Pentasa czy sulfa ?

preparat jest wskazany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ela B
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2006, 19:51
Choroba: CU
Lokalizacja: żywiec

Pentasa czy sulfa ?

Post autor: Ela B » 09 maja 2006, 20:27

Cześć od niedawna choruje na cu brałam pentase w czopkach i czułam się bardzo dobrze nie wiem czy można ją brać ciągle czy dla podtrzymania trzeba brać koniecznie coś w tabletkach.Ja brałam sulfe en i salazopiryn en ale tak żle się czuje po nich że odstawiłam [bóle głowy osłabienie poty]czy powinnam to znosić czy może zmienić na pentase w tabletkach .prosze o odpowiedz!

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
Posty: 959
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:09
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: aleksandra12 » 09 maja 2006, 21:41

Pentasa w czopkach to co innego niż w tabletkach. Ta tabletkowa jest polecana na Crohna, bo uwalnia się na całej długości jelit, podczas, gdy CU zaczyna ataki od końca niejako. Wszystkie zmiany leków musisz konsultować i tak z lekarzem, jeśli będzie Ci zalecał tabletki, może zaleci Ci np. Salofalk? Powiedz mu o swoich złych reakcjach na Sulfę, koniecznie.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: ranka » 09 maja 2006, 22:22

Pentasa to mesalazyna ale pewnie to wiesz.tak wiec mesalazyne w NZJ bierze sie ciagle i doustnie i zalezy od lokalizacji-moze byc doodbytniczo a nawet we wlewkach.bralas pentase tylko dododbytniczo wiec podejrzewam ze CU jest tylko w odbytnicy ewentualnie poszlo na esice ale nie moge byc pewna.Mesalazyne bierze sie i w formie doustnej w dawce zaleznej od ciezkosci choroby,i byc moze doodbytniczo.
Mesalazyna zawiera kwas 5 aminosalicylowy ktory jak udowodniono zmniejsza znacznie ryzyko wystapienia raka no i przede wszystkim!!zalecza nasza chorobe.
Jesli chodzi o branie odustnych srodkow takich jak mesalazyna czy sulfasalazyna,to wszystko zalezy od tego jak daleko posunela ci sie choroba<wynik kolonoskopii>.Poza tym,jesli masz bole glowy czy tez jak piszesz poty to nalezy odstawic i przejsc na mesalazyne gdyz czesto u pacjentow przy braniu sulfasalazyny sa skutki uboczne.
pozdrawiam....nie wiem czy troche nie namieszalam :mrgreen:
Obrazek

Ela B
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2006, 19:51
Choroba: CU
Lokalizacja: żywiec

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: Ela B » 10 maja 2006, 15:15

Bardzo dziękuje za odpowiedzi.Moje rozpoznanie to krwotoczne zapalenie jelita grubego nie wykluczające cu , zajęta esica i odbytnica. Po odstawieniu sulfy wszystkie objawy ustąpiły w ciągu doby.Czy salofalk to sufasalazyna czy mesalazyna?

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
Posty: 959
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:09
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: aleksandra12 » 10 maja 2006, 15:50

Salofalk - mesalazyna. Poczytaj o lekach na stronie J-elity
Pozdrawiam, Aleksandra

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: ranka » 10 maja 2006, 19:12

jesli zajeta jest odbytnica i esica bardzo dobrym rozwiazaniem sa wlewki ale mysle ze doustnie tez cos by musialao byc.salofalk to mesalazyna-owszem.pozdrawiam :wink:
Obrazek

Ela B
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2006, 19:51
Choroba: CU
Lokalizacja: żywiec

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: Ela B » 10 maja 2006, 21:40

pentasa w czopkach mi pomagała niewiem dlaczego lekarz kazał mi ją odstawić i brać sufalazyne w tabletkach 4x1.dzięki za wszystkie informacje fajnie jest mieć kogo zapytać jak ma się wątpliwości co do lecznia.pozdrawiam!

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: ranka » 10 maja 2006, 23:56

a to dziwne,poniewaz ja mam zmiany w odbytnicy i biore Pentase w czopkach gdyz wiadomo :mrgreen:
ale ponadto biore tez doustnie mesalazyne z dobrym skutkiem..przynajmniej subiektywnym,obiektywnym tez bo nic nie mam na dalszym odcinku jelita :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
rudzia
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 12 maja 2006, 23:05
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: rudzia » 19 maja 2006, 23:10

