Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

preparat jest wskazany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Krissol
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2019, 14:48
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: Krissol » 07 lip 2019, 15:46

Dzień dobry,

rozpoznano u mnie CU - potwierdziła to kolonoskopia oraz wynik histopatologiczny. Stan zapalny - zajęta cała odbytnica oraz esica na odcinku długości 10 cm.

Lekarz przepisał mi następujące leki:

1) Pentasa w tabletkach 0,5g - przyjmowanie 2x3

2) Pentasa w czopkach 1g - raz dziennie na noc

3) Salofalk 4g - raz dziennie na noc tylko w weekendy.

mam do Was następujące pytania:

1) zapewne pytanie retoryczne, czy w weekendy mam brać tylko Salofalk pomijając czopek Pentasy ?

2) najbardziej nurtujące mnie pytanie - jeżeli mam zajętą cała odbytnicę i kawałek esicy, to jaki jest sens przyjmowania Pentasy w tabletkach? Czytałem na forum, ze leki te różnią się momentem uwalniania mesalazyny.
Asamax 500 jako zamiennik jest znacznie tańszy...z tego co przeczytałem, to uwalnia się w końcowym fragmencie jelita grubego... Cena pentasy na okres 3 miesięcy (wtedy mam mieć wizytę kontrolną) to niebotyczny dla mnie koszt 375 zł...

proszę szanownych forumowiczów o poradę dla nowicjusza w materii CU :)

Krissol

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: atabe » 07 lip 2019, 17:52

Oczywiście , że w Twoim wypadku skuteczniejszy będzie Asamax /nie wiem czy apteka może sama Ci zamienić/ ,bo uwalnia się dopiero w jelicie grubym , a Ty masz zmiany w jego końcówce.Rozumiem ,że czopek Salofalk , jeśli tak ,to bez Pentasy też czopek . W ogóle to użytkownicy chwalą sobie bardziej Salofalk -czopki niż Pentase , no i dawka większa na korzyść . Ja bym brała czopki Saofalku , ale może mądrzejsi doradzą czy tak bez lekarza można

Krissol
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2019, 14:48
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: Krissol » 07 lip 2019, 18:06

Przepraszam, zapomniałem napisać - Salofalk dostałem w postaci wlewki doodbytniczej.
Pentasę czopki niestety już zakupiłem.

Generalnie, czy nie zaszkodzę/pomogę sobie biorąc Asamax 0,5 g. w tabletkach, zamiast Pentasy 0,5 g., również w tabletkach?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: obyty.z.cu » 07 lip 2019, 21:57

oczywiście że asamax, w tej samej dawce. Bez sensu wydawać tę kase na Pentasę.

Czopki Pentasy to są kiepskie w aplikacji, lepiej więc na przyszłość bierz receptę na Salofalk. Aplikując czopek najlepiej nałożyć na czubek troche maści, tu polecałbym , też na receptę Lidoposterin, z lidokaina, wtedy nie boli ,nie szczypie po aplikacji i pozwla aplikować "ślizgająco " .
Wlewki Salofalku jak najbardziej ok.
Czopki działają na głębokość do max 15 cm, a wlewki dalej, tak więc warto je brać, choć raz na tydzień to trochę mało na początek.
Wlewki aplikujemy w odpowiednio opisanej w ulotce pozycji, na lewym boku z podkurczonym kolanem itd...po ostatnim wieczornym wypróżnieniu, wtedy czasami udaje się przespać z ta dawką, im dłużej tym lepiej, ale te 30-60 minut to takie minimum.

Mając diagnozę, a lekarz specjalista powinien również dać Opinię Specjalisty do Lekarza POZ ( jeśli nie dał, to poproś na nastepnej wizycie-ma taki obowiązek ją wystawić), lekarz rodzinny ma podstawę do wystawianie recept na leki refundowane przewidziane w wytycznych leczenia , czyli wszystkie recepty bez problemu i szybko u niego.

