Pentasa

preparat jest wskazany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa

Post autor: obyty.z.cu » 10 cze 2015, 10:35

topost pisze: aplikacji czopka Pentasy wydalić w pierwszej porannej wizycie coś co nazwałbym białą mazią w niewielkiej ilości? Czyli tak jakby nieduże ilości niewchłoniętego czopka w formie niemal płynnej.
czopek jest wykonany z różnych substancja bazą jest jakaś substancja utwardzająca,w ulotce masz napisane z czego się składa.
Czyli,substancja się wchłania do jelita,a części stałe się wydalają ,plus śluz z jelita.
Kiedy aplikować czopek,to inna sprawa.lekarz podpowiada wieczorem,licząc że pozostanie w jelicie długo.Czasem jednak bierzemy i czopki w ciągu dnia,a wtedy zawsze po opróżnieniu jelita,mając nadzieję na przerwę w tym minimum 1 czy 2 godziny.W ulotce też powinien być podany ten czas,ale to też zależy od stanu jelita.
Pandziaak pisze:Proszę wszystkich o ostudzenie emocji, a Daniello, o pisanie naprawdę przemyślanych postów,
chyba za szybko ta reakcja,Daniello, jako nowy użytkownik pisze co myśli ,nie zdając sobie sprawy z tego jak brzmią jego "myśli" u zaawansowanych chorych,użytkowników forum.
Może my powinniśmy pisać mniej obrazowo,ale "suche" teksty na forum nie pokażą absurdu opisanego działania opisanego w poście.Powiedziałbym więcej luzu dla piszących,nikt nikogo nie obraża...a każdy uczy się właśnie na takich błędach dnia codziennego.
Pozwoli teżDaniello, przemyśleć tę akcję z lekami.
Szkoda by było,gdyby forum ograniczyło się tylko do suchej wymiany wiadomości.
Fajnie jest kiedy wiadomo, że można o wszystkim pisać i o wszystko pytać.
Oczywiście zgodnie z regulaminem. :wink:

Daniello pisze:Przepraszam wszystkich których uraziłem, i proszę o wybaczenie
nikogo nie obraziłeś,to raczej forumowicze poszli po bandzie :wink:
Pisz i pytaj,tak się zdobywa wiedzę o chorobie,tu nie ma głupich pytań...
Ale warto żebyś z tego przyjął jedną naukę:
podstawa chorowania to edukacja !!
tu na forum mamy dużo tematów,warto abyś je przejrzał,a zacząć proponuje od stron J-elity i zakładek tam ,i poradników,prezentacji.
O chorobie uczymy się przez lata chorowania i nigdy do końca jej nie poznamy.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Pentasa

Post autor: Anette28 » 10 cze 2015, 11:47

obyty.z.cu pisze:chyba za szybko ta reakcja,Daniello, jako nowy użytkownik pisze co myśli ,nie zdając sobie sprawy z tego jak brzmią jego "myśli" u zaawansowanych chorych,użytkowników forum.
Może my powinniśmy pisać mniej obrazowo,ale "suche" teksty na forum nie pokażą absurdu opisanego działania opisanego w poście.Powiedziałbym więcej luzu dla piszących,nikt nikogo nie obraża...a każdy uczy się właśnie na takich błędach dnia codziennego.
Pozwoli teżDaniello, przemyśleć tę akcję z lekami.
Szkoda by było,gdyby forum ograniczyło się tylko do suchej wymiany wiadomości.
Fajnie jest kiedy wiadomo, że można o wszystkim pisać i o wszystko pytać.
Oczywiście zgodnie z regulaminem. :wink:
obyty nie obraź się, ale parę postów pisałeś co innego, sam sobie zaprzeczasz
uważam, że dyskusja na ten temat została zakończona
Daniello pisze:Drodzy forumowicze,

Przepraszam wszystkich których uraziłem, i proszę o wybaczenie...mam nadzieję że mogę na to liczyć, szczególnie z uwagi na to że jestem tu nowicjuszem (zarówno na forum jak i zdiagnozowany).

Daniello
Bardzo się cieszę, że zrozumiałeś o co chodzi. :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
alex0101
Początkujący ✽✽
Posty: 281
Rejestracja: 18 maja 2014, 23:33
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Pentasa

Post autor: alex0101 » 10 cze 2015, 11:53

topost pisze:To w ramach studzenia emocji zapytam; czy zdarza Wam się po wieczornej aplikacji czopka Pentasy wydalić w pierwszej porannej wizycie coś co nazwałbym białą mazią w niewielkiej ilości? Czyli tak jakby nieduże ilości niewchłoniętego czopka w formie niemal płynnej.

