Dawkowanie Sulfasalazyny

Wskazania do stosowania leku
- choroby zapalne jelit WZJ i CHLC wchłania się w jelicie cienkim następnie dociera do jelita grubego, pod wpływem flory bakteryjnej rozkładana jest do sulfapirydyny

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Anka :)
Początkujący ✽✽
Posty: 94
Rejestracja: 08 wrz 2009, 17:14
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: ...

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: Anka :) » 24 lut 2013, 22:30

Po przeczytaniu wątku o braniu wszystkich tabletek na raz również spytałam mojego lekarza o to. Stwierdził, że są takie leki, ale niedostępne w Polsce. Pogdybał też, że jeżeli lekarz ma wątpliwość, że pacjent bierze leki systematycznie itp. to zgodzi się na branie raz dziennie dawki, bo wtedy chociaż raz ale bierze, co jest lepsze niż nie miałby brać wcale.

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 692
Rejestracja: 16 lis 2011, 09:28
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wwa

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: Osóbka » 24 lut 2013, 22:33

Mi dr powiedziała, że pentasę w granulacie mogę przyjmować na raz 3g. Tak robię i jest chyba OK. Ale to pentasa, nie sulfa.
Leczenie: CSK MSW

Główką do przodu!!!

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: Piciu » 24 lut 2013, 22:55

magdalene pisze:Właśnie w tamtym, zaginionym wątku był artykuł o tym, że taka skumulowana dawka jest ok
to było odnośnie dawkowania Sulfasalazin EN ?

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: Piciu » 25 lut 2013, 11:49

Poszukałem i doczytałem dzięki maggie...
maggie0278 pisze:
elwik18 pisze:ASAMAX można przyjmować niekoniecznie w dawkach podzielonych czyli np. 3x2 tabletki, a mogę brać w jednej dawce np. po śniadaniu całą dawkę czyli 6 tabletek i mieć już cały dzień spokój.
Czy osoby, które zażywają ASAMAX spotkały się ostatnio z takim dawkowaniem?
taki sposób podawania był zaproponowany w 2009r, pisze o tym prof.Bartnik w "Gastroenterologia - 2009, postępy". I tu zacytuję :

"(...) W leczeniu (...) ustaloną pozycję ma mesalazyna. W ostatnich latach badania tego leku prowadzono w 3 kierunkach:
1) zwiększania dawek mesalazyny,
2) opracowania nowych sposobów uwalniania tego leku,
3) dawkowania mesalazyny 1 raz dziennie zamiast 2 lub 3 razy dziennie.

W 2009 roku Sandborn i wsp. wykazali skuteczność i dobrą tolerancję mesalazyny w postaci o opóźnionym uwalnianiu, stosowanej w dawkach 4,8 g/d lub 2,4 g/d u chorych na WZJG o umiarkowanej aktywności.[41] Odsetek remisji uzyskanych po 6 tygodniach leczenia był większy przy większej dawce w porównaniu z mniejszą dawką leku (43% vs 35%; p = 0,004). Nowy sposób równomiernego uwalniania mesalazyny przy pH >6 zapewnia technologia MMX (Multi Matrix System). Wykorzystano ją w badaniach leku z grupy heparyn drobnocząsteczkowych - parnaparyny.[42] Autorzy włoscy zastosowali ten lek (210 mg/d p.o.) lub placebo u 121 chorych z aktywnym lewostronnym WZJG; wszyscy chorzy otrzymywali też aminosalicylany. Po 8 tygodniach leczenia uzyskano remisję kliniczną u 84% chorych w grupie parnaparyny i 63% chorych otrzymujących placebo (p = 0,011). Parnaparyna była dobrze tolerowana i jej stosowanie nie wiązało się z poważniejszymi skutkami niepożądanymi, w szczególności z krwawieniami. Trzeci kierunek badań ilustrują 2 badania opublikowane w 2009 roku, które wykazały przewagę stosowania mesalazyny (stosowanej w dawce 2-3 g/d) 1 raz dziennie nad stosowaniem w 2-3 dawkach podzielonych (po 1 g).[43,44] Korzyść wyrażała się nie tylko większą skutecznością pojedynczych dawek w aktywnej fazie i okresie remisji WZJG, lecz także lepszą akceptacją i regularniejszym przyjmowaniem leku.

