Sulfa EN

Wskazania do stosowania leku
- choroby zapalne jelit WZJ i CHLC wchłania się w jelicie cienkim następnie dociera do jelita grubego, pod wpływem flory bakteryjnej rozkładana jest do sulfapirydyny

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
endi_1980
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 20 maja 2008, 08:59
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Sulfa EN

Post autor: endi_1980 » 02 lut 2009, 22:57

B/T
Ostatnio zmieniony 02 lip 2010, 20:13 przez endi_1980, łącznie zmieniany 2 razy.

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Sulfa EN

Post autor: Tomy » 02 lut 2009, 23:34

Witaj,
Biorę Sulfasalazynę już kilkanaście lat i nie mam żadnych skutków ubocznych po niej. Jeżeli już to przy bardzo wysokiej dawce czasami może boleć głowa. Ale na ten lek każdy może reagować inaczej. W ulotkach piszą zawsze o wszystkich możliwych skutkach ubocznych. Jest to raczej zabezpieczenie się koncernów farmaceutycznych że jakby co, to uprzedzali, a nie że te skutki uboczne wystąpią na pewno.

Jeżeli jest to proctitis, czyli stan zapalny w odbytnicy, to lekarz mógł przepisać na początek czopki lub wlewki z mesalazyną np. Salofalk. Ale Sulfasalazyny EN nie trzeba się bać, nie jest to aż takie straszne "świństwo" :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sulfa EN

Post autor: Mamcia » 03 lut 2009, 19:09

W twoim przypadku powinieneś dostać czopki.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Sulfa EN

Post autor: obyty.z.cu » 03 lut 2009, 22:40

endi_1980 pisze:Ja mam to brać przez pierwsze 2 tygodnie 3 razy na dobę po 2 tabletki a potem 2 razy na dobę przez tydzień.
Mamcia pisze:W twoim przypadku powinieneś dostać czopki.
czopki pewnie bylyby lepsze,wogole ciekawe te dawkowanie,
kiedys bylo proponowane 3x na dobe, potem dlugo 2 x doba,a teraz znow 3x doba, jakby to cos zmienialo, procz tego, ze im wiecej razy tym czesciej sie zapomina.
Ale juz na temat, ja np mam problem z czopkami w ciagu dnia, moze wiec tu jest odpowiedz.
endi_1980 pisze:Zakupiłem ten lek i zdębiałem jak przeczytałem ulotkę a mianowicie dział: skutki uboczne.
Zastanawiam się czy wogóle brać to świństwo
Nie masz wyboru, leczyc sie musisz, skutkami ubocznymi z ulotki sie nie martw, ale je kontroluj, to takie zabezpieczenie.
Zdrowka zycze ! :roll:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
Posty: 2474
Rejestracja: 20 gru 2007, 11:55
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: okolice warszawy

Re: Sulfa EN

Post autor: magda281 » 04 lut 2009, 09:57

endi_1980 pisze:Zakupiłem ten lek i zdębiałem jak przeczytałem ulotkę a mianowicie dział: skutki uboczne.
Biore ten lek już długo i nie mam skutków ubocznych. Zresztą dawki nie masz wysokiej :wink:
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: Sulfa EN

Post autor: exa » 04 lut 2009, 10:15

sulfę też miałam w takich dawkach 3x2, i w sumie czasem ból głowy, nic więcej...
a zmieniałeś już lekarza?
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

endi_1980
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 20 maja 2008, 08:59
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór

Post autor: endi_1980 » 04 lut 2009, 11:44

B/T
Ostatnio zmieniony 02 lip 2010, 19:57 przez endi_1980, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Sulfa EN

Post autor: obyty.z.cu » 04 lut 2009, 11:57

endi_1980 pisze:a ja praktycznie prócz krwi raz na kilka misięcy nie mam zadnych objawów to może lepiej to olać niż się truć takimi lekami.
to sa powazne objawy, nieleczone moga doprowadzic do duzo wiekszych problemow!!
endi_1980 pisze:W sumie gdybym w kibelku nie oglądał się za siebie to nawet nie wiedziałbym że mam tam jakis proctitis
ciesz sie, ze tak sie stalo,gdybys to przeoczyl, to kto wie !
endi_1980 pisze:na opisie badania było wysmarowane "śluzówka przekrwiona, brocząca krwią" czyli zupełnie co innego niż mówił podczas badania
mowienie a opis to dwie rozne sprawy, wiesz jak to jest, jak Ci sie zawiesi komp to tez duzo opowiadasz, a i tak wiadomo, ze reset trza zrobic.
Opis to powazna wiadomosc do nastepnych badan.
endi_1980 pisze:Druga sprawa to taka że gdybym broczył krwią juz 3 lata to nie miałbym w badaniu krwi nadkrwistości tylko raczej niedokrwistość.
ja sie lecze ponad 20 lat ,od 2 lat bez remisji i niemam niedokrwistosci, anemi.
To wynika z roznych powodow, ciesz sie ze tak masz.
endi_1980 pisze: A w przyszłości chyba faktycznie zmienię lekarza, zobaczymy co inny powie.
i to jest wlasciwe podejscie, trzeba sprawdzac i diagnozowac, a nie lekcewazyc.
Zycze zdrowka i optymizmu :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

endi_1980
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 20 maja 2008, 08:59
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nigdy nie lekcewaze