Pytałem już lekarza czy mogę aplikować Pentasę rano gdyż na ulotce jest informacja że najlepiej się wypróżnić przed a ja po moich 3-4 porannych wizytach jestem w środku czysty jak łza :wink: jednak on upierał się przy wieczornej aplikacji, a ja wtedy czuję jakbym coś tam miał i zastanawiam się czy wchłania się ten czopek w całości?
Ja mam tak samo. Zawsze biorę wieczorem czopek a później rano takie historie, zupełnie jakby czopek nie wchłaniał się do końca. Przez jakiś czas brałam Salofalk i wtedy nie miałam takich problemów, wszystko rozpuszczało się idealnie ale niestety lekarz pozmieniał leki i klops.

Co do aplikacji mnie lekarz zalecił dwa razy dziennie ale aktualnie nie jestem w stanie aplikować go sobie rano, nie mam tyle czasu.

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: Pentasa

Post autor: topost » 10 cze 2015, 12:28

alex0101 pisze:Zawsze biorę wieczorem czopek a później rano takie historie, zupełnie jakby czopek nie wchłaniał się do końca.
Miejmy nadzieję że jest tak jak pisze obyty.z.cu czyli że wydalamy tylko te nieistotne dodatki a nie substancję leczniczą. U mnie nie zawsze tak z tym jest, raz OK a raz pojawia się coś takiego. Wizytę u gastro mam dopiero za ok. 2 tygodnie, wtedy też i jego wypytam dokładnie.

obyty.z.cu
w ulotce czopków pentasa jest info o ponownej aplikacji w przypadku wydalenia go w ciągu 10 minut, zatem można by na tej podstawie wnioskować że zaczyna się wchłaniać bardzo szybko, pytanie tylko czy z jakiś powodów może się nie wchłaniać, tylko np. rozpuścić i siedzieć sobie w środku czekając na okazję do wylotu :roll: . Ale takie szczegółowe pytania to już chyba tylko do lekarza.

withapain
Początkujący ✽✽
Posty: 75
Rejestracja: 16 paź 2012, 18:12
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pentasa

Post autor: withapain » 10 cze 2015, 17:29

Pytanie do Was praktyczne: Jeśli jestem leczony biologią i imuranem lub sterydami i imuranem, to jaka jest celowość brania leków z grupy Pentasa/salofalk/asamax? Mam wrażenie, że przez cały okres choroby, lekarze skakali mi z jednego do drugiego, zmieniali "na czuja" dawki, których zarówno zmniejszanie jak i zwiększanie nie przynosiło nigdy żadnych pozytywnych bądź negatywnych skutków.

Tak, mam świadomość, że czasem ciężko określić co pomaga i dowiadujemy się że pomagało dopiero po odstawieniu, ale to jest zrozumiałe jeśli chodzi np. o imuran, a te tabletki to trochę takie skondensowane na jelita aspiryny i przecież skoro mają działanie przeciwzapalne, to nie podtrzymują remisji (a zaostrzenia w zasadzie też nie leczą w większości przypadków). Prosiłbym o fachową odpowiedź dlaczego one są tak bardzo potrzebne, bo mam wrażenie, że łykam je jak cukierki.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa

Post autor: obyty.z.cu » 10 cze 2015, 17:59

topost pisze:a jest info o ponownej aplikacji w przypadku wydalenia go w ciągu 10 minut, zatem można by na tej podstawie wnioskować że zaczyna się wchłaniać bardzo szybko,
to raczej chodzi o "utrzymanie" czopka w tym wypadku,ale to dotyczy także wlewek.
Po prostu czasami mamy szybkie parcie i nie da się utrzymać,mus to mus i wc musi być :wink: taki urok chorego jelita i nagłego parcia..
topost pisze:pytanie tylko czy z jakiś powodów może się nie wchłaniać,
to jest dobre pytanie,chodzi o takie zmiany,które nie pozwolą "przebić się" przez jelito,
ale to zmiany np. zwłóknienia,blizn itd.
topost pisze: Ale takie szczegółowe pytania to już chyba tylko do lekarza.
więc warto je sobie zapisywać wcześniej i "zbierać" na czas wizyty.
withapain pisze:Prosiłbym o fachową odpowiedź dlaczego one są tak bardzo potrzebne, bo mam wrażenie, że łykam je jak cukierki.
najlepiej poczytać sobie o tym w zakładkach J-elity i w kwartalnikach.
Są opisane procedury leczenia i terapii farmakologicznej.Tam pokazuje się jak je stosować i w jakiej kolejności.
Na forum były podawane tez linki do nich.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa

