pentasa czy to normalne

preparat jest wskazany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ulla2607
Początkujący ✽✽
Posty: 70
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:50
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: ostrołęka

pentasa czy to normalne

Post autor: ulla2607 » 22 gru 2012, 11:45

Kochani córka od 3 dni bierze metryped (albo przestawiłam litery) rano 2*16 mg poczuła sie po nim zaraz pierwszego dnia doskonale krew znikła sluz przespała cała noc do wc chodziła tego dnia moze 3-4 razy .na drugi dzien wieczorem bo dopiero sprowadzono nam pentase wzieła 2 saszetki (ma brac na cu 2*2) mimówi ze poczuła sie gorzej to znaczy w nocy wstawała ze 3 razy poniewaz zbierały sie jej gazy w brzuchu i bolał ja tak ze budził jak posza do łazienki i wiadomo gazy zezły to było dobrze i spała nadal .Pentase brała juz trzy tygodnie temu było to samo wzdecia potem na 2 dni zanim kupilismy druga zabrakło jej leku i nie brała i przez te dni nie miała wzdec i nie chodziła do łazienki w nocy .Mówiła lekarce o tym ale ta sie zdziwiła no ale lek dała nadal .Co o tym myslicie czy to sie unormuje to znaczy organizm sie przyzwyczai czy moze ta pentasa zle jakos działa .Podpowiedzcie cos .Dzieki
ulla

Awatar użytkownika
Chudziakowa
Aktywny ✽✽✽
Posty: 605
Rejestracja: 23 mar 2012, 20:25
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: Chudziakowa » 23 gru 2012, 21:27

na początku brania pentasy też miałam problem ze wzdęciami. dostałam lek 2może 3 razy zażyłam i sie unormowało teraz jest ok. Choć myślę że to nie koniecznie od pentasy. U mnie mogła to być dieta. Pentase raczej dobrze toleruje i nie zauważyłam żeby żle działała. Może ten metryped, ja nigdy nie brałam ale może ktoś bedzie miał z nim doświadczenie
27.02.2012 operacja,usunięte jelito kręte wraz z kątnicą. Od 28.03.12-Remicade

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: maggie0278 » 24 gru 2012, 01:43

ulla2607, tak na prawdę Pentasa nie jest lekiem na CU gdyż rozpuszcza się już od żołądka, dla chorych na CU bardziej wskazany jest na przykład Asamax, który rozpuszcza die w jelicie grubym, gdzie są typoee zmiany dla wrzodziejącego zapal.jelita

W połączeniu z działaniem miejscowym (wlewki z Pentasy lub Salofalku, czopki Salofalk, pianka Budesonid ) daje lepsze efekty.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

ulla2607
Początkujący ✽✽
Posty: 70
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:50
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: ostrołęka

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: ulla2607 » 24 gru 2012, 13:33

Ja to wiem ze pentasa to nie lek na cu oczywiscie z waszych opini nie wiem czemu lekarka tak zdecydowała ze dała jej maxymalna dawke pentasy moze mysli ,,wie,, ze jest lepsza niz asamax albo sama nie wiem co niby tak powiedziała ze ma najmniej skutków ubocznych i jest najnowoczesniejsza amoze dlatego ze córka ma zmiany w okolicy wyrostka no przeciez nie bede jej uczyc bo głupio .Metryped raczej nie był powodem bo jak go btała przez dwa dni bez pentasy to było dobrze .Ale wiecie co nastepnego dnia kolacje zjadła tak koło 17 i potem nic i mówi ze cała noc przespała moze poprostu nie moze pozno jesc .Co do diety i je wszystko nawet wczorj bigos i nie odchorowała nie wiem tylko czy powinna .Co do wlewek to tak jak do pentasy głupio mi pouczac lekarza tymbardziej ze córka wchodzi do niego sama i bardzo sobie kontakt z lekarka chwali .Ma tylko straszne wachania nastroju czasami kreci sie jej w głowie czuje sie czsami słaba ale po chwili jej przechodzi moze bedzie lepiej leki bierze dopiero tydzien pewnie trzeba czasu na poprawe
ulla

