Asamax ulotka

Preparat jest wskazany do stosowania:
- w łagodnej lub umiarkowanej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby
- w chorobie Leśniowskiego i Crohna w obrębie okrężnicy, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Asamax ulotka

Post autor: Tomek0700 » 03 lut 2016, 20:28

Witam,
Czy uwalnianie mesalazyny w Asamaxie cos sie zmieniło?
pamietam, ze salofalk działał na koncowa czesc jelita cienkiego i grubego a asamax tylko j.grube

a teraz sobie czytam i widzę
Substancją czynną preparatu jest mesalazyna (inna nazwa to kwas aminosalicylowy), pochodna kwasu salicylowego. Lek o działaniu przeciwzapalnym, stosowany w leczeniu chorób zapalnych jelit. Mesalazyna hamuje aktywność cyklooksygenaz i lipooksygenaz, tj. enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn i leukotrienów. Prostaglandyny i leukotrieny odgrywają znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Mesalazyna zapobiega także syntezie innych mediatorów stanu zapalnego oraz ogranicza szkodliwe działanie powstających wolnych rodników. Dzięki specjalnej otoczce, z tabletek dojelitowych mesalazyna jest uwalniana w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym odcinku jelita grubego. Wywiera bezpośrednie działanie przeciwzapalne w ścianie jelita. Mesalazyna i jej metabolity wydalane są częściowo z moczem a częściowo z kałem. Mesalazyna przenika przez łożysko i do pokarmu kobiecego.
pozdrawiam
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Asamax ulotka

Post autor: Mamcia » 03 lut 2016, 20:52

Nic o tym nie wiem. Może zrobili jakieś badania nad uwalnianiem, ale zawsze się szczycili tym, że uwalnia się od pH 7, czyli w grubym. Można sprawdzić chpl na stronach MZ
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Asamax ulotka

Post autor: Jacekx » 03 lut 2016, 23:50

Z jakiej firmy jest ulotka twego leku ?
Tomek0700 pisze:Witam,
Czy uwalnianie mesalazyny w Asamaxie cos sie zmieniło?
pamietam, ze salofalk działał na koncowa czesc jelita cienkiego i grubego a asamax tylko j.grube

a teraz sobie czytam i widzę
Substancją czynną preparatu jest mesalazyna (inna nazwa to kwas aminosalicylowy), pochodna kwasu salicylowego. Lek o działaniu przeciwzapalnym, stosowany w leczeniu chorób zapalnych jelit. Mesalazyna hamuje aktywność cyklooksygenaz i lipooksygenaz, tj. enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn i leukotrienów. Prostaglandyny i leukotrieny odgrywają znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Mesalazyna zapobiega także syntezie innych mediatorów stanu zapalnego oraz ogranicza szkodliwe działanie powstających wolnych rodników. Dzięki specjalnej otoczce, z tabletek dojelitowych mesalazyna jest uwalniana w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym odcinku jelita grubego. Wywiera bezpośrednie działanie przeciwzapalne w ścianie jelita. Mesalazyna i jej metabolity wydalane są częściowo z moczem a częściowo z kałem. Mesalazyna przenika przez łożysko i do pokarmu kobiecego.
pozdrawiam


Niżej cytuję treść ulotki z pudełka z lekami

Podmiot odpowiedzialny:
Astellas Pharma Sp. z o.o.
ul. Poleczki 21
02-822 Warszawa
Tel. (22) 545 11 11

Wytwórca:
QPharma AB
Agneslundsvagen 27
SE-201 25 Malmo
Szwecja


http://bazalekow.info/asamax-500-5909991084110


ULOTKA DOŁĄCZONA DO OPAKOWANIA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA

ASAMAX 250, 250 mg, tabletki dojelitowe
ASAMAX 500, 500 mg, tabletki dojelitowe
Mesalazinum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.

- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty w razie jakichkolwiek wątpliwości.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może
zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy
niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarza lub farmaceutę

Spis treści ulotki:
1. Co to jest lek Asamax 250 i Asamax 500 i w jakim celu się je stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Asamax 250 i Asamax 500
3. Jak stosować lek Asamax 250 i Asamax 500
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Asamax 250 i Asamax 500
6. Zawartość opakowania i inne informacje


1. Co to jest lek Asamax 250 i Asamax 500 i w jakim celu się je stosuje
Tabletki dojelitowe Asamax 250 i Asamax 500 zawierają substancję czynną - mesalazynę.
Mesalazyna wywiera bezpośrednie działanie przeciwzapalne. Tabletki dojelitowe Asamax 250 i
Asamax 500 hamują rozwój procesu chorobowego w jelitach.

Wskazania do stosowania leku Asamax 250 i Asamax 500:
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego o przebiegu łagodnym do umiarkowanego, zarówno w fazie
ostrej, jak i fazie remisji choroby.
Choroba Crohna w obrębie okrężnicy, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby.
....


