Mesalazyna w czopkach

ogólne informacje, pytania, skutki uboczne

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Mesalazyna w czopkach

Post autor: Orzelek » 04 lip 2012, 22:49

Wpierw zaznaczę, że od jesieni 2011 mam zdiagnozowanego Crohna.

Mam pytanie odnośnie mesalazyny w formie czopków. Jeśli chodzi o tabletki, to wiem i czytałem, że Asamax, Pentasa i Salofalk różnią się miejscami oddziaływania na przewód pokarmowy. A czy w przypadku w.wym. produktów w formie czopków , które siłą rzeczy stosowane są tylko w obrębie odbytnicy, są jakieś różnice w działaniu?

W poniedziałek miałem wykonywaną sigmoidoskopię kikuta odbytu. W opisie lekarz przeprowadzający badanie stwierdził "dystalna część odbytu z aftami". Pobrał wycinki, które mają być za 2-3 tygodnie. Mój lekarz chirurg widząc wstępnie opis badania powiedział, że mam skombinować od lekarza rodzinnego receptę na Salofalk w czopkach. W poniedziałek idę do rodzinnego o receptę. I tu mam problem. W załączniku Ministra Zdrowia będącego cennikiem leków jest napisane, że Salofalk w czopkach na ryczałt jest przepisywany tylko w CU, a Asamax i Pentasa "We wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji". Czy mając zdiagnozowane obecnie CD lekarz rodzinny może przepisać mi Asamax lub Pentasę w czopkach na ryczałt? Oczywiście zakładając, że nie będzie robić problemów mimo braku zaświadczenia od lekarza specjalisty. Niestety wyniki badania his-pat będę mógł odebrać najwcześniej na początku sierpnia. I czy jeśli wynik nie stwierdzi CU tylko jakąś inną formę zapalenia odbytnicy to będę mógł liczyć na receptę na w. wym. leki na ryczałt?
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o leczeniu Mesalazyną”