Post autor: endi_1980 » 04 lut 2009, 12:28

B/T
Ostatnio zmieniony 02 lip 2010, 19:58 przez endi_1980, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Shadowka
Doświadczony ❃
Posty: 1624
Rejestracja: 26 cze 2007, 15:56
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary Śląskie/Żory
Kontakt:

Re: Sulfa EN

Post autor: Shadowka » 04 lut 2009, 15:41

endi_1980 pisze:W przypadku Proctitis nie trzeba być lekarzem, wystarczy miec internet zeby wyczytac ze moze być swoiste: powodowane np chorobami wenerycznymi (kiła, rzeżączka, Chlamydia, HPV, wirus opryszczki), alergiami pokarmowymi, nadużywaniem antybiotyków i nieswoiste czyli o nieznanym pochodzeniu.
Internet nie jest chyba najlepszym doradzą co do stawiania diagnoz?
Zgadzam się, że lepsze byłyby czopki. Jednak co do tego czy leczenie ma sens, jeżeli masz wątpliwości to po prostu idź do innego lekarza i do kolejnego masz prawo do konsultacji, a leczyć się trzeba, bo gorzej może być zawsze.
Jeżeli chodzi o skutki uboczne działania leków to jest obowiązek by wypisać wszystkie zauważone nawet jak wystąpiły tylko u jednego pacjenta w czasie badań leku. Chyba ciężko jest znaleźć lek który nie miałby żadnych skutków ubocznych i jest to tylko informacja by zwrócić na to uwagę i nie panikować gdy lekko się zakręci w głowie.
Poza tym wystąpienie tych ubocznych skutków rośnie z ilością przyjmowanych leków, które mają podobne działanie uboczne. Przy jednym leku spokojnie można się leczyć i po prostu siebie obserwować, przy 5 lekach ryzyko rośnie do 50% a przy 8 do 100%. :)
Pozdrawiam
Shadi

"nie szukałam doskonałości - sama przyszła "

Obrazek

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: Sulfa EN

Post autor: exa » 05 lut 2009, 07:42

Jak wylecze grypę którą własnie przechodze to zjem te tabletki (100 szt) w koncu juz za nie zapłaciłem. A w przyszłości chyba faktycznie zmienię lekarza, zobaczymy co inny powie.
to, że za nie zapłaciłeś nie znaczy, że musisz je koniecznie wziąc...
może jeśli jeszcze nie zacząłeś, to jednak warto iśc do innego lekarza...skoro masz wątpliwości...co to szkodzi...?
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Joanna23
Doświadczony ❃
Posty: 1007
Rejestracja: 31 mar 2008, 08:27
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: bytom
Lokalizacja: Bytom

Re: Sulfa EN

Post autor: Joanna23 » 12 lut 2009, 15:06

ja mam zaatakowane głównie odbytnicę i ma teraz remisję. Wcześniej brałam asamax a teraz przepisała mi Sulfasalazin EN z powodu bóli stawów a po tych tabletkach mam jeszcze skutek uboczny ból głowy. Gdy usłyszałam że będę tabletki brać to się spytałam dlaczego nie czopki jeśli jestem w remisji a Ona odpowiedziała mi że mam wyleczone to po co mi czopki? to woli mnie truć tabletkami :(
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

endi_1980
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 20 maja 2008, 08:59
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

I zaczeło się

Post autor: endi_1980 » 22 lut 2009, 09:56

B/T
Ostatnio zmieniony 02 lip 2010, 19:58 przez endi_1980, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Grzyb333
Doświadczony ❃
Posty: 1075
Rejestracja: 10 mar 2008, 13:49
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Sulfa EN

Post autor: Grzyb333 » 22 lut 2009, 14:09

U mnie choroba zajęła tylko oklice odbytu jednak SulfasalazinEN działał u mnie znakomicie. Jeden ze skutów ubocznych sprawił, że postanowiłem go odstawić - otóż SulfasalazinEN osłabia płodność u mężczyzn, a ja z żoną staramy się o dzidziusia. Na razie testuję Salofalk w czopkach.
GrzybaBlog - http://graforoman.wordpress.com/ Darwin się mylił. Ja nie pochodzę od małpy. Ja pochodzę od Purchawki :E

Horadoopka
Początkujący ✽✽
Posty: 289
Rejestracja: 29 wrz 2009, 11:49
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: z tamtąd

Re: Sulfa EN

Post autor: Horadoopka » 20 paź 2009, 15:48

Siemanko :)
lekarz podejrzewał u mnie CU, przepisała Sulfaslazynę, kolonke miałam 2 tyg temu, lekazr powiedział, ze najpewniej to nie CU ale zapalanie odbytu. Wizytę kontrolna mam za 2 tyg i nie wiem? - brać Sulfasalazynę czy nie????

Zablokowany

Wróć do „Sulfasalazin”