sulfasalazin en

Wskazania do stosowania leku
- choroby zapalne jelit WZJ i CHLC wchłania się w jelicie cienkim następnie dociera do jelita grubego, pod wpływem flory bakteryjnej rozkładana jest do sulfapirydyny

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 21 mar 2014, 13:55

No wiec lekarz powiedzial ze objawy ktore mu wymienilam raczej nie sa od leku bo jest to lek ktory dziala miejscowo tylko w jelicie i malo padopodobne jest zeby dawal ogolne objawy i kazal sie nie skupiac na tych objawach tylko na tym ze jest poprawa..Powiedzial tez ze jest to bardzo dobry lek ktory nawet kobieta w ciazy jest przepisywany a moje objawy zwalil na nerwy. Nie szlo przegadac...troche mi cisnienie podniosl i poirytowal. Poniewaz ilosc stolcow zredukowala sie do jednego dziennie, bole ustaly i sluzu jest mniej zmniejszyl mi dawke sulfy do 2 tabletek dziennie a salofalk zostawil bez zmian. Dopytalam sie jeszcze czy jak nie wyjdzie mi z krwi nietolerancja laktozy to czy moge wlaczyc do diety produkty mleczne (poki co kazal wykluczyc) a on ze raczej nie bo w zapaleniu jelit laktozy powinno sie unikac i mimo ze niektorzy dobrze toleruja produkty mleczne to wplywaja one czesto niekorzystnie na stan jelita...
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 21 mar 2014, 14:37

Bardzo to przykre, ale leakrz nie ma racji. Mesalazyna działa miejscowo, ale przedostaje się do krwioobiegu, a cytuję za Medycyną Praktyczną :
Lek gromadzi się w dużych ilościach w wątrobie, płynie stawowym i ścianie przewodu pokarmowego. Po podaniu p.o. ok. 30% leku wchłania się w jelicie cienkim i bierze udział w krążeniu jelitowo-wątrobowym. 70% dociera do jelita grubego, gdzie pod wpływem flory bakteryjnej lek jest rozkładany do sulfapirydyny i mesalazyny (kwasu 5-aminosalicylowego). 30% powstałej mesalazyny wchłania się, ulega acetylacji w osoczu i jest wydalane z moczem. Z kolei sulfapirydyna wchłania się do krążenia ogólnego, jest metabolizowana w wątrobie do pięciu różnych metabolitów i wydalana częściowo z moczem, a częściowo z kałem. Maks. stężenie metabolitów sulfasalazyny we krwi pojawia się w ciągu 12-24 h po podaniu p.o. Stężenie sulfasalazyny w płynie stawowym jest takie samo, jak w surowicy. Sulfasalazyna i sulfapirydyna przenikają przez łożysko i do pokarmu kobiecego.
Za objawy niepożadane odpowiedzialna jest głownie sulfapirydyna i do tych objawów jest cała lista, która powinna być wymieniona na ulotce. Nie wiem w jakim wieku jest lekarz, ale sulfasalazyna nie jest lekiem nowym.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: sulfasalazin en

Post autor: ulka1986 » 21 mar 2014, 14:37

Hmmmmm jak ja powiedziałam o dusznosciach to moja dr. Odrazu zmniejszyła mi dawkę sulfy z 6 tab na 3 i dała mi wlewki i czopki zamiast tego. Dopiero po pewnym czasie zwiększyłam tab do4 a odstawilam czopki w dzień. Ale posłuchaj lekarza i może faktycznie postaraj się uspokoić i obserwuj dalej co się będzie działo.
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 21 mar 2014, 14:56

Ja wiem ze lekarz racji nie ma. Powiedzialam mu ze w ulotce te objawy sa wymienione a on zeby ulotek nie czytac...:| Prosilam o wlewki to mi nie dal bo powiedzial ze wlewki stosuje sie w ostrych zaostrzeniach. Doktorek ma dobrze po 50.
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 21 mar 2014, 15:05

