Małopłytkowość prawdopodobnie polekowa - ( mesalazyna )

ogólne informacje, pytania, skutki uboczne

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Habik
Początkujący ✽✽
Posty: 54
Rejestracja: 22 lip 2006, 23:20
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Małopłytkowość prawdopodobnie polekowa - ( mesalazyna )

Post autor: Habik » 05 gru 2007, 13:46

Witam! Nie wiem czy piszę to w dobrym dziale ale do rzeczy ;). Na CU choruję blisko 1.5 roku i ostatnio miałem nieciekawą szpitalną przygodę. W wyniku zaostrzenia ( trochę zwlekałem z udaniem się do lekarza ) trafilem na oddział gastroenterologiczny szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Rozpoznanie - małopłytkowość ( miałem 10 tys/mm^3 plytek krwi ;) ). Lekarze ( trochę jakby z powietrza ) zawyrokowali że małopłytkowość ta spowodowana była mesalazyną. ( brałem wtedy Jucolon 3x3 dziennie ) więc została mi odstawiona. Obecnie faszeruję się Encortonem 30mg/dobę z poleceniem schodzenia co 5 mg na tydzień, a plytek mam ok 275 tyś. Może ktoś ma jakieś informacje/doświadczenie z małopłytkowością i mesalazyną. Chętnie bym takie informacje poczytał. Pozdrawiam!
CU z towarzyszącą pierwotną małopłytkowością immunologiczną

Biorę: Różne różności ;)

genus
Początkujący ✽✽
Posty: 378
Rejestracja: 26 lis 2007, 10:04
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Poznan

Re: Małopłytkowość prawdopodobnie polekowa - ( mesalazyna )

Post autor: genus » 05 gru 2007, 14:21

Gdy zaczynałam brać mesalazynę, przeczytałam wiele informacji na temat różnych preparatów z tą substancją, ale standardowe możliwe skutki terapii są raczej związane z niewydolnościa nerek lub zapaleniem trzustki. Z drugiej strony producenci zalecają badanie morfologii krwi, szczególnie w pierwszych miesiącach terapii mesalazyną, więc może coś w tym jest?
Wzrost/waga:165/50 Stan:remisja Leki: Pentasa500 3x2

Zablokowany

Wróć do „Ogólnie o leczeniu Mesalazyną”