Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Wskazania do stosowania leku
- choroby zapalne jelit WZJ i CHLC wchłania się w jelicie cienkim następnie dociera do jelita grubego, pod wpływem flory bakteryjnej rozkładana jest do sulfapirydyny

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
Posty: 1303
Rejestracja: 23 wrz 2006, 19:44
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków, Gronków

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: Patryśka » 25 lis 2007, 13:43

Ja mysle ze jesli Ci pomagal to lepiej do niego wrocic..Jest lepszym lekiem ma mniej skutkow ubocznych :)

maross
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2009, 15:47
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: maross » 08 sty 2010, 18:41

Hmmm.... Właśnie mam zmienić sulfę na asamax i trochę mnie powyższe wypowiedzi zaniepokoiły :neutral: Sulfę biorę od zawsze (od początku choroby), ale ze względu na starania o dzidziusia muszę z niej czasowo zrezygnować. Może ostatnimi czasy ktoś z Was ma lepsze doświadczenia?
Everything is perfect, Everything is sick

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: Mamcia » 08 sty 2010, 19:10

Rozumiem, żę masz CD ograniczone do jelita grubego i dlatego zalecono sulfasalazynę. mesalazyna w tym asamax ma statystycznie mniej działań niepożądanych i nie wpływa na spermatogenezę.
Jeśli poczytasz wnikliwie posty, to potwierdzą one wyniki badań klinicznych, że mesalazyna jest lepiej tolerowana przez pacjentów - więc skąd ten strach?
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

maross
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2009, 15:47
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: maross » 08 sty 2010, 19:31

Mamcia pisze:Rozumiem, żę masz CD ograniczone do jelita grubego i dlatego zalecono sulfasalazynę. mesalazyna w tym asamax ma statystycznie mniej działań niepożądanych i nie wpływa na spermatogenezę.

Jeśli poczytasz wnikliwie posty, to potwierdzą one wyniki badań klinicznych, że mesalazyna jest lepiej tolerowana przez pacjentów - więc skąd ten strach?
Masz rację Mamciu, CD mam tylko na jelicie grubym.

Przewertowałem posty związane z tym tematem nawet kilkakrotnie, ale po przeczytaniu powyższych wypowiedzi widzę, że reakcje forumowiczów na taką zmianę bywają różne :smutny: Przebieg tej choroby i reakcje na leczenie są sprawą indywidualną (wiem o tym dobrze) i nie pozostaje mi nic innego, jak przetestować to na sobie. Jednak bez względu na indywidualność naszych reakcji, opisy pozytywnych doświadczeń innych chorych będą nastawiać mnie optymistycznie, a te smutniejsze.... no cóż - negatywnie.
Ale mam nadzieję, że znajdę się wśród tych, którzy będą ją tolerować świetnie :mrgreen:
Everything is perfect, Everything is sick

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: Mamcia » 08 sty 2010, 20:17

Masz jeszcze salofalk do wyboru.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: obyty.z.cu » 08 sty 2010, 20:38

maross pisze:Może ostatnimi czasy ktoś z Was ma lepsze doświadczenia?
wiele lat bralem asamax 500 w dawkach do 10 tab/dobe,bez zadnych skutkow ubocznych.
Nie nalezy sie uprzedzac, a ulotki z "skutkami ubocznymi" traktowac troche z przymruzeniem oka,
pisza, zeby nie miec problemow.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

maross
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2009, 15:47
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: maross » 08 sty 2010, 22:25

Mamcia pisze:Masz jeszcze salofalk do wyboru.
No właśnie miał być salofalk, ale jak zwykle jest z nim kłopot. Póki co nieosiągalny. Pewnie trzeba by dobrze po Polsce poszukać... W necie jest 250, mi trzeba 500. Ale ja obawiam się samej zmiany, bez względu na preparat. Mam nadzieję, że mój flaczek się nie zbuntuje, w końcu idea zmiany jest niezwykle ważna :mrgreen:
Everything is perfect, Everything is sick

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Posty: 1885
Rejestracja: 28 sty 2009, 22:45
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: ita71 » 09 sty 2010, 00:13

maross pisze:Mam nadzieję, że mój flaczek się nie zbuntuje, w końcu idea zmiany jest niezwykle ważna
Syn od 7 lat bierze salofalk (asamaxu nie toleruje).Na początku brał Pentase,
ale ze względu na umiejscowienie CD (ma też 'tylko' w jelicie grubym) Salofalk
wystarcza i nie ma skutków (widocznych) ubocznych.
Fakt są duże problemy ze zdobyciem Salofalku,ale zawsze uda mi się go zdobyć
na czas.Moja farmaceutka nad tym czuwa,(chociaż dzisiaj bardzo pomogła mi
kasinp,ze zdobyciem tego leku).
Nigdy nie mów nigdy...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: Mamcia » 09 sty 2010, 12:08

