sulfasalazin en

Wskazania do stosowania leku
- choroby zapalne jelit WZJ i CHLC wchłania się w jelicie cienkim następnie dociera do jelita grubego, pod wpływem flory bakteryjnej rozkładana jest do sulfapirydyny

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: sulfasalazin en

Post autor: ulka1986 » 28 gru 2013, 13:42

Widzę że mnie tu cytujecie. Mi osobiście do tej pory żaden lekarz nie mówił że kiedykolwiek odstawie leki i dodam że jestem uczulona na salicylany a mimo to lepiej żebym je brała..... A to że można próbować odstawiac leki jest nawet napisane w poradniku prof witolda bartnika na str.34. I cytuje... Lekami o udowodnionym dzialaniu zapobiegajacym nawrotom cu jest sulfasalazyna i preparaty 5-asa. Przy dobrej tolerancji czas podawania tych leków jest nieograniczony.leczenie można przerwać jedynie w przypadku pełnej remisji klinicznej i calkowitej regresji zmian rektoskopowych,które utrzymują się przynajmniej przez 2 lata. :roll:
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
aniolek850
Debiutant ✽
Posty: 10
Rejestracja: 06 lip 2011, 20:58
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Świat

Re: sulfasalazin en

Post autor: aniolek850 » 06 mar 2014, 11:10

Witam

Mam do oddania w Bydgoszczy 3 opakowania sulfasalazinu en i 2 opakowania salazopyrinu(odpowiednik sulfosalazyny), gdyz od jakiegos czasu przeszlam na pentase. Ktos zainteresowany?

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 06 mar 2014, 20:30

Lekarz przepisal mi salazopyrin en 2x2 i salofalk 3x1 - czy dobrze zrobil? Ostatnio bralam sam salofalk, poprawa byla ale dalej jest sluz i chyba dlatego dorzucil salazopiryn. Czytam te skutki uboczne i troche sie obawiam tego leku :/
Imuran 100mg

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: sulfasalazin en

Post autor: Tomy » 06 mar 2014, 21:30

Salazopiryna EN działa tylko w jelicie grubym, więc myślę, że lekarz chciał w ten sposób bardziej zadziałać na stan zapalny który jak piszesz masz również w esicy. A nie wspominałaś przypadkiem lekarzowi o jakichś towarzyszących bólach kręgosłupa, stawów itp.? Bo salazopirynę lekarze w takich przypadkach podają, ponieważ działa jednocześnie i na stan zapalny jelit i stany zapalne stawów. Do tego leku powinnaś dostać dodatkowo kwas foliowy. Jeżeli takich bóli stawowych nie masz, to lepszy byłby np. Asamax, ponieważ nie ma w składzie sulfapirydyny, która w większości odpowiada za różne skutki uboczne.

Co do tych skutków ubocznych, to z tym jest u każdego różnie - ja byłem na Sulfie kilka lat na dawce 4x2 i nic złego się nie działo. Na początku mogą być bóle głowy.
Poprzednią dawkę leków miałaś bardzo niską, więc dobrze, że lekarz coś dodał. Teraz obserwuj, jeżeli sulfa będzie nie do zaakceptowania, to zawsze można zmienić, bo jest na co.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 06 mar 2014, 22:06

Ile nalezy brac sulfe? Dostalam opakowanie 100 tab. Nastepna wizyta ustalona na czerwiec. Czy powinnam udac sie do lekarza ogolnego po recepte jak opakowanie sie skonczy i brac tabletki do nastepnej wizyty u gastrologa?
Czy przy sulfie mozna spozywac alkohol?
Ostatnio zmieniony 06 mar 2014, 22:13 przez palula88, łącznie zmieniany 1 raz.
Imuran 100mg

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: sulfasalazin en

Post autor: Tomy » 06 mar 2014, 22:12

Jeżeli dobrze będziesz ją tolerować, to myślę, że tak - lekarz ogólny powinien bez problemu sulfę wypisać.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 06 mar 2014, 22:21

Powinien, przepisać, ale czy na ryczałt to nie wiem, bo wskazania są takie, że może uznać, a może przepisać na 30%. Co do alkoholu to jak ci nie szkodzi na jelitka to nie ma przeciwwskazań ze względu na interakcję..
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 07 mar 2014, 06:34

Czyli nawet jak mam opinie od lekarza specjalisty to mimo wszystko moze wypisac na 100%?
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 07 mar 2014, 09:26

Powinien przepisać na ryczałt, ale czasem się boją i przepisują na 30%.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 07 mar 2014, 12:06

Hm ja nawet od gastrologa mam na 30%..
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 07 mar 2014, 12:36

Po linkiem masz http://leki.urpl.gov.pl/files/Sulfasalazin_EN_KRKA.pdf charakterystykę produktu leczniczego w którym nisklafikowanego nie ma. Natomiast na stronach MZ jest rozszerzenie uprawnień do opłaty ryczałtowej
22. choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego; dodatkowo: choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w ChPL; mikroskopowe zapalenie jelita; choroba uchyłkowa jelit.
Czyli tu lekarz może oprzeć się na punkcie choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w ChPL i przepisać na ryczałt.
natomiast dla mesalazyny jest
23 choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego; dodatkowo: mikroskopowe zapalenie jelita; choroba uchyłkowa jelit.
Czyli w zasadzie tu refundacja nie przysługuje. Pisaliśmy o tym nieraz, ale urzędnicy niewiele rozumieją.
Nie wiem czy to jasne, bo w tym się trudno połapać.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 08 mar 2014, 13:06

Czy w przypadku wystapienia skutkow ubocznych (wysypka obrzeki itp) nalezy odstawic lek?
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 08 mar 2014, 13:23

A de objawy to od mesalazyny czy sulfasalazyny?? Ta druga daje częściej obawy niepożądane. Odstawienie leku powinnaś skonsultować z lekarzem. Jeśli to od sulfy to bym odstawiła i zwiększyła dawkę mesalazyny.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 12 mar 2014, 11:34

Czy przy sulfie wystarczy brac kwas foliowy bez recepty? Lekarz niestety nie przepisal mi do sulfy kwasu foliowego.
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 12 mar 2014, 11:56

Według prof. Bartnika nie ma konieczności brania kwasu foliowego jeśłi nie ma niedoborów. Natomiast przy niedokrwistości, planowanej ciąży ja bym brała. Suplementacja zależy też od diety. Przy małej ilości warzyw zielonych i kapustnych i ograniczonym wchłanianiu do niedoborów może dojść.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sulfasalazin”