sulfasalazin en

Wskazania do stosowania leku
- choroby zapalne jelit WZJ i CHLC wchłania się w jelicie cienkim następnie dociera do jelita grubego, pod wpływem flory bakteryjnej rozkładana jest do sulfapirydyny

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 15 mar 2014, 17:36

Sulfa moze dawac uczucie zmeczonych ciezkich rak? Procz tego bole glowy mdlosci i dziwne uczucie jakby krecenia sie w glowie. Dolegliwosci raz sa mocniejsze raz lzejsze zalezy od dnia.Dzis mija tydzien jak ja biore. Dlugo moze potrwac przyzwyczajanie sie organizmu do niej?
Czy biorac sulfe musze brac jeszcze salofalk?
Imuran 100mg

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: sulfasalazin en

Post autor: ulka1986 » 15 mar 2014, 18:31

Salofalk działa już w końcowym jelicie cienkim, sulfa tylko w grubym. Zależy gdzie masz zmiany, też biorę sulfe i przez pierwsze 2 miesiące było mi ciężko, miałam bóle głowy, nudności i kaszel... Moja dr zaczęła nawet uważać że mogę być uczulona na salicylany, zwłaszcza ze po asamaxie wymiotowalam, ale po zmniejszaniu dawki objawy przeszły a później dawkę znów zwiększyłam i było już ok.
Co do stosowania obu leków naraz to jeśli tak ci zalecił lekarz to chyba jest ok.
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 15 mar 2014, 18:38

Wlasnie zmiany mam w jelicie kretym i w esicy wiec juz wiem dlaczego tak doktor zalecil. No wlasnie jest ciezko np dzis jestem oslabiona nawet temperatura wskazuje na osłabienie - 35 stopni i nie mam na nic checi ani sily ale widze ze sulfa dziala bo coraz mniej sluzu jest i jedno wyproznienie dziennie bole tez ustaly. Tylko to oslabienie eh...
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 15 mar 2014, 19:01

Nie widzę wskazań do brania leku po którym źle się czujesz. Chyba, że masz bóle stawów, wtedy sulfa ma przewagę nad masalazyną. na zmiany w esicy może pomoc leczenie doodbytnicze. Działanie niepożądane przy sulfie są częstsze niż przy mesalazynie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 19 mar 2014, 20:52

Od jakiegos czasu mam czerwone kropeczki na opuszkach palcow u nog. Czasem wieczorami swedzi. Czy to o moze byc od sulfy?
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 19 mar 2014, 21:02

Nie wiem jak wyglądają, ale osutki polekowe to dość częste dziania niepożądane. Poszukaj zdjeć, ktora pasują do twoich zmian. Trochę o problemie http://portal.abczdrowie.pl/osutka
Ostatnio zmieniony 20 mar 2014, 11:14 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 20 mar 2014, 00:22

Do niczego mi to nie pasuje. Pojawil sie tez taki dziwny dyskomfort przy oddychaniu, wrazenie ciezszego oddechu i nie rowne bicie serca.Nie bardzo wiem ktory lek odstawic czy sulfe czy salofalk...czy w ogole odstawiac.. eh
Imuran 100mg

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 20 mar 2014, 06:24

palula88 pisze:Do niczego mi to nie pasuje. Pojawil sie tez taki dziwny dyskomfort przy oddychaniu, wrazenie ciezszego oddechu i szybsze bicie serca.Nie bardzo wiem ktory lek odstawic czy sulfe czy salofalk...czy w ogole odstawiac.. eh
Imuran 100mg

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: sulfasalazin en

Post autor: ulka1986 » 20 mar 2014, 07:06

Ciężki oddech też miałam po sulfie, zmniejszylam dawkę a jak ustapilo to po kilku dniach znów podnioslam i było ok. Ale jak się tak dzieje to wskazaniem jest całkowicie odstawic lek, bo może to być objawem astmy aspirynowej, a i sulfa i salofalk są pochodnymi od aspiryny czyli salicylanami. Może błąd jest w tym że ogólnie dawka salicylanow jest za duża.
Jeśli byś miała któryś odstawic to raczej w pierwszej kolejności sulfe, wiadomo ze ma ona dodatkowy składnik który jest odpowiedzialny za większość skutków ubocznych.
Masz możliwość skonsultować się z lekarzem, przy takich objawach powinnas, bo może być konieczne aby zmienić całkowicie dotychczasowe leczenie. Jeśli okaże się ze jesteś uczulona na salicylany...
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 20 mar 2014, 07:37

Wlasnie nie mam jak skontaktowac sie z lekarzem :( najwczesniej pewnie w tygodniu uda mi sie wepchac na wizyte.Poki co nie wzielam porannej dawki sulfy wzielam tylko tabletke salofalku i musze jakos isc do pracy :/ a objawy byly cala noc i jeszcze sa. Taki dziwny wewnętrzny niepokoj, roztrzesienie itp..
Imuran 100mg

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 20 mar 2014, 09:05

palula88 pisze:Wlasnie nie mam jak skontaktowac sie z lekarzem :( najwczesniej pewnie w tygodniu uda mi sie wepchac na wizyte.Poki co nie wzielam porannej dawki sulfy wzielam tylko tabletke salofalku i musze jakos isc do pracy :/ a objawy byly cala noc i jeszcze sa. Taki dziwny wewnętrzny niepokoj, roztrzesienie itp..

Udalo mi sie zerejestrowac na jutro do lekarza. Odstawic dzis leki?
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 20 mar 2014, 11:18

Pisałam wcześniej, że jeśłi objawy są po sulfie to zastąpiłabym ją mesalazyną. Ustąpienie objawów byłoby sygnałem, że chodzi o włąśnie o salazopirynę.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 20 mar 2014, 11:39

Jezli nie wzielam dzis dawki sulfy to dzis objawy powinny minac czy troche dluzej trzeba poczekac?
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 20 mar 2014, 13:20

Nie ma reguły. To jest indywidualna sprawa.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: sulfasalazin en

Post autor: ulka1986 » 20 mar 2014, 15:42

Mi. Duszności występowały ok godzinę po przyjęciu leku i po 2-3 godzinach ustepowalo. U ciebie może to być reakcja na zbyt dużą dawkę ogólnie salicylanow, a nie jednego konkretnego, dobrze że umowilas się na jutro. Napisz jutro co Ci lekarz doradził. Salofalk bierz normalnie do wizyty.
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sulfasalazin”