Post autor: Mamcia » 11 cze 2015, 21:24

Według badań klinicznych, które pamiętam, to mesalazyna w CD nie wpływa na długość remisji. Więc jej przewlekle branie nie ma podstaw naukowych. Ale te nasze choroby dziwne są i znam osoby, którym odstawienie 5-ASA źle robi. Jeśli nie widzisz pozytywnego wpływu to moim zdaniem szkoda pieniędzy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

zarazwracam_k
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2016, 15:31
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

lek pentasa

Post autor: zarazwracam_k » 20 lip 2016, 15:37

witam,w związku z badaniem endoskopowym stwierdzono u mnie w jelicie cienkim mało liczne nadżerki. Został mi przepisany lek w tabletkach pentasa, aby zaleczyć stan zapalny i sprawdzić czy dolegliwości ustąpią. Dostałam 100 tabletek. Czy faktycznie, aż tak dużo powinnam ich zażyć? Czytałam, iż jest to chyba dobry lek i wielu środków ubocznych nie ma i niektórzy przyjmują go przez wiele lat. Poznam wasze opisie i wskazówki?


[size=9][color=green]scaliłam tematy
lorema[/color][/size]
Ostatnio zmieniony 02 sty 2017, 10:03 przez zarazwracam_k, łącznie zmieniany 5 razy.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pentasa

Post autor: Jacekx » 20 lip 2016, 19:23

Sugeruję opcję szukaj...jest mnóstwo tematów o Pentasie na Forum

a także zajrzyj do naszego Poradnika czy naszych Kwartalników.

Jest jednak drobny problem z Tobą zarazwracam_k bo masz wpis diagnoza nieokreślona - nie ustalona .
Może jednak dlatego Ci przepisano Pentasę bo
zarazwracam_k pisze:witam,w związku z badaniem endoskopowym stwierdzono u mnie w jelicie cienkim mało liczne nadżerki. Został mi przepisany lek w tabletkach pentasa, aby zaleczyć stan zapalny i sprawdzić czy dolegliwości ustąpią. Dostałam 100 tabletek.

Niech mnie poprawią chorujący na CD jeśli nie mam racji ale
Pentasę stosuje się raczej częściej na CD niż CU chyba , że jest się uczulonym na Sulfasalazynę.

cytat z ulotki http://www.ferring.pl/ulotki/pentasatabletki.pdf
Lek PENTASA stosowany jest w leczeniu łagodnej i umiarkowanej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz choroby Crohn’a.

Jak z innymi chorobami jelit nie napiszę bo nie jestem lekarzem gastroentrologiem specjalistą a głównie chorym na CU ...ale mam też diagnozowane uchyłki i jelito drażliwe.

Częściej przepisywano mi Sulfasalazynę czy Salofalk ( leki które zawierają mesalazynę też tak jak pentasa) ale to przepisywano mi a każdy z nas chorych trochę inaczej choruje.

Lek Pentasa może występować w postaci:
a) tabletek
b) wlewek
c) czopków
d) granulatu

Myślę, że dobrze poczytać ulotki leku ale te dla pacjenta jak np.

http://www.ferring.pl/ulotki/pentasatabletki.pdf

http://leki.urpl.gov.pl/files/pentasa.pdf

http://www.leki-informacje.pl/content/pentasa-czopki

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=2731

Zawsze powinien myślę decydować o wyborze dla nas rodzaju leku lekarz specjalista gastroenterolog :idea:

przykład z jednego z tematów poświęconych między innymi Pentasie

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... ht=pentasa

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa

Post autor: obyty.z.cu » 20 lip 2016, 19:46

zarazwracam_k pisze:w związku z badaniem endoskopowym stwierdzono u mnie w jelicie cienkim mało liczne nadżerki.
Jacekx pisze:ale problem z Tobą jest zarazwracam_k bo masz wpis diagnoza nieokreślona - nie ustalona .