Po 50 to z mojej perrspektywy w sile wieku. Zacznij brać tylko salofalk i postaraj się zmienić lekarza.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 21 mar 2014, 15:40

Problem w tym ze to jedyny w miare dobry gastrolog przyjmujacy na fundusz w moim miescie. Niestety w Tarnowie nie ma dobrych specjalistow od chorob jelit :(
Zlecil tez kolonoskopie. Pierwsza mialam pod koniec grudnia. Minely 3 miesiace i stwierdzil ze trzeba zrobic kontrole.
Imuran 100mg

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: sulfasalazin en

Post autor: ulka1986 » 21 mar 2014, 16:47

A może idź do internisty i popros o wlewki. Jeśli zrezygnujesz z brania sulfy to weź więcej salofalku.
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 21 mar 2014, 21:43

Poki co biore sulfe. 2 tabletki na dzien to niewiele wiec moze bedzie ok. Jezeli bedzie cos nie tak i zrezygnuje z sulfy to ile brac tabletek salofalku?
Imuran 100mg

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: sulfasalazin en

Post autor: ulka1986 » 21 mar 2014, 22:41

Ciężko odpowiedzieć.. To zależy od twojego stanu. Jak będzie ok to wystarczy 2x2 a jak coś nie tak to 3x2 ( ewentualnie 2x3) . Kurcze ale to powinien naprawdę lekarz, który zna twoja sytuację ustalić.
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 22 mar 2014, 14:41

No wlasnie, szkoda gadac. Lekarza mam takiego ze jak sie nie dopytam to on sam od siebie nic nie powie:/. Pytalam co mam robic w razie pogorszenia to powiedzial ze trzeba byc dobrej mysli a nie myslec o pogorszeniu...Kurde no ok ale przeciez roznie bywa a on tylko gada o dobrym nastawieniu.
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 22 mar 2014, 16:30

Masa cząsteczkowa sulfasalazyny to 398, a mesalazyny 153. Czyli w sulfazalazynie niecałe 40% to masalazyna. Jeszcze raz podkreślam, że jeśli nie ma objawów stawowych można bez żadnej straty i ryzyka zamienić sulfę na mesalazynę. Zamaist 1 g sulfy 500 mg mesalazyny to aż nadto.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: palula88 » 24 mar 2014, 09:28

Mamciu nie ma objawow stawowych. Chociaz nie wiem jakim cudem ale odkad lekarz dolaczyl sulfe to jest poprawa. Moze dlatego ze automatycznie zwiekszyla sie dawka mesalazyny. Wracajac do tematu - jezeli biore teraz 2 tabletki dziennie sulfy i 3 salofalku to jezeli zrezygnuje z sulfy to wystarczy jak bede brac 4 tabletki na dzien salofalku? I czy mozna go wtedy podac tak - jedna tableka rano jedna popoludniu i dwie wieczor?
Dziekuje bardzo za kazda rade.. bardzo podtrzymujecie na duchu!
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sulfasalazin en

Post autor: Mamcia » 24 mar 2014, 11:42

2 g to jest dawka podtrzymująca, a nie lecząca zaostrzenie, a można brać w 2 dawkach podzielonych. Zaleca się nawet w 1 dawce - są tablety po 1,2 gr., ale nie u nas. Ważne, aby brać.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

grzegorzk
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2014, 08:38
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Rybnik

Re: sulfasalazin en

Post autor: grzegorzk » 24 mar 2014, 13:05

Czy przy zażywaniu Sulfasalazin EN należy dodatkowo przyjmować kwas foliowy?

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: sulfasalazin en

Post autor: ulka1986 » 24 mar 2014, 13:11

grzegorzk, na ulotce jest to zalecane. Ja biorę i dr. Mi to zaleca, nie mam anemii, i innych problemów z krwią, a jednak każe mi przyjmować kwas.
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sulfasalazin”