Tofacitinib (Xeljanz)

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jarek
Debiutant ✽
Posty: 17
Rejestracja: 14 lut 2004, 19:27
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Bydgoszcz

Tofacitinib (Xeljanz)

Post autor: Jarek » 11 gru 2014, 21:03

Otrzymałem propozycję wzięcia udziału w badaniu nad lekiem o nazwie tofacitinib (zwanym również cytrynianem tofacitinibu lub CP-690,550). Jeszcze się nie zakwalifikowałem bo wizyta przesiewowa dopiero przede mną.
Tofacitinib blokuje działanie grupy enzymów (kinaz Janusowych), które stanowią rodzaj furtki do komórek układu immunologicznego. Przypuszcza się, że zablokowanie działania tych enzymów spowoduje zmniejszenie wydzielania przez komórki układu immunologicznego związków chemicznych, które uważa się za przyczynę zapalenia jelita w CU.
Lek ten jest zarejestrowany w USA do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, natomiast Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), dwukrotnie w 2013 r odmówił pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na obszarze UE tego leku (pod nazwą Xeljanz) przeznaczonego do leczenia RZS.
Jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe informacje w sprawie tego leku lub samego badania to proszę podzielcie się nimi. Będę bardzo wdzięczny.

Przemek H.
Debiutant ✽
Posty: 24
Rejestracja: 03 mar 2015, 20:52
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Tofacitinib (Xeljanz)

Post autor: Przemek H. » 04 mar 2015, 22:06

Pewnie chodzi o badanie o akronimie OCTAVE.
Nie ma wiele informacji na jego temat - tylko projekt i cele: tutaj i tutaj.

Lek ma akronim CP-690,550 lub CP-690550 - po tym akronimie więcej informacji znajdziesz w necie.

Powody braku zarejestrowania tego leku w Europie podane są .tutaj

ph

medex
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:06
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tofacitinib (Xeljanz)

Post autor: medex » 30 mar 2015, 09:53

Przemek H. pisze:Pewnie chodzi o badanie o akronimie OCTAVE.
Nie ma wiele informacji na jego temat - tylko projekt i cele: tutaj i tutaj.

Lek ma akronim CP-690,550 lub CP-690550 - po tym akronimie więcej informacji znajdziesz w necie.

Powody braku zarejestrowania tego leku w Europie podane są .tutaj

ph
Lek nie został zarejestrowany dla leczenia RZS natomiast cały czas trwają badania nad jego skutecznością w leczeniu CU (3 faza).

Mogę powiedzieć że wydaje się być skuteczny - jeszcze nie wiem jaką dawkę otrzymuję (kończę na początku kwietnia fazę "podwójnej ślepej próby") ale następuje wyraźna poprawa bez skutków ubocznych takich jakie są przy sterydach czy konwencjonalnych lekach immunosupresyjnych.

medex
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:06
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Tofacitinib

Post autor: medex » 30 mar 2015, 09:54

Przemek H. pisze:Pewnie chodzi o badanie o akronimie OCTAVE.
Nie ma wiele informacji na jego temat - tylko projekt i cele: tutaj i tutaj.

Lek ma akronim CP-690,550 lub CP-690550 - po tym akronimie więcej informacji znajdziesz w necie.

Powody braku zarejestrowania tego leku w Europie podane są .tutaj

ph
Lek nie został zarejestrowany dla leczenia RZS natomiast cały czas trwają badania nad jego skutecznością w leczeniu CU (3 faza).

Mogę powiedzieć że wydaje się być skuteczny - jeszcze nie wiem jaką dawkę otrzymuję (kończę na początku kwietnia fazę "podwójnej ślepej próby") ale następuje wyraźna poprawa bez skutków ubocznych takich jakie są przy sterydach czy konwencjonalnych lekach immunosupresyjnych.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tofacitinib (Xeljanz)

Post autor: Mamcia » 30 mar 2015, 21:34

medex to jesteś w badaniu i nie wiesz czego to badanie dotyczy. Takie info muszą być w informacji dla pacjenta.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

medex
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:06
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Tofacitinib

Post autor: medex » 13 kwie 2015, 15:15

Mamcia pisze:medex to jesteś w badaniu i nie wiesz czego to badanie dotyczy. Takie info muszą być w informacji dla pacjenta.
Oczywiście że takie info jest. Badanie dotyczy leku Tofacitinib. Natomiast zwróć uwagę na to co napisałem "metoda podwójnej ślepej próby" jest to procedura prowadzenia takich programów badawczych. Przez pewien okres czasu ani ja ani zespół badawczy w szpitalu nie wie jaką dawkę leku mi podaje - ma to zapobiec ewentualnej próbie fałszowania wyników.

Nie wiem jaką dawkę dostaję ale ostatnie badanie endoskopowe wykazało praktycznie zdrowy obraz jelita - po raz pierwszy od trwającego 3 lata zaostrzenia.

Podpisując zgodę na udział w badaniu zostałem wyraźnie poinformowany o całej procedurze, że mogę dostać lek ale mogę też dostać placebo przez pierwsze 8 tygodni trwania badania.