No i poczytaj wytyczne leczenia https://j-elita.org.pl/wp-content/uploa ... Polish.pdf
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Krissol
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2019, 14:48
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: Krissol » 08 lip 2019, 16:53

Od marca przyjmuję Pentasę w tabletkach, Salofalk we wlewkach przyjmowałem codziennie przez 14 dni, teraz lekarz przepisał mi wymienione w pierwszym poście leki.

Znowu nasuwają mi się pytania - wypróżniam się raz dziennie, zastanawia mnie.. to zalecenie "po ostatnim wieczornym wypróżnieniu", nie mam problemów z utrzymaniem preparatu całą noc. Nie wiem, czy mam na siłę podążać do toalety wieczorami ?;)

Tak popatrzyłem w Internecie jeszcze, może tę Pentasę lekarz przepisał mi prewencyjnie, jakby to CU przeszło w chorobę Crohna-Leśniewskiego ? Pisano również, że pentasa ogólnie działa antyrakowo...

Rodzina mówi mi bierz to co ci lekarz przepisał, nie "kombinuj", ale Pentasa dla mnie jest cholernie droga. Nie wiem, może lekarz ma jakąś umowę z producentem...? Mam chaos w głowie...

Odnośnie Opiniii Specjalisty do Lekarza POZ, to dostałem taki wypis z wizyty, gdzie jest napisane jak wól rozpoznanie "wrzodziejące zapalenie odbytnicy i esicy indukcja remisji" oraz zalecenia i leki z dopiskiem "R", to wystarczy lekarzowi I kontaktu?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: obyty.z.cu » 08 lip 2019, 20:58

Krissol pisze:
08 lip 2019, 16:53
Tak popatrzyłem w Internecie jeszcze, może tę Pentasę lekarz przepisał mi prewencyjnie, jakby to CU przeszło w chorobę Crohna-Leśniewskiego ? Pisano również, że pentasa ogólnie działa antyrakowo...

Rodzina mówi mi bierz to co ci lekarz przepisał, nie "kombinuj", ale Pentasa dla mnie jest cholernie droga. Nie wiem, może lekarz ma jakąś umowę z producentem...? Mam chaos w głowie...
Pentasa i asamax to ta sama substancja czynna mesalazyna więc spokojnie.
Powiem inaczej nawet, lepiej tę kasę przeznaczyć na odpowiednie odżywianie i inne leki, niż "dla uspokojenia" rodziny brać jak lekarz wypisał.
No i przecież możesz w każdej chwili zapytać lekarza dlaczego tak masz brać, powiedzieć mu o "kasie" za nie , i niech wytłumaczy co i jak.
Bez sensu branie leku wg zasady "droższy bo lepszy" ;)
Inny temat jest z granulatem Pentasy, ale Tobie on niepotrzebny.
Tu jest temat , że lekarze na studiach tak się uczą, no i jeszcze niektórzy lekarze traktują Pentasę jako "oryginalny" lek, a resztę jako zamienniki. To bzdura. Lek ma działać w miejscu chorym i własnie po to stworzono te otoczki tabletki, które w ten sposób kontrolują swoje "rozpuszczenie", a raczej "uwolnienie" substancji czynnej -> mesalazyny.
Tu masz to w wytycznych opisane jak leczyć.
Jeśli zmienić w CU mesalazynę zamiast Asamaxu, to na Salofak, ale to wtedy, kiedy zajęte jest całe jelito grube.
Mesalazyna w CU (WZJG) właśnie jest traktowana w chemoprewencji zawsze, bez względu na stan jelita, własnie aby nie mieć nowotworu.

Trzeba by udowodnić że jesteś uczulony na jakiś dodatek do ten otoczki, ale to naprawdę rzadki temat.

"Po ostatnim wypróżnieniu" to chodziło mi o to, że kiedy kładziesz się do łóżka spać. Naprawdę dla wielu jest wielki problem utrzymać wlewkę czy nawet czopek, kiedy jest ekstremalny stan zapalny, ból, pieczenie...itd. Jeśli Ty nie masz z tym kłopotów to spoko ;)


ten wypis to własnie ta opinia, na jej podstawie każdy lekarz wypisze leki refundowane. Bez niej nikt, bo będzie się bał, że dostanie do zwrotu.
A leki wypisuje lekarze wg aktualnego stanu jelita i każdy lekarz może je modyfikować tak dawkę jak i rodzaj leku.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Krissol
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2019, 14:48
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: Krissol » 08 lip 2019, 21:43

obyty.z.cu bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.

