Leczenie biologiczne

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alishia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 728
Rejestracja: 12 sty 2007, 19:34
Choroba: CD
województwo: opolskie
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Leczenie biologiczne

Post autor: Alishia » 26 wrz 2014, 14:23

Witam,
zastanawiam się nad leczeniem biologicznym.Kompletnie nie mam pojęcia jak to wygląda.
Zastanawia mnie tylko jedno-ile trwa takie leczenie?Pewnie to sprawa indywidualna,ale ciekawa jestem ile mniej więcej zajmuje to czasu i co jaki czas trzeba zgłaszać się po kolejne dawki?
Wyczytałam,że nie można podczas zajść w ciążę i trochę mnie to przeraża,bo około maja planowałam właśnie zajść w ciążę.Mam już 30 lat...zegar tyka;)Kiedy jak nie teraz.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: Mamcia » 26 wrz 2014, 14:53

Alishia o leczeniu biologicznym są napisane tony i na forum i w2 naszych kwartalnikach. Jest program leczenia finansowany w ramach programów lekowych, który trwa rok i warunkiem zakwalifikowania do niego jest zobowiązanie do skutecznej antykoncepcji.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Alishia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 728
Rejestracja: 12 sty 2007, 19:34
Choroba: CD
województwo: opolskie
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: Alishia » 27 wrz 2014, 11:47

Aha,okej,przepraszam:) Tylko czytam,roluje i nie mogę ogarnąć.Dzięki.
Czyli ciąża odpada.Niedobrze.

[ Dodano: 27-09-2014 ]
Aha,tak przy okazji (nie krzyczcie).Czy i jak można zaprenumerować Wasze/nasze pismo?

[ Dodano: 27-09-2014 ]
Okej,przejrzałam kwartalnik,ale nie znalazłam nic w nowościach.mam tylko jedną prośbę...mógłby ktoś dać linka do tego całego regulaminu by się starać o takie leczenie?
dziś będę miała info z pierwszej ręki,bo tata będzie rozmawiał z panią doktor,która się tym zajmuje,ale wolałabym ten wykaz co trzeba "mieć" mieć na piśmie:)

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Posty: 622
Rejestracja: 13 maja 2014, 19:50
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: kaskaaa1502 » 27 wrz 2014, 12:34

Mamcia, dziwne jest to co piszesz, bo gdy mnie kwalifikowali do biologii nikt ani slowem nie wspomnial o antykoncepcji. sama z siebie chcialam zaczac sie zabezpieczac gdzies w polowie kuracji i moj lekarz prowadzacy bardzo sie zdziwil gdy zapytalam czy i jaka moge stosowac. twierdzil ze w szpitalu powinni mnie poinformowac zeby sie zabezpieczac ale nikt mnie o tym nie poinformowal.
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: Mamcia » 27 wrz 2014, 19:14

Tu jest wszystko http://onkologia-online.pl/upload/obwie ... b/b.32.pdf
Kobiety w wieku rozrodczym muszą wyrazić zgodę na świadomą kontrolę urodzeń w okresie do 6 miesięcy po zastosowaniu ostatniej dawki infliksymabu
Dziwne, że lekarz nie poinformował. Natomiast wg mojej wiedzy u dzieci, które urodziły się z matek otrzymujących leki anty TNF nie stwierdzono anomalii rozwojowych. Streszczenie najnowszej metaanalizy poniżej.
Abstract

Introduction: Infliximab has been approved for the treatment of patients with inflammatory bowel diseases (IBD). However, data regarding its safety during pregnancy and breastfeeding are scarce. Areas covered: Relevant papers sourced from bibliographical searches (MEDLINE) up to June 2014 are reviewed. Infliximab, as adalimumab, crosses the placenta from the end of the second trimester. The use of anti-TNF agents after the second trimester leads to intrauterine exposure. Although infliximab during pregnancy in IBD patients seems to be safe in the short-term, there are concerns about the consequences of the early exposition with this drug for the development of the newborn immune system. Accordingly, it has recently been suggested that anti-TNF drugs should be stopped during, at least, the second trimester, when the mother is in remission; this approach seems to be safe for the mother and minimizes fetal exposition to the drug. Infliximab has been detected in breast milk in miniscule amounts. Case reports do not suggest toxicity; however, the effects of exposure on the neonate merit further investigation. Expert opinion: Infliximab appears to be safe for the mother with IBD and the newborn, at least in the short-term. Infliximab is transferred in breast milk; although its toxicity is unlikely, it cannot be discounted without further long-term data.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Posty: 622
Rejestracja: 13 maja 2014, 19:50
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: kaskaaa1502 » 27 wrz 2014, 20:00

Mamcia, dzieki. mialam po konsultacji z ginekologiem odstawic tabletki w najblizszym czasie ale jeszcze sie wstrzymam w takim razie. i dla mnie tez to dziwne ze nikt mnie o tym nie poinformowal... moze przeoczyli albo wychodzili z zalozenia ze zyje w celibacie :)
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Awatar użytkownika
makika83
Początkujący ✽✽
Posty: 309
Rejestracja: 26 sie 2008, 15:35
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Świecie
Kontakt:

