Czy to może mieć jakiś związek? Asamax, a Pentasa

preparat jest wskazany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Imponderabilia.
Początkujący ✽✽
Posty: 127
Rejestracja: 02 lut 2012, 18:49
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Czy to może mieć jakiś związek? Asamax, a Pentasa

Post autor: Imponderabilia. » 23 lis 2014, 19:05

Chciałabym się doradzić bardziej obeznanych w temacie.

Otóż, wcześniej leczyłam się u chirurga - gdzieś od 2012r brałam Asamax, a obecnie u gastroenterologa w Krakowie i od 31 października biorę Pentase 1g w saszetkach.
Szczerze powiedziawszy, jeśli chodzi typowo o "flaki" i chodzenie do toalety to nie widzę żadnej różnicy.

31 października, dostałam wysokiej temperatury - 39,8 ale nie łączyłam tego ze zmianą leku, bo wzięłam dopiero 1saszetkę Pentasy rano.. (wcześniej, przez 3dni nie brałam żadnych leków przeciwzapalnych) - brzuch mi trochę wtedy spuchł, w sensie blizna jak to zwykle bywa (mam przetokę jelitowo-skórną, w ranie pooperacyjnej) ale na drugi dzień brzuch troche mniej bolał, temperatura opadła. Więc ok - jestem do takich stanów przyzwyczajona.

W dniach 14-17.11.2014r byłam w szpitalu na NMR miednicy, miałam robione badania i CRP o dziwo jak na mój stan wynosiło 1 i byłam w szoku - odkąd choruje nie spadło poniżej 10.

Od wczoraj cierpię strasznie na ból brzucha, pękła mi blizna w miejscu, w którym nigdy się to nie zdarzało i puchnie mi kolejny kawałek blizny - pewnie zaraz pęknie.

I tak siedzę zalana łzami i zastanawiam się, czy to może mieć związek? Ta zmiana Asamaxu na Pentase? Czy bez sensu doszukiwać się tutaj związku? Skoro przy Asamaxie już dawno nie zdarzały mi się "nowe pęknięcia", miałam tylko jedną dziurkę w brzuchu, która była bardziej lub mniej aktywna.

Wybaczcie mi chaotyczną wypowiedź, ale mam doła głębokości Rowu Mariańskiego..

PS. Za tydzień mam się zgłosić do szpitala po wyniki Quanitiferon i p. ANCA i zastanawiam się czy nie poprosić o zmianę leków.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy to może mieć jakiś związek? Asamax, a Pentasa

Post autor: Mamcia » 23 lis 2014, 19:43

Trudno powiedzieć czy zmiana leku była uzasadniona, czy nie, bo nie wiem między jaką częścią jelita a blizną była przetoka. mam nadzieję, że pentasa w dawce 1g to nie jedyne leczenie jakie dostajesz. Chyba, ze opis dotyczy tylko zmiany leczenia, a nie jego całokształtu.
Na przetoki najbardziej skuteczne jest leczenie biologiczne.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Imponderabilia.
Początkujący ✽✽
Posty: 127
Rejestracja: 02 lut 2012, 18:49
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to może mieć jakiś związek? Asamax, a Pentasa

Post autor: Imponderabilia. » 23 lis 2014, 20:29

chodzi mi o ten okres, brania pentasy, bo od tego czasu wszystko sie nasililo... Czy Pentasa może być powodem nasilenia objawów? Biore jeszcze Imuran w dawce dziennej 150mg, Entocort 9mg

Opis MR miednicy:

oprocz tego nacieku zapalnego, który lekarz opisał dość długo jest jeszcze napisane że "w naciek wciągnieta jest ostatnia pętla jelita ciękiego pociągająca kątnice i przemieszczająca się ku górze i przyśrodkowo. ściana jelita pogrubiała, nacieczona w przebiegu schorzenia zasadniczego. Poza opisanym odcinkiem jelita krętego, pogrubienie ściany z silnym wzmocnieniem kontrastowym i odcinkowym zwęzeniem światła, wykazują pętle jelita cienkiego w obrębie miednicy po prawej stronie i pośrodkowo o raz odbytnica i koncowy odcinek esicy. W krezce jelita cienkiego widoczne sa dosc liczne wezly chlonne wielkosci do 10mm"

Coś Mamcia można powiedzieć na ten temat?

Co do leczenia biologicznego, to jestem w trakcie kwalifikacji.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy to może mieć jakiś związek? Asamax, a Pentasa

Post autor: Mamcia » 24 lis 2014, 13:19

To raczej nie zmian na pentasę, tylko efekt zostrzenie, bo obraz jest nieciekawy. Mam nadzieję, że szybko dostaniesz biologię i że pomoże.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Imponderabilia.
Początkujący ✽✽
Posty: 127
Rejestracja: 02 lut 2012, 18:49
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to może mieć jakiś związek? Asamax, a Pentasa

Post autor: Imponderabilia. » 24 lis 2014, 15:38

dziękuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pentasa”