Obecnie jestem na etapie oczekiwania czy przyjmą mnie do badania podtrzymującego trwającego rok czy też wejdę do tzw. protokołu otwartego gdzie zespół badawczy otrzyma informację jaką dawkę leku otrzymywałem.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tofacitinib (Xeljanz)

Post autor: Mamcia » 13 kwie 2015, 21:13

Mnie raczej chodziło o to jakiego leku dotyczą badania, a nie jaką dawkę który pacjent otrzymuje. Może być i zerowa - czyli placebo. O badaniach klinicznych,sposobie ich prowadzenia pisałam wielokrotnie. A czasem czegoś nie doczytam - jeśli tak przepraszam.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

medex
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:06
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tofacitinib (Xeljanz)

Post autor: medex » 14 kwie 2015, 08:34

Mamcia pisze:Mnie raczej chodziło o to jakiego leku dotyczą badania, a nie jaką dawkę który pacjent otrzymuje. Może być i zerowa - czyli placebo. O badaniach klinicznych,sposobie ich prowadzenia pisałam wielokrotnie. A czasem czegoś nie doczytam - jeśli tak przepraszam.
Badanie dotyczy tofacitinib który co prawda nie został zarejestrowany do leczenia RZS ale są badania w leczeniu CU takie właśnie jak opisany tutaj program.

Mnie w każdym razie ten lek pozwolił na odstawienie sterydów przy braku skutków ubocznych. Załapałem się także do badania podtrzymującego i nadal nie będę znał dawki ale to mnie nawet nie interesuje gdyż bardzo się cieszę że wreszcie po kilku latach zaostrzenia mogę normalnie żyć :-)

Marchewkowe_pole
Debiutant ✽
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2013, 10:10
Choroba: CD
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Suwałki

Re: Tofacitinib (Xeljanz)

Post autor: Marchewkowe_pole » 01 paź 2015, 22:48

I jak wyniki? Podbijam temat coś juz więcej wiadomo?
"Jeśli wierzysz w cuda - musisz wierzyć, że się uda!!"

Mikołaj, 56cm. 4470g. 10/10 - 11.08.2016 urodzony przez cc.

Salofalk 2x1 AZA 2x1, metronidazol 3x1
11 lat walki z Crohnem, leczenie biologiczne w 2010 i 2012, przebyta operacja w 2009, przetoki okołoodbytnicze2011/ 2012, obecnie zaostrzenie po cc.

Bitwę wygrałam wojna trwa! SPARTA!!!
FU*CK OF CROHN!!

medex
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:06
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tofacitinib (Xeljanz)

Post autor: medex » 04 paź 2015, 14:33

Wyniki obiecujące, odstawione sterydy. Co prawda turbokozakiem jeszcze nie jestem bo muszę uważać na to co jem (nabiał wykluczony) jednakże to nic w porównaniu z koniecznością faszerowania się encortonem. 1-3 wypróżnień na dobę, brak krwi - jest dobrze ;)

Salofalk 4x2
Totacitinib 2x2

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Xeljanz - tofacitinib

Post autor: mari » 25 sie 2020, 22:27

Proszę napiszcie jeżeli są osoby leczone, lub brały udział w badaniach klinicznych leku Xeljanz ,dziś doczytałam że jest refundowany w CU,trafiłam na dość obszerną ulotkę ,wynika z niej że nie jest to lek biologiczny ,ale też nie doczytałam wprost jaki to jest lek, wspomniano o skuteczności leczenia ,oraz o działaniu ubocznym,dlatego proszę o info osoby które mają wiedzę opartą nie na ulotce ,ale jeżeli stosowały to z jakim skutkiem.poniżej wklejam fg.

Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/lista-lekow-ref ... -r-1000228

choroby o podłożu autoimmunologicznym
"..... tofacytynib (Xeljanz) to trzecia opcja terapeutyczna we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, a pierwsza w formie doustnej. "Jest to również pierwsza niebiologiczna terapia w programie"
Ostatnio zmieniony 27 sie 2020, 10:16 przez Noelia, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam nazwę preparatu w tytule + dopisałam nazwę leku

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Xeljanz - tofacitinib

Post autor: Noelia » 27 sie 2020, 10:25

Połączyłam wątki.
mari pisze:
25 sie 2020, 22:27
wynika z niej że nie jest to lek biologiczny ,ale też nie doczytałam wprost jaki to jest lek
Poczytaj tutaj: https://jelito.net/leczenie/Tofacitinib + poniższa ciekawostka :)
A o tej refundacji pisaliśmy na naszym Fb - ten post + komentarze osoby, która przyjmowała ten lek: https://www.facebook.com/jelito.net/pos ... 4057766116
Załączniki
ciekawostka JAK.jpg
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: Tofacitinib (Xeljanz)

Post autor: mari » 27 sie 2020, 22:08

Dzięki Noelia jak zawsze jesteś nieoceniona,pozdrawiam

medex
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:06
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Xeljanz - tofacitinib

Post autor: medex » 06 wrz 2020, 13:37

Witam, czy wiadomo coś więcej na temat warunków refundacji ? Przyjmowałem ten lek przez 5 lat w badaniu klinicznym i to było piękne 5 lat remisji. Badanie niestety się skończyło w związku z tym że lek został zarejestrowany oraz przez epidemię Covid-19. Z tego co wiem miesięczna kuracja jest bardzo droga, zastanawiam się zatem jakie warunki trzeba spełnić aby załapać się na leczenie refundowane ?

Noelia pisze:
27 sie 2020, 10:25
Połączyłam wątki.
mari pisze:
25 sie 2020, 22:27
wynika z niej że nie jest to lek biologiczny ,ale też nie doczytałam wprost jaki to jest lek
Poczytaj tutaj: https://jelito.net/leczenie/Tofacitinib + poniższa ciekawostka :)
A o tej refundacji pisaliśmy na naszym Fb - ten post + komentarze osoby, która przyjmowała ten lek: https://www.facebook.com/jelito.net/pos ... 4057766116

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: Tofacitinib (Xeljanz)

Post autor: mari » 06 wrz 2020, 15:39

gdzieś znalazłam informację że warunkiem jest brak skutecznej reakcji na steryd,nieskuteczna imunosupresja ,przeciwskazania do biologii .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki w Fazie Badań Klinicznych”