Cieszę się, że znalazłem to forum.


Dziękuję również pozostałym, którzy udzielili mi porady!

Awatar użytkownika
Mefi
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:38
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
miasto: Gostyń
Lokalizacja: Gostyń
Kontakt:

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: Mefi » 08 lip 2019, 21:52

Na serio pogadaj z lekarzem o zamianie tabsów Pentasy na Asamax, bo jeśli nie ma dowodów na nieskuteczność Asamaxu (a u Ciebie jeszcze brak danych i tak jak Obyty pisał - jest to dość rzadkie) to nie ma absolutnie żadnego sensu przepisywania Pentasy oprócz nabijania kasy producentowi poprzez drenaż Twojej kieszeni. U mnie np. jest taka sytuacja (całe tabsy Asamaxu lądowały w wc, zero odczuwalnych efektów) i aktualnie jestem na granulacie Pentasy, ale ja jestem "wyjątkowy". Aha i ciesz się, że jesteś raz dziennie w wc - to jest marzenie wielu.
Co do czopków Pentasy to osobiście akurat o dziwo je toleruję o niebo lepiej niż np. Asamaxowe więc może najpierw spróbuj, ale statystycznie najlepiej "wchodzi" i działa Salofalk.
Z wlewkami Salofalk popróbuj w wolny weekend, bo efekt czasem może zaskoczyć, choć to dobry preparat.

Forum jest spoko, ale polecam grupy na FB. Zacznij pisać "Colitis" lub "wzjg" to Ci się pojawią.

Krissol
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2019, 14:48
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: Krissol » 08 lip 2019, 22:12

Doskonale wiem, o czym piszesz ...

miałem okres, że siedziałem prawie cały czas w toalecie, do tego samoistne parcia oraz morze krwi....

Na dodatek w tym czasie spożywałem wielkie ilości błonnika (otręby, chleb razowy z ziarnami etc.) oraz nabiału (jogurty, sery) etc. - chciałem schudnąć :)

NIe wiedziałem wtedy, co mi dolega, podejrzewałem hemoroidy.

Na dodatek w najgorszym okresie objawowym miałem imprezę firmową - oczywiście spożywałem alkohol i tłuste potrawy. To co się działo następnego dnia pominę milczeniem...

Krissol
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2019, 14:48
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: Krissol » 13 lip 2019, 09:37

Witam ponownie :)

Kontaktowałem się ze swoim gastrologiem, wytłumaczył mi to w następujący sposób:

1_ Pentasa jest lekiem oryginalnym - a Asamax generykiem, czyli w jej ocenie gorszym, gdyż ma więcej zanieczyszczeń etc.

2) Oczywiście mogę leczyć sie Asamaxem, jednakże Pentasa, to górna półka.

Dodatkowo powiem, ze w aptece nie chciano mi na receptę Pentasy wydać Asamaxu, gdyż różnią się otoczką i miejscem uwalniania...
Czy receptę na Pentasę zamienią mi na Salofalk ?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: obyty.z.cu » 13 lip 2019, 09:59

po takim komentarzu lekarza zastanowiłbym się nad dalszym leczeniem u niego. Takie teksty wstawiają albo ci, którzy mało leczą "jelitowców" z naszymi chorobami, albo rutyniarze, albo tylko to zapamiętali z studiów.
Leki się zmieniają tak jak zmienia się medycyna. W tych lekach substancja ta sama, więc nie generyk, a zmienił się tylko "temat dostawy leku w potrzebne miejsce" , czyli właśnie ta otoczka.
Opowieści o generykach uwielbiają "specjaliści" w prywatnych gabinetach, często z tytułem ;)
No i Salofalk, który będzie działał już w jelicie cienkim i dalej jest lepszą opcją niż Pentasa przy CU.
Zupełnie innym tematem będzie granulat Pentasy, ten przy CU czasami przepisuje się kiedy ktoś ma problemy własnie z tą otoczka, jakieś uczulenie itd..ale to wyjątkowe sytuacje.

