Pentasa i Azatiopryna

preparat jest wskazany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
crougle
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2015, 13:30
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Pentasa i Azatiopryna

Post autor: crougle » 25 mar 2015, 13:49

Jako że jestem tutaj kotem, serdecznie wszystkich witam :) 3 miesiące temu zdiagnozowano u mnie Crohna i tyle czasu już biorę pentasę 3tab x2 i azatioprynę 1,5 tab. Mam takie pytańko co do przyjmowania tych leków. Czy można przyjmować oba te leki jednocześnie? Od tych 3 miesięcy rano biorę zaraz po śniadaniu razem aze,pentase i popijam wodą. Niby wszystko jest ok ale jak byłem na kontroli doktor powiedział że białka spadają zbyt powoli i zwiększył mi dawkę z 1 tabletki na 1,5. Czy to może przez to że źle zażywam? Na ulotce azy jest napisane żeby spożywać ją po jedzeniu, a na pentasie nic o tym nie piszą. Dlatego biorę je razem, po jedzeniu.
I jeszcze pytańko co do zażywania o ustalonej godzinie, często zdarza mi się zapomnieć (mimo że mam ustawiony budzik) i zarzyć trochę później, 30 minut po a czasem nawet i godzinę ale staram się by zażywać o tej samej godzinie. Czy to może mieć duży wpływ i może jakoś bardzo zaszkodzić terapii?

Pozdrawiam i czekam na info :)

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Posty: 1053
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:49
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: kasia38 » 25 mar 2015, 14:19

wszystko jest ok ;)
wielu z nas przyjmuje te leki razem, tak jak Ty. Pora co do minuty na pewno nie ma znaczenia.
A Azę zawsze zaczyna się brać od małej dawki a potem zwiększa, jeśli białe nie lecą za szybko w dół. Ja miałam ustalone np. 3 tabletki, ale okazało się, że 2 są wystarczające.
Tak, że bierz jak bierzesz i aby szybko nastąpiła poprawa :)
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: atabe » 25 mar 2015, 17:07

crougle, aza zaczyna działać na ful od 3-6 miesięcy/tak było u mojej córki/. Możliwe też , że dawka jest zbyt mala. Ja startowałam od 150 mg / 3 tab./. Dopiero po dłuższym stosowaniu zeszłam na 100 mg /2tab./ Aza musi osiągnąć pewien poziom w organizmie, żeby zadziałać :roll:

crougle
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2015, 13:30
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: crougle » 25 mar 2015, 17:43

Dziękuje wam za informację :) A takie mam jeszcze pytanie co do pentasy, czy dawka się kiedyś zmniejszy jak nastąpi poprawa jakaś i czy zawsze będę musiał ją brać? Jest dosyć droga jak dla mnie, bo nie pracuje. A tak szybko uciekają te tabletki że masakra...

Awatar użytkownika
audrey923
Początkujący ✽✽
Posty: 124
Rejestracja: 16 mar 2014, 13:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3city

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: audrey923 » 25 mar 2015, 18:41

Można tak łączyć, bo sama tak biorę, pentasa 2 g i Aza - 3 tabletki na dobę. Z tego co tłumaczyła mi Pani doktor dawkowanie Azy zależy od wagi pacjenta, jak miałam mniej niż 60 kg to były to 2 tabletki, teraz mam 65 kg i biorę 3, czyli wychodzi, że mniej więcej jedna tabletka na 30 kg masy ciała. Oczywiście to tylko moje, niczym niepoparte wnioski ;)
10.02.2014 - diagnoza CD.
25.05.2014 - perforacja jelita -> resekcja 26 cm jelita cienkiego i wyłonienie ileostomii.
18.02.2015 - odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego.
8.07.2016 - "Brak cech wznowy" :D

2 g Pentasa
100 mg Azathioprine

Źle już było, teraz musi być tylko lepiej.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: Mamcia » 25 mar 2015, 19:07