Awatar użytkownika
Tinka
Początkujący ✽✽
Posty: 76
Rejestracja: 15 lis 2012, 20:59
Choroba: CU
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: Tinka » 28 gru 2012, 18:11

Ulla2607 a Twoja córka ma zapalenie tylko w okolicy wyrostka?? Pytam bo ja też mam zapalenie w górnej cz.jelita - kątnica też objęta. lekarz każe mi brać asamax500 ale tak się właśnie zastanawiam czy może właśnie bardziej ta pentasa byłaby skuteczniejsza? jelito wygląda(i na badaniu histp.) na CU... tylko że ja nie mam objętego zapaleniem dolnego odcinka jelita....co jest charakterystyczne ponoć dla CU
Tinka

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: Alis » 28 gru 2012, 19:09

Tu na forum sporo o tym dyskutowali. Mi też lakarka powiedziała, że pentasa to lek z górnej półki, najlepsza mesalazyna. Ale ogólnie to jest tak, że nie każdemu dany lek służy. Dlatego koleżanka mojej mamy na cu bierze salofalk, bo asamax i sulfe źle tolerowała. Co do tych wzdęć, to mnie też męczą, w moim przypadku to nie od pentasy. A twojej córce , skoro skarży się na wzdęcia to pewnie lekarz zaproponuje antybiotyk, który teoretycznie powinien na wzdęcia pomóc, no chyba że przejdzie.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

ulla2607
Początkujący ✽✽
Posty: 70
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:50
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: ostrołęka

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: ulla2607 » 28 gru 2012, 19:22

Do Tinki i Alis

Moja córka ma zapalenie w okolicy wyrostka i dalej to znaczy z przewa az do zstepnicy esicy i odbytnicy .Ale tak naprawde to ja nie bardzo rozumiem te wyniki bo w hitopacie wyszło ze cu to znaczy ma zapalenie tak w skrócie napisze ,,kryptowe i okolokryptowe,, a to jest podobno charakterystyczne dla cu .Co do Pentasy to mam wrazenie ze chyba po tygodniu brania jej razem z metrypedem czy podobna nazwa to chyba juz organizm sie przyzwyczaił albo jak teraz mysle to wzdecia nie były od pentasy tylko od duzego stanu zapalnego i steryd go zwalczył i teraz nie ma wzdec.Wyobrazcie sobie ze w swieta po tygodniu brania leków takich jak napisalłam jadła wszystko co zakazane sledxzie w occie barszcz tez z octem bigos surówki ciasta i nic zero pogorzenia zero wzdec oczywiscie sie ciesze z tego tylko jak to sie a do tego ze niby nie mozna ze dieta moze wiecie
ulla

Awatar użytkownika
Tinka
Początkujący ✽✽
Posty: 76
Rejestracja: 15 lis 2012, 20:59
Choroba: CU
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: Tinka » 28 gru 2012, 19:42

z tą dieta to indywidualna sprawa...na każdego "działa" co innego, może leki działają i dlatego nie pogoniło po światecznym jedzonku. U mnie jest tak że mogę zjeść wszystko i mnie nie rusza... oczywiście kieruję się rozsądkiem i staram się eliminować to co przy chorobie jelit może szkodzić (pestki, ostre dania, jakieś przetworzone sosy itd)
Tinka

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: Alis » 28 gru 2012, 19:52

Ja dwa lata temu czułam sie świetnie, brałam sulfasalazyne i też podejrzewali cu, jadłam wszystko. Rok temu troszke spróbowałam i już biegunka, w tym roku w wigilie ze szpitala wyszłam, także róznie to bywa w tej chorobie. Jak córka dobrze się czuje to niech je na zdrowie. Jak zachorowałam, to wzdęcia mnie w nocy budziły też, ale mineło z czasem, jelito się zaleczyło, bo miałam coś jakby krótką remisje.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Tinka
Początkujący ✽✽
Posty: 76
Rejestracja: 15 lis 2012, 20:59
Choroba: CU
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: Tinka » 28 gru 2012, 20:03

a to pocieszyłaś Alis...heh... a jak się obecnie czujesz? co stawia Cię na nogi?

