Wykorzystanie zapasu mesalazyny - zmiana dawki.

ogólne informacje, pytania, skutki uboczne

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Krissol
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2019, 14:48
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Wykorzystanie zapasu mesalazyny - zmiana dawki.

Post autor: Krissol » 10 wrz 2019, 19:54

Witam,

mam pytanie:

po konsultacji z gastrologiem nastąpiła zmiana ilości przyjmowania mesalazyny, chodzi mi o wytyczne lekarza odnośnie weekendów:

3x2 Asamaxu 500, oraz 1g zawiesina Pentasy - czyli wychodzi 3g+1g= 4g dobowo mesalazyny

moje pytanie: pozostało mi pudełko Salofalku wlewki 4g, czy mogę czysto matematycznie podejść do dawkowania?

Zanim przejdę na Pentasę 1g, to zużyłbym w weekendy posiadane wlewki Salofalku (Oczywiście wtedy rezygnuje z tabletek, żeby ilość mesalazyny zgadzała się).

Niestety, zapomniałem dopytać lekarki :/, liczę na Waszą pomoc!

Krissol

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Wykorzystanie zapasu mesalazyny - zmiana dawki.

Post autor: Noelia » 10 wrz 2019, 20:25

Krissol pisze:
10 wrz 2019, 19:54
Oczywiście wtedy rezygnuje z tabletek, żeby ilość mesalazyny zgadzała się
Wlewki (a także czopki) nie wliczają się do sumarycznej dobowej dawki mesalazyny, ponieważ takie leki doodbytnicze działają tylko miejscowo na pewien odcinek jelita - czopki w odbytnicy, a prawidłowo podane wlewki sięgają do zstępnicy - a do reszty jelita grubego taka postać leku nie dotrze, więc nie możesz zrezygnować z tabletek Asamaxu, które działają na całą okrężnicę.
Wlewki i czopki to takie dodatkowe leczenie miejscowe "od dołu", bardzo istotne w CU, ale tego się nie sumuje z dawkami doustnymi.

A tak btw - wg mnie wlewki Salofalk są lepsze niż zawiesina Pentasa, bo w Salofalku są 4 g mesalazyny na 60 ml, a w Pentasie tylko 1 g na 100 ml, czyli więcej płynu do podania, a ta objętość ma znaczenie w zaostrzeniu, gdy są silne biegunki i nagłe parcia, często trudno utrzymać te wlewki, dosłownie każdy mililitr się liczy ;)
Ponadto butelka Salofalku jest znacznie wygodniejsza do aplikacji, bo to taka łatwa do ściśnięcia harmonijka.

Sprecyzowałam tytuł i przeniosłam do odp. działu.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Krissol
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2019, 14:48
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Wykorzystanie zapasu mesalazyny - zmiana dawki.

Post autor: Krissol » 10 wrz 2019, 22:03

Dziękuję serdecznie, za tak szybką i rzeczową odpowiedź :)

Zmiana dawkowania spowodowana jest tym, iż wcześniej brałem w weekendy 3g w Asamax i 4 g w Salofalku. Obecnie nie mam biegunek, krwi etc.
Kalprotektyna spadła z 670 do 129. Lekarz stwierdził, iż za dużo biorę mesalazyny, a to obciąża wątrobę...

BTW. Bardzo dziękuję za pomoc techniczną w prawidłowym osadzeniu posta na forum ;) Dopiero poznaję tę skarbnicę wiedzy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o leczeniu Mesalazyną”