sulfosalazyna en a podwyższone aminotransferazy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jusss
Debiutant ✽
Posty: 32
Rejestracja: 09 lip 2011, 17:02
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: zg
Kontakt:

sulfosalazyna en a podwyższone aminotransferazy

Post autor: jusss » 11 wrz 2011, 18:56

ja mam takie pytanko bo odkąd przyjmuje salfosalazyne mam podwyższone wartosci :AspAT i alat i niby doszlo do uszkodzenia watroby przez sulfosalazyne bo zrobiono mi badania pod katem wzw i jest oki...czy ktos mial podobne skutki uboczne podczas przyjmowania sulfosalazyne ?????? zawsze barałam tabl majace mesalazyne inie bylo takiego problemu...troszke sie martwie bo jedna lekarka mowi ze powinnam sie przejmowac a druga ze bez obaw:)..takze sama nie wiem

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfosalazyna en a podwyższone aminotransferazy

Post autor: Mamcia » 11 wrz 2011, 20:11

A dlaczego zmieniono mesalazynę na sulfę?? Ta ma więcej działań niepożądanych. Jeśli prze maesalazynie badania były OK należy do niej wrócić.
masz w profilu CD, tutaj sulfa ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zmiany są ograniczone do j. grubego.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

jusss
Debiutant ✽
Posty: 32
Rejestracja: 09 lip 2011, 17:02
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: zg
Kontakt:

Re: sulfosalazyna en a podwyższone aminotransferazy

Post autor: jusss » 11 wrz 2011, 20:57

zmieniono poniewaz zawsze mialam podawana wlasnie mesalazyne i niestety nie bylo wcale rozowo....ostatnio przyjmowałam asamax ale zmienilam pania dr to i leki zmienila...mam CD i teoretycznie dwa jelitka chore ale w szczegolnosci jelito grube

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfosalazyna en a podwyższone aminotransferazy

Post autor: Mamcia » 12 wrz 2011, 21:23

Na to cienkie to ani asamax ani sulfa nie działają - Standartem jest budesonid w celu uzyskanie remisji, jesli zmiany w cienkim są w jego końcowym odcinku. Leczenie zależy też od tego w której części grubego są zmiany.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Debishi
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2012, 16:29
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: sulfosalazyna en a podwyższone aminotransferazy

Post autor: Debishi » 07 mar 2012, 15:21

Ja też miałam podwyższony ASPAT i ALAT. Nie wiem do jakich wartości doszło u Ciebie ale ja miałam Alat 99 Aspat niewiele podwyższony. Póki co zmieniono mi lek z Sulfasalazyny na Salofalk. Za dwa tygodnie mam zrobić ponownie badania i się okaże czy to rzeczywiście wina Sulfu czy też znów jakaś nowa rewelacja ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o leczeniu Sulfasalazyną”