[ Dodano: 28-12-2012 ]
i napisz w jaki sposób bada się czy w jelicie cienkim też jest zapalenie
Tinka

ulla2607
Początkujący ✽✽
Posty: 70
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:50
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: ostrołęka

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: ulla2607 » 28 gru 2012, 20:12

aja mm pytanie do Alis oczywiscie z góry mówie ze sie nie znam na tych chorobach wogóle ale jak czytam twoje posty i to ze teraz biezesz pentase i nolpaze i no pe to tak mysle jak masz zapalenie jelit ai yersyie to czemyu na ta wredna bakterie nie ali ci antybiotyku a na zapalenie chociazby sterydu niewielkiej dawki tak zeby ,,zbic ,, zapalenie a potem zeby leczyc sama pentasa ?ja ie nie znam ale tak sobie mysle niektórzy lekarze maja taka metode ze nawet mały sta zapalny lecza sterydem ,,taka terapia szokowa,, a potem juz tylko dawki podtrzymujace łagodniejszych leków .Jak napisałam bzdury i przepraszam i prosze o poprawienie mnie
ulla

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: Mamcia » 28 gru 2012, 20:14

Szczerze to nie słyszałam o CU ograniczonym do kątnicy. Taki obraz może być po leczeniu, gdy dalsze odcinki się wygoją. Co do hist-patu to nie zawsze wychodzą cechy typowe dla Crohna np ziarnina, czy zajęcie głębszych warstwa ściany.
Nie jest prawdą, że Pentasa jest lekiem nowocześniejszym. Ma inną formule podania i jako jedyna działa powyżej okolicy krętniczo-kątniczej. Informacje o jej wyższości pochodzą od przedstawicieli handlowych, a nie z EBM.
Reakcja na lek jest sprawą indywidualną.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ulla2607
Początkujący ✽✽
Posty: 70
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:50
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: ostrołęka

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: ulla2607 » 28 gru 2012, 20:23

I jeszcze jedno napisałas Alis ze podejzewali u Ciebie cu a teraz masz diagnoze ze to cron tak myle sobie czy u mojej córki tez ie moze zrobic cron ? lekarka powiedziała ze to jest napewno cu bo zmiany makroskopowe i mikroskopowe sa typowe dla cu. nie zrobili jej tych przeciwciał o których czytałam ze sa typowe dla pozczególnej choroby np dla cu i ciagle mam nadzieje e to nie to a jesli to łagodne i jak u niektórych ale chyba u zdecydowanej wiekszosci w łagodnej formie .Na pocieszenie polecam post pewnej dziewczyny ,,Natalia mini,, tez miała pewna diagnoze ze to cu ale jak przeczytałam to co napiała to wiem ze wszystko jest mozliwe .Ja sie modle to pomaga .
ulla

Awatar użytkownika
Tinka
Początkujący ✽✽
Posty: 76
Rejestracja: 15 lis 2012, 20:59
Choroba: CU
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: Tinka » 28 gru 2012, 20:38

Mamcia pytałam swojego lekarza dlaczego po kolonoskopii "wizualnie"-wzj a w opisie badania histop. obraz przemawia za wzj kiedy to górny odcinek jelita a piszą wszędzie że zawsze zajety jest dolny..... powiedział żeby tym się nie sugerować bo informacje na ten temat są przedawnione i opierają się na starych tezach. nie powiem żeby mnie przekonał :smutny: a to niby jeden z naj specjalistów w mieście. czy CD jest "gorsze"? jakoś się bardziej boję CD...
Tinka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: pentasa czy to normalne

Post autor: Mamcia » 28 gru 2012, 21:05

Ulcerative colitis (UC) is a chronic inflammatory condition causing continuous mucosal inflammation of the colon without granulomas on biopsy, affecting the rectum and a variable extent of the colon in continuity, which is characterised by a relapsing and remitting course.16
Cytat z Second European evidence-based Consensus on the diagnosis and management of ulcerative colitis: Definitions and diagnosis z 2012 roku. Widać twój lekarz posiada wiedzę , która wykracza poza te ustaloną przez najwybitniejszych europejskich specjalistów.
Jestem wdzięczna za takie cytaty, bo zmuszają mnie do dalszej nauki.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pentasa”