Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

preparat jest wskazany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sate
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 02 paź 2014, 19:16
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Czestochowa

Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: Sate » 02 paź 2014, 20:03

Nie mam Problemów z przełykaniem , nic mnie nie boli . Problemem jest Biegunka i burczenie w brzuchu.
Na kolonoskopi wyszło rozpoznanie „ Inne niezakaźne zapalenie żołądkowo- jelitowe ( K52)
Opis Makroskopowy – Bańka Odbytnicy . Rozpoznanie Histopatologiczne -Zapalenie Mikroskopowe limfocytarne.

Po tym rozpoznaniu lekarz rodzinny zamiast leczenia lub skierowania do gastrologa zafundował mi diete bez przenicy. Katowałem się tą dietą przez miesiąc . Skutek prawie żaden.

Wreszcie poszedłem prywatnie do gastrologa. Dostałem Debertin i Pentase w granulacie. Dość szybko pomogło i miałem pół roku spokoju.

Od dwóch tygodni znowu meczy mnie biegunka a w brzuchu burczy tak że słychać na drugim końcu pokoju.
Do Gastrologa na razie chyba nie ma sensu iść bo i tak na NFZ w przyszłym roku dopiero przyjmie. Lekarz rodzinny pewnie wypisze mi te leki ale mam wątpliwości czy czasem nie przepłacam za tą Pentase.
Może zamiast tego drogiego granulatu wystarczą jakieś tanie tabletki dojelitowe jak Asamax czy Salofalk ?
Jeśli ta sama substancja czynna to po co przepłacać?
Na forum doczytałem się, że Asamax rozpuszcza się gdzieś na końcu przewodu pokarmowego czyli na zapalenie Bańki odbytnicy byłby idealny. Tyle że nie bardzo rozumie to rozpoznanie kolonoskopi . No bo jeśli zapalenie żołądkowo – jelitowe to może jednak Gastrolog nie bez przyczyny przepisał ten Granulat? A akurat innego granulatu z ta sama substancja czynna nigdzie nie znalazłem :(.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2014, 15:06 przez Sate, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: obyty.z.cu » 02 paź 2014, 20:10

tabletki Salofalku też tam się rozpuszczą .
Pytanie tylko czy dla ciebie będą refundowane,nie znam się na cenach nie reundowanych,trzeba by sprawdzić.
http://www.bil.aptek.pl/servlet/pacjent ... LL=5026101

ale -Choroba: mikroskopowe zap. j. = czy tu nie ma refundacji na nie ?
Ostatnio zmieniony 02 paź 2014, 20:15 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Sate
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 02 paź 2014, 19:16
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: Sate » 02 paź 2014, 20:14

Jest, z tego co tutaj widze http://leki-refundowane.com/leki/salofa ... tm?nr=v0cd bedzie kosztował mniej niż obiadek w Mc Donalds :-)

Tylko do końca nie wiem jak jest z tym przedłużonym uwalnianiem, i czy bez problemu można to wymienić.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: Mamcia » 02 paź 2014, 21:26

Możesz spróbować brać i Asamax i Salofalk, bo oba działają w j. grubym. Z tego co piszesz (oszczędnie) zmian w j.cienkim nie stwierdzono. Na pewno potrzebujesz diagnostyki w ośrodku referencyjnym, aby diagnoza była postawiona na podstawie rzetelnej kolonoskopii z licznymi (co najmniej 3 z miejsc nierozmienionych) wycinkami.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Sate
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 02 paź 2014, 19:16
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: Sate » 02 paź 2014, 21:58

A Zapalenie Mikroskopowe limfocytarne to nie jest diagnoza? Przecież to ustojstwo jest i tak nie wyleczalne . Sądzisz że gastrolog bardziej przyłoży sie do kolonoskopii w szpitalu niż prywatnie?

