Pentasa w czopkach

preparat jest wskazany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pszywszymor
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2018, 10:57
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Pentasa w czopkach

Post autor: pszywszymor » 28 lut 2018, 11:06

Cześć! Jestem nowy na forum więc przedstawię trochę mogą sytuację. Mam za sobą dwa epizody z krwawo-śluzowymi biegunkami, od tamtego czasu wielki dyskomfort w odbycie, pieczenia, bóle. Wykluczona szczelina, wykluczone hemoroidy. Stwierdzony stan zapalny śluzówki końcowej części odbytu. Wizytę u gastrologa przełożyli mi na maj więc poszedłem prywatnie do proktologa. Ten rzeczywiście stwierdził "jakiś stan zapalny w końcowej części odbytu" i zapisał Pentase w czopkach.

No właśnie... Lek jest pełnopłatny a ja dodatkowo leczę się na boreliozę co jest niezwykle obciążające dla studenta dlatego chciałem zapytać czy ktoś z Was ma może na zalegające opakowanie?

edit: Baby - na forum nie handlujemy lekami :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa - ratunku!

Post autor: obyty.z.cu » 01 mar 2018, 13:48

pszywszymor pisze:
28 lut 2018, 11:06
No właśnie... Lek jest pełnopłatny a ja dodatkowo leczę się na boreliozę co jest niezwykle obciążające dla studenta dlatego chciałem zapytać czy ktoś z Was ma może na zalegające opakowanie?
akurat u mnie wielkie zaostrzenie kikuta, krew się leje ;) na potęgę, więc sprawdziłem moje zapasy, dawno nie przeglądane - zapomniane.
Aż dziwne, ale okazało się, że u mnie pozostały czopki Salofalku chyba 4 opakowania (mesalazyna ta sama co w Pentasie, ale lepiej się je aplikuje). Temat w tym, że z terminem 02.2018 .
Pewnie więc bez problemu jeszcze kilka miesięcy więc są ok.
Gdyby ktoś chciał, to na PW adres i wyślę za kw.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa - ratunku!

Post autor: obyty.z.cu » 06 mar 2018, 22:48

pszywszymor pisze:
28 lut 2018, 11:06
Mam za sobą dwa epizody z krwawo-śluzowymi biegunkami, od tamtego czasu wielki dyskomfort w odbycie, pieczenia, bóle. Wykluczona szczelina, wykluczone hemoroidy. Stwierdzony stan zapalny śluzówki końcowej części odbytu. Wizytę u gastrologa przełożyli mi na maj więc poszedłem prywatnie do proktologa. Ten rzeczywiście stwierdził "jakiś stan zapalny w końcowej części odbytu" i zapisał Pentase w czopkach.
radziłbym jednak Tobie potraktować poważnie tę wizytę u gastroenterologa.
Jeśli jest krew z jelita, to sytuacja wymaga zdiagnozowania.
Krew to zawsze poważne ostrzeżenie !!
Najlepiej w badaniu endoskopowym, tu pewnie rektoskopia na początek, a może i kolonoskopia jest bardzo potrzebna. Na tej wizycie podkreśl w wywiadzie dla lekarza tę krew, to ważna przesłanka, może to oznaczać chorobę jelit i raczej nie nadwrażliwe jelito, a być może coś poważniejszego.
Nawet jak pomogą te czopki, to warto się dowiedzieć co i jak, aby nie dopuścić do większego stanu zapalnego.
Przy CU (WZJG) najczęściej zaczyna się właśnie od odbytnicy, krwawienia..warto to wykluczyć, a to pokaże tylko opis badania wycinków pobranych przy endoskopii.

No i ważne, by był to taki gastroenterolog, który leczy dużo chorych na jelita ma codzień, bo tylko oni są uwrażliwieni na te choroby. No i najlepiej gdyby jeszcze pracował na oddziale w szpitalu.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pentasa - ratunku!

Post autor: Noelia » 07 mar 2018, 01:17

obyty.z.cu pisze:
06 mar 2018, 22:48
radziłbym jednak Tobie potraktować poważnie tę wizytę u gastroenterologa.
Jeśli jest krew z jelita, to sytuacja wymaga zdiagnozowania.
Krew to zawsze poważne ostrzeżenie
No dokładnie :tak:
Gdy u męża zaczęły się krwawienia, to najpierw poszedł do internistki "pierwszego kontaktu" - z nadzieją, że to tylko "jakieś hemoroidy" - ale rodzinna zaraz na wstępie mu oznajmiła, że nawet jeśli za chwilę stwierdzi u niego te hemoroidy czy coś w tym stylu, to i tak czeka go wizyta u gastro oraz pełna kolonoskopia.
Krew to niepokojący objaw i niestety trzeba to sprawdzić "głębiej".
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

pszywszymor
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2018, 10:57
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Pentasa - ratunku!

Post autor: pszywszymor » 08 mar 2018, 12:21

Byłem z tym u Gastroenterologa właściwie zaraz po incydencie - wykonana kolonoskopia. W wyniku "tuż przed kanałem odbytu śluzówka ogniskowo zaczerwieniona z drobnymi wybroczynami podśluzówkowymi, pobrano wycinki nr 2". W hist-pato nic nie wyszło, napisali tylko, że "polipowato uformowany fragment z przekrojem grudki chłonnej bez zmian nowotworowych". Dosyć dziwne... Raczej niemożliwe, że nie sprawdzili tego wycinka w kierunku stanów zapalnych. No ale mimo braków krwawień ja dalej mam objawy, dalej boli, dalej piecze i dalej mam niesamowity dyskomfort mimo tego, że w wycinkach nic nie wyszło. Stosuję już Saofalk dzięki @odbyty.z.cu i zobczymy co się będzie działo.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pentasa - ratunku!

