asamax a zoladek?

Preparat jest wskazany do stosowania:
- w łagodnej lub umiarkowanej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby
- w chorobie Leśniowskiego i Crohna w obrębie okrężnicy, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
karolciaa20
Debiutant ✽
Posty: 24
Rejestracja: 21 mar 2010, 16:23
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

asamax a zoladek?

Post autor: karolciaa20 » 26 wrz 2010, 14:52

Czesc wszystkim;)

mam pytanie czy lek przeciwzapalny moze miec niekorzysty wplyw na zoladek? Czy to normalne ze odkad zaczelam brac asamax ciagle boli mnie nadbrusze i mam okropne mdlosci?

znalazlam w internecie cos takiego apropo choroby wrzodowej:

"Najczęstszymi przyczynami są: zakażenie Helicobacter pylori i niesteroidowe leki przeciwzapalne. "

Czy ktos cos wie na ten temat? Czy powinnam zglosic sie do mojego lekarza o zmiane leku?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: asamax a zoladek?

Post autor: obyty.z.cu » 26 wrz 2010, 15:36

sadze ze powinnas brac leki oslonowe na zoladek np.polprazol,w aptece bez recepty.
Jesli to nie pomoze to wtedy do lekarza.
Bakterie Helicobacter pylori ma wiekszosc ludzi i to bez objawow,wiec moze to byc tez przyczyna,ale leki oslonowe i na nie podzialaja.
Kuracja antybiotykami na nie, nie zawsze jest wlasciwa przy chorym jelicie.
Myślę, że obecnie do problemu zakażenia należy podejść z rozwagą. Osoby, u których stwierdza się obecność Helicobacter pylori w żołądku, a nie mających żadnych dolegliwości z tym związanych nie powinny stosować kuracji. Natomiast te, u których powoduje stan zapalny, chorobę wrzodową lub inne dolegliwości niewątpliwie powinny się takiemu leczeniu poddać. Właściwą decyzję z pewnością podejmie lekarz na podstawie badania, stanu chorego i zgłaszanych objawów.
http://www.poradnikmedyczny.pl/mod.php3/archiwum/448
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

gregtech

Re: asamax a zoladek?

Post autor: gregtech » 26 wrz 2010, 17:56

Nie wiem jak to do końca jest , teoretycznie mesalazyna (składnik: ASAMAXU, PENTASY itp) działa przeciwzapalanie. Na ulotce jak i w poradnikach na stronie J-elita ; przykładowo na temat ; PENTASY ; pisze że działa p/zapalnie na cały przewód pokarmowy włączając w to żołądek, dwunastnice. Czyli przykładowo jak CROHN sie umiejscowi w żołądku czy dwunastnicy i zrobią się stany zapalne, nadżerki, to powinna ta mesalazyna likwidować ten stan zapalny. A jak jest w praktyce trudno ocenić, z tego co widać to raczej wywołuje stan zapalny :neutral: Nie rozumiem tego do końca, stan zapalny śluzówki to stan zapalny śluzówki, jak MESALAZYNA powstała po to żeby leczyć stany zapalne śluzówek to jakim cudem niszczy śluzówke żołądka czy dwunastnicy ;> a ma niby goić. Spotkałem się z dużą ilością opini że po MESALAZYNCE ludzie na żołądku czy dwunastnicy źle sie czują i mają stany zapalne. Widocznie leczy stan zapalny crohnowy a inny stan zapalny zaostrza ;) Któż to wie niech sie wypowie :P pozdro

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: asamax a zoladek?

Post autor: Mamcia » 26 wrz 2010, 20:16

gretech jak nie wiesz to nie pisz, bo w końcu to ja nie rozumiem o co chodzi.
mesalazyna z asamaxu nie działa w żołądku, bo tabletki się tam nie rozpuszczają. Natomiast lek ma otoczkę i może się zdażyć, zę ktoś źle reaguje na tę właśnie otoczkę. Może wtedy zmienić lek na salofalk (inny eudragid) lub na sulfę - inny sposób uwalniania.
Co do przeciwzapalnego działania to aspiryna jest również lekiem przeciwzapalnym, a może powodować stany zapalne żołądka. A NLPZ zwiększają ryzyko stanów zapalnych jelita.
To trochę tak jak kapelusz, który chroniąc przed deszczem, może spowodować wlewanie się wody za kołnierz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

gregtech

Re: asamax a zoladek?

Post autor: gregtech » 26 wrz 2010, 20:29

No zgadza się z NLPZ typu ibupforen, aspirina itp jest tak że działają przeciwzapalnie (ogólnoustrojowo), natomiast ich ewidentnym skutkiem ubocznym jest uszkadzanie śluzówek przewodu pokarmowego natomaist Mesalazyna ( w zależności od rodzaju ) jako lek przeciwzapalny działa głównie na śluzówki przewodu pokarmowego, zmniejsza stan zapalny tych śluzówek. Przykładowo PENTASA działa od góry po dół, łącznie z żołądkiem i dwunastnicą. Pytanie tylko pojawia się bo przewija się w wielu wątkach na forum, dlaczego ludzie mają stany zapalne żołądka po Pentasie a wcześniej ich rzekomo nie mieli. Jako lek który ma łagodzić stany zapalne śluzówek a z tego co się słyszy po relacjach forumowiczów je zaostrza (żołądek) ?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: asamax a zoladek?

Post autor: Mamcia » 26 wrz 2010, 21:19

Niestety nie mogę dyskutować o rzeczach rzekomych.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

karolciaa20
Debiutant ✽
Posty: 24
Rejestracja: 21 mar 2010, 16:23
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: asamax a zoladek?

Post autor: karolciaa20 » 26 wrz 2010, 21:39

Czyli jak to w koncu jest? Czy sa tutaj na forum podobne przypadki do mojego?

gregtech

Re: asamax a zoladek?

Post autor: gregtech » 27 wrz 2010, 08:41

karolciaa20 są podobne musisz przeszukać forum bo się na nie natknąłem właśnie i dlatego zaczęło mnie to zastanawiać. Sam biore PENTASE w tej chwili , z żołądkiem jest nie za dobrze ale niedobrze też było przed Pentasa więc nie wiem czy ona w jakiś sposób pogarsza stan żołądka czy też nie. Za 15 dni ją odstawiam to zobaczymy czy z żołądkiem będzie lepiej czy gorzej. Na własnej skórze ocenie ;) Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: asamax a zoladek?

Post autor: Alis » 28 wrz 2010, 10:19

Ja mam podobnie, biorę Asamax500 w dawce 1 tabletka trzy razy dziennie, zbliża się trzeci tydzień brania i mam takie pieczenie w żołądku i przełyku aż do gardła, no i ciągle bóle w nadbrzuszu dlatego lekarz teraz zlecił mi wykonanie tk brzucha bo mówi że nie wie dlaczego mnie tak boli a lek może zmienić dopiero po miesiącu... Na żołądek zapisał mi Gasec jedna tabletka dziennie. Tu na forum wyczytałam, że przy takich dolegliwościach(ze strony żołądka) ludzie piją siemie lniane. Ja też wypiłam ale przerwałam, bo dopadła mnie straszna biegunka ale raczej nie od tego bo siemie robi bardziej zaparcia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Asamax”