No i kolonoskopia bez narkozy, do tego jeszcze studenci grzebiacy mi w d.... Wrrrr

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: Mamcia » 02 paź 2014, 22:11

To oczywiście jest diagnoza, ale na podstawie tego zamieścileś \
Opis Makroskopowy – Bańka Odbytnicy . Rozpoznanie Histopatologiczne -Zapalenie Mikroskopowe limfocytarne.
Nie wynika, czy zmiany są tylko w odbytnicy. Ile wycinkow zbadał histopatolog i co mu naprawdę wyszło.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Sate
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 02 paź 2014, 19:16
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: Sate » 02 paź 2014, 22:26

Tylko ten jeden , z bańki odbytniczej. Reszta jest chyba ok.

Dokładny opis kolonoskopii :

Badanie w znieczuleniu ogólnym dożylnym z anestazjologiem aparatem Olympus CF Q165l.
Per rectum - bzm. Endoskop założono do kątnicy, a następnie przez nie zmienioną zastawke krętniczo-krętniczą do prawidłowego ileum terminale. W jelicie grubym śluzówka jelita głądka, lśniąca, z prawidłowym rysunkiem naczyniowym. Pobrano hist - pat z bańki odbytniczej. Przygotowanie jelita dobre.

rozpoznanie „ Inne niezakaźne zapalenie żołądkowo- jelitowe ( K52)

Dalej juz tylko zalecenie picia plynow po zabiegu i odebrania wynikow hist pat .

A od Histopatologa jest tylko tyle co napisałęm :

Opis Makroskopowy – Bańka Odbytnicy . Rozpoznanie Histopatologiczne -Zapalenie Mikroskopowe limfocytarne.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: Mamcia » 03 paź 2014, 21:14

Czyli penatasa jest nabijaniem kasy producentowi. Możesz spokojnie zmienić na inną tańszą mesalazynę.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Sate
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 02 paź 2014, 19:16
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: Sate » 03 paź 2014, 21:27

W takim razie zamieniam. Dzięki za rade.

A swoja droga to zaczynam się zastanawiać ile ten gastrolog bierze prowizji od producenta. No bo jakiś musi mieć interes w tym że zamiast 7 zł zostawiam 150 w aptece...
Ostatnio zmieniony 03 paź 2014, 21:31 przez Sate, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: obyty.z.cu » 03 paź 2014, 21:28

Mamcia pisze: Możesz spokojnie zmienić na inną tańszą mesalazynę.
a jeśli to w odbytnicy największy problem,to i może wlewki by się przydały.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Sate
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 02 paź 2014, 19:16
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: Sate » 03 paź 2014, 21:41

Ale po co ?
Jeśli mesalezyna pomaga a tego ustojstwa i tak nie da sie wyleczyć .

I ja sam do konca nie wiem gdzie ten problem jest najwiekszy. W rozpoznaniu było Inne niezakaźne zapalenie żołądkowo- jelitowe.
Burczenie w brzuchu drażni mnie bardziej niż biegunka i raczej nie pochodzi z odbytnicy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: obyty.z.cu » 03 paź 2014, 21:48

Sate pisze:Ale po co ?
Jeśli mesalezyna pomaga
wlewki Salofalku to też mesalazyna,tyle że podana miejscowo,czyli nie obciążając całego organizmu.Podanie tabletek plus wlewki jako uzupełnienie.
Likwidując miejsca zmienione zapalnie zmniejszasz problemy w całym jelicie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Sate
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 02 paź 2014, 19:16
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: Sate » 03 paź 2014, 21:57

Dobrze kombinujesz :-). To co piszesz jak dla mnie jest logiczne. Niestety NFZ myśli inaczej. Przy moim rozpoznani za jedno opakowanie tego leku przyjdzie mi zapłacić 143 zł:( http://leki-refundowane.com/leki/salofalk.htm

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa Granulat, a jakiś rozsądny zamiennik

Post autor: obyty.z.cu » 03 paź 2014, 22:13

Sate pisze:Przy moim rozpoznani za jedno opakowanie tego leku przyjdzie mi zapłacić 143 zł
no tak..przydałaby się recepta na ryczałt :wink:
myślenie nie szkodzi :idea:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pentasa”