Pentasa zamiast salofalku

preparat jest wskazany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
wiader

Pentasa zamiast salofalku

Post autor: wiader » 12 sty 2009, 20:32

Witam! ;-)
Dzis moi rodzice byli na spotkaniu z prof. Ryżko, by dobrać odpowiednie leki (wykryto u mnie CD). Podobno dyskutowali nad salofalkiem i pentasa - ostatecznie wybrano salofalk. Mam brac 1,5g: 2 tabletki dziennie i jedna wieczorem.
Niestety, w aptece nie bylo salofalku. Mam teraz pentase 500 i zastanawiam sie, czy mam ja brac tak samo, jak zapisano mi salofalk. Czytalem, ze mimo tej samej substancji czynnej te leki sie roznia. Boje sie, ze pentase powinienem dawkowac w inny sposob (z jakiegos powodu musieli dyskutowac nad lekami ;-)).
Nie chcemy wydzwaniac do Profesora, wiec postanowilem napisac tutaj. Moje pytanie brzmi: czy pentase powinienem dawkowac tak samo jak salofalk (1,5g dziennie)? Czy moze jednak powinnismy sie pokusic o krotka wizyte u lekarza, by dobrac nowe dawkowanie?

Za wszelkie odpowiedzi z gory dziekuje. ;-)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: Mamcia » 12 sty 2009, 20:42

Dobór leku zależy od wyniku badań, czyli od tego gdzie umiejscowione są zmiany. Rodzice powinni widzieć dlaczego była dyskusja. Różnice uwalniana substancji czynnej z poszczególnych preparatu mesalazyny omówiono w kwartalniku. Obecnie coraz więcej jest danych o braku skuteczności 5-ASA zarówno w osiąganiu remisji jak i jej przedłużania w CD.
Rodzice i ty mogą do mnie zadzwonić.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

wiader

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: wiader » 12 sty 2009, 21:32

Moze zle sie wyrazilem: rodzice znaja przyczyne tej dyskusji (o ile ja wiem rozchodzilo sie o to, jak na te leki reagowala moja mama, ktora tez miala CD). Na podstawie wynikow tych badan prof. Ryżko zasugerowal Pentase i Salofalk, wiec Pentasa na pewno "pasuje" do mojego stanu i to problemem nie jest. ;-)
Chodzi mi po prostu o to, czy pentase mam przyjmowac tak samo jak salofalk. I prosze Ciebie, nie martw mnie, ze te leki nie daja rezultatow :P. 18. maja bede mial wszelakie badania i wizyte kontrolna u prof. Ryżko, i tam omowimy dalsze leczenie.

Wiec moje pytanie brzmi: czy pentase powinienem przyjmowac tak jak salofalk?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: Mamcia » 12 sty 2009, 21:36

To wszystko zależy od tego gdzie są zmiany. Dawka Pentasy 1,5 grama na mój rozum jest za niska. Co do metod leczenia to nie martwię, tylko opieram się na EBM. Moja Panna bierze Penatasę już 10 lat i mimo, że wiem jakie są wyniki badań, to decyzja jest brać.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

wiader

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: wiader » 12 sty 2009, 21:49

Dzieki za odpowiedz.
Zapytalem sie mojej babci (profesor, ale... ginekologii) czy pentase powinienem tak samo dawkowac. Odpowiedziala, ze tak; no ale coz - ona jest ginekologiem. ;-) W kazdym badz razie, zadzwonimy jutro do profesora Ryżko - rozmowa nie zaszkodzi, a na pewno bedziemy w 100% pewni, ze przyjmuje leki poprawnie.

Jeszcze raz: DZIEKI!

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: obyty.z.cu » 12 sty 2009, 21:52

wiader pisze:Wiec moje pytanie brzmi: czy pentase powinienem przyjmowac tak jak salofalk?
oczywiscie , liczy sie substancja czynna w odpowiedniej ilosci,
a pozniej nigdy nie zaszkodzic szukac potwierdzenia u lekarza.

i pozdrow babcie, babcie zawsze nalezy sluchac !
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

wiader

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: wiader » 12 sty 2009, 21:58

obyty.z.cu pisze:i pozdrow babcie, babcie zawsze nalezy sluchac !
Aj, piszac babcia mialem bardziej na mysli profesora medycyny niz matke mojej matki. ;-)

No ale to taki offtopic; EOT - skonczmy z babunia.