Poczytaj poradniki i kwartalniki na stronach j-elita.org.pl
A co do pytania to pentasa powinna zostać zredukowana, gdy AZA zacznie działać. Rozumiem z leczenia, że zmiany zapalne są w całym przewodzie/jelicie skoro zastosowano taką terapię.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

crougle
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2015, 13:30
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: crougle » 26 mar 2015, 00:56

Tak właśnie jelito cienkie mam owrzodzone no i przetoka okołoodbytnicza. Dzięki wielkie jeszcze raz :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: Mamcia » 26 mar 2015, 20:45

A przetoka nie kwalifikuje cię do biologii? Bo szczerze to ani pentasa, ani AZA przetok nie leczy, chyba, że jet to lekki przebieg, a przetoka niewielka i jest szansa, że się podgoi.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

crougle
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2015, 13:30
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: crougle » 28 mar 2015, 00:35

Na wycięcie przetoki przeżyłem już 2 operację, rana po przetoce nie goiła mi się wogóle przez 2 lata. Wtedy dopiero skierowano mnie na badania w których zdiagnozowano u mnie chorobę crohna. Od 3 tygodni dopiero mam spokój z raną, także jakoś na pewno zadziałały te leki na mnie. Ale nadal mam dziurkę od przetoki, która znika i się pojawia co jakiś czas. Także może jakoś powoli mi się to zaleczy, no bo czytałem że niby jest taka możliwość? A podobno nie miałem jakiejś strasznej tej przetoki. No i jeszcze dodam że jako tako typowych dla Crohna objawów nie mam, nigdy nie miałem biegunek, nie bolał mnie brzuch itp. Dlatego doznałem szoku jak powiedzieli mi że mam Crohna i do tej pory jeszcze to do mnie nie dotarło, staram się tym nie przejmować i żyć normalnie, chociaż jest trudno naprawdę, bo po braniu tych leków się czuje jakbym był naprawdę chory, jestem okropnie słaby, na nic nie mam ochoty, cały czas tylko bym spał i mam bóle brzucha czasem takie dziwne. Mam nadzieję że nie będę musiał się leczyć biologicznie, bo trochę się tego boje i dość mam już niespodzianek :(

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: Mamcia » 28 mar 2015, 18:51

A jakie masz badania krwi, czy robisz regularne kontrole przy braniu AZA? Ile ważysz??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

crougle
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2015, 13:30
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: crougle » 28 mar 2015, 22:10

Badania krwi mam w porządku, robie co miesiąc. Waże 55kg.

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: chrzanovy » 29 mar 2015, 00:04

mi przetoka zagoila sie samoistnie po jakims czasie, takze potwierdzam możliwe, pentasa 3g, aza 125 mg 72kg
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: Mamcia » 29 mar 2015, 20:25

To wychodzi 1,4 mg na kilogram - czyli mniej niż dawna zalecana - jeśłi to są tabletki po 50 mg.
Leczenie immunosupresyjne tiopurynami (azatiopryna w dawce 2–2,5 mg/kg m.c. lub 6-merkaptopuryna w dawce 1–1,5 mg/kg m.c.) jest zalecane jako podstawowe w terapii podtrzymującej.
chrzanowy samoistnie czy po biologii?? Można też stosować leczenie miejscowe.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: chrzanovy » 29 mar 2015, 21:01

Mamcia pisze:To wychodzi 1,4 mg na kilogram - czyli mniej niż dawna zalecana - jeśłi to są tabletki po 50 mg.
tak łamię jedną 50tke na połowe, morfologia kucała i tak w kocu zostalo obnizone 2 lata temu z 150mg
Mamcia pisze:chrzanowy samoistnie czy po biologii?? Można też stosować leczenie miejscowe.
u mnie po sulfasalazynie i to było dawno
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

crougle
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2015, 13:30
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pentasa i Azatiopryna

Post autor: crougle » 01 kwie 2015, 23:19

Czyli mam rozumieć że po pentasie i azie nie mam co liczyć na zamknięcie przetoki? Co to jest ta Sulfasalazyna?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pentasa”