Także komu ilość tabletek nie przeszkadza, może łykać całą dobową dawkę na raz.
W takim razie , dlaczego Prof. Rydzewska , Dr. Piaścik i Dr. Stępień nie zaproponowały , nie wspomniały mi o możliwości takiego dawkowania leku ?
Co prawda biorę Sulfasaliz EN ,lecz główny składnik jest ten sam co w Asamaxie - ( Asamax na mnie nie działa)
Cóż ,będę musiał samemu się dowiadywać...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: Mamcia » 25 lut 2013, 22:21

Bo to inne niedostępna w PL forma leku. Pentasa w granulkach może być brana (zgodnie z badaniami klinicznymi) raz dziennie. Sulfa to lek gdzie mesalazyna jest uwalniana przez bakterie jelitowe. Nie wiem czy były robione badania na temat skuteczności działania dawki skumulowanej i podzielonej sulfy. Tu bym nie była tak hop, bo powstaje sulfapirydyna odpowiedzialna za większość działań niepożądanych sulfy i jej gwałtowne uwolnienie może powodować wiele komplikacji.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: Piciu » 26 lut 2013, 15:22

Wiedziałem że coś jest nie tak ,dzięki Mamcia za dokładne informacje...
A ja kretyn wszystkie tabsy na raz wiąłem a głowa mi napierd....przeczuwałem że to się kupy nie trzyma .. ktoś mi tu skrzynkę Maximusa wisi :wink:

Awatar użytkownika
Gosia22
Początkujący ✽✽
Posty: 144
Rejestracja: 19 lut 2012, 18:15
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: Gosia22 » 26 lut 2013, 17:53

No to trochę namieszam :)
Od czerwca 2012r. biorę 3g. Sulfasalazyny w jednej dawce, rano. Oczywiście zgodnie z zaleceniami lekarza. Nic mi nie jest, nie odczuwam w związku z tym żadnych dolegliwości. Wręcz przeciwnie, duża wygoda i nie zapominam, w tym "zaginionym wątku" też pisałam :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: Mamcia » 26 lut 2013, 21:48

Bo nie każdy działanie niepożądane musi odczuwać. Nie piszę o przypadkach tylko mechanizmach działania.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Posty: 717
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:36
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: K-ce bejbe

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: subzero » 30 kwie 2014, 13:47

Lekarz zmienił mi Asamax na Sulasalazin EN. Wcześniej brałam całą dawkę Asamaxu na raz i było ok. Teraz nie wiem co robić, przegrzebuje wątki, ale nie mogę znaleźć.
Wiem, że Mesalazyna i Sulfasalazyna to nie dokładnie to samo i że sulfa ma więcej działan niepożądanych itp itd.
Czy ktoś ma jakieś świeże info z jakiegoś wiarygodnego źródła odnośnie brania całej dawki dzienej sulfy na raz? Czy coś się zmieniło?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: obyty.z.cu » 30 kwie 2014, 14:09

http://bazalekow.mp.pl/leki/item.html?id=28101
chyba się ją bierze więcej niż raz dziennie.
Tabletki należy przyjmować w trakcie posiłków, popijając szklanką płynu. Tabletki należy połykać w całości (nie rozgryzać), ponieważ otoczka tabletki zmniejsza działania niepożądane dotyczące układu pokarmowego.
Ostry napad wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i odbytnicy oraz choroba Leśniowskiego i Crohna:
Dorośli i młodzież po 16. roku życia: 2–4 tabletek (1–2 g) 4 razy na dobę. Dzieci po 2. roku życia: 40–60 mg na kg masy ciała na dobę. Po osiągnięciu remisji lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie dawki.
Podtrzymywanie remisji wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i odbytnicy:
Czas trwania leczenia nie jest ograniczony. Dorośli i młodzież po 16. roku życia: dawka podtrzymująca 1 tabletka (500 mg) 4 razy na dobę. Dzieci po 2. roku życia: 20–30 mg/kg masy ciała na dobę.
http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=2048
a tutaj wyrażnie pisze,4 x dobę
http://leki.urpl.gov.pl/files/Sulfasalazin_EN_KRKA.pdf
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: Mamcia » 30 kwie 2014, 19:29

Moim zdaniem czy 3 czy 4 razy na dobę to nie ma większego znaczenia - ważne aby brać. A dlaczego lekarz zmienił lek??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Posty: 717
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:36
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: K-ce bejbe

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: subzero » 30 kwie 2014, 23:40

