Mesalazyna-mniejsza dawka

ogólne informacje, pytania, skutki uboczne

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lu31
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 18 sie 2011, 09:47
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: gdańsk

Mesalazyna-mniejsza dawka

Post autor: lu31 » 15 paź 2012, 09:18

Od miesiąca zmniejszam dawkę mesalazyny- z 1500, na 1000 w czopku 1*dziennie. I niestety samopoczucie mi siada, brzucho boli, w ustach gorycz, mdłości męczą nie mogę jeść. Wizyta u pani lekarz za jakiś czas, polecenie zmiany dawkowania właśnie od niej. Docelowo miało być tylko 500 Salofalku do dzioba.
No i nie wiem. To tylko taki okres przejściowy? Przemęczyć się bo to efekt odstawienia i przejdzie samo? A może dać sobie spokój i wrócić do poprzedniego dawkowania? Ludzie help, bo nie wiem co jest normą w tej wrednej chorobie. :?:


zmiana tematu zg.z reg
Anette

Awatar użytkownika
panbubka
Początkujący ✽✽
Posty: 260
Rejestracja: 24 wrz 2012, 13:37
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: panbubka » 15 paź 2012, 09:41

ja tak mam po zwiększeniu dawki a nie po zmniejszeniu...

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: izo.sim » 15 paź 2012, 09:49

Nie rozumiem dlaczego lekarz w CU każe zmniejszać dawkę mesalazyny do tak małej. W CU bierze się ją stale - nawet podczas remisji i to, jak się nie mylę, co najmniej 2x1000 mg, bo inaczej nie ma sensu. Przecież to chemoprewencja.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: obyty.z.cu » 15 paź 2012, 12:00

lu31 pisze:zmniejszam dawkę mesalazyny- z 1500, na 1000 w czopku 1*dziennie. I niestety samopoczucie mi siada, brzucho boli, w ustach gorycz, mdłości męczą nie mogę jeść. Wizyta u pani lekarz za jakiś czas, polecenie zmiany dawkowania właśnie od niej. Docelowo miało być tylko 500 Salofalku do dzioba.
bez sensu i tyle.
Lepiej jeść dropsy,pozostanie przynajmniej smak w ustach.
Nigdy nie brałem mniej niż 2x3 tab. asamax 500,często DO TEGO czopki albo wlewki salofalku,które działają miejscowo,więc "jakby" poza dawką :wink: działającą w jelicie.
Sądzę że coś pomieszałaś z tym co mówiła lekarka, bo trudno uwierzyć w takie dawkowanie.
Podnieść dawkę mesalazyny do 2x3 tab."500" i będzie ok.
Jeśli to prawda z tym lekarzem,to zmień lekarza.

Czopek czy wlewkę stosuje się,gdy są zmianie w odbycie czy odbytnicy... to tak przy okazji,
ty o tym nie piszesz,więc ten czopek to zupełnie nie wiadomo po co.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

lu31
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 18 sie 2011, 09:47
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: gdańsk

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: lu31 » 15 paź 2012, 18:48

Ok. Czyli wrócić do poprzedniego dawkowania.
Zaczynałam od 2000mg na dobę- rano Salofalk p.o., wieczorem Pentasa p.r. Było dobrze i w związku z tym lekarka kazała schodzić z dawek.
Odbyt, odbytnica nie są częścią jelita grubego? W sumie to na samym początku, pierwsze zmiany na plus zobaczyłam właśnie po Pentasie.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: obyty.z.cu » 15 paź 2012, 19:37

lu31 pisze:Odbyt, odbytnica nie są częścią jelita grubego?
są i dlatego było moje pytanie,gdzie masz te zmiany.
Tabletki działają w całym jelicie grubym,a czopki w odbycie,odbytnicy,miejscowo,tzn.działają tam gdzie sięgają .
Nie ma sensu brać czopka,jeśli stan zapalny masz gdzie indziej :wink:
A tabletki działają także chemoprewencyjnie,więc "schodzenie" do zera jest ...
no wiesz...poczytaj.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: Mamcia » 15 paź 2012, 22:17

obyty w CU zmiany zaczynają się od odbytnicy i tam są najbardziej nasilone, i w sposób ciągły rozszerzają się, albo nie, na wcześniejsze odcinki jelita. Natomiast bez napisania w jakie postacie salofalk, w jakiej pentasa, gdzie są zlokalizowane zmiany to trudno cokolwiek powiedzieć.
Z badan wynika, że w przypadku zmian rozległych najskuteczniejsza jest terapia od północy i od południa.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: obyty.z.cu » 16 paź 2012, 17:23

Mamcia pisze:obyty w CU zmiany zaczynają się od odbytnicy i tam są najbardziej nasilone, i w sposób ciągły rozszerzają się, albo nie, na wcześniejsze odcinki jelita
ja to wiem,i dlatego to napisałem.
lu31 zapytała ,ja odpowiedziałem,
stąd też moje dodatkowe pytanie gdzie ma te zmiany zapalne,jeśli lekarka każe jej zostać tylko na 1 czopku i nic więcej.
Branie leków wg "widzimisie" to trochę bez sensu,
ale zgadzam się,że tabletki plus czopki czy wlewki to optymalne leczenie.