witam wszystkich!
to mój pierwszy wpis.Bardzo się cieszę,że znalazłam WAS-dla mnie to ogromne wsparcie praktyczne i duchowe :P Choruję od 6 lat i przez ten okres brałam tylko pentase czopki (po porodzie gdy lekarz powiedział,że podczas karmienia lepiej odstawić całkiem leki -dzisiaj wiem ,że było to niepotrzebne- co skończyło się tym ze nasiliły się objawy choroby ,przez 2 tygodnie również wlewki).Dodam ,że przy rozpoznaniu miałam CU tylko w odbycie. 2 miesiące temy nagle ,po raz pierwszy choroba się zaostrzyła (do tej pory przy ciągłym braniu leków nie miałam żadnych objawów-czułam się całkiem zdrowa )Było to dla mnie szokiem,15 do 20 razy dziennie do toalety,ból ,utrata wagi,osłabienie organizmu -nigdy wcześniej czegoś takiego nie miałam.Na szczęście mam to już za sobą i powoli wracam do normalności.Pentasa czopki oczywiście przy zaostrzeniu przestała działać i moja pani doktor kazała mi ją odstawić.Oprócz innych lekarstw i antybiotyku brałam przez cały czas sulfasalazin EN.Ponieważ tak dobrze było mi z pentasa wcześniej chciałam ją teraz zacząć brać ponownie ale lekarz powiedział,że czopki i wlewki działają tylko do 30 cm i skoro nie pomagały przy zaostrzeniu to musimy sprawdzić ile jelita mam chorego teraz.Rektroskopia wykazała,że obecnie do 50 cm jest zajętego chorobą.Zostaję więc przy tabletkach.Na razie biorę 3x dziennie 2 tabl. i dobrze je toleruję.Zobaczymy jak będzie dalej.Moja rada-nie decyduj sama,konsultuj wszystkie zmiany leków ze swoim lekarzem.Oprócz tego,że sama mogłam opowiedzieć moją historię(co mi też pomogło) mam nadzieję ,że pomogłam i tobie.Pozdrawiam

eli72
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 09 cze 2006, 16:30
Choroba: CD
Lokalizacja: Lublin

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: eli72 » 13 cze 2006, 19:10

Witajcie,
ja mam CD, ileostomię na stałe i dla mnie Pentasa to jedyne wyjście, biorę ją w tabletkach ale niestety jedynym minusem jest jej cena 1 op. 100 tabl. w dawce 500 mg kosztuje ok. 120 zł jednak czego sie nie robi dla zdrowia. Kiedyś dawno temu próbowałam brać Salofalk ale niestety pogorszyło mi się i jak tylko finanse mi sie poprawiły to wrócilam do Pentasy i będe ją polecać wszystkim z CD.
Na samym początku mojej choroby zapisano mi Sulfasalazin ale bardzo źle go tolerowałam i zamienił mi lekarz na Salofalk ale jak już pisałam też mi nie odpowiadał i tak już od 4 lat biorę Pentasę.
Jednak wszystkie te zmiany leków były pod kontrolą lekarzy tak więc mów o wszystkim swojemu lekarzowi i to on powinien zmienić ci leczenie.
Pozdrowionka :grin:
eli

Mróweczka
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 15 lip 2006, 17:51
Choroba: CD
Lokalizacja: Bolków
Kontakt:

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: Mróweczka » 16 lip 2006, 12:10

he he Pentasa jednak dobra jest:) a co do ceny fakt duża ale polecam młodym uczestnikom forum staranie się o zasiłki pielęgnacyjne ja dostaje go od dwóch lat a ostatnio otrzymałam go poraz trzeci:) i to może niezbyt duże pieniądze ale zawsze coś:) te 140 zł zawsze jakaś pomoc:)
Pozdrawiam Mróweczka

katelka
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 17 sty 2010, 15:22
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: wrocław

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: katelka » 17 lut 2010, 23:26

Nie stosowalam akurat ani jednego ani drugiegi, poniewaz od 2 lat lecze sie na CU Asamaxem i na szczescie poza krotkimi przerwami stosuje ten lek w trybie ciaglym i jestem zachwycona efektami.

easy
Początkujący ✽✽
Posty: 128
Rejestracja: 20 paź 2009, 00:12
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Luboń

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: easy » 23 kwie 2010, 01:48

czyli od zawsze stosowałaś tylko asamax?

darus25
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2015, 18:48
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Ożarów

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: darus25 » 05 paź 2015, 19:01

Biorę pentase i mam taki problem że pierwszą dawkę wkladam rano a drugą wieczorem.Ale tą pierwszą jak aplikuje o 13 to do godz. 20 przed drugą dawka wyciągam prawie nic nie wchlonietą.Nie wiem czy tak ma być czy coś źle robię.Czy tylko trochę się wchłania ta pentasa w czopkach.Robię wszystko jak w instrukcji.Blagam pomozcie!
darus

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pentasa czy sulfa ?

Post autor: obyty.z.cu » 05 paź 2015, 20:04

darus25 pisze:aplikuje o 13 to do godz. 20 przed drugą dawka wyciągam prawie nic nie wchlonietą
szczerze powiedziawszy to nie rozumiem,jak to wyciągasz ?
czopek ?
Czopki rozpuszczają sie w jelicie ,uwalniają się i pozostaje ..słuzowata maź.Po godzinie to śladu nie ma.
Może za płytko ?
Czopki Pentasy są kłopotliwe w aplikacji,lepsze są czopki Salofalku,też 1 g ,a zupełnie inny kształt który sam się wślizguje .Aplikacja przyjazna.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pentasa”