Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kasiazar
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2009, 09:37
Choroba: CU u partnera
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Tarnów

Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: kasiazar » 05 kwie 2009, 09:14

ja w tym poscie chciałam przesterzec ludzi przed braniem kupy chemi do swojego organizmu. Moj mąz chory na Crohn od poczatku rozpoznania (czyli mniejwiecej od tamtego lata ) brał Entocort . Pozatym Pentase i jeszcze ine ktorych nazwy nie pamiętam. Były okresy w ktorych czuł sie lepiej ( 2 tygodnie to był chba rekord) Niestety jakies 2 mce temu pogorszyło mu sie . Miał silne bóle brzucha ,kóre budziły go w nocy i nie spał, Gorączki, biegunki , wzdecia. Wynki krwi oczywiscie złe. Anemia, stan zapalny w organizmie. Dostał serie antybiotyków i salazopyrine 500 mg . Na kilka dni było dobrze ale potem zas ta sama historia. Ból był nie do zniesienia wiec znowu lekarz. Lekarz wiekszył dawke salazopriny na 3x3 . Tylko ze po tym leku zaczeły sie mdłosci , wymioty, brak apetytu , nieprzespane noce i ten ból brzucha no i ciągłe zwolnienia z pracy. Wiec kolejny raz do lekarza , gdzie lekarz stwierdził ze to jest wrzód na dwunastnicy i jest skutkiem brania lekarstw, sterydów! Odstawił wszytsko został tylko przy entocorcie bo jego trzeba odstawiac stopniowo i ma na to 8 dni. Na wrzoda losec i malox i tyle. Słuchajcie na drugi dzien po odstawieniu tych wszytskich lekarst nie ten sam człowiek. I przespana noc i dobry humor i apetyt! Dodam jeszcze ze salazopiryna ma jeden ze składników taki sam jak aspiryna co podraznia wrzody i na przyklad rok temu mój mąż wylądował w szpitalu z krwotokiem bo pekł mu wrzód na żoładku. Więc w tej chwili nie bierze nic na crohna tylko na wrzoda plus koci pazur, olej rybny w tabletkach no i siemie lniane rano i wieczór. Mam nazieje ze stan zdrowia jaki ma w tej chwili utrzyma sie bardzo długo! No i z tymi wszytskimi sterydami co wam lekarze zapisują to ostroznie bo czasem można przeoczyc stan remisji ( jak u mojego meża) i dalej sie faszerowac lekami. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2009, 22:00 przez kasiazar, łącznie zmieniany 1 raz.
kasiazar

Awatar użytkownika
ulkaaa
Debiutant ✽
Posty: 24
Rejestracja: 10 sie 2010, 09:53
Choroba: CD
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: ulkaaa » 18 sie 2010, 10:21

Ciekawi mnie jak teraz jest z mężem ?
Dalej nie bierze leków ? Jak się czuje ?
Mam nadzieje, że wszystko jest w porządku.
U mnie w 2003 roku wykryto wrzód dwunastnicy, ale po roku stwierdzono, że to jednak Crohn bo znaleźli coś na jelicie cienkim. Ale dalej już nikt moim wrzodem się nie przejmuje. Tak jakby po wykryciu Crohna miał sobie zniknąć. A właśnie lekarz przypisał mi 9mg Entocortu i nie wiem co robić. :smutny:

gregtech

Re: Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: gregtech » 18 sie 2010, 11:35

No wiesz ja mam autoimmunologiczne zapalenie żołądka, nadżerki na żołądku i dwunastnicy, przewlekły stan zapalny żołądka, potem wykryli Crohna w ileum terminale, ale żołądkiem też jakoś nikt sie nie przejmuje a to najbardziej dokucza - nadbrzusze. A biore PENTASE, ENTOCORT, no i controloc 20mg ale na żoło nie za bardzo pomaga, ciągłe stany zapalne. Więc chyba jakoś sami musimy sobie radzić :( Ale jak sobie pomóc w cierpieniu ?? Siemie lniane i leki na nadkwasote nie pomagają.
Panią doktor jedynie zaciekawiło czy osoby chore na Crohna mają Autoimmunologiczne zapalenie żołądka (dodatnie przeciwciała przeciw komórkom okładzinowym żołądka i przeciw czynnikowi wewnętrznemu castle'a) bo mówi że jeszcze nikt takich badań nie przeprowadził na Świecie i czy ma to jakiś związek. Szkoda że nie jestem lekarzem, albo naukowcem sam bym sie ostro wziął za to wszystko i przeprowadził setki badań.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: maggie0278 » 18 sie 2010, 11:56

