 25 sty 2013, 12:19 przez Natalka, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Kamil85
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 01 wrz 2010, 18:31
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Sulfasalazyna podziałała na IBS?

Post autor: Kamil85 » 02 mar 2012, 10:45

Natalka, nie pobrano. A powinny być pobrane nawet jeśli nic nie widać?

Imponderabilia.
Początkujący ✽✽
Posty: 127
Rejestracja: 02 lut 2012, 18:49
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Sulfasalazyna podziałała na IBS?

Post autor: Imponderabilia. » 02 mar 2012, 10:46

Ja przy CD i przetoce jelitowo-skórnej biorę Sulfę i zauważyłam dużą poprawę, mniejszą ilość wydzieliny i podgojenie rany.. Mój brat zaś, po tym leku rzadziej biega do toalety.. (ja i on mamy CD, lecz inne objawy)

Kamil85 pisze: A powinny być pobrane nawet jeśli nic nie widać?
Ja najpierw miałam resekcję jelita, które zostało wysłane na hist-pat.. i nie wykazało choroby.. pozniej przy kolonoskopii pobrano wyciki i wykazało Crohna.. ;]

ale myślę, że powinny być pobrane, tak dla 100% pewności.. a nie tylko na oko.. ?
Ostatnio zmieniony 25 sty 2013, 12:19 przez Imponderabilia., łącznie zmieniany 1 raz.

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sulfasalazyna podziałała na IBS?

Post autor: Natalka » 02 mar 2012, 11:13

Kamil85 pisze:A powinny być pobrane nawet jeśli nic nie widać?
oczywiście, że tak, nie wszystko widać gołym okiem.
polecam Ci ten temat viewtopic.php?t=10567&highlight=pobra%E6+wycinki
i ten jeszcze viewtopic.php?t=5924&highlight=mikrosko ... nie+jelita
:smile:
Ostatnio zmieniony 25 sty 2013, 12:20 przez Natalka, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Kamil85
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 01 wrz 2010, 18:31
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Sulfasalazyna podziałała na IBS?

Post autor: Kamil85 » 02 mar 2012, 11:23

Natalka, czytałem o tym mikroskopowym zapaleniu jelita właśnie kilka dni temu po tym jak odkryłem, że jest coś takiego jak Przegląd Gastroenterologiczny. Co polecacie zrobić? Nie brać leków i zrobić badanie czy iść do lekarza po Sulfasalazynę i na razie obserwować efekty?
Ja myślę, żeby brać te leki, jeszcze do tego dołączyć probiotyki.
Bo co jeśli wykryją mi jakieś zapalenie pod mikroskopem? Jeśli już wiadomo, że sulfasalazyna działa, to pewnie i tak to dostanę, nie? Czy może w tym wypadku leczenie by było jeszcze bardziej zaawansowane?

PS. co myślicie o tym leku? http://www.doz.pl/apteka/p49673-Debutir_kapsulki_60_szt

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sulfasalazyna podziałała na IBS?

Post autor: Natalka » 02 mar 2012, 11:43

Kamil85 pisze:PS. co myślicie o tym leku? http://www.doz.pl/apteka/...kapsulki_60_szt
poczytaj tu viewtopic.php?t=9788
Kamil85 pisze:Co polecacie zrobić?
wizytę u lekarza no i pewnie kolonoskopię z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.
Kamil85 pisze:Czy może w tym wypadku leczenie by było jeszcze bardziej zaawansowane?
to zależy od stanu Twojego jelita, objawów, to już lekarz zdecyduje.
:smile:
Ostatnio zmieniony 25 sty 2013, 12:20 przez Natalka, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Kamil85
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 01 wrz 2010, 18:31
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Sulfasalazyna podziałała na IBS?

Post autor: Kamil85 » 02 mar 2012, 12:34

To napisz mi co mam zrobić. Raz już poszedłem do gastrologa prywatnie na gastroskopię, żeby sprawdzić czy mam celiakię. Powiedziałem mu, że chcę z pobraniem wycinka do badania, ale tego nie zrobił. Z kolonoskopią mi się wydaje, że będzie tak samo... a czy może zwykły lekarz dać skierowanie na kolonoskopię z pobraniem wycinka do badania i wtedy już lekarz wykonujący badanie będzie musiał to zrobić jeśli nawet pójdę prywatnie? Jak to najlepiej zrobić? I jakie to musi być badanie tego pobranego wycinka? Jakieś specjalne?

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Sulfasalazyna podziałała na IBS?

Post autor: Piciu » 02 mar 2012, 12:57

Kamil85 pisze: Powiedziałem mu, że chcę z pobraniem wycinka do badania, ale tego nie zrobił
dziwny lekarz i jeszcze za to mu zapłaciłeś?! Ja bym mu parę słów powiedział....Płacisz wymagasz.
Ewentualnie zmień lekarza na profesjonalistę, bo tak to będziesz się bujał a czas leci.
Jeżeli to możliwe poszukaj w mieście innego sprawdzonego lekarza aby szybko przeprowadził kolonoskopię z pobraniem wycinków.

Dodatkowo inne badania powinieneś mieć zrobionę, faktycznie wykluczyć celiakię,pasożyty,grzyby,bakterie itd.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2013, 12:20 przez Piciu, łącznie zmieniany 1 raz.

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sulfasalazyna podziałała na IBS?

Post autor: Natalka » 02 mar 2012, 15:40

dokładnie tak jak napisał Piciu, poszukaj innego lekarza, tu viewforum.php?f=89 jest dział o lekarzach z Twojego województwa, przejrzyj tematy i jak będziesz miał jakieś pytania to dopisz się do któregoś z nich.
Kamil85 pisze:a czy może zwykły lekarz dać skierowanie na kolonoskopię z pobraniem wycinka do badania
stąd http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?kat ... artnr=3893 wynika, że może.
:smile:
Ostatnio zmieniony 25 sty 2013, 12:21 przez Natalka, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Kamil85
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 01 wrz 2010, 18:31
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Sulfasalazyna podziałała na IBS?

Post autor: Kamil85 » 02 mar 2012, 18:26

Dostałem dzisiaj Sulfasalazin nawet w większej dawce - 3x1. Na razie sobie to będę brał, a jutro zrobię badanie na alergię na pszenicę i gluten i przeciwciała gliadynowe. Może coś wyjdzie, bo po bułkach i chlebie jest woda :wc:

[ Dodano: 08-03-2012 ]
Nie wiem co to może być... Mogę brać te leki i działają, ale dopóki nie jem żadnego pieczywa. Wyniki na alergię na pszenicę i gluten wyszły ujemne. Przeciwciała przeciw transglutaminazie i endomysium też ujemne. Jak wy się czujecie po chlebie?
Jak mi się zaczynały problemy, to po chlebie było ok. Ciężko to zrozumieć...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o leczeniu Sulfasalazyną”