Wszystko to jest wcześniej opisane w postach :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: Mamcia » 16 paź 2012, 23:25

Nie ma sensu brać czopka,jeśli stan zapalny masz gdzie indziej :wink:
Mój komentarz był do tego zdania. przy CU czopek lub wlewka w zaostrzeniu ma zawsze sens, bo tam zmiany są największe. Wim, że to wiesz, ale wyraziłeś się nieprecyzyjnie.
Niektórzy lekarze nie przepisują czopków i wlewek tkwiąc w przekonaniu, że pacjenci ich nie lubią. Postarajmy się zmieć ten zwyczaj propagując najskuteczniejsze leczenie.
Proszę ogłaszam konkurs na hasło, komiks, reklamę propagującą leczenia od północy i południa.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: obyty.z.cu » 17 paź 2012, 11:50

Mamcia pisze:Wim, że to wiesz, ale wyraziłeś się nieprecyzyjnie.
Niektórzy lekarze nie przepisują czopków i wlewek tkwiąc w przekonaniu, że pacjenci ich nie lubią.
no tak,w sumie to wyszło jak rozmowa z lu31, stąd ta może i nieprecyzyjność.
Czasem pytający na forum nie do końca wiedzą o co pytać,a my wyciągamy z nich informacje.
W tym przypadku,wydaje się bez sensu postępowanie lekarza,który chce pozostawić tylko jeden czopek i nic więcej.Nie wiemy jakiej był specjalności ,więc pewnie tu się kryje te dawkowanie.
Prawdą jest też,że pacjent douczony musi się u lekarza dopominać o właściwe leczenie,choćby wywołując je swoimi pytaniami.

Wlewki chyba są najbardziej pomocne,niestety ich aplikacja potrzebuje czasu,miejsca,intymności i ... chęci chorego i możliwości jej utrzymania.
Czopek za to można aplikować zawsze i wszędzie (no prawie) ,
sam czopki mam włączone na stałe od dawna i muszę przyznać,że to działa.
Nie rezygnuje z nich nawet,kiedy wydaje się że nie są potrzebne,ale pamiętam czasy,
kiedy zmiany w odbytnicy nie wymagały ich... za to tabletek zawsze,w odpowiedniej ilośći,różnicowanej wg stanu jelit .
Czasem też warto spróbować zamiany ich,czyli salofalk na asamax czy odwrotnie itd..
zdarzało się,że taka zamiana dobrze wpływała na działanie leku na jelita.

Tak przy okazji... wreszcie są 1g czopki salofalku,bo Pentasy jednak nie nauczyłem się nigdy aplikować :wink: ,z salofalkiem co innego,szczególnie z maścią Lidoposterin.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

lu31
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 18 sie 2011, 09:47
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: gdańsk

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: lu31 » 18 paź 2012, 10:10

Dawkowanie ustaliła gastrolog i to ona podjęła decyzję o zmniejszeniu. Informację o rodzaju leków i drodze podania zamieściłam w profilu.
Łatwiej jest mi zrezygnować z porannego Salofalku per os/doustnie/ niż z wieczornej Pentasy per rectum/doodbytniczo/ i dlatego zaczęłam z tej właśnie strony przewodu pokarmowego.
Zmiany podobno nie są rozległe. Co ciekawe, w czasie kolonoskopii pani doktor palcem na monitorze pokazywała mi małe żółte punkciki mówiąc, że to właśnie jest przyczyna całego zdrowotnego zamieszania. Hispat nie potwierdził rozpoznania CU, nie mniej takowe zostało zapisane w mojej karcie i leki ze zniżką od roku otrzymuję.
Wielbię Pentasę w czopkach cicho i wiernie. To do Mamci, może bez rymu ale szczerze.
Wróciłam do poprzedniego dawkowania, dziękuję za wszystkie wpisy. :oops:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: obyty.z.cu » 18 paź 2012, 10:22

lu31 pisze:Hispat nie potwierdził rozpoznania CU
i tu pewnie kryje sie odpowiedz dawkowania.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
panbubka
Początkujący ✽✽
Posty: 260
Rejestracja: 24 wrz 2012, 13:37
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: panbubka » 18 paź 2012, 10:42

a czy hispat musi potwierdzać rozpoznanie kliniczne? Klicznicznie mam rozpoznane CU, pierwszy hispat z rektoskopii potwierdził CU (na Przybysza), dwa kolejne - oba z kolonoskopii ale z innych szpitali nie potwierdziły, rozpoznanie - Colitis/ileitis chronica non specyfica...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: Mamcia » 18 paź 2012, 22:14

Bo pierwszy hidst-pat powinien być brany z rektor przed czyszczeniem i przed leczeniem. Po leczeniu może być rożnie - najlepiej czysto.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
panbubka
Początkujący ✽✽
Posty: 260
Rejestracja: 24 wrz 2012, 13:37
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Mniejsze dawki i co dalej?

Post autor: panbubka » 19 paź 2012, 07:12

Hmm..tak było rzeczywiście, pierwsze próbki były pobierane zanim dostałam chociaż jedną tabletkę. Ale co dokładnie znaczy "czysto" - czy to może być "bez istotnych zmian" lub podobnie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o leczeniu Mesalazyną”