Od miesiąca moje dziecko żyje w permanentnym bólu i to właśnie żołądka.
Boli zwłaszcza w nocy i na wieczór, zdecydowanie córka mniej je bo gdy tylko coś zje ból się potęguje a stwierdziła, że woli być głodna - stwierdziła, że do głodu idzie się przyzwyczaić - niż odczuwać ból po zjedzeniu.
Od zeszłego roku borykamy się z helicobacterem, który pomimo dwóch prób eradykacji nie daje się za diabła usunąć a daje takie bolesne objawy.
Na gastroskopii w zeszłym tyg. wyszedł stan zapalny żołądka i 12-stnicy i granulowanie błony śluzowej żołądka i oczywiście helicobacter.
Pobrano wycinki i posiew, zrobią antybiotykogram żeby skillować czymś konkretnym tego HP. I może wtedy skończy się ta męka z żołądkiem bo to jest już nie do wytrzymania jak dziecko cierpi i nie ma jak pomóc.
A gregtech masz rację :
gregtech pisze:controloc 20mg ale na żoło nie za bardzo pomaga, ciągłe stany zapalne.
gregtech pisze:leki na nadkwasote nie pomagają.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
Posty: 2474
Rejestracja: 20 gru 2007, 11:55
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: okolice warszawy

Re: Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: magda281 » 18 sie 2010, 12:13

ja biorę nolpaze i jak na razie w miarę pomaga -w ostrych rzutach ratuję się herbatkami z kopru wloskiego ,przy mdlościach czopki torecan i nospa w bolach żolądka.Ale tez nie zawsze to pomaga i wtedy wizyta w szpitalu i zastrzyki :/
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

gregtech

Re: Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: gregtech » 18 sie 2010, 13:08

magda281 pisze:przy mdlościach czopki torecan.Ale tez nie zawsze to pomaga i wtedy wizyta w szpitalu i zastrzyki :/
Kupiłem TORECAN ale w pastylkach zobaczymy czy pomoże na mdłości.

A jakie zastrzyki w szpitalu dostajesz ??

[ Dodano: 18-08-2010 ]
magda281 pisze:ja biorę nolpaze i jak na razie w miarę pomaga :/
Nolpaza to to samo co Controloc inna nazwa

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: Raysha » 18 sie 2010, 13:21

Tak apropo żołądka. Zawsze mnie strasznie bolał w pierwszych latach choroby, a w badaniach wychodziło, że jest w porządku. ;/

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: maggie0278 » 18 sie 2010, 13:28

Mikrusia pisze:Tak apropo żołądka. Zawsze mnie strasznie bolał w pierwszych latach choroby, a w badaniach wychodziło, że jest w porządku. ;/

Ty mnie tu Mikrusia nie strasz :wink:

ale nie jesteś pierwszą osobą , która o tym mówi.
Na turnusie w Niechorzu też słyszałam taką historię od znajomej, syn był cały czas diagnozowany i zawsze wychodziło w gastro stan zapalny żołądka bez cech typowych dla choroby wrzodowej i ten helicobacter nieszczęsny też był. Ale lekarze za bardzo się na tym nie skupiali.
a potem to już poszło lawinowo - perforacja żołądka i efekt końcowy CD.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

milonka
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 27 paź 2009, 10:07
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: milonka » 18 sie 2010, 13:34

maggie0278 pisze:Od zeszłego roku borykamy się z helicobacterem, który pomimo dwóch prób eradykacji nie daje się za diabła usunąć
Czy robiłaś sobie i innym członkom rodziny z bliskiego otoczenia test na helikobacter pylori? Może problem nie tkwi w niemożności usunięcia bakterii, ale w ciągłym nadkażaniu. A podejrzewam, że skoro dziecko ma to i Ty i mąż. I tak w kółko. Do przenoszenia infekcji dochodzi z człowieka na człowieka, picie z jednej butelki, czy jedzenia tymi samymi sztućcami.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: maggie0278 » 18 sie 2010, 13:40

milonka pisze:Czy robiłaś sobie i innym członkom rodziny z bliskiego otoczenia test na helikobacter pylori?
jest to wysoce prawdopodobne, że ktoś z nas jest nosicielem ale na moje sugestie, że powinniśmy wszyscy się przeleczyć lekarz odpowiedział, że nie leczy się nosicielstwa tylko leczy się jeśli są objawy. Generalnie 99% populacji może mieć HP jako swój naturalny skład flory ale dopóki jest on bezobjawowy to się go na siłę nie eradykuje. I tak się robi zamknięte koło, liczę na ten posiew i dostosowaną eradykację typowo do tej wrednej bakterii.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
Posty: 2474
Rejestracja: 20 gru 2007, 11:55
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: okolice warszawy

Re: Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: magda281 » 18 sie 2010, 15:53

Nolpaza to to samo co Controloc inna nazwa[/quote] może i tak ale jak bralam controloc to nie dzialał wcale -nie wiem czym to jest spowodowane,nolpaza działa -a czopki jak dla mnie maja lepsze dzialanie ,co do zastrzykow to nie pamietam nazwy ale maja dzialanie przeciwbolowe i przeciwwymiotne.
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

gregtech

Re: Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: gregtech » 18 sie 2010, 16:41

No właśnie :/ doktorka mi chciała czopki przepisać a wolałem pastylki, teraz żałuje

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: Przestroga : Wrzód dwunastnicy

Post autor: Alis » 14 lis 2012, 11:39

ja też mam największe i najgorsze bóle ze strony nadbrzusza, wskazuje mi to na żołądek i dwunastnice, masakra totalna, ipp nie zbyt mi pomagały, a teraz prof kazała odstawic bo to jelita podrażnia
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”