No i oprócz mesalazyny jest też Sulfalazyna która też stosuje się w naszych chorobach
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: Orzelek » 13 lip 2019, 17:07

Krissol pisze:
13 lip 2019, 09:37
Witam ponownie :)

Kontaktowałem się ze swoim gastrologiem, wytłumaczył mi to w następujący sposób:

1_ Pentasa jest lekiem oryginalnym - a Asamax generykiem, czyli w jej ocenie gorszym, gdyż ma więcej zanieczyszczeń etc.
Jak długo choruję i czytam forum, to po raz pierwszy spotykam się z takim stwierdzeniem :| Kuriozum :|
Krissol pisze:
13 lip 2019, 09:37
Dodatkowo powiem, ze w aptece nie chciano mi na receptę Pentasy wydać Asamaxu, gdyż różnią się otoczką i miejscem uwalniania...
Czy receptę na Pentasę zamienią mi na Salofalk ?
Widocznie trafiłeś na aptekę, gdzie znają się na rzeczy :) Ja bym spróbował w innych aptekach. Skoro ta sama substancja czynna, to powinni zamienić :tak:
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Posty: 984
Rejestracja: 30 mar 2016, 14:17
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: Bizonik » 13 lip 2019, 22:12

Z tego co mówiła mi pani dr to asamax uwalnia się w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym jelita grubego natomiast pentasa tylko jelito grube.
Ostatnio dostałem zamiennie czopki cronax i uważam że działa lepiej niż pentasa w czopkach. Umnie przy szczelinie odbytu i przetokach salofalk we wlewkach odpada niestety.
Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Kwietniu 2016
Jeden z najlepszych gustów muzycznych w lipcu, sierpniu i październiku 2016

Moja pasja moją pracą, moja praca moją pasją:)
http://blog.aquamagic.nazwa.pl

Www.wedkarskiemazowsze.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: obyty.z.cu » 13 lip 2019, 23:08

Bizonik pisze:
13 lip 2019, 22:12
Z tego co mówiła mi pani dr to asamax uwalnia się w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym jelita grubego natomiast pentasa tylko jelito grube.
chyba przekręciłeś ;)
to Salofalk tak działa, a Pentasa od żołądka ;) asamax w samym j.grubym.
A z czopkami to trochę inaczej, bo tu też są inne składniki, znaczy mesalazyna ta sama, ale reszta inna. Działanie miejscowe te same.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Posty: 984
Rejestracja: 30 mar 2016, 14:17
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa/Asamax - zapytanie nowicjusza.

Post autor: Bizonik » 14 lip 2019, 21:17

obyty.z.cu pisze:
13 lip 2019, 23:08
Bizonik pisze:
13 lip 2019, 22:12
Z tego co mówiła mi pani dr to asamax uwalnia się w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym jelita grubego natomiast pentasa tylko jelito grube.
chyba przekręciłeś ;)
to Salofalk tak działa, a Pentasa od żołądka ;) asamax w samym j.grubym.
A z czopkami to trochę inaczej, bo tu też są inne składniki, znaczy mesalazyna ta sama, ale reszta inna. Działanie miejscowe te same.
Tak masz racje Pentasa cały układ pokarmowy tabletki i granulat o spowolnionym uwalnianiu.

Ja biorąc asamax bardzo często widziałem do w sedesie nawet jak kazali mi barac duża dawkę tylko na noc.
Z pentasą tego nie zaobserwowałem.
Właśnie rozpoczynam kolejną kuracje czopkami bo przetoka się zaczyna odzywać.
Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Kwietniu 2016
Jeden z najlepszych gustów muzycznych w lipcu, sierpniu i październiku 2016

Moja pasja moją pracą, moja praca moją pasją:)
http://blog.aquamagic.nazwa.pl

Www.wedkarskiemazowsze.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pentasa”