Pentasa

preparat jest wskazany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Darkness
Debiutant ✽
Posty: 43
Rejestracja: 28 paź 2018, 13:38
Choroba: CU
województwo: podkarpackie

Re: Pentasa

Post autor: Darkness » 09 kwie 2019, 20:34

A czy przy remisji czopki również są wskazane?

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: Pentasa

Post autor: mari » 09 kwie 2019, 21:56

moja lekarka zdecydowanie odradza ,w remiisji u mnie tylko asamax lub sulfa ,czopki pozostawia na na moment kiedy jest choroba aktywna kiedyś powiedziała że jak w razie zaostrzenia od razu podamy czopki lub wlewki +cortiment jest szansa że choroba się wyciszy bez mocniejszych sterydów,a w remisji w/g niej nie ma sensu.nie wiem dlaczego może organizm się przyzwyczaja?

Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
Posty: 645
Rejestracja: 31 sie 2004, 10:55
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź, CU

Re: Pentasa

Post autor: inkaska » 07 maja 2019, 15:31

ja tez zaczynam wątpić w działanie pentasy, place jak za zboże za granulat i i tak pomogl na razie tylko encorton
cos byc musi do cholery za zakretem;)

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Pentasa

Post autor: atabe » 07 maja 2019, 17:59

Hm...przy CU to mesalazyna raczej w postaci Asamax ewentualnie Salofak, te leki uwalniają się w jelicie grubym i przez to lepiej działają . Natomiast Pentaza wskazana jest przy CD ,bo działa już w żołądku, a do jelita grubego dociera niewiele

kafka

Re: Pentasa

Post autor: kafka » 20 sie 2019, 21:17

Czy wiecie moze jak to jest z refundacja w przypadku dlugich remisji? Internista nie chce mi wystawic recepty na Pentase, ktora biore na podtrzymanie bedac, na szczescie, od ponad 5 lat w remisji - prosi o pokazanie najswiezszego zaswiadczenia od gastro. Wiecie moze czy jest jakakolwiek regulacja/akt prawny, ktory w takich przypadkach jednak umozliwia wypisanie recepty bez odnowienia kontaktu z gastrologiem?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pentasa

Post autor: Noelia » 21 sie 2019, 20:44

kafka pisze:
20 sie 2019, 21:17
Czy wiecie moze jak to jest z refundacja w przypadku dlugich remisji? Internista nie chce mi wystawic recepty na Pentase, ktora biore na podtrzymanie bedac, na szczescie, od ponad 5 lat w remisji - prosi o pokazanie najswiezszego zaswiadczenia od gastro.
Absurd, nigdzie nie ma żadnej wzmianki o długości remisji, więc internista jak najbardziej powinien Ci wypisać taką receptę z refundacją.
Lekarze oczywiście nie znają tych wszystkich przepisów dot. odpłatności na pamięć, ale mają obowiązek je sprawdzić.
Na stronie BartoszMówi jest zawsze aktualne info odn. wszelkich refundacji, wielu lekarzy korzysta z tej bazy.
Tutaj o Pentasie: link
Zakres wskazań objętych refundacją (ryczałt i S) Wrzodziejące zapalenie jelita grubego; Choroba Leśniowskiego-Crohna; Choroba uchyłkowa jelit; Mikroskopowe zapalenie jelit
Choroba Crohna - leczenie czynnej fazy choroby i leczenie podtrzymujące
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

kafka

Re: Pentasa

Post autor: kafka » 21 sie 2019, 22:34

Noelia, bardzo dziekuje. Rzecz w tym, ze internista twierdzi, iz raz w roku zobowiazana jestem do przedstawienia zaswiadczenia od lekarza gastroenterologa, a poniewaz takiego nie mam od ladnych paru lat, moze wystawic recepte pelnoplatna. Czy ktos z Was wie moze, na podstawie jakich przepisow internista musi w ten sposob funkcjonowac?
Czy tylko w Polsce chorym na CD kaze sie co roku udowadniac, ze przypadkiem nie doznali samoistnego uzdrowienia w przeciagu roku i nie potrzebowac juz beda podtrzymania remisji czy tak jest wszedzie?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa

Post autor: obyty.z.cu » 22 sie 2019, 12:04

tak to było kiedyś, ale to zmieniono. Teraz jest diagnoza choroby przewlekłej i to wystarcza. To własnie także miedzy innymi chodziło o zmniejszenie listy kolejek do specjalisty. Jest powiedziane wyraźnie, że mamy dostarczyć lekarzowi rodzinnemu Opinię Specjalisty z diagnozą i proponowanym leczeniem, ale już lekarz rodz. prowadzi leczenie wg aktualnego stanu pacjenta. Twój lekarz nie zna przepisów, to jest opisane także na stronach NFZ.
Lekarz rodzinny ma prowadzić całe leczenie, a specjalista tylko kontrolnie i w ramach zaostrzeń.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Bartuu
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 16 lut 2019, 12:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Tczew

Re: Pentasa

Post autor: Bartuu » 22 sie 2019, 13:47

Witam, przyjmuje Pentase 4g w granulacie i dzisiaj w trakcie wizyty lekarz kazał mi zmniejszyć do 2g co to oznacza, że mam brać połowę saszetki czy kupić Pentase 2g

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pentasa”