Już wiem :idea: Info Twoje pochodzi ze strony

http://bazalekow.mp.pl/lek/58811,Asamax ... dojelitowe


to nie jest ulotka dla pacjenta pochodząca z pudełka z lekami...

Rzeczywiście zawiera ona cytowany przez Ciebie fragment

Co zawiera i jak działa Asamax?

Substancją czynną preparatu jest mesalazyna (inna nazwa to kwas aminosalicylowy), pochodna kwasu salicylowego. Lek o działaniu przeciwzapalnym, stosowany w leczeniu chorób zapalnych jelit. Mesalazyna hamuje aktywność cyklooksygenaz i lipooksygenaz, tj. enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn i leukotrienów. Prostaglandyny i leukotrieny odgrywają znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Mesalazyna zapobiega także syntezie innych mediatorów stanu zapalnego oraz ogranicza szkodliwe działanie powstających wolnych rodników. Dzięki specjalnej otoczce, z tabletek dojelitowych mesalazyna jest uwalniana w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym odcinku jelita grubego. Wywiera bezpośrednie działanie przeciwzapalne w ścianie jelita. Mesalazyna i jej metabolity wydalane są częściowo z moczem a częściowo z kałem. Mesalazyna przenika przez łożysko i do pokarmu kobiecego.

Tomek0700 pisze: Dzięki specjalnej otoczce, z tabletek dojelitowych mesalazyna jest uwalniana w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym odcinku jelita grubego.
Nie oznacza to TomekO700 , że mesalazyna nie jest też uwalniana niżej tzn. w pozostałym odcinku jelita grubego a jedynie zaczyna być uwalniana :idea:

No może zapis jest trochę nieprecyzyjny ...
ale już zapis z ulotki leku wyjaśnia problem.
ulotka leku pisze:
Choroba Crohna w obrębie okrężnicy, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby.
Pozdrawiam :friends:

Ps. Okrężnica to część jelita grubego
https://pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%99 ... (anatomia)

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Asamax ulotka

Post autor: Tomek0700 » 04 lut 2016, 15:53

dokładnie z tej strony.

Dzięki za odpowiedź.

Czy obecnie osoby chorujące i mające zmiany w j. krętym jak i grubym stosują Salofalk? wiem, że Pentasa jeszcze działa na całe j. cienkie ale chodzi mi konkretnie o końcowy odcinek?
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Asamax ulotka

Post autor: Jacekx » 05 lut 2016, 22:15

Salofalk wlewki to 4 g mesalazyny.
Pentasa wlewki to 1g mesalazyny.

Czyli Pentasa to inna firma, mniej zawiera mesalazyny i gorzej się aplikuje.
Salofalk to gotowa lewatywa z płynem a Pentasa wygląda jak WD-40 .

Ja przyjąłem w sumie ponad 100 wlewek salofalku i 70 czopków [ 4 tygodnie brania, 2 miesiące przerwy i 10 tygodni wlewek (70 wlewek) + 1 czopek salofalku rano (70 czopków) --> zaskoczyło wygląda, że mam remisję objawowo]

Przed terapią powyżej opisaną było tak jak poniżej :smutny:

Wyniki mojej ostatniej kolonoskopii z 10. 06 .2015 ( pobrano i zdiagnozowano wycinki) są następujące:
a) gruczolak do usunięcia ale to jeszcze nie rak :cry:
b) zaostrzenie w esicy i odbytnicy

aguskowatosc89
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 18 wrz 2016, 19:14
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Re: Asamax ulotka

Post autor: aguskowatosc89 » 18 wrz 2016, 19:27

Czesc, od miesiaca przyjmuje asamax 500 mg 3x2 i metyphred 4mg 1x1. Wczesniej przyjmowalam sulfasalazyne. Niesttey co najmniej raz na tydzien wymiotuje, a co dwa dni mam bardzo silne bole brzucha z mdlosciami. Zastanawiam sie co robic, poniewaz za dwa dni mam urlop, a nie chce miec zniszczonych wakacji :( a moj lekarz przyjmuje tylko raz w tygodniu :( Raz jest lepiej a raz gorzej, bardzo mi smutno z tego powodu poniewaz w asamaxie upatrywalam ratunku...

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Asamax ulotka

Post autor: Jacekx » 18 wrz 2016, 19:30

Sprawdź aguskowatosc89 sugeruję skutki uboczne z ulotki pacjenta dla Asamaxu

https://lekomanprod.blob.core.windows.n ... ulotka.pdf

cytat z ulotki skutki uboczne

Rzadko (u ponad 1 na 10 000 pacjentów ale rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów) występują:
- zawroty głowy
- zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia
- ból brzucha, biegunka, wzdęcia, nudności, wymioty


Czyli do lekarza gastro info o tych skutkach... i myślę ale to od lekarza zależy => zmiana leku.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Asamax”