Niech mnie poprawią chorujący na CD jeśli nie mam racji ale
Pentasę stosuje się raczej częściej na CD niż CU chyba
hm...w jelicie cienkim ma zmiany, więc po co ten tekst o CU ?
zarazwracam_k pisze: aby zaleczyć stan zapalny i sprawdzić czy dolegliwości ustąpią. Dostałam 100 tabletek. Czy faktycznie, aż tak dużo powinnam ich zażyć?
lekarz zlecił bo są zmiany, więc powinnaś czym je zaleczyć.Im szybciej tym lepiej,żeby to się nie zmieniło w przewlekłe...Tabletki Pentasy będą się uwalniac właśnie tam , w miejscu zmian...
A lek spoko...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pentasa

Post autor: Jacekx » 20 lip 2016, 19:49

obyty.z.cu pisze:
zarazwracam_k pisze:w związku z badaniem endoskopowym stwierdzono u mnie w jelicie cienkim mało liczne nadżerki.
Jacekx pisze:ale problem z Tobą jest zarazwracam_k bo masz wpis diagnoza nieokreślona - nie ustalona .

Niech mnie poprawią chorujący na CD jeśli nie mam racji ale
Pentasę stosuje się raczej częściej na CD niż CU chyba
hm...w jelicie cienkim ma zmiany, więc po co ten tekst o CU ? ...


Po co taki wpis pyta Obyty.Z.CU ?

bo pytająca moim zdaniem nie używa funkcji szukaj
a wpisała też w swoim opisie

Choroba: nie ustalono
Województwo: małopolskie
Wiek: 30
Dołączyła: Dzisiaj 15:31
Posty: 1
Miasto: Kraków

Napisałem więc ogólnie o Pentasie.
Ostatnio zmieniony 20 lip 2016, 19:54 przez Jacekx, łącznie zmieniany 3 razy.

zarazwracam_k
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2016, 15:31
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Pentasa

Post autor: zarazwracam_k » 20 lip 2016, 19:50

Jacekx pisze:Sugeruję opcję szukaj...jest mnóstwo tematów o Pentasie na Forum

a także zajrzyj do naszego Poradnika czy naszych Kwartalników.

Jest jednak drobny problem z Tobą zarazwracam_k bo masz wpis diagnoza nieokreślona - nie ustalona .
Może jednak dlatego Ci przepisano Pentasę bo
zarazwracam_k pisze:witam,w związku z badaniem endoskopowym stwierdzono u mnie w jelicie cienkim mało liczne nadżerki. Został mi przepisany lek w tabletkach pentasa, aby zaleczyć stan zapalny i sprawdzić czy dolegliwości ustąpią. Dostałam 100 tabletek.

Niech mnie poprawią chorujący na CD jeśli nie mam racji ale
Pentasę stosuje się raczej częściej na CD niż CU chyba , że jest się uczulonym na Sulfasalazynę.

cytat z ulotki http://www.ferring.pl/ulotki/pentasatabletki.pdf
Lek PENTASA stosowany jest w leczeniu łagodnej i umiarkowanej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz choroby Crohn’a.

Jak z innymi chorobami jelit nie napiszę bo nie jestem lekarzem gastroentrologiem specjalistą a głównie chorym na CU ...ale mam też diagnozowane uchyłki i jelito drażliwe.

Częściej przepisywano mi Sulfasalazynę czy Salofalk ( leki które zawierają mesalazynę też tak jak pentasa) ale to przepisywano mi a każdy z nas chorych trochę inaczej choruje.

Lek Pentasa może występować w postaci:
a) tabletek
b) wlewek
c) czopków
d) granulatu

Myślę, że dobrze poczytać ulotki leku ale te dla pacjenta jak np.

http://www.ferring.pl/ulotki/pentasatabletki.pdf

http://leki.urpl.gov.pl/files/pentasa.pdf

http://www.leki-informacje.pl/content/pentasa-czopki

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=2731

Zawsze powinien myślę decydować o wyborze dla nas rodzaju leku lekarz specjalista gastroenterolog :idea:

przykład z jednego z tematów poświęconych między innymi Pentasie

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... ht=pentasa
wielkie dzięki za taką obszerną odpowiedź. Jestem tutaj nowa i wątki o tym leku przeczytałam w dziale w którym właśnie piszę.
nie mam zdiagnozowanej choroby i to jest mój "problem". Kolonoskopia wyszła dobrze - fragmenty błony śluzowej jelita grubego o lekko wygładzonej powierzchni.zachowan architektonice, a w podścielisku niewielki przewlekły naciek zapalny złożony głównie z komórek jednojądrzastych, z nielicznymi eozynofilami. Ponadto w podścielisku drobne wybroczyny krwawe.
W badaniu endoskopowym wyszły lekkie nadżerki w jelicie cienkim i na to lekarz gastrolog przepisał mi pentase.
Zapytałam tutaj na forum o opinie, bo nie jestem zaznajomiona z tematem.

zarazwracam_k
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2016, 15:31
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Pentasa

Post autor: zarazwracam_k » 20 lip 2016, 19:51

obyty.z.cu pisze:
zarazwracam_k pisze:w związku z badaniem endoskopowym stwierdzono u mnie w jelicie cienkim mało liczne nadżerki.
Jacekx pisze:ale problem z Tobą jest zarazwracam_k bo masz wpis diagnoza nieokreślona - nie ustalona .