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: makika83 » 06 paź 2014, 11:49

Ja na każdym spotkaniu poprzedzającym biologię (czekam w tej chwili na decyzję Pfizera) słyszałam pytanie: czy planuję kolejną ciążę. Dziwię się więc, że jakiś lekarz to pominął.

z tym, że ja nie korzystam z antykoncepcji hormonalnej, bo nie mogę; pozostaje mi tzw. mechaniczna, czyli gumki. A! dodatkowo przy każdej wizycie przed i w trakcie leczenia są badania krwi na ew. ciążę.
dla każdego życie ma co innego

Asamax 3x 1000mg

daniel88
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2013, 19:34
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: daniel88 » 11 paź 2014, 17:33

makika83, Witam, mam pytanko jaki lek biologiczny podają Ci na CU? Bo ja też mam CU i jakoś zawsze dostawałem informację, że w Polsce nie ma refundowanego leczenia biologicznego, które mógłbym otrzymywać. Za informację byłbym z góry wdzięczny.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: Mamcia » 11 paź 2014, 19:57

progaram jest na 3 dawki ratujące przed kolektomią - czyli jakby go nie było. Osoby z CU, które to leczenie są włączone do programów klinicznych.
Ostatnio zmieniony 13 paź 2014, 19:36 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

daniel88
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2013, 19:34
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: daniel88 » 13 paź 2014, 13:52

Mamcia, Dziękuję za informację. Akurat o tym słyszałem ale nie kwalifikuję się na ten program chociaż od początku choroby jeszcze nie osiągnąłem ani razu remisji :( (od 2009r).
Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
Creiddylad
Debiutant ✽
Posty: 48
Rejestracja: 09 wrz 2011, 13:45
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: Creiddylad » 22 paź 2014, 11:15

I nie wiem co dalej. Jestem chora na Colitis już od 3 lat i przeszłam dwie terapie sterydowe (sterydozależność), imuran 75mg i dodatkowo standardowo pentasa i asamax. Niestety to wszystko nie daje rezultatów, gdyż nie mogę utrzymać reemisji na dłużej niż rok. Obecnie co dwa tygodnie na kilka dni udaje mi się dobrnąć do reemisji po czym gwałtownie pojawia się krew i biegunka. Nie wiem co dalej robić. Czy naprawdę kolejnym krokiem jest leczenie biologiczne? Jak narazie tragedii nie ma i trzymam się ostro zaleceń tylko poprawy nie widać. Boję się, że z długotrwałych krwawień może coś złego wyniknąć. Nie wiem już co jeść a czego nie. Jaki powinnam zrobić następny krok?
Obecnie: Asamax 4g

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: Mamcia » 22 paź 2014, 20:27

Creiddylad - dwie terapie sterydami w ciągu dwóch lat ti nie jest sterydozależność. O reszcie trudno coś powiedzieć bo podajesz za mało informacji o przebiegu choroby i leczeniu. Dawka AZA jest niewielka, ale ta zależy od masy ciała i/lub oznaczenia stężenia metabolitów.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Creiddylad
Debiutant ✽
Posty: 48
Rejestracja: 09 wrz 2011, 13:45
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: Creiddylad » 23 paź 2014, 12:38

Nie oceniam sterydozależności po ilościach terapii tylko po rezultatach jakie dały, gdyż po ich odstawieniu wszystko wracało w oka mgnieniu :D Teraz jestem na imuranie i tez po roku wszystko wróciło. Czy nie można wnioskować, że podawane mi specyfiki nie działają na mój organizm i poprostu powinnam szukać innej metody leczenia?
Obecnie: Asamax 4g

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: atabe » 23 paź 2014, 16:16

Jak pisała Mamcia ,dawka imuranu jest niewielka. Ja przy wadze 49 kg startowałam ze 150 mg AZA. Teraz 100mg, ale po dwóch latach remisji zmniejszenie. Moja córa ma 125mg AzA przy wadze 50 kg. U niej zwiększano dawkę ,bo przy niższej nie było efektu. W remisję weszła po 6 miesiącach. Więc może coś w tym kierunku? :roll:

Awatar użytkownika
artur11
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 05 sie 2010, 12:18
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
miasto: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Re: Leczenie biologiczne

Post autor: artur11 » 24 paź 2014, 14:44

A ja mam pytanie, czy ma ktoś wiedzę na temat dostępności leczenia biologicznego za granicą dla CU? Mam na myśli stale leczenie a nie 3 dawki jak u nas? Ktoś zna jakies przyjazne kraje w Europie albo poza? Szukalem jakichs informacji ale nie moge sie doszukać konkretów...
how bad you think you got it? somebody else got it worse than you

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o leczeniu biologicznym”