Nic nie stoi na przeszkodzie zmiany powolnej wpierw 1 dawka mesa, potem 2 itd.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
jolajolly
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 26 lut 2007, 17:25
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Gorzyce
Kontakt:

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: jolajolly » 10 sty 2010, 00:07

A ja mam zaostrzenie i stosuje równolegle Asamax i Sulfasalazyne - hmm czy tak powinno byc? Bo z tego co widze to Wam przepisują to albo to... ktoś ma podobnie jak ja?
Choroba: CU
Stan obecny: Zaostrzenie dośc mocne - obrona przed szpitalem ;)
Leki: Asamax 500 - 3x3, Metypred 8 mg, Sulfasalazin EN 500 mg - 3x2, Duspatalin - 3x1, Metronidazol - 3x1, Kaldyum
Lekarz prowadzący: H. Rusielewicz Sandomierz

maross
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2009, 15:47
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: maross » 10 sty 2010, 12:08

jolajolly pisze:A ja mam zaostrzenie i stosuje równolegle Asamax i Sulfasalazyne - hmm czy tak powinno byc?
Ja nigdy nie brałem sulfy i mesalazyny jednocześnie. Kiedyś w zaostrzeniu włączono mi salofalk, ale zrezygnowano na ten czas z sulfasalazyny. Zaostrzenia to nie powstrzymało, trzeba było sięgnąć po "cięższą artylerię", gdy nadeszła remisja wrócono do sulfy. I najchętniej pozostałbym na niej dalej, gdyby nie potrzeba czasowej zmiany na mesalazynę. Mam nadzieję, ze dobrze ją zniosę, choć przyznam, że boję się bardzo :cry:
Everything is perfect, Everything is sick

katelka
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 17 sty 2010, 15:22
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: wrocław

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: katelka » 24 sty 2010, 17:00

maross pisze:Mam nadzieję, ze dobrze ją zniosę, choć przyznam, że boję się bardzo :cry:
Myśle, że nie bedzie zle, ja od dwoch lat z malymi przerwami biore mesalazyne (asamax) i jestem bardzo zadowolona, to naprawde dobry lek- bóle brzucha wystepuja rzadko, a lek dobrze sie wchlania. Mam nadziejej, ze tak bedzie i u Ciebie! :) A w razie problemów, pisz!!

Awatar użytkownika
Kotkaa
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 27 sty 2010, 11:03
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: WIEŚ

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: Kotkaa » 29 sty 2010, 20:27

ludzie mi nic nie pomaga! jestem na Sulfasalazin od około 4lat najpierw było to encorton +Sulfasalazin encorton nie pomógł teraz od 3lat albo i 3,5 lat na Sulfasalazin+ imuran i jeszcze miałam czopki salofak czy cos w tym stylu i tez mi nie pomógł (toche poprawy było ale przestało) hmmm co za lekarze...;/
Wiktoria czyli zwyciężę!

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: Mamcia » 29 sty 2010, 20:35

Z twoich postów nic nie wynika. Piszesz, że chorujesz na CU, a w profilu masz CD, czyli chorobę Leśniowskiego-Crohna. Masz 15 lat, a to znaczy, że jesteś pod opieką albo CZD, albo szpitala na Działdowskiej. Oba ośrodki są bardzo dobre, gdzie pracują lekarze znający NZJ od podszewki.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

katelka
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 17 sty 2010, 15:22
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: wrocław

Re: Zmiana Sulfasalazin EN na Asamax

Post autor: katelka » 31 sty 2010, 22:00

Faktycznie troche zmieszania w tym Twoim poście. Napisz od jak dawna chorujesz, jakie konkretnie masz objawy, co się dzieje. Piszesz ze od 3-3,5 roku stosujesz Sulfasalazyne, tzn ze bierzesz ją od początku, czy chorobę zdiagnozowano wczesniej? Ja choruje na CU od 2 lat i od 2 lat w zasadzie, z małymi przerwami, stosuje lek Asamax, mi pomógł od razu, dlatego szczerzę go polecam, biegunki ustąpiły, krwawych stolców naprawde dawno nie miałąm, sporadycznie jedynie pojawiają się bóle brzucha. Ale poza tym nic. Ostatnie zaostrzenie miałam przed rokiem może, a tak cały czas stosuje dawkę 2x2x250mg. pozdrawiam i czekam na szczegóły!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sulfasalazin”