Post autor: Noelia » 08 mar 2018, 12:27

pszywszymor pisze:
08 mar 2018, 12:21
Dosyć dziwne... Raczej niemożliwe, że nie sprawdzili tego wycinka w kierunku stanów zapalnych.
Widocznie patomorfolog nie widział w tym wycinku zmian zapalnych charakterystycznych dla którejś postaci NZJ.
pszywszymor pisze:
08 mar 2018, 12:21
dzięki @odbyty.z.cu
Haha, nie mogę, dzięki za poprawę humoru :lol:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa - ratunku!

Post autor: obyty.z.cu » 08 mar 2018, 18:02

pszywszymor pisze:
08 mar 2018, 12:21
mimo braków krwawień ja dalej mam objawy, dalej boli, dalej piecze i dalej mam niesamowity dyskomfort
jest taka maść, niestety na receptę Lidoposterin z lidokainą, super działa. A może ktoś tam u Ciebie ma też cos z lidokainą .
A że w hispacie nic nie wyszło, to też super, czyli jakieś epizody wyszły.
Ale też trzeba będzie uważać na przyszłość.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Pentasa - ratunku!

Post autor: BlackRose » 08 mar 2018, 18:09

Ja mam super maść od proktologa - robiona w aptece, ze znieczulającą anestezyną. Muszę kiedyś wypróbować ten polecany tu wielokrotnie Lidoposterin. Tylko muszę się przejść po receptę, a na sama myśl o badaniu per-rectum mnie skręca ze stresu :(
P.s. No niezła literówka :razz:

pszywszymor
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2018, 10:57
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Pentasa - ratunku!

Post autor: pszywszymor » 09 mar 2018, 00:17

BlackRose pisze:
08 mar 2018, 18:09
P.s. No niezła literówka :razz:
@BlackRose i @Noelia - bardzo się cieszę, że poprawiłem Wam humor, zaś @obyty.z.cu najmocniej przepraszam za literówkę - mimo, że taki nick pasowałby tutaj jak ulał.
Dziękuję Wam wszystkim za rady! Spróbuję też z tą maścią, tylko muszę do swojego lekarza po receptę skoczyć :wc2:

Dawid33
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2019, 22:12
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie
miasto: Trzemeszno

Pentasa

Post autor: Dawid33 » 12 lut 2019, 22:35

Witam te czopki to jakieś nieporozumie wogóle się nie rozpuszczają mawilżałem wodą dzieliłem na pół nadal to samo po kilku godzinach nadal jest nie rozpuszczony zmarnowałem już 7 zostało jeszcze 20 co robić? Jakieś sposoby? Pomoże ktoś?

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Posty: 984
Rejestracja: 30 mar 2016, 14:17
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa

Post autor: Bizonik » 13 lut 2019, 09:55

A to co robisz z tymi czopkami? Ja używam i nie ma problemu. Jedynie co to lekarz kazał mi je użuwać na noc.
Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Kwietniu 2016
Jeden z najlepszych gustów muzycznych w lipcu, sierpniu i październiku 2016

Moja pasja moją pracą, moja praca moją pasją:)
http://blog.aquamagic.nazwa.pl

Www.wedkarskiemazowsze.pl

Dawid33
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2019, 22:12
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie
miasto: Trzemeszno

Re: Pentasa

Post autor: Dawid33 » 13 lut 2019, 15:22

Aplikuje standardowo są twarde jak kamień powinny się tak długo rozpuszczać?

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Posty: 984
Rejestracja: 30 mar 2016, 14:17
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa

Post autor: Bizonik » 17 lut 2019, 13:00

Ja aplikuje na noc. Rano nie ma śladu po pentazie.
Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Kwietniu 2016
Jeden z najlepszych gustów muzycznych w lipcu, sierpniu i październiku 2016

Moja pasja moją pracą, moja praca moją pasją:)
http://blog.aquamagic.nazwa.pl

Www.wedkarskiemazowsze.pl

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pentasa czopki

Post autor: Noelia » 22 lut 2019, 04:56

Dawid33 pisze:
12 lut 2019, 22:35
Witam te czopki to jakieś nieporozumie wogóle się nie rozpuszczają mawilżałem wodą dzieliłem na pół nadal to samo po kilku godzinach nadal jest nie rozpuszczony zmarnowałem już 7 zostało jeszcze 20 co robić? Jakieś sposoby? Pomoże ktoś?
Mój mąż też miał problem z czopkami Pentasa.
Zwilżał je wodą i smarował maścią Lidoposterin (to ze względu na bolesną szczelinę odbytu) i jakoś zużył, ale już nigdy więcej ;)
Salofalk są wygodniejsze w aplikacji, to ta sama substancja czynna, tylko oczywiście dawka musi się zgadzać.
Są jeszcze czopki Asamax oraz Crohnax (też mesalazyna).
Czopki ogólnie najlepiej na noc, jak Bizonik wyżej napisał.

Połączyłam tematy.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pentasa”