Sulfasalazyna czy Pentasa?

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tatuaz1983
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 13 lut 2011, 12:15
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: tatuaz1983 » 05 mar 2011, 11:09

Heja

Nie wiem czy taki temat był czy nie ...ewentualnie ktoś niech podrzuci linka ;)) mam zaostrzenie CU od grudnia i jak narazie zero poprawy...może czasami....delikatnie ...ale ogolnie to non stop krew i bole brzucha.... rzuciłem dietę marchewkową na chwilę (ponad miesiąc wszamałem marchewki gotowane co rano - mniej chodzenia do kibla, krew była) bo chciałem sprawdzic jak będzie... no i zmian nadal nie ma..a co ciekawe jakies 2 tyg temu zmieniłem stara poczciwą Sulfasalazyne na czopki Pentasa. Pierwszy dzien po wieczornym czopku to było olśnienie i jakby cud. Stolec utwardzony, 3 x WC i mysle jakiś przełom chyba..... no ale na drugi dzień wszystko się znowu rozwaliło :/// no i tak cały czas.... i teraz mam duże wątpliwości co do tej Pentasy i zastanawiam się czy nie mogę sobie sam zacząć brać sulfasalazyny? Tzn.... wizytę lekarza mam w nastepnym tygodniu ale jakoś nie mam cierpliwości już... te czopki wieczorne mnie męczą tylk a poprawy na razie żadnej...?? jak myślicie ? Poczekac ? Zamienić? Wziąść jedno i drugie????!! Nie chcę mi się już ... do dupy to zaostrzenie :// Choruje już 11 lat ale ponawiające się zaostrzenia to jakis chyba dramat jest :///// Wszystko się wali

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: obyty.z.cu » 05 mar 2011, 13:40

tatuaz1983 pisze:a co ciekawe jakies 2 tyg temu zmieniłem stara poczciwą Sulfasalazyne na czopki Pentasa. Pierwszy dzien po wieczornym czopku to było olśnienie i jakby cud
nie bardzo rozumiem,
znaczy teraz bierzesz 1 czopek Pentasy na noc i nic więcej ?
tatuaz1983 pisze:Poczekac ? Zamienić? Wziąść jedno i drugie????!!
tak sie powinno robić,tabletki doustnie i czopek czy zawiesina doodbytnicza.
No i odpowiednia ilość...
(naprawde nie umiem aplikować sobie czopka Pentasy,salofalk jest ok,zawiesina też,a ten czopek " P" niestety,u mnie nie jest do d... :oops: )
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
tatuaz1983
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 13 lut 2011, 12:15
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: tatuaz1983 » 05 mar 2011, 13:53

biorę 35 mg encortonu, helicid no i tego czopka Pentasa na noc i to wszystko

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: obyty.z.cu » 05 mar 2011, 14:23

hm..powiedziałbym,że to dosyć dziwne,
znaczy dziwne tzn.czy tak przepisał lekarz ?
Czy to czasem nie przez ciebie "zmodyfikowane " dawki ?
Rozumiem sterydy w zaostrzeniu,rozumiem czopek,ale gdzie doustne ?
No i potrzebne sa leki w odpowiedniej ilości,poczytaj sobie o leczeniu w zakladkach strony J-elity.
Wg mnie powinieneś skontkatkować sie z lekarzem specjalistą i ustawić te leki odpowiednio.
Ten encorton to też się powinno brać w ustalonej dawce "zejścia"...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: Natalka » 05 mar 2011, 14:46

tatuaz1983, jaką część jelita masz zajętą?
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
tatuaz1983
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 13 lut 2011, 12:15
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: tatuaz1983 » 05 mar 2011, 15:35

mam pocharatane całe jelito..... tzn ... co jakiś czas na całym odcinku jelita


encorton zmniejszylem juz bardzo powoli z 40 tzn teraz jeszcze do konca tyg 35 i dalej 30 także to akurat pojmuje i tak robiłem zawsze ..... ale moj lekarz zapisując mi Pentasę kazał odstawić Sulfę którą brałem 3x2. Pentasę wogole pierwszy raz używam od 2 tyg


Czyli jak Pentase bierzecie to i co innego doustnie? Nie biorac pod uwage encortonu, osłonowych, kwasu foliowego i takich dodatków

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: Natalka » 05 mar 2011, 16:47

no to nie rozumiem, dlaczego lekarz odstawił doustne leczenie :neutral:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: obyty.z.cu » 05 mar 2011, 17:27

tak,czopki działają od dołu,od góry działaja tabletki,to standard w CU.
Albo coś zle zrozumiałeś lekarza,albo... zmień lekarza.
Napewno wskazane by było ,byś poszedł do specjalisty gastroenterologa,
choćby na konsutacje.
Ostatnio zmieniony 06 mar 2011, 11:02 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
tatuaz1983
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 13 lut 2011, 12:15
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: tatuaz1983 » 05 mar 2011, 21:44