Niech mnie poprawią chorujący na CD jeśli nie mam racji ale
Pentasę stosuje się raczej częściej na CD niż CU chyba
hm...w jelicie cienkim ma zmiany, więc po co ten tekst o CU ?
zarazwracam_k pisze: aby zaleczyć stan zapalny i sprawdzić czy dolegliwości ustąpią. Dostałam 100 tabletek. Czy faktycznie, aż tak dużo powinnam ich zażyć?
lekarz zlecił bo są zmiany, więc powinnaś czym je zaleczyć.Im szybciej tym lepiej,żeby to się nie zmieniło w przewlekłe...Tabletki Pentasy będą się uwalniac właśnie tam , w miejscu zmian...
A lek spoko...
Dziękuję za opinie :roll:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa

Post autor: Mamcia » 20 lip 2016, 20:33

zarazwracam_k twój wynik kolonoskopi nie jest dobry, bo masz zmiany, ale nie są one nasilone. Jest jhakiś stan zapalny jelita, ale bez wyraźnych cech nieswoistego zapalenia zarówno tych charakterystycznych dla Leśniowskiego-Crohna, colitis ulcerosa (WZJG), jak i mikroskopowego zapalenia jelita.
To tak jak ze skorą można mieć zmiany zapalne, a nie od razu jest to łuszczyca, rumień czy inna choroba autoimmunologiczna.
Pentasa - to lek przeciwzapalny podobny do aspiryny. Działa na jelito miejscowo, ma niewiele działań niepożądanych i przyjmuje się go w dużych dawkach. Przy tych maksymalnych 100 tabletek wystarcza na niespełna dwa tygodnie. Dawkowanie poniżej 1500 mg (3 tabletki) raczej nie ma efektu terapeutycznego.
Jacekx - to, że coś wiesz nie oznacza, że wszędzie musisz o tym pisać, bo często ta wiedza w danym przypadku jest "psu na budę". Poza stosowaniem opcji szukaj trzeba jeszcze umieć czytać i odsiewać ziarno od plew.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

zarazwracam_k
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2016, 15:31
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Pentasa

Post autor: zarazwracam_k » 20 lip 2016, 20:44

Mamcia pisze:zarazwracam_k twój wynik kolonoskopi nie jest dobry, bo masz zmiany, ale nie są one nasilone. Jest jhakiś stan zapalny jelita, ale bez wyraźnych cech nieswoistego zapalenia zarówno tych charakterystycznych dla Leśniowskiego-Crohna, colitis ulcerosa (WZJG), jak i mikroskopowego zapalenia jelita.
To tak jak ze skorą można mieć zmiany zapalne, a nie od razu jest to łuszczyca, rumień czy inna choroba autoimmunologiczna.
Pentasa - to lek przeciwzapalny podobny do aspiryny. Działa na jelito miejscowo, ma niewiele działań niepożądanych i przyjmuje się go w dużych dawkach. Przy tych maksymalnych 100 tabletek wystarcza na niespełna dwa tygodnie. Dawkowanie poniżej 1500 mg (3 tabletki) raczej nie ma efektu terapeutycznego.
Jacekx - to, że coś wiesz nie oznacza, że wszędzie musisz o tym pisać, bo często ta wiedza w danym przypadku jest "psu na budę". Poza stosowaniem opcji szukaj trzeba jeszcze umieć czytać i odsiewać ziarno od plew.
Bardzo dziękuję za dokładną wiadomość. Obawiałam się diagnozy Crohna lub Cu lecz podobno nie ma do niej wskazań w moich dotychczasowych badaniach. Czuję ucisk w brzuchu i miałam podejrzenia, że jedzenie dobrze się nie wchłania w jelitach, ale to może te nadżerki.
Dzięki waszym wskazówką już tak się nie obawiam tego leku i od jutra zaczynam.Mam zapisane dawkowanie 1x2g.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pentasa”