down
No tak, ale... Nie potrzebnie rozpoczalem ta dyskusje; moglem napisac, ze skontaktowalem sie z lekarzem i tyle. ;-)
Ostatnio zmieniony 12 sty 2009, 22:14 przez wiader, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: obyty.z.cu » 12 sty 2009, 22:10

wiader pisze:matke mojej matki. ;-)
przepraszam za wkret...
ale jakos tak nigdy nie myslalem o babciach...
babcie to byly/sa skarbnice wiedzy i madrosci zyciowych, no i zawsze na nie mozna bylo liczyc.

sorki...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: Natalka » 12 sty 2009, 22:29

wiader, tu masz jeszcze tematy o Pentasie i Salofalku
viewtopic.php?t=32
viewtopic.php?t=4822
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

wiader

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: wiader » 13 sty 2009, 19:51

Dorwalem wyniki badan mikroskopowych wycinkow i widze:
  • ANTRUM - fragment blony sluzowej zoladka z obrazem przewleklego nieswoistego zapalenia o srednim nasileniu. w nadeslanym wycinku bakterii helicobacter pylori nie znaleziono.
  • DWUNASTNICA - fragment blony sluzowej dwunastnicy bez zmian zapalnych i bez cech nacieku.
  • KATNICA - fragment blony sluzowej jelita grubego z obrazem przewleklego nieswoistego zapalenia bez cech aktywnosci.
  • ESICA - fragment blony sluzowej jelita grubego z obrazem przewleklego nieswoistego zapalenia. zwraca uwage zwiekszona liczba eozynofilow w nacieku.
  • ODBYTNICA - fragment blony sluzowej jelita grubego z obrazem przewleklego nieswoistego zapalenia bez cech aktywnosci.
Czy salofalk jest odpowiednim lekiem? Chyba dobrze, ze jednak biore Pentase. ;-)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: Mamcia » 13 sty 2009, 20:27

Penatsa działa pp na żołądek, ale jej stężenie o esicy i odbytnicy jest niewielkie. jak by tak do tego dołożyć czopek z mesalazyny to byłoby wg. książki.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

wiader

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: wiader » 13 sty 2009, 20:38

No coz, wizyte u prof. Ryżko mam dopiero 18 maja. Powinienem z nim sie wczesniej skontaktowac czy jednak mozna by zaczekac do tej wizyty? Tam mamy wlasnie omowic dalsze leczenie. Profesor raczej wie co robi. ;p

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: obyty.z.cu » 13 sty 2009, 20:56

wiader pisze:ODBYTNICA - fragment blony sluzowej jelita grubego z obrazem przewleklego nieswoistego zapalenia bez cech aktywnosci.
nic sie nie dzieje , czyli masz czas, ale powinienes sie nauczyc reagowac na stan zapalny, czyli jak pisze Mamcia , czopek dzialajacy miejscowo w stanie zaostrzenia warto miec pod reka.Swoja droga, ja mam tak, leczenie u specjalisty gastroenterologa z wizytami na terminy, a na biezaco lekarz rodzinny ma od specjalisty "rozpiske" jak leczyc w miedzyczasie, w tym w stanach zapalnych, choc wtedy i tak najlepiej odwiedzic specjaliste.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Karcia19833
Debiutant ✽
Posty: 24
Rejestracja: 17 paź 2009, 16:13
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: kalisz

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: Karcia19833 » 04 lis 2009, 09:57

Witam!!
Mam pytanko od 4 lat przyjmuje salofalk w dawce 3razy 2 niestty osttanio w aptece jest go brak, pani doktor powiedzial ze zamiast mozna kupic pentase i tak wlasnie ok 2 tygodni przyjmuje pentase z tym ze przy salofalku nie mialam biegunek, a tutaj wlasnie sie nasilily, niewiem czy to po pentasie czy moze cos innego sie przyczyna ale wcezsniej tak mi sie nie robilo, czy ktos mogl by wypoeidziec sie na ten temat. z gory dziekuje!!
Jesli zle umiescilam zapytanie prosze o przeniesienie!
Pozdrawiam
Karolina

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Pentasa zamiast salofalku

Post autor: kasinp » 04 lis 2009, 12:00

taka nasza natura ze moze co innym ok to nam szkodzi , wątpie co prawda aby biegunki nasilily sie po pentasie , natomiast sklanialabym sie do tego ze to raczej jesienne przesilenie , wszystkich w okolo rujnuje , przepraszam ale takie mam dolowe nastawienie bo u mnie tez zaostrzenie i sama nie wiem dlaczego?

Zablokowany

Wróć do „Pentasa”