Bolą mnie stawy (mniej więcej od lutego), czasem rano czuję się jakbym dzien wczesniej była na jakimś ostrym treningu i miała zakwasy, a nigdzie nie byłam. Puchną mi też paliczki w palcach u rąk, co utrudnia mi pracę, nadgarstki bolą czasem kolana itp. Miałam podwyższone ob (teraz już poszło w dół i zaczęło mieścić w normie) ale stawy nadal dokuczają :(

Myślałam o braniu 2 razy dziennie po 3 tabletki, ale to póki co raczej średni pomysł.

sofijka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 699
Rejestracja: 30 paź 2013, 23:37
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: sofijka » 01 maja 2014, 01:53

Jeśli chodzi o Sulfasalazynę, to niestety u mnie wywołała wiele lat temu poważne skutki uboczne. Brałam ją kilka lat temu, z powodu problemów ze stawami, ale w pewnym momencie zaczęła bardzo agresywnie działać mi na szpik kostny. Leukocyty zaczęły mi spadać w bardzo szybkim tempie do niebezpiecznie niskich wartości, bardzo duża leukopenia. Lekarze przygotowywali mnie na to, że jeżeli tego procesu nie da się w szybkim tempie zahamować, to wysyłają mnie na oddział hematologiczny. Oczywiście wycofali mi Sulfasalazynę i zastosowali leczenie, żeby leukopenia się zmniejszyła i żeby sytuacja przestała być groźna. Na szczęście udało się. Jednak wiem, że nie mogę tego leku stosować. Niestety mam jakąś szczególną wrażliwość na leki jeśli chodzi o szpik kostny, leukocyty, generalnie mam z tym problemy i za każdym razem jak mam wprowadzany jakiś lek to od razu jest wdrażana u mne wzmożona kontrola krwi z powodu przewlekłych leukopenii i skłonności do występowania efektu ubocznego obniżania leukocytów przez leki.

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: michal_mg » 01 maja 2014, 11:41

Dawka max chyba jest na opakowaniu lub w ulotce - a lekarz jak zalecił?
Obrazek

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dawkowanie Sulfasalazyny

Post autor: Jacekx » 01 maja 2014, 13:11

Cześć


Michał_mg i subzero ......

Ja choruję na CU od 10 lat i na razie wygrywam poszczególne bitwy z chorobą :razz:
ale wojny nie udało mi się wygrać :cry: bo to choroba przewlekła i jak na razie jedynie zaleczalna tzw. remisje :roll:

Biorę Sulfa od 8 lat i wszystko jest ok i nie przepisywałbym jej zła w końcu to najbezpieczniejszy lek działający wybiórczo.

http://j-elita.org.pl/images/upload/kwa ... 1-2008.pdf

Jak chcecie się dowiedzieć trochę o CU to poszukajcie tu wśród moich postów na forum bo w nich jest dużo opisu przygód z CU z okresu ok 10 lat :wink:

http://crohn.home.pl/forum/search.php?s ... =egosearch

Najważniejsze to nie załamywać się :wc: ...... Koko ....Dżambo i do przodu :roll: do walki z chorobą a bitwy z nią można spoko wygrywać :idea:

Wychodzę obecnie z zaostrzenia widoczna krew i orkiestra jelitowa :mad: moja dawka Sulfy to obecnie 3 X 3 tabletki 500 mg Sulfasalazyna EN Krka.
Ze względu na dolegliwości wątrobowe spróbuję zejść do 3 X 2 tab 500 mg czyli 3 g Sulfasalazyny na dobę.
Brałem kilka lat temu dawkę 4 X 4 tabletki 500 mg Sulfasalazyna EN Krka i ta szpryca plus pobyt w Sanatorium na tzw. zad ...... Jedlina koło Wałbrzycha sanatorium Szczawno Zdrój - Jedlina zaskutkowała remisją :roll:

To jest moje ukochane za ...... byłem tam już 4 razy w ciągu 9 lat i jeszcze chyba parę razy pojadę ....... ostatnio byłem w zeszłym roku 2 tygodnie.
Na pobyt tam 2 tygodnie w sanatorium z zabiegami (3 dziennie) ok 800 zł Pl załapałem się w tzw. promocji w sierpniu.
To jak tzw. komercyjny pacjent czyli sam w schludnym pokoju 2 osobowym + wc z prysznicem :razz:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sulfasalazin”