Byłem u gastroenterologa 3 razy i raz dał mi jeden ksiażeczke i kolejni powiedzieli to samo co mowi mi mój lekarz także daruje to sobie .... może źle zrozumiałem faktycznie...
\

ale czyli co? można brać sulfasalazynę i mesalazynę jednocześnie? dajcie znać bo z tą pentasa to sie teraz zagubiłem :/ pierwszy raz czopki biorę...wcześniej mialem już kilka lat temu wlewki i cuda rózne w szpitalu... a lekarz mój jest na bierzaco z moja chorobą i zawsze nam się udaje dostosowywac wszystko i po jakims czasie ustaje...dlatego mu ufam póki co

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: obyty.z.cu » 06 mar 2011, 11:45

tatuaz1983 pisze: dajcie znać bo z tą pentasa to sie teraz zagubiłem pierwszy raz czopki biorę
wg mojej wiedzy i stażu,zawsze biore tabletki,albo asamax albo salofalk.
Kiedyś na początku bralem sulfalazin en,ale bez efektu wiec teraz messalazyna.
Tabletki wiec zawsze,czopki zaś w zaostrzeniach albo wymiennie zawiesina doodbytnicza Salofalk.
W zaostrzeniach utrzymuje ok.4,5 mesalazyny.
Pentasa czopki mają 1,o wiec brałbym do tego jeszcze z 7 tabletek asamaxu (zreszta tak aktualnie u mnie jest).
Encorton to "atak" w zaostrzeniu i jest ok.,ale to lek na "ostry" stan.

Tak wogole to wiesz ,ze w CU zawsze jest chora odbytnica?
Reszta jelita w zaleznosci od choroby jest w róznym stanie,
stad wiec te czopki ,ktore zadziałaja miejscowo od dołu na stan zapalny,a tabletki od gory na pozostale jelito.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
tatuaz1983
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 13 lut 2011, 12:15
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: tatuaz1983 » 06 mar 2011, 15:06

ok dzięki... :) z tego co tu czytam to dosyć logiczne....więc musze jak najszybciej się skonsultowac... bo albo naprawdę źle zrozumiałem albo się zakręciłem i podjarałem tymi czopkami... bo to nowe i ponoc dobre no i drogie ...ale coż ...chyba nie wte stronę tym razem idę .... dzięki i pozdro

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: obyty.z.cu » 06 mar 2011, 16:24

czopki Salofalk 500 mg kosztują na recepte na "P" 3,20 zł. :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
tatuaz1983
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 13 lut 2011, 12:15
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: tatuaz1983 » 06 mar 2011, 22:28

wiem wiem . Pentase mam za 7 ;)) a mówię drogie bo bez tej recepty "P" to dosyć sporo i dlatego jakoś tak se mysle że coś droższego to i lepsze pewnie ...no ale nic.. nadal krwawię i chyba powróce do marchewek bo czułem się przez ten czas lepiej... człowiek o wszystkim juz myśli... idę spać z nadzieją na zdrowy poranny stolec :|

Mariusz82
Debiutant ✽
Posty: 33
Rejestracja: 07 mar 2011, 19:51
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Zamość

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: Mariusz82 » 07 mar 2011, 20:06

Ja bym porozmawiał z lekarzem, bo Sulfalazin EN działa słabo w porównaniu z Pentasą tabletkami. Brałem Sulfalazin przez długi czas bez efektu, dopiero po przerzuceniu się na Pentasę nastąpiła poprawa. Czopki Pentasa doodbytniczo też stosowałem ale z tego co pamiętam nie brałem w tym czasie niczego dosustnie do kompletu. Też miałem problem ze stosowaniem tych czopków, ciągle mi wypadały. Lekarz powiedział, że jeśli czopek wypadnie w ciągu 10 minut od zaaplikowania mam zastosować następny.

Awatar użytkownika
tatuaz1983
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 13 lut 2011, 12:15
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Re: Sulfasalazyna czy Pentasa?

Post autor: tatuaz1983 » 08 mar 2011, 17:26

heloł

a czy mozna brac asamax dosutnie np rano i po południu...czytałem na jkims innym forum przed chwilką i mowia że nawet działa. Mój stan określiłbym jako srednio ostry? Za chwile jadę do lekarza i nie wiem czy mu tego nie podrzucic...ciekawe co mi powie... od 2 tyg biore pentase w czopkach na wieczór ale zero efektów ...krew..biegunki, bóle brzucha, wzdęcia ...ale jak codzien przegladam neta i rozmyślam no i właśnie poczytałem o tym asamaxie że jest na rowni z pentasa ale wielu mowi że jest najskuteczniejszy... zobaczymy

czy asamax jest lepszy od pentasy ? co sądzicie